• BIST 106.239
 • Altın 161,217
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671
 • Berlin 1 °C
 • Frankfurt 5 °C
 • Paris 5 °C
 • Ankara 1 °C
 • İstanbul 14 °C
 • İzmir 13 °C
 • Stockholm 7 °C

Dp'nin "Arsa Krizinde" Sona Doğru

Dp'nin "Arsa Krizinde" Sona Doğru
Demokrat Parti genel merkez binasının bulunduğu arsanın kıymet takdirine itiraz davasında, 27 Aralık'ta karar bekleniyor- DP Genel Sekreteri Küçükay:- "Muhataplarımızla anlaşmazlıkların giderilmesi için çeşitli girişimlerimiz mevcut. Her iki taraf da konu

ANKARA (AA) - CÜNEYT ATEŞ - Demokrat Partinin (DP) 120 milyon lira değer biçilen arsası ise ilgili nihai kararın önümüzdeki ay verilmesi bekleniyor.

Balgat'ta genel merkez binasının da bulunduğu DP Turgut Özal Kampüsü arsasının bir bölümü, partinin borçlarının ödenebilmesi için eski genel başkanlardan Namık Kemal Zeybek döneminde ihaleye çıkarılmış, toplam 500 konutluk rezidans ve iş yeri yapımı için bir inşaat firmasıyla sözleşme imzalanmış, partiye 16 milyon lira ödeme yapılmıştı.

Hafriyat aşamasında DP yönetimi değişmiş ve yeni yönetim arsanın çok daha değerli olduğunu savunarak mahkemeye başvurmuştu.

İki ayrı bilirkişi, arsanın değerinin 120 milyon lira olduğuna hükmetti. Ancak genel merkez yönetimi arsanın değerinin daha fazla olduğu iddiasıyla kıymet takdirine itiraz etti ve bir kez daha konuyu mahkemeye götürdü. Mahkeme yeni bir bilirkişi atayarak davayı 27 Aralık'a erteledi. Parti yetkilileri, söz konusu tarihte yapılacak duruşmada nihai kararın çıkmasını beklediklerini ifade etti.

- "İmar değişikliği geciktirdi"

DP Genel Sekreteri Ertan Küçükay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, DGS şirketi ile birçok kez görüştüklerini belirterek, "Her iki taraf da konunun sulhla çözülmesi noktasında irade ortaya koydu." dedi.

Küçükay, şunları kaydetti:

"Partimizin tasarrufunda bulunan bir kısım mülk için değer tespiti istendi. Vekillerimiz mahkemeler nezdinde gerekli itirazları yapmış, yeni bilirkişi heyetlerinin oluşturulmasını talep etmiş ve bu talep uygun görülmüştür.

Ayrıca muhataplarımızla anlaşmazlıkların giderilmesi ve edimlerimizi yerine getirmemiz için çeşitli girişimlerimiz mevcuttur.

Konunun gecikmesinin sebebi, Ankara Büyükşehir Belediyesinin imar değişiklikleri yapmasıdır. Bölge idare mahkemelerinden 2 kez iptal kararı çıkmasına karşın belediyenin uygulamada direnmesi ve bir yeni karar daha alması işi uzattı."

- "İhaleye çıkarız"

Firma avukatlarından Hacı Mehmet Demirezen ise DP yönetiminin itirazının ardından şirketin de yaptığı ödemeye ilişkin itirazda bulunduğunu ve mahkeme tarafından hükmedi̇len 24 mi̇lyon lira alacağın, fai̇z, yargılama gi̇derleri̇ ve harçlarla bi̇rli̇kte 40 milyon liraya yaklaştığını ileri sürdü.

Demirezen, "Arazi satılsa ve bütün alacaklılar parasını alsa herkes mutlu olacak ama Genel Merkez yönetimi, arazisinin 120 milyon liradan fazla ettiğini savunuyor. 27 Aralık'taki davada mahkeme, arazinin değeri̇ni̇n 120 milyon lira ettiğine son kez karar veri̇rse bu karar kesin olacak, biz de bu bedel üzeri̇nden arazi̇yi̇ satmak ve paramızı almak üzere ihaleye çıkabileceği̇z." ifadelerini kullandı.

Şirket avukatlarından Murat Keçeciler de DP'nin şirketlerine, Hazineye ve eski çalışanlarına ödemesi gereken bir borcu bulunduğunu söyledi. Keçeciler, mahkeme kararının ardından, arsa ile ilgili nasıl bir süreç izleneceği konusunun netleşeceğini bildirdi.

- Yüzde 12,5'lik payına karşılık 16 milyon lira

Anlaşmazlığa konu olan sözleşme 2011'de imzalandı. Anavatan Partisi ile Doğru Yol Partisinin, Demokrat Parti ismi altında birleşmesinin ardından hayata geçirilen proje kapsamında, genel merkez binasının bulunduğu arsanın bir bölümü, 31 katlı iş merkezi ve rezidans için yapımı için, gelirin yüzde 50-50 paylaşımı şartıyla, söz konusu inşaat firmasına devredildi. Parti yönetimi, biriken borçlarını ödemek için yüzde 12,5'lik payına karşılık firmadan 16 milyon lira aldı.

Yeni yönetim, projenin yüzde 62,5'inin inşaat firmasına, yüzde 37,5'inin partiye kalmasına ilişkin sözleşmenin parti aleyhine olduğuna karar vererek sözleşmeyi feshetti. İnşaat şirketi de verdiği 16 milyon lira ile masraflarının iadesi için mahkemeye başvurdu. Arsayla ilgili hukuki süreç devam ediyor.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Tel : +49 (0) 615098 03 04 Faks : +49 (0) 615098 03 05