Düğün salonu sektöründe zarar büyük

Almanya'da iptal edilen düğünler, aileleri ve düğün sektöründeki firmaları büyük zarara uğrattı.

 

İskender Güngör

KÖLN - Almanya’da koronovirüs sebebiyle düğünlerin büyük ölçüde iptal olması, sektörde şok etkisi yaptı. Pek çok aile özellikle Ramazan ayı girmeden planladıkları düğünleri yapamamanın üzüntüsünü yaşıyor. Salon sahipleri de yasakla gelen bu ani gelişmenin şokunu yaşıyorlar.

Devlet yardımı bekleniyor

Almanyanın Kuzey Ren Vestfalya (NRW) eyaleti Köln kenti salon işletmecisi Şuayb Güney, ciddi manada hem kendilerinin hem de düğün sahiplerinin ciddi mağduriyet yaşadığını, iptal edilen tarihlerin yerine tarih bulma noktasında sıkıntılar olduğunu söyledi. Sürecin ne kadar devam edeceğinin de belirsiz olduğunu dile getiren Güney, "Bunlar bizi ciddi manada sıkıntıya sokuyor. Bu mağduriyetlerin telafisi noktasında, devletten gelecek yardımları bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Bu yıl içinde salon bulmak mümkün değil

Köln'de düğün salonu işleten bir başka Türkiye kökenli iş adamı İlhami Kızılarslan ise düğünleri iptal edilen vatandaşların bu yıl içerisinde salon bulmalarının mümkün olmadığını bildirdi. Kızılarslan, hem düğün yapacaklar ailelerin, hem de salon sahiplerinin büyük zarara girdiklerini hatırlattı.

Kamera çekimleri de iptal

Düğün çekimi yapan şirket yöneticilerinden Necmettin Yıldırım, yaklaşık 25 düğünün iptal edildiğini ve kendilerinin de bu durum karşısında şok yaşadıklarını kaydetti. Ekipman, araç - gereç gibi cihazların kiralanması, taksiti gibi noktalarda zor durumda kaldıklarını belirten Yıldırım, şirket olarak zor günler geçirdiklerini vurguladı.

Düğün yapacak ailelerden Mustafa Özkanlı da, masrafların boşa gittiğini ve düğünü planlanan zamanda gerçekleştiremeyecekleri için üzgün olduklarını ifade etti.

VİDEOYA YORUM KAT
Benzer Videolar