Dha Yurt Bülteni-8

Dha Yurt Bülteni-8

KONYA'da koronavirüs tedbirleri kapsamında camilerin tekrar ibadete açılmasıyla birlikte bugün kılınacak cuma namazı için 300 bin tek kullanımlık maske...

CUMA NAMAZI İÇİN 300 BİN TEK KULLANIMLIK SECCADE DAĞITILDI

KONYA'da koronavirüs tedbirleri kapsamında camilerin tekrar ibadete açılmasıyla birlikte bugün kılınacak cuma namazı için 300 bin tek kullanımlık maske dağıtıldı. Sultan Selim Cami önündeki Mevlana Meydanı'nda ise 1,5 metrelik mesafelerle yerlere işaretlemeler yapılıp, tek kullanımlık seccadeler serildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından koronavirüs tedbirleri kapsamında 16 Mart günü toplu ibadet için kapatılan camiler bugün yeniden ibadete açılacak. Bunun içinde İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından belirlenen camilerde bugün hummalı bir hazırlık çalışması başlatıldı. Mevlana Müzesi yanında bulunan Sultan Selim Cami önündeki Mevlana Meydanı'nda da yaklaşık bin 500 kişilik bir alan oluşturuldu. Cemaat için saf tutması için 1,5 metrelik mesafelerle yerlere işaretlemeler yapılıp, tek kullanımlık seccadeler serildi.

Kent genelinde 300 bin tek kullanımlık seccadelerin dağıtıldığını belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, namaz kılınması için belirlenen her camide maske dağıtımının da yapılacağını belirtti. Altay, şunları söyledi:

"Mevlana Meydanı tarihi günlerini yaşıyor. Ramazan Bayramı'ndan sonra adeta ikinci bayramın mutluluğu içindeyiz. 10 haftadır camiden, cemaatten uzak kaldık. Hepimiz çok özlemiştik, camileri, cemaati, birlikte ibadet etmeyi. Bugün tüm Türkiye'de olduğu gibi Konya'da cuma namazıyla bir başlangıç gerçekleştiriyoruz. Konya'da tüm camilerimize Müftülüğümüzle birlikte ciddi bir hazırlık içindeyiz. 300 bin tek kullanımlık seccade dağıttık. Mevlana Meydanı'nda 1,5 metrelik mesafelerle yerleri işaretleyip, tek kullanımlık seccadeleri koyduk. Vatandaşlarımızda bu yerlere gelip seccadeleriyle namaz kılabilecek. Maskesi olmayanlara maske dağıtıyoruz. Belirli yerlere dezenfektan koyduk. Namaz bitiminde maskesini değiştirmek isteyenler içinde geri dönüşüm bölümleri oluşturduk."

Namaz kılmaya gelecek kişilere sosyal mesafe konusunda uyarıda bulunan Altay, "Tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Vatandaşlarımıza camiye gelirken seccadeleri yanında getirmeleri ve maskesiz gelmemeleri, sosyal mesafeye dikkat etmelerini istiyoruz. Yine gönülden selamlaşmaya devam edeceğiz ve teması kesmemiz lazım." dedi.

(Görüntü Dökümü

--------------

-Mevlana Meydanı'nda cuma namazı için hazırlık çalışmaları

- Mesafelerin belirlenip seccadelerin serilmesi

- Çalışmalardan ve meydandan detay

- Büyükşehir Belediye Başkanı röp.

=============================================

HDP önündeki eylemde 270'inci gün

DİYARBAKIR'da, terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen 134 aile, HDP binası önündeki oturma eylemini, koronavirüs salgını nedeniyle sosyal mesafe kuralına göre, 270'inci günde de sürdürdü. Van'da lise öğrencisiyken kaçırılan oğlu Baran (21) için eylemde olan Solmaz Örünç, bütün olumsuzluklara rağmen eylemlerini devam ettirdiklerini belirterek, oğluna kaçıp teslim olması için çağrıda bulundu.

Diyarbakır'da oturan Mehmet Akar, geçen yıl 21 Ağustos tarihinde ortadan kayboldu. Akar'ın annesi Hacire Akar, bir gün sonra HDP Diyarbakır il binası önüne geldi. Oğlunun HDP'liler tarafından dağa kaçırıldığını söyleyen anne Akar, il binası önünde oturma eylemi başlattı. Eylemin 3'üncü gününde ortaya çıkan Mehmet Akar mahkemece ev hapsiyle cezalandırıldı. Oğluna kavuşup, eylemine son veren Hacire Akar, çocukları kayıp annelere çağrıda bulundu. Hacire Akar'ın çocuğuna kavuşması, çocukları terör örgütü PKK tarafından kaçırılan aileler için umut oldu. Akar'ın çağrısıyla harekete geçen çocukları kayıp aileler, 3 Eylül'den itibaren HDP binası önünde oturma eylemine başladı.

13 AİLE, EVLADINA KAVUŞTU

Hacire Akar'ın oğlu Mehmet'in yanı sıra eyleme katılanlardan Hatice Ceylan'ın oğlu Cafer, Hüsniye- Hüseyin Kaya çiftinin kızları Mekiye, Halime Kadran'ın torunu Halil İbrahim Kadran, Necla- Metin Açan çiftinin oğlu Harun Açan, Nizamettin- Aslıhan Eşrefoğlu çiftinin oğlu Hüseyin, Gevriye Ayhan'ın kızı Pelda, Melik Aslan'ın oğlu Volkan, Muhteber Birlik'in oğlu Veysi Birlik, Cahide Alkan'ın oğlu Mehmet Emin, Şahize Altınkaynak'ın kızı Halise Alptekin, Naime Dalmış'ın kızı Tekoşin Açar ve Sait Açar'ın oğlu Haşim, terör örgütünden kaçarak, güvenlik güçlerine teslim oldu. Böylece oturma eylemi yapan ailelerden 13'ü, evlatlarına kavuşmuş oldu. Hacire Akar dışındaki 12 aile, diğer ailelere destek olmak için oturma eylemine devam ediyor.

ANNELERİ, ÇOCUKLARI İÇİN EYLEM YAPMAYA DAVET ETTİ

Lise öğrencisiyken, 2015 yılında kaçırılan oğlu Baran için Van'dan gelip, oturma eylemini sürdüren Solmaz Örünç, HDP'nin kendilerini kapılarının önüne, çocuklarını da dağa mahkum ettiğini belirterek, oğlu kaçırılan diğer annelere de seslenerek eylem yapmaya davet etti. Örünç şunları söyledi:

"Oğlum için HDP'nin kapısının önündeyim, HDP bizi buraya mahkum etti, çocuklarımızı da dağa mahkum etti. Biz bayram dinlemedik, seyran dinlemedik, Ramazan ayı dinlemedik, koronavirüs hastalığını dinlemedik burada kaldık ve eylemimize devam edeceğiz. Bütün annelere sesleniyorum, onlar da gelsinler eyleme katılsınlar, çocuklarımızın hakkını savunalım. Çocuklarımız ölmesin, askerimiz ölmesin, bu ne zulümdür yeter ne istiyorlar. Çocuklarımızı 15 yaşında götürüyorlar dağa, onların elinin kalem tutması lazım. Onların yeri anne kucağıdır. Oğluma sesleniyorum, beni duyuyorsan kaç gel teslim ol, seni kandırıyorlar ceza var diye, ceza yoktur. 13 kişi gelip teslim oldu, bir gün bile kelepçe takmadılar, çocuklar ailesine kavuştu. Ne mutlu o anne babalara, çocukları onların elinden kurtuldu."

Görüntü Dökümü

-------

HDP il binası önü

Ailelerin bekleyişi

Ailelerin maskelerle sosyal mesafeyi koruması

Solmaz Örünç röportajı

Genel ve detay

GÖRÜNTÜ BOYUTU: 314 MB

=====================

Adıyaman'da müftülük, şükür kurbanı kestirdi

ADIYAMAN Müftülüğü tarafından camilerin koronavirüs tedbirleri kapsamında, cemaatle yeniden ibadete açılması dolayısıyla cuma namazı öncesi şükür kurbanı kesildi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 16 Mart'ta ibadete kapanan camilerin yeniden açılması nedeniyle Adıyaman İl Müftülüğü tarafından şükür kurbanı kesildi. Yeşil Camii'de cuma namazı öncesi düzenlenen programda, İl Müftüsü Mehmet Taşcı dua etti. Daha sonra konuşan Taşcı, "Yaklaşık 3 aydır illerimizde camilerimizde ibadetler mahrum bir şekilde hüzünlü günler geçirdik. Hem dünyamız hem de memleketimizin kasıp kavuran bu virüsten dolayı 3 aya yakındır camilerimizde cuma namazlarımızı kılmaktan mahrum olmuştuk. Camilerimizden ve cemaatlerimizden uzak kalmıştık. Allah'a hamdolsun ülkemizin tüm yöneticileriyle beraber vermiş olduğu dünyaya örnek mücadele neticesinde inşallah bugün itibariyle hem de İstanbul'un fethinin günü olan 29 Mayıs cuma günü inşallah kısıtlı şartlarla mesafeye uygun bir şekilde maskelerimizle gelmek suretiyle artık cuma namazlarımızı ve öğle, ikindi namazlarımızı camilerimizde cemaatimizle beraber kılmaya bugün itibariyle başlıyoruz. Şu anda burada da inşallah camimize ve cemaatimize kavuşmamızın bir nişanesi ve şükrün ifadesi olan burada bir kurban keseceğiz inşallah ve bu uygulama sadece Adıyaman'da değil 81 ilimizde ve 900 küsur ilçemizde olmak üzere binin üzerinde bugün itibariyle şükür kurbanları keseceğiz. İnşallah bu kurbanlarımızla beraber biraz sonra kılacağımız cuma namazlarımızla beraber dualarımızla bu musibetin bu salgının tamamen insanlığın üzerinde kalkması için dua edeceğiz inşallah en kısa zamanda bu salgından kurtulmayı bütün insanlığa nasip eylesin" dedi.

Konuşmanın ardından kurban kesilerek, cuma namazı için hazırlıklar yapıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

---------------------------------

- Yeşil Cami

- Dua edilmesi

- İl Müftüsü Mehmet Taşcı ile röp.

- Kurban kesilmesi

- Genel ve detay görüntüler

=======================

Kahramanmaraş'ta devrilen traktörün sürücüsü öldü

KAHRAMANMARAŞ'ta kontrolden çıkıp devrilen traktörün sürücüsü Hasan Kırıcı(48), hayatını kaybetti.

Kaza, öğle saatlerinde Karacasu Karşıyaka Mahallesi'nde meydana geldi. Hasan Kırıcı yönetimindeki 46 AD 704 plakalı kum yüklü traktör, rampa aşağı inerken sürücüsünün kontrolünden çıkıp, devrildi. Kırıcı, traktörün altında kaldı. Mahallelinin ihbarı üzerine bölgeye itfaiye, polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. İtfaiyenin çalışması sonucu traktörün altından çıkarılan Hasan Kırıcı'nın yaşamını yitirdiği belirlendi.

Hasan Kırıcı'nın cenazesi, Kahramanmaraş Adli Tıp Kurumu'nun morguna gönderildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------

- Kaza yeri

- Takla atan traktör

- Polisin olay yeri şeridi çekmesi

- Traktörden detay

- Kaza yerindeki kalabalık

- Ambulansın gidişi

- Görgü tanıkları ile röp.

GÖRÜNTÜ BOYUTU: 374 MB

=====================

TIR devrildi, 5 araç kullanılamaz hale geldi

MERSİN'in Erdemli ilçesi D-400 karayolu üzerinde ikinci el otomobil yüklü çoklu araç taşıma TIR'ı devrildi. TIR şoförü kazadan yara almadan kurtulurken, 5 otomobil kullanılamaz hale geldi.

Kaza, Erdemli ilçesine bağlı Tömük Mahallesi D-400 karayolunda meydana geldi. Mersin'den Antalya istikametine gitmekte olan 07 DN 274 plakalı çoklu otomobil taşıyıcısı TIR şoförü Kemal Yanar, kavşakta bulunan yeşil ışıkta geçtikten sonra bir anda direksiyon hakimiyetini kaybetti. Yanar'ın kontrolünden çıkan TIR, yan yattı. Şoför Yanar, kazadan yara almadan kurtulurken 5 otomobil kullanılamaz hale geldi. Polis kazayla ilgili soruşturma başlattı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

--------------------------------

- Devrilen tırın görüntüsü

- Tırın üzerindeki araçların görüntüsü

- Vinç araçları kaldırırken

- Karayolundan geçen araçların görüntüsü

- Kaza yerinde çalışma yapılırken

- Kazada pert olan otomobillerin görüntüsü

Süre: 02'50" Boyut:371

====================

Babası cezaevinden mektup yazdı, minik Ömür Buse'ye doğum günü sürprizi yapıldı

VAN'ın Edremit ilçesinde, cezaevinden mektup yazan babası Cenap Bilenci'nin talebi üzerine bugün 1 yaşına basan Ömür Buse'ye doğum günü sürprizi yapıldı. Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Ekinci ve beraberindekiler, doğum günü pastası ve hediyelerle ailenin evine gidip, minik Ömür Buse'nin doğum gününü kutladı.

Edremit ilçesinin Kurubaş Mahallesi'nde oturan, işlediği bir suç nedeniyle 18 ay önce cezaevine giren Cenap Bilenci, Belediye Başkanı İsmail Say'a mektup gönderip, 1 yaşına basan kızı Ömür Buse'nin doğum günü olduğunu söyledi. Bilenci mektubunda, yanında olamayacağını belirttiği kızı Ömür Buse'nin doğum gününün kutlanmasını talep etti. Bunun üzerine Edremit Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Ekinci ve beraberindekiler, pasta ve hediyeler alarak Bilenci'nin eşi ve çocuğunun yaşadığı baba evine gitti. Karşısında belediye ekiplerini gören Sibel Bilenci, çok mutlu olduklarını söyledi. Büyük şaşkınlık yaşayan minik Ömür Buse ise annesiyle birlikte doğum günü pastasına üfledi.

Belediye Başkan Yardımcısı Ekinci, "Kendisi cezaevinde ve kızının ilk doğum gününün olduğunu ve yanında olamamanın hüznünü hissettiğini beyan etmişti. Bunun üzerine Edremit Belediye Başkanı İsmail Say'dan yardım talep etmişti. Bu talep üzerine biz de üzerimize düşeni yaptık. Mektup bizi gerçekten çok etkiledi. Bu süreçte kızımızın yanında olmak istedik. Böylelikle kızımıza güzel bir sürpriz yapmış olduğumuzu düşünüyoruz. İnşallah bundan sonraki doğum günlerinde bütün aile birlikte olur" dedi.

Sibel Bilenci ise eşinin kızına bir sürprizi olduğunu ama böyle bir doğum gününü tahmin edemediğini söyledi. Bilenci, "Eşim maalesef 1,5 yıldır cezaevinde. Umarım bundan sonraki doğum günlerinde beraber oluruz ve umarım bu son olur. Edremit Belediyesi'ne çok teşekkür ederim. Gerçekten çok sevindim. Eşim burada olmadığı için kutlamayacaktım. Öyle bir niyetimde yoktu çünkü gönlümüz kırıktı. Bizi bugün de yalnız bırakmayan Edremit Belediyesi ekiplerine çok teşekkür ediyorum" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-Ekiplerin gelişi

-Eve girişleri

-Aile ile görüşme

-Pastaya üflenmesi

-Hediyelerin verilmesi

-Buse Ömür'den detaylar

-Anne ve Belediye Başkan ile röportaj

-Detay görüntüler

DHA

HABERE YORUM KAT