Disk Üyelerinden, Hem Terör Hem De Kıdem Tazminatı Protestosu

Disk Üyelerinden, Hem Terör Hem De Kıdem Tazminatı Protestosu

İZMİR'de, yarım gün iş bırakan DİSK üyesi binlerce işçi, hem son terör olaylarını hem de kıdem tazminatlarına yönelik düzenlemeyi protesto etti.

İZMİR'de, yarım gün iş bırakan DİSK üyesi binlerce işçi, hem son terör olaylarını hem de kıdem tazminatlarına yönelik düzenlemeyi protesto etti. Konak Meydanı'nı dolduran binlerce işçi, "Birleşe birleşe kazanacağız" sloganı attı.

Kıdem tazminatına yönelik düzenlemeyi protesto etmek için yarım gün iş bırakmayı planlayan DİSK bölge yönetimi, terör saldırılarından sonra bu konuyu da gündemine alıp ortak protesto düzenledi. Konak Pier önünde toplanan yaklaşık 3 bin kişi, Konak Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Son günlerde yaşanan terör saldırılarından dolayı işçiler önceki yürüyüşlerinin aksine bu kez polisin arama noktasından geçirilip içeriye alındı. DİSK yöneticileri de üyelerini, polisin aramalarına kendi güvenlikleri için karşı çıkmamaları yönünde sık sık uyarıldı. Sendika üyeleri, üzerinde, "Ölen insanlığımız, adı asker, adı polis, adı halk, insanlığımıza sahip çıkalım. Barış olmadan güvenlik olmaz" pankartını en önde taşıdı.

DİSK BÖLGE TEMSİLCİSİ AÇIKLAMA YAPTI

Meydanın Sümerbank eski binası önünde toplanan protestocular adına DİSK Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, açıklama yaptı. Kazanılmış hakların yok edilmesine, savaş ve baskı politikalarına, katliamlara karşı direneceklerini söyleyen Memiş Sarı, "Bugünkü iş bırakma kararımızı 15 gün önce almış ve hayata geçirmek için sokak sokak ilçe ilçe etkinlikler düzenlemiştik. Ama hepinizin bildiği gibi Ankara" nın göbeğinde yine bir bomba patlatıldı. Onlarca vatandaşımızı kaybettik. 10 Ekim, 17 Şubat ve 13 Mart olmak üzere 3'üncü katliamın Ankara" nın göbeğinde yaşanması, DİSK" e bağlı sendikalarımızın yapmış olduğu eylemi, katlayıp katliamlara karşı sessiz kalmayacağımızı ifade etmek için toplandık. Ülke bu haldeyken, TBMM" de sanki hiçbir şey yokmuşçasına bu ülkenin güvenliğini huzurunu, demokrasisini sağlamışçasına, yangından mal kaçırırcasına emeğe yoğun bir saldırı içerisindedir. Kıdem tazminatlarımıza göz dikmiş, özel istihdam bürolarını hayata geçirmek için yasa üstüne yasa çıkarmaya çalışıyor. Zaten bombalarla ölüyoruz, yasalarınızla emekçileri öldürmeyin. Bugün artık buna bir de yaşama hakkı, eklendi" dedi.

TBMM'de görüşülen yasa tasarısıyla Türkiye'de emeğiyle geçinen milyonların köle haline getirilmek istendiğini savunan Memiş Sarı, "TBMM'de iktidar partisi tarafından dayatılan Özel İstihdam Büroları'na dair yasa tasarısı, işçi sınıfına kölelik dayatmaktadır. Türkiye'de kayıtlı işçilerin en az yarısını kölece, güvencesiz çalışma koşullarına mahkum edecek, "amele pazarlarını" anımsatan bir çalışma yaşamı dayatan, "kiralık işçilik" yasa tasarısını durdurmak için mücadele kararlılığımızı ilan ediyoruz" dedi.

Ankara'daki terör saldırılarına da değinen Memiş Sarı, "Acılar bitmiyor, gözyaşı dinmiyor, kan durmuyor. Bu insanlık dışı katliamı gerçekleştirenleri ve arkasındaki güçleri lanetliyor, ölenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Hiç kimsenin can güvenliği kalmadığı bir ülkede, "istikrar vaadiyle" iktidara gelenlerden hiçbiri ama hiçbiri kendini "sorumlu" hissedip istifa etmedi. Kuzeyden güneye, doğudan batıya ülkemizin dört bir yanını acı sarmışken, her gün yüreğimize ateş düşerken, "Ya biz, ya kaos" diyerek iktidarının devamlılığını sağlayanların sorumluluğunu görmezden gelemeyiz. Şiddet şiddeti, bomba bombayı getiriyor. Akan her damla kan ve gözyaşı daha fazla kan ve gözyaşını getiriyor. Savaş-şiddet-terör kısırdöngüsüne teslim olmamız, alışmamız isteniyor. Hayır alışmayacağız" dedi.

FOTOĞRAFLI

HABERE YORUM KAT