• BIST 96.886
 • Altın 237,730
 • Dolar 5,8044
 • Euro 6,5207
 • Berlin 20 °C
 • Frankfurt 20 °C
 • Paris 24 °C
 • Ankara 11 °C
 • İstanbul 11 °C
 • İzmir 17 °C
 • Stockholm 19 °C

Ekonomi Bakanı Zeybekci, İzmir'de

Ekonomi Bakanı Zeybekci, İzmir'de
İZMİR (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2002 yılında bütçe gelirlerinin yüzde 85'i faiz gelirlerine giden Türkiye'nin 2013 yılında bunu...

İZMİR (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2002 yılında bütçe gelirlerinin yüzde 85'i faiz gelirlerine giden Türkiye'nin 2013 yılında bunu yüzde 15'e indirdiğini belirterek, "Birilerinin faiz hortumları, talan hortumları kesildi, onun için başımıza gelenler. Gezi olayları, 17-25 Aralık, 6-7 Ekim gibi darbe olayları yaşıyoruz" dedi. 

Zeybekci, AK Parti Bornova İlçe Başkanlığı’nın 5. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, dünyanın yeniden yapılandığı ve sınırlarının çizildiği bir dönemde Türkiye'nin de yeni ve güçlü bir ülke olarak, dünya siyasetinde var olduğunu söyledi. 

Ekonomi alanında 2002 yılında bütçe gelirlerinin yüzde 85'i faize giden bir ülke konumundan 2013 yılı sonu itibariyle yüzde 15'i faize giden, dünya siyasetinde ise Orta Asya'dan Afrika'ya, Kafkaslar'dan Balkanlar'a, Avrupa'ya kadar var olan bir ülke haline geldiğini anlatan Zeybekci, şunları kaydetti: 

"Birilerinin faiz hortumları, talan hortumları kesildi, onun için başımıza gelenler. Gezi olayları, 17-25 Aralık, 6-7 Ekim gibi darbe olayları yaşıyoruz. Dünya artık Türkiye üzerinden yürüyor. Dünyanın en çok uçan havayolu, Türk Hava Yolları haline geldi. Bugün Afrika'da en çok büyükelçiliği olan ülke Türkiye. Rusya Devlet Başkanı Putin geldi, 'Avrupa'ya verdiğimiz doğalgazın tümünü Türkiye üzerinden vereceğiz' dedi. Orta Asya, Ortadoğu, Türkiye'den geçiyor."

-"Türkiye'nin gelişimi birilerini rahatsız ediyor"

Zeybekci, Türkiye'nin dünyada etkili söz sahibi bir ülke haline gelmesinin, çıkarları zedelenenleri rahatsız ettiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Bizim Afrika'da 2003 yılı sonunda 11 büyükelçiliğimiz vardı, bugün 39 ülkede var. Her ülkede varız ama bu birilerini rahatsız ediyor. Birileri oralara gitmişler, Türkiye'nin kartvizitini kullanarak, Türkiye'nin imkanlarını kullanarak oralarda maalesef kendi düzenlerini kurmuşlar, kendi fetvalarıyla kendi uyduruk düzenleriyle... Şimdi oralara Türkiye varıyor, Türkiye gereğini yapıyor, oyunlar bozuluyor.

Şimdi bir zamanlar faizle hükmedenler ile bir zamanlar masum şekilde, hemen hemen hepimizin dahil olduğu gayretlerle, bağışlarla bu milletin imkanlarını götürenler bir araya geldi. Faizcilerle darbeciler, faizcilerle bedduacılar, faizcilerle bu milletin seçtiği iktidara 17-25 Aralık'ta darbe yapmak isteyenler bir araya geldi. O kadar bir araya geldiler ki, aynı şeyleri söylüyorlar; diyorlar ki, 'beraberiz, birlikteyiz'. Biz biliyoruz zaten sizin birlikte olduğunuzu. Biz anladık zaten. Biraz geç oldu ama onu bizim Anadolu saflığımıza verin, iyi niyetimizden oldu ama artık gördük. Bundan sonra herkes hesabını verecek. Kimse adaletten kaçmayacak, korkmayacak. Adalet inşallah sağlıklı ve adil şekilde çalıştığı zaman kimse bununla ilgili dertlenmeyecek."  

-"Masumlara zulmedenler hesabını verecek"

Hesap sorulacak olmasından suçsuz olan, sadece masum şekilde bu insanlara inananların korkmaması gerektiğini ifade eden Zeybekci, şöyle devam etti: 

"Hepimizin olduğu gibi iyi niyetli bir şekilde, birilerine inanarak, birilerinin hizmet ettiğine inanarak onlara destek veren kardeşlerimiz, ki onlar yüzde 99’u temsil ediyor, onlar bizim kardeşimizdir. Onların bizim gönlümüzde, başımızın üzerinde yeri var ama aklını ruhunu bir yerlere peşkeş çekip bir yerlere kira verenler, onlar hesabını versinler. Adalete hesap vermek zorundalar. Masumlara zulmedenler hesabını verecekler, millete zulmedenler hesabını verecekler. Bir zamanlar İsrail katliamlarına ses çıkarmayıp da yardıma giden Mavi Marmara'yı eleştirenler millette de adalete de hesabını verecek."  

-"CHP'nin yalan siyasetinin de sorumlusu biziz"

Zeybekci, iktidarları dönemine ilişkin hiç kimsenin, "şu hizmeti eksik yaptınız" diyemediğini bu nedenle de yalan ve iftiraya başvurulduğunu dile getirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, TBMM'de 2015 bütçesi görüşmeleri sırasında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) yapısına ilişkin yaptıkları değişikliğe yönelik eleştirilerine değinen Zeybekci, şunları söyledi: 

"Birilerinin arı kovanına çomak soktuğumuz yerden, 'fuar düzenliyoruz' diye milletin kaynak ve imkanlarını talan ettikleri yerlerden, birilerinin çiftlik haline getirdikleri yerden bahsediyor. Eline kağıt vermişler okuyor 'şöyle yaptınız,  böyle yaptınız' diye. Bilmiyor, işin en acısı bilmediğini de bilmiyor. Bilmediğini bilmiyorsun, yalan söylüyorsun, yanlış söylüyorsun. Ne olur doğrusunu öğren. Siyaset itibarlıdır. Siyasetin itibarını düşün. Biz sizin gibi darbelerle iktidara gelme döneminden gelmediğimiz için bizim için siyaset önemlidir. Cumhuriyet Halk Partisi'nin muhalefeti de bizim için önemlidir. Onlara da düzgün muhalefet yaptıracak olan biziz. Bunun sorumlusu da biziz. Cumhuriyet Halk Partisi liderinin yalan, yanlış iftiralarla siyaset yapmasını engelleyecek olan da AK Parti'dir, haberiniz olsun, onu da biz yapacağız. Bunu yapmak tek bir şeyle mümkün; AK Parti'yi tek başına Anayasa'yı değiştirecek çoğunlukla iktidara getirmek zorundasınız. Gençler, hanım kardeşlerimiz, bunu başarmak zorundayız. AK Parti en az yüzde 55 ile seçimleri kazanmak zorundadır."

Zeybekci, parti teşkilatından İzmir'i tarihte sahip olduğu ve hak ettiği öncü şehir konumuna yeniden kavuşturmak için AK Parti belediyeciliğini, AK Parti hizmetlerini, sokak sokak, ev ev dolaşarak anlatmalarını istedi.

Seçimler parti teşkilatından başarı sözü alan Zeybekci, "İzmir, 10 bin yıldan beri Ege'nin başkentidir. İzmir de hak ettiği, kendine yakışan yeri alacak. Yeniden küllerinden doğacak. Bunu da AK Parti yapacak, sizler yapacaksınız. Sizler olmazsanız hiçbir şey olmaz, AK Partililer olmazsa, gönül erleri olmazsa hiçbir şey olmaz" dedi. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05