• BIST 99.835
 • Altın 243,334
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830
 • Berlin 5 °C
 • Frankfurt 7 °C
 • Paris 9 °C
 • Ankara -4 °C
 • İstanbul 6 °C
 • İzmir 8 °C
 • Stockholm 4 °C

Dha Yurt Bülteni-9

Dha Yurt Bülteni-9
MUĞLA'nın Fethiye ilçesi'nde, nemle birlikte 45 dereceye yaklaşan aşırı sıcak hava, asfalt yollarda erimeye neden olurken, hayatı olumsuz etkiledi.

1)FETHİYE'DE ASFALT ERİTEN SICAKLAR HAYATI DURDURDU

MUĞLA'nın Fethiye ilçesi'nde, nemle birlikte 45 dereceye yaklaşan aşırı sıcak hava, asfalt yollarda erimeye neden olurken, hayatı olumsuz etkiledi. Sokakları terk edenlerin klimalı yerlere sığındığı ilçede, eriyen asfalt yolda yürüyenlerin ayakkabılarına yapıştı. Fethiye, bugün sabah saatlerinden itibaren Kuzey Afrika üzerinden gelen aşırı sıcakların etkisine girdi. Hava sıcaklığının 41 derece ölçüldüğü ilçede, nemle birlikte hissedilen sıcaklık 45 dereceye ulaştı. Öğlen saatlerinden itibaren sokakların boşaldığı ilçede vatandaşlar ve tatilciler klimalı alışveriş merkezi ve restoranlara akın etti. Dışarı çıkmak zorunda kalan bazı tatilciler ise terliklerinin eriyen asfalta yapışması nedeniyle zor anlar yaşadı. Bayram tatili için gittiği Uşak'tan Fethiye'ye dönen hemşire Hafize Altıntop, otobüsten inince yoğun sıcakla karşı karşıya kaldığını söyledi. Nefes almakta güçlük çektiğini anlatan Altıntop, "Gerçekten tahammül edilemez bir sıcak var. Otobüsten iner inmez sıcak yüzüme vurdu. Sokaklar bomboş. Herkes kendini klimalı ortamlara atmış. Ben de bir an önce eve ulaşmaya çalışacağım. Tansiyon, şeker gibi kronik hastalıkları bulunanların kesinlikle bu havada dışarı çıkmaması gerekiyor. Yaşlılar ve çocuklarda öğlen saatlerinde sokağa çıkmamalı. Umarım bu sıcaklardan biran önce kurtuluruz" dedi.

ASFALT ERİDİ

Öte yandan sıcak hava, Yanıklar Mahallesi'nden Yeşil Vadi'ye ulaşım sağlanan 5 kilometrelik yolda, asfaltın erimesine neden oldu. Yolun büyük bölümünde sıvılaşan asfalt, araçlarıyla bölgeyi ziyarete gelen tatilci ve vatandaşlara zor anlar yaşattı. Otomobil ve motosiklet sürücüleri araçlarına zift bulaştırmamak için yolun mıcırlı bölümünü kullanmaya çalıştı. Yoldan kalkan zift ise yürüyenlerin terlik ve ayakkabılarına yapıştı.

SÜRÜCÜLER ZOR ANLAR YAŞIYOR

Yeşil Vadi'den Yanıklar Mahallesi'ne otomobiliyle seyreden Adem Önal, aşırı sıcağın asfaltı eritmesi nedeniyle düşük hızda yol almak zorunda kaldığını söyledi. Aynı güzergahta otomobiliyle gezen Aksel Gökdere ise, aşırı sıcak havaların son günlerde daha da etkisini göstermeye başladığını belirtip, eriyen asfaltın kaza riski taşıdığının altını çizdi, vatandaşları ve tatilcileri dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Görüntü Dökümü

-----------------------

-Eriyen asfalta terliğiyle basan tatilcinin görüntüsü

-Eriyen asgalta yapışan terliğin görüntüsü

-Eriyen asfalt yoldan görüntü

-Yoldan geçen otomobillerin görüntüsü

-Sıvılaşan asfaltın lastiğe yapışmasından görüntü

-Fethiye'den genel görüntü

-Sokak hayvanlarının görüntüsü

-Fethiye kordon boyundan görüntü

-Hafize Altıntop, Adem Önal, Aksel Gökdere ile röp.

-Genel ve detay görüntüler

===================================================

2)İNŞAAT İŞÇİLERİNİN SICAKTA ZORLU MESAİSİ

ADANA'da inşaat işçileri, nemle birlikte hissedilen sıcaklığın 40 dereceyi aştığı güneş altında ter döküyor. Artan sıcak havadan etkilenen Adanalılar mecbur kalmadıkça evlerinden ve işyerlerinden çıkmazken, inşaatlarda çalışan işçiler, zorlu koşullara rağmen çalışmaya devam ediyor. Aşırı sıcakta günlük 100 lira yevmiyeye çalışan işlerin zorlu mesaisi akşama kadar devam ediyor. Zaman zaman mola veren işçiler, su içerek serinlemeye çalışıyor. Yakıcı güneşte çalışmak zorunda olduklarını belirten işçiler, "Başka çerimiz yok, çalışmaya mecrubuz" dedi.

Görüntü Dökümü

-----------------------

- İnşaat işçilerinin güneşin altında çalışması

- İnşaat işçilerinin genel ve detay görüntüleri

SÜRE:01'19" BOYUT:81,2 MB

==================================================

3)ALTGEÇİDİN DUVARINA ÇARPAN OTOMOBİL YANDI

ANTALYA'da, sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil, altgeçidin duvarına çarparak yandı.

Muratpaşa İlçesi Çaybaşı Mahallesi'ndeki olay, saat 10.30 sıralarında meydana geldi. Meydan'dan Mevlana yönüne giden Berkant Nur yönetdimindeki 07 S 6084 plakalı otomobil, iddiaya göre Meydan Altgeçidi'ne girdiğinde, önünde seyreden bir araç ani fren yaptı. Bu araca çarpmamak için direksiyon kıran Berkant Nur, manevra yapınca otomobil geçidin duvarına çarparak alev aldı. Alevler bir anda bütün aracı sardı. Kendisini dışarı atan Nur'un yardımına diğer araç sürücüleri koştu. Haber verilmesi üzerine olay yerine itfaiye ekipleri sevk edildi. Ekiplerin müdahalesiyle söndürülen otomobil kullanılmaz hale geldi.

Kazayı haber alan Berkant Nur'un eşi Semiha Şahin Nur, olay yerine gelerek kaza nedeniyle şoka giren eşinin yüzünü yıkadı, teselli etmeye çalıştı. Berkant Nur ifade işlemleri için polis merkezine götürülürken, kullanılmaz hale gelen araç ise çekici yardımıyla trafik otoparkına çekildi.

Görüntü Dökümü(1)

------------------

- Alt geçit dış plan görüntüsü

- İtfaiyeden görüntü

- Yana arçatan görüntü

- Tıkanan tıafik ten görüntü

- Aracı yanan kişinin hanımı ile polis otosunda görüntüsü

- Yanan aracın çekiciye yüklenirken görüntüsü

- Sogutma çalışması çekiciye yüklenirken

- Yanan racın olay yerinden götürülmesi

188 MB /// 02.5"

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ (2)

------------------

Yanan araçtan görüntü (cep telefonu)

=====================================================

4)MUĞLA'NIN KADIN VALİSİ GÖREVE BAŞLADI

VALİLER Kararnamesi ile Kırklareli Valiliği'nden Muğla Valiliği'ne atanan Esengül Civelek görevine başladı. Lale Aytaman'ın ardından kentte 26 yıl sonra ikinci kadın vali görev yapacak.

Resmi Gazete'de yayımlanan Valiler Kararnamesi ile Muğla Valisi Amir Çiçek merkeze alındı. Çiçek'in yerine ise Kırklareli Valisi Esengül Civelek atandı. Civelek, valilik binasına gelişinde, yöresel kıyafet giyen küçük öğrenciler, protokol üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri tarafından çiçeklerle karşılandı. Tören kıtasını selamladıktan sonra makamına geçen Muğla'nın yeni valisi Esengül Civelek, "Doğal güzelliklere sahip, maviyle yeşilin buluştuğu, huzurlu, güvenli, mutlu kent Muğla'ya 26 yıl aradan sonra ikinci kadın vali olarak atanmaktan gurur duyuyorum. Sizlerin huzurunda şahsım ve aziz Muğlalılar olarak sayın Amir Çiçek'e şükranlarımı sunuyorum. Bundan sonraki süreçte başlayan proje ve yatırımlara el birliğiyle devam edeceğiz. Makamımın kapıları vatandaşlarıma sonuna kadar açık olacaktır" dedi.

Görevi devreden eski Vali Amir Çiçek ise kendisini uğurlamaya gelenler ile helalleştikten sonra kentten ayrıldı. Vali Çiçek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi saldırı düzenleyen suikast timinin yakalanmasında operasyonları yakından takip edip, yönlendirmişti.

ESENGÜL CİVELEK KİMDİR?

1958'de Aydın'ın Nazilli ilçesinde doğdu. 1979 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. 1980 yılından sonra Maliye Bakanlığı'nın değişik kademelerinde görev alan Civelek, 2005-2010 tarihleri arasında Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü'nde genel müdür olarak görev yaptı. 2010-2011 arasında Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı görevinden sonra, 2011 yılında Yalova Valisi ve ardından 2014 yılında da Kırklareli Valisi olarak atandı. Civelek, evli ve iki çocuk annesi.

Görüntü Dökümü

---------------------

-Yeni vali Esengül Civelek'in gelişinden görüntü,

-Vali Esengül Civelek'in karşılanması ve çiçek verilmesinden görüntü,

-Vali Esengül Civelek'in makamındaki konuşmasından görüntü.

====================================================

5)İNŞAATTA İNTİHAR GİRİŞİMİ

ADANA'da inşaatın 3'üncü katına çıkan 46 yaşındaki Hakan C., intihar girişiminde bulunurken, işçiler de işlerini bırakıp o anları cep telefonuyla görüntüledi.Olay, merkez Seyhan İlçesi Turhan Cemal Beriker Bulvarı'ndaki inşaatta meydana geldi. Sabah saatlerinde 155'i arayan Hakan C., polislere intihar edeceğini söyledi. Bir süre sonra yol üzerindeki inşaat alanına kaçak giren Hakan C., eline aldığı içki şişeyle inşaatın 3'üncü katından sarkmaya başladı. Çalışan işçilerinin şaşkın bakışları arasında, eline aldığı cam parçasını boğazına dayayan Hakan C.'yi olay yerine gelen polis ekipler ikna etmeye çalıştı. Aşırı sıcaktan bunalarak üzerini yırtan Hakan C., yakınlarını arayarak intihar edeceğini söyledi. Olay yerine çağırılan itfaiye ekipleri hava yastığı ile önlem aldı. İnşaatta çalışan işçiler ise, işlerini bırakıp intihar girişimini cep telefonları ile kayıt etti. Daha sonra bir görevli, Hakan C.'nin dikkatsizliğinden faydalanarak tutup içeri çekti.

Aldığı alkol ve sıcağın etkisiyle baygınlık geçiren Hakan C., tedavi için Adana Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Görüntü Dökümü

-----------------------

- İntihar girişiminde bulunan Hakan Cebe'nin inşaatın 3. katında oturması

- Hakan Cebe'nin üstünü çıkarması

- İtfaiye ekiplerinin hava yastığı açması

- Sağlık ekiplerinin gelmesi

- İnşaatın tepesindeki Hakan Cebe'nin ayağa kalkması

- Hakan Cebe'nin içki içmesi

- İnşaatın tepesinde telefonla konuşması

- Hakan Cebe'nin inşattan aşağı doğru sarkması

- İşçilerin olayın fotoğrafını çekmesi

- Polisin Hakan Cebe'yi kurtarma anı

- Sedyedeki Hakan Cebe'nin ambulansa konması

- Genel ve detay görüntüler

SÜRE:03'01" BOYUT:184 MB

========================================================

6)ŞANLIURFA'DA ZİNCİRLEME KAZA: 5 YARALI

ŞANLIURFA'da, 3 aracın karıştığı zincirleme kazada 5 kişi yaralandı.

Kaza, öğle saatlerinde Şanlıurfa- Akçakale karayolunun 10'uncu kilometresinde meydana geldi. Akçakale yönüne giden İsmail Acar yönetimindeki 63 SD 039 plakalı otomobil, kontrolden çıkarak karşı yönden gelen Mehmet Arıca'nın kullandığı 63 VB 521 plakalı hafif ticari araçla kafa kafaya çarpıştı. Bu sırada Mustafa Kermeli yönetimindeki 63 B 2160 plakalı hafif ticari araç da kaza yapan araçlara çarptı. Zincirleme kazayı görenlerin ihbarıyla olay yerine gelen sağlık ekipleri, yaralanan sürücüler ile yanlarında bulunan Ömer Acar ve Ahmet Avamin'i ambulanslarla hastanelere götürdü. Tedavilerine başlanan yaralıların sağlık durumunun iyi olduğu açıklanırken, kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------------------------

- Kaza yapan araçlar

- Polisin önlem alması

- Araçların olay yerinden kaldırılması

- Genel ve detay görüntüler

GÖRÜNTÜ BOYUTU: 88 MB

DHA

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05