• BIST 102.494
 • Altın 226,886
 • Dolar 5,3169
 • Euro 6,0285
 • Berlin 5 °C
 • Frankfurt 8 °C
 • Paris 5 °C
 • Ankara 0 °C
 • İstanbul 4 °C
 • İzmir 5 °C
 • Stockholm -10 °C

Dsi Sulama Sistemlerini Hızla Yeniliyor

Dsi Sulama Sistemlerini Hızla Yeniliyor
DSİ Genel Müdürü Diniz:- "Bugüne kadar sulama sistemlerini yenileme talebiyle 183 müracaatta bulunuldu. Bu projelerin 130'unda işlemler devam etmektedir"- "Projeler tamamlandığında 7,2 milyon dekar arazide yenilme çalışmaları gerçekleştirilmiş olacak"- "H

ANKARA (AA) - ZEHRA AYDIN - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, sulama sistemlerini yenileyerek, su kaynaklarını geleceğe sağlıklı bırakmak için çalışmalarını sürdürüyor.

DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, suyun tarlaya ulaşımı ve çiftçilerin daha fazla gelir elde etmesi için yenileme projelerine devam ettiklerini söyledi.

Yenileme projelerinin geçmiş yıllarda inşa edilmiş ve ekonomik ömrünü tamamlamış, klasik sulama sistemlerinin kapalı, borulu basınçlı sisteme dönüştürülmesi için yapılan projeler olduğunu anlatan Diniz, "Sulama şebekelerinin ekonomik ömrünü tamamlamış olması, su kaynağının yetersizliği, bakım ve onarım ihtiyaçlarının devralanlarca sağlıklı olarak belirlenmemesi gibi sebeplerle tesislerin bakım, onarım ve yenileme ihtiyacı artış gösteriyor" dedi.

- "Proje çalışması devam eden 51 iş var"

Sulama sistemlerinin yenilenme çalışması için yapılan müracaatlar hakkında bilgi veren Diniz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bugüne kadar sulama sistemlerini yenileme talebiyle 183 müracaatta bulunuldu. Bu projelerin 130'unda işlemler devam etmektedir. Tamamlanan iş sayısı 8, inşaatı devam eden iş sayısı 8, inşaat ihalesi aşamasında olan 3, proje çalışması devam eden 51, planlama çalışması devam eden 60 işimiz bulunmaktadır. Bu projeler tamamlandığında 7,2 milyon dekar arazide yenileme çalışmaları gerçekleştirilmiş olacak."

Yenileme çalışmalarına 2003 yılında Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun talimatıyla başlandığını ifade eden Diniz, "Kuruluşumuz tarafından 2003 yılına kadar yapılan sulamalarda borulu sistem oranı yüzde 6 iken, halihazırda yüzde 18'e yükseltilmiştir. İnşaatı devam eden işlerimizde bu oran yüzde 89'dur" diye konuştu.

- Çölleşmenin engellenmesi hedefleniyor

Devletin çiftçilere yenileme projeleri kapsamında ciddi destek verdiğini aktaran Diniz, şunları kaydetti:

"Yenileme yönergesi kapsamında yapılan harcamaların yüzde 90'ı idaremizce, yüzde 10'u devralan teşkilatlarca karşılanmakta. Tesislerin yenileme projelerinin, yatırım programına alınabilmesi için sulama birlikleri, keşfin yüzde 1'lik kısmını peşin, geriye kalan kısmını ise inşaat süresince 3 eşit taksitte ödemekte."

Diniz, Uluborlu, Serban, Ürkmez ve Derbent Göleti sulama projeleri ile Seferihisar, Asartepe, Korkuteli, Karamanlı gibi projelerde yenileme çalışmaları yaptıklarını kaydetti.

Sulama sistemlerinin yenilenme sebebine değinen Diniz, "DSİ olarak hedefimiz su kaynaklarının daha verimli ve kontrollü bir şekilde kullanılmasıdır. Bu şekilde toprakta tuzluluk ve sodyumluluk sorununun ortaya çıkmasına ve verimli toprağın taşınmasına sebep olan salma sulama sisteminin kaldırılması ve bununla bağlantılı olarak çölleşmenin de engellenmesi hedeflenmekte" diye konuştu.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05