• BIST 85.680
 • Altın 248,411
 • Dolar 6,0516
 • Euro 6,7448
 • Berlin 21 °C
 • Frankfurt 13 °C
 • Paris 18 °C
 • Ankara 24 °C
 • İstanbul 26 °C
 • İzmir 28 °C
 • Stockholm 21 °C

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Arnavutluk'ta

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Arnavutluk'ta
TİRAN (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Arnavutluk'un başkenti Tiran'daki temasları çerçevesinde Arnavutluk-Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası'nın...

TİRAN (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Arnavutluk'un başkenti Tiran'daki temasları çerçevesinde Arnavutluk-Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATTSO) açılışını yaptı.

Zeybekçi, burada yaptığı konuşmada, Arnavutluk ile Türkiye'nin "dost ve kardeş" iki ülke olduğunu belirterek, "Biz Arnavutluk'u stratejik bir ortak olarak görüyoruz" dedi.

Arnavutluk ve Türkiye arasındaki işbirliğinin çok önemli gelişmelere gebe olduğunu, çok büyük potansiyelleri bünyesinde barındırdığını kaydederek, "İki ülke arasındaki ticaret, ithalat ve ihracatın yanında Arnavutluk'un, Türkiye'nin bu bölgedeki en önemli açılış ve kapanış kapısı olduğuna inanıyorum" ifadesini kullandı.

Zeybekci, iki ülke arasında tarihten gelen çok önemli bir bağın bulunduğuna dikkati çekerek, "Türkler ve Arnavutlar bir araya geldiği zaman ne kadar güzel şeyler yapabildiklerini tarihte hep göstermişlerdir" diye konuştu.

Tarihi şahsiyetlerin yanı sıra Türk edebiyatında da Arnavut kökenli önemli isimlerin bulunduğunu söyleyen Zeybekci, bunların en önemlilerinden birinin Şemsettin Sami olduğunu, ayrıca İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy'un babasının da Arnavut olduğunu ifade etti.

Zeybekci, Türk iş dünyası ve yatırımcıları için Arnavutluk'un çok büyük potansiyeller barındırdığına işaret ederek, gerek lojistik, gerek enerji, gerek yatırım, gerekse ticaret ve üretimle ilgili çok büyük potansiyellerin Arnavutluk'ta mevcut olduğunu bildiğini kaydetti.

Türkiye olarak, Türk yatırımcıları Arnavutluk'a gelip burada yatırım yapmaları konusunda teşvik ettiklerini anlatan Zeybekci, bugün açılışı yapılan Arnavutluk-Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası'nın buraya yatırım yapmaya gelen iş adamları için de bir çatı olarak ortaya çıktığını belirtti.

Zeybekci, Arnavutluk-Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası'nın iş adamlarının bir araya geldikleri, sohbet ettikleri ve Arnavutluk ekonomisi ve sanayisi için katkı verdikleri önemli bir yer olacağını kaydederek, "Eminim sonra burada yatırım yapan şirketlerimiz, Arnavutluk'un resmi organları olan sanayi ve ticaret odalarında da etkin olacaklardır" dedi.

Arnavutluk-Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası'nın kurulmasında emeği geçen herkes teşekkür eden Zeybekci, kurumun, buradaki Türk yatırımcılara faydalı olmasını diledi.

 

- Arnavutluk-Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası

 

Arnavutluk'ta faaliyet gösteren en büyük Türk ve Arnavut şirketleri tarafından kurulan Arnavutluk-Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası'na Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından ekipman ve donanım desteği sağlandı.

Arnavutluk'ta iş yapan Türk firmalarının karşılaştıkları sorunları çözmek, Türkiye'den Arnavutluk'a yeni yatırımcılar çekmek ve Arnavut iş adamlarına Türkiye'de yatırım imkanı sunmak amacıyla kurulan Arnavutluk-Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası'nın başkanlığını Haşmet Bedi Kürüm yürütüyor.

 

- Arnavutluk ziyaretini AA'ya değerlendirdi

 

Zeybekci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, günübirlik Arnavutluk ziyaretini değerlendirdi.

İki ülke arasında 2006 yılında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması'nın daha kapsamlı hale getirilmesi üzerine birtakım görüşmeler yaptıklarını anlatan Zeybekci, aynı zamanda, karşılıklı olarak yatırımların korunması ve desteklenmesi üzerine daha önce yapılmış olan anlaşmanın da yenilenmesi konusunu temaslarında ele aldıklarını söyledi.

Zeybekci, bu iki anlaşmanın yanı sıra çifte vergilendirme ve sosyal güvenlik alanlarında da iki anlaşmaların bulunduğunu ve bu anlaşmalarla ilgili de yeni bir yol haritası çizmeyi planladıklarını ifade etti.

İki ülke arasındaki 300 milyon dolar seviyesinde olan dış ticaret hacmini en kısa zamanda 500 milyon dolara çıkarılmasını hedeflediklerini belirten Zeybekci, Arnavutluk'un Türkiye için stratejik bir ortak olduğunu belirtti.

Zeybekci, Arnavutluk’u geleceğin fırsatlar ülkesi, Türk yatırımcılar anlamında da cazip bir ülke olarak gördüklerini kaydederek, ziyaretinin çok kısa ama başarılı bir ziyaret olduğunu ifade etti.

 

- AA'nın Arnavutça yayınına başlaması

 

Zeybekci, Türkiye'de Arnavutluk'tan daha fazla Arnavut kökenli vatandaşın yaşadığına dikkati çekerek, "Arnavut dendiği zaman Türkiye’de çok farklı bir mana ifade ediyor. Tarihten gelen çok önemli devlet adamlarımız var. Onun için Arnavutluk'la gönül bağımız çok üst düzeyde. Onun için, Anadolu Ajansı'nın Arnavutça yayınına başlaması böyle özel bir önemi var Türkiye için. Anadolu Ajansı'nı böyle bir tercihte bulunduğu için tebrik ediyorum" ifadesini kullandı.

Arnavutluk'taki temaslarını tamamlayan Zeybekci, özel uçak "ATA" ile ülkeden ayrıldı.

Zeybekci'ye, Arnavutluk'taki temaslarında, Türkiye-Arnavutluk Parlamentolarararası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait de eşlik ediyor.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05