• BIST 97.379
 • Altın 228,359
 • Dolar 5,4438
 • Euro 6,1478
 • Berlin 4 °C
 • Frankfurt 5 °C
 • Paris 8 °C
 • Ankara 3 °C
 • İstanbul 11 °C
 • İzmir 10 °C
 • Stockholm 0 °C

Dha Yurt - Hemşin'de Belediye Zararı Göze Aldı, Hes'i Küçültüp Yapay Gölü Kurtardı 

Dha Yurt - Hemşin'de Belediye Zararı Göze Aldı, Hes'i Küçültüp Yapay Gölü Kurtardı 
RİZE'nin Hemşin İlçesi'nde yapımı devam eden baraj tipi Hidroelektrik Santral (HES) projesinde oluşan yapay göl, ortaya çıkan çevreyle uyumlu güzelliği...

RİZE'nin Hemşin İlçesi'nde yapımı devam eden baraj tipi Hidroelektrik Santral (HES) projesinde oluşan yapay göl, ortaya çıkan çevreyle uyumlu güzelliği ile yoğun ilgi görmeye başladı, ilçede adeta turizmi canlandırdı. HES'in elektrik üretimine geçmesi sonrasında kaybolma tehlikesi ile karşı karşıya kalan yapay göl için harekete geçen Hemşin Belediyesi, yıllık olası kazancın yarısından vazgeçti, HES'in kapasitesini azaltarak gölü yok olmaktan kurtardı.

Hemşin İlçesi'nde 4 yıl önce İşadamı Bülent Kuyumcu tarafından yapımına başlanan 1.3 megavat kurulu güce sahip baraj tipi Hemşin HES projesi ile ilçe merkezinde yapay göl oluşturuldu. Gölde biriken suyun düşüşü ile enerji üretiminin planlandığı HES projesi,daha sonra işadamı tarafından bedelsiz olarak Hemşin Belediyesi'ne devredildi. Hemşin Elektrik Üretim adıyla şirket kuran belediye de, yıllık 2 milyon lira gelir getirecek HES projesini tamamlamak için çalışma başlattı. HES projesiyle oluşan yapay gölün çevreyle uyumlu görüntüsü kısa sürede yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeye başladı. Ancak yapay göl, HES'in elektrik üretimine geçmesi sonrasında su miktarındaki azalma nedeniyle kaybolma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Bunun üzerine kapasiteyi azaltan Hemşin Belediyesi, enerji üretimini yarı yarıya düşürdü, yıllık 1 milyon lira zarar etmeyi göze alarak gölü yok olmaktan kurtardı.

"DAHA AZ KAZANACAĞIZ AMA DOĞAYI DAHA ÇOK KORUYACAĞIZ"

Hemşin Belediye Başkanı AK Partili Halim Kazım Bekar, belediyeye devredilen HES projesinin kalan kısmını tamamlamak için çalışma başlattıklarını ancak oluşan yapay gölün kaybolma riski ile karşı karşıya kaldığını gördüklerini söyledi. Enerji üretirken doğa ve çevreyi de gözönünde bulundurmak zorunda olduklarını ifade eden Bekar şunları söyledi: " Enerji üretirken doğayı da düşünmek zorundaydık. HES projesinden yılda yaklaşık 2 milyon lira gelir elde edecekken projede değişikliğe gittik. Bıraksaydık göldeki su seviyesi azalacaktı. Değişiklikle sadece gelen suyla elektrik üreteceğiz ve göldeki su seviyesini muhafaza edeceğiz. Projedeki bu değişiklikle yılda 2 değil, 1 milyon lira kazanacağız. Yani yılda 1 milyon lira geliri feda ettik. Bu sayede belki daha az enerji üreterek daha az kazancağız ama doğayı daha çok koruyacağız."

"İLÇEMİZ EN GÖZDE YERLERDEN OLACAK"

Göl çevresinde DSİ tarafından 5 milyon lira tutarında yürüyüş yolları ve asma köprülerden oluşan rekreasyon projesi hazırlandığını ifade eden Bekar, "İlçemizdeki kentsel dönüşüm projesinde 7 yıl süren sürecin sonuna geldik. 108 konut ve 42 işyeri yapacağız. Daha çok yeşil alan bıraktık. Göl etrafındaki çalışma, kentsel dönüşüm ve Çayeli-Hemşin-Çamlıhemşin geçiş yolu da tamamlandığında ilçemiz Rize'nin en gözde ilçelerinden biri olacak" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Yapay göl detayları

Gölün havadan görüntüleri

Belediye Başkanı açıklamaları

==========================================

DHA

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05