Dha Yurt Bülteni-8 

Dha Yurt Bülteni-8 

Etiyopya dönüşü Kayseri'de karantinaya alınan 243 kişi, evlerine gönderildi

Etiyopya dönüşü Kayseri'de karantinaya alınan 243 kişi, evlerine gönderildi

KORONAVİRÜS tedbirleri kapsamında Etiyopya'dan Kayseri'ye getirilen 243 Türk vatandaşı, 14 günlük karantina sürelerinin ardından memleketlerine uğurlandı.

Etiyopya'da yaşayan 243 Türk vatandaşı, 26 Nisan'da Türkiye'ye getirilerek, Kayseri'deki öğrenci yurtlarına yerleştirildi. Koronavirüs tedbirleri kapsamındaki 14 günlük karantinanın ardından 243 kişi, bugün evlerine gönderildi. Valizleriyle yurttan çıkanlar, otobüslere binerken, sosyal mesafe kuralına da uydu. Yurttan uğurlananlara fidan hediye edildi.

14 gün karantinada kalan Sezer Alay, yetkililere teşekkür ederek, "Bizlere çok iyi baktılar. Devletimizden ve yurt çalışanlarımızdan Allah razı olsun" dedi.

Görüntü Dökümü:

- Karantinadaki vatandaşların yurttan ayrılması

- Karantinadaki vatandaşların otobüslere alınması

- Etiyopyalı Türk anne ile röportaj

- Otobüslerin yurttan ayrılması

- Diğer detaylar

===========================

Vefa ekibinden Derikli kadınlara Anneler Günü kutlaması

KORONAVİRÜSLE mücadelede görev yapan Vefa Sosyal Destek Grubu, Mardin'in Derik ilçesindeki kadınların Anneler Günü'nü düzenledikleri etkinlikle kutladı.

Derik ilçesinde Vefa Sosyal Destek Grubu ekipleri, koronavirüsle mücadele kapsamında yaşlı ve kronik hastalara yönelik destek çalışmalarını sürdürürken, Anneler Günü nedeniyle kadınlara sürpriz kutlama programı düzenledi. Ekipler, ilçede yaşayan 10 çocuk ve 93 torun sahibi Hatun Abukan (100), 5 çocuk annesi Zinni Çeviren (108) ile 4 engelli çocuk annesi Aynur Abik'i (52), beraberinde getirdikleri çeşitli hediyelerle ziyaret ederek, Anneler Günü'nü kutladı.

Vefa ekibinin kendileri için düzenlediği Anneler Günü kutlamasından dolayı duygulanan kadınlar, böylesi bir günde unutulmamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Görüntü Dökümü

---------

Vefa ekibinin ziyareti

Genel ve detay görüntüler

================================

Bodrum sokakları 65 yaş ve üzeri kişileri ağırladı

MUĞLA'nın Bodrum ilçesinde, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında yaklaşık 2 aydır sokağa çıkma kısıtlamasında olan 65 yaş ve üzeri kişiler, verilen 4 saatlik izinle kendilerini evlerinden dışarı atıp, güneşli havanın tadını çıkardı. Sosyal mesafeyi koruyarak bol bol yürüyüş yaptı.

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkarak tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında salgının halk sağlığı için oluşturduğu riski yönetebilmek adına 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlıklara sahip kişiler ile 20 yaş altı kişilere geçici olarak sokağa çıkma kısıtlaması getirilmişti. Yaklaşık 2 aydır sokağa çıkma kısıtlamasında olan 65 yaş üstü kişilere bugün, 11.00-15.00 saatleri arasında sokağa çıkma izni verildi. Buna göre, 65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlıkları olan kişiler, ihtiyaç duymaları halinde yürüme mesafesinde, sosyal mesafe kurallarına uyarak ve maske takarak dışarı çıktı. Sokağa çıkan vatandaşlar ise, Bodrum sokaklarında güzel havanın tadını çıkardı. Termometrelerin 23 dereceyi gösterdiği bölgede kimisi eşiyle el ele deniz kenarında yürüyüş yaptı kimileri ise uzun süredir göremediği sahilin fotoğraflarını çekti. Öte yandan vatandaşların sürekli saatlerine bakarak ne kadar sürelerinin kaldığını kontrol etmeleri dikkati çekti.

Deniz kenarında eşiyle el ele yürüyen 84 yaşındaki Müntezil İldeniz, "Tam iki aydır dışarı adım dahi atmadım. Biz zaten daha genciz. Evde de güzel vakit geçiriyoruz bizim için fark etmiyor. Evimizde de el eleyiz. Balkonu park haline getirdik. Bugün hava çok güzel. Uzun süre sonra yeniden nefes aldık. Sadece maskelere alışkın değiliz ve maskeyle rahat edemiyoruz" dedi.

"DIŞARDA OLDUĞUMUZ İÇİN MUTLUYUZ'

Eşiyle birlikte yürüyüş yapan Birol Altınkaya (76), "Yaşımız nedeniyle evde vakit geçirmeye alışkınız. Bugün ilk defa uzun bir aradan sonra dışarı çıkıp, hava aldık, yürüdük. 60 gündür dışarı çıkmıyorduk. Bugün çıkabildiğimiz için çok memnunuz. Bodrum'un havası çok güzel" diye konuştu.

Altınkaya'nın eşi Naciye Altınkaya (74) de "Evde de güzel vakit geçiriyoruz ama bugün dışarıda olmaktan dolayı çok mutluyuz. İnşallah bu süreç geçecek ve hepimiz rahatlayacağız" dedi.

Uzun süredir dışarı çıkmadığını belirten Aykut Özen (77) de, "Bugün önce eczaneden maske alacağım. Daha sonra sahile inip, yürümeyi düşünüyorum. Bodrum'da yaşadığımız için denizi görme şansımız var. Böyle bir şey gerekliydi" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-Bodrum Sahili ve ilçe merkezinden görüntü

-Sokağa çıkan 65 yaş üzeri kişilerle röp.

-Anons

================================

Eskişehir'de sokağa çıkan yaşlılar Porsuk Çayı kenarında yürüyüş yaptı

ESKİŞEHİR'de 65 yaş ve üstündekiler için uygulanan sokağa çıkma yasağının 4 saatliğine kaldırılmasının ardından sokaklara çıkan yaşlılar Porsuk Çayı kenarında yürüyüş yaparken, park ve bahçelerde dolaştı. Kanlıkavak Parkı'nda yürüyüşe çıkanlardan Ersin Öner (75), sokakları çok özlediğini belirterek, "Kalp, şeker, tansiyon rahatsızlığım var. Bugün var ya yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Diyorum ki "Rabbim bu kadar güzel şey yarattın, bize neden mani oluyorsun?" Artık bir ayağımız çukurda, şu günleri keyifli geçirelim" dedi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 81 ilde sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, bugün 11.00-15.00 saatlerinde yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla evlerinden çıktı. Saatlerin 11.00'i göstermesiyle Eskişehir'de özellikle araç trafiğine kapalı olan Hamamyolu Caddesi, Kanlıkavak Parkı ve Porsuk Çayı kenarındaki parklara akın etti. Yoğunluğun yaşandığı Kanlıkavak Parkı'nda yürüyüşe çıkanlar Porsuk Çayı çevresinde dolaşarak 4 saatlik süreyi yaklaşık 20 dereceyi bulan sıcak havada sohbet ederek değerlendirdi.

'SOHBET EDEMEDİĞİMİZ ZAMANLARI TELAFİ EDİYORUZ'

Hamamyolu Caddesi'nde eşiyle birlikte yürüyüşe çıkan Adnan Ercan (79), koronavirüs tedbirleri kapsamında evde oldukları zamanlarda daha önce eşiyle edemedikleri sohbeti ve muhabbeti yapma fırsatı bulduklarını söyledi. Bugün tanınan haklar kapsamında 4 saat sokakta yürüyüş yapacaklarını ifade eden Ercan, "Türkiye'de koronavirüsle mücadele çok güzel gidiyor. Dünyanın diğer ülkelerine göre çok iyi durumdayız. Bize izin verdiler, dışarıya çıktı. Evde eşimle ile beraber sohbet ediyoruz. Yaşım 79, şimdiye kadar edemediğimiz muhabbeti evde kalırken yapıyoruz. Geçmişte yapamadığımız sohbeti telafi ediyoruz. Daha önce iş vardı, gelip gidiyorduk. Sohbet etme imkanı olmuyordu. Şimdi evde kalıp eşimle sohbet ediyoruz. Şimdi dışarı çıktık, ayaklarımız açılsın. Şöyle bir yürüyüp etrafı görelim. Mademki bize bir hak tanıdılar, kanunlara uyarak bu haktan istifade ediyoruz. Biraz dolaşıp pidemizi alıp evimize döneceğiz" dedi.

Yürüyüşe çıkanlardan Perihan Bozkurt (76), koronavirüs tedbirleri yaklaşık 2 aydır evde oturma odası ile salon arasında dolaşarak zaman geçirdiklerini söyledi. Bozkurt, "Çok şükür dışarıya çıktık ama her taraf kapalı. İhtiyaçlarımızı alamıyoruz. Çok şükür çocuklarımız getiriyor ama bizimde gezmemiz ayrı oluyordu. İki aydır evde salonla, oturma odası arasında gidip geldik. Çocuklar getirdi, biz yedik. Namaz kılıp oruç tuttuk. Bugünlerde geçer inşallah. Bugün sokağa çıkma iznimiz var. O saate kadar dışarda olacağız. Yorulmadan gezebilirsem iyi olacak. Şeker hastalığım var. Onun için yürüyebildiğimiz kadar yürüyeceğiz" diye konuştu. Kanlıkavak Parkı'nda spor yapan İsmail Yıldız ise, 2 aydır evde olduklarını ve sokağa çıkmayı özlediklerini söyleyerek park içerisindeki aletlerde spor yaparak zamanını geçirdi.

'BUGÜN YENİDEN DOĞMUŞ GİBİ OLDUM'

Porsuk Çayı kenarında yürüyüş yaptıktan sonra dinlenen Ersin Öner (75), kısıtlamanın kaldırılmasının ardından yeniden sokağa çıktığı için çok mutlu olduğunu ve kendisini yeniden doğmuş gibi hissettiğini söyledi. Öner, "45 günü geçti evdeyiz, sadece balkondan bakıyoruz. Gökyüzünü, ağaçları izledik. Bunları gördükçe Allah'a şükrediyoruz. Allah bugünleri aratmasın, herkesin görevini yapıyor. Bugün kızımla beraber dışarı çıktık. Kalp, şeker, tansiyon rahatsızlığım var. Bugün var ya yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Diyorum ki "Rabbim bu kadar güzel şey yarattın, bize neden mani oluyorsun?" Artık bir ayağımız çukurda, şu günleri keyifli geçirelim. Herkes maskesini taksın. Bugün çıktık yürüyüş yapıyoruz, dolaşıyoruz ama yaşlandık artık. Eskisi gibi yürüyemiyoruz" dedi.

Görüntü Dökümü:

-Hamamyolu Caddesi

-Sokağa çıkan yaşlılar

-Yaşlılardan detaylar

-Parkta oturanlar

-Yaşlılarla sokakta röp.

-Kanlıkavak Parkı

-Porsuk Çayı kenarında yürüyenler

-Banklarda oturanlar

-Spor yapanlar

-Parktaki yaşlılarla röp.

-Porsuk Çayı

-Genel görüntüler

=============================

İzmir'de sahiller 65 yaş ve üzeri kişilerle doldu

İZMİR'in Karşıyaka ilçesinde, 4 saatliğine sokağa çıkma kısıtlamaları sona eren 65 yaş üzeri kişiler, soluğu sahilde alıp, güneşli bir havada yürüş yapmanın keyfini çıkardı.

65 yaş ve üzeri kişiler, saat 11.00 ile 15.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılmasıyla beraber kendilerini sahil kenarına attı. 21 Mart'tan bu yana evde olan 65 yaş üzeri vatandaşlar, güzel ve denizin tadını çıkardı. Bazı vatandaşlar parklarda otururken bazıları ise yürüyüş yapıp bisiklet sürmeyi tercih etti. Vatandaşların büyük çoğunluğunun maske takarak koronovirüse karşı önlem aldığı görülürken, sosyal mesafe kuralına ise pek uyulmadı. Maskesi olmayanlara ise belediye ekipleri tarafından maske dağıtımı yapıldı.

Son dakikaya kadar dışarı çıkma hakkını kullanacağını söyleyen Adem Sarıkaya (66), "Allah bu süreçte hepimizin yardımcısı olsun. Bugün çok sevinçliyim. Eşimle ve arkadaşlarımla birlikte dışarıya çıktık. Herkesin yüzünün gördüğünü gülüyorum. Saat 15.00'e kadar vaktim var ve son dakikaya kadar hakkımı kullanacağım" dedi.

Çok fazla dışarda kalmayacağının altını çizen Hasan Gül (74), "Haftalardır adeta evde hapistik. Kısıtlamanın kalkmasıyla birlikte sahile geldik. Devamlı olarak gidip geldiğim bir yerdi zaten burası. Biraz hava aldıktan sonra eve gireceğim. Çünkü kızım bir sağlıkçı ve ne şartlarda çalıştığını biliyorum. O nedenle çok risk almadan ve risk yaratmadan döneceğim" diye konuştu.

Evde oldukları süre boyunca eşiyle sık sık tartıştıklarını söyleyen Gülşen Gül (70), "Günlerce evin içinde sıkıldık ve eğlenmek için hava almaya çıktık. Her zaman geldiğimiz yer burası ama artık daha kısıtlı. 51 günlük süreçte hep evdeydik. Ev ve balkon arasında gidip geldik. Dışarı çıkamayınca gelip, eşimle tartışmaya başlamıştık" diye konuştu.

Zehra Cirit (68) ise mutluluğunu şu sözlerle açıkladı:

"Kendimi çok iyi hissediyorum. Kuş gibi hafifledim. Hava da püfür püfür esiyor. Umarım devamı geliyor. Biraz eve girip, tekrar dışarı çıkarak verilen bu 4 saatlik iznin tadını çıkaracağım."

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

------------------

-Sahilden görüntü

-Yürüyüş yapanlardan görüntü

-Parkta oturanlardan görüntü

-Drone görüntüsü

==========

63 yıllık evli çift, giyinip kuşanıp sokağa adım atıp, denizi seyretti

MUĞLA'nın Datça ilçesinde, koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle yaklaşık iki aydır evlerinden dışarı çıkamayan 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunanlar, 4 saatlik izinle birlikte kendilerini sokağa atıp, anın tadını çıkardılar.

Datça'da 4 saatlik sokağa çıkma izninden yararlananlardan 63 yıllık evli çift, saatler öncesinden giyinip, kuşanıp geri sayım yaparak sokağa adım attı. İlk yaptıkları şey ise, iki aydır göremedikleri denizi gidip seyretmek oldu.

PTT emeklisi 88 yaşındaki Fethi Kantarlı ve 81 yaşındaki eşi Raziye Kantarlı'nın, sokağa çıkma izni başlamasına dakikalar kala yaşadıkları heyecan görülmeye değerdi. İlk kez maske takmak zorunda kalan Fethi Kantarlı'ya 37 yaşındaki torunları Okan Özalp yardımcı oldu. 63 yıllık evli çift, el-ele tutuşarak geldikleri bahçe kapısı önünde bir süre saatlerin 11.00'i göstermesini bekledi. Saatler ilerlerken, Kantarlı çifti torunları Okan Özalp'in eşliğinde, 10'dan geriye doğru sayıp yaparak, sokağa adım attı. İki ay sonra sokağa çıkan Çift, günlerdir hasret kaldıkları denizi görmek için öncelikle sahile indi. İlçe merkezindeki Kumluk Plajı'nda bir süre yürüyüp, denizi seyreden çift daha sonra bir bankta oturup soluklandılar. Bankta tatlı bir sohbet içine giren Çift, daha sonra bir süre daha Datça'nın cadde ve sokaklarını dolayıp, 4 saatlik iznin tadını çıkardı.

Datça'da sokağa çıkan 71 yaşındaki işçi emeklisi Can Akbulut ise uygulamadan memnun olduklarını belirtip, "Bu biraz kısa oldu. Umarım en azından her hafta böyle izinler verilir" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

---------------------

-Kantarlı çiftinin, sokağa çıkmadan önce evlerinde hazırlanmaları

-Fethi Kantarlı (88) ile röp.

-Kantarlı çiftinin el ele evlerinden çıkmasından görüntü

-Kantarlı çiftinin bahçe kapısı önünde geri sayım yapmasından görüntü

-Kantarlı çiftinin Datça sokaklarında dolaşmasından görüntü

-63 yılık evli çiftin, deniz kenarında dolaşmasından görüntü

-Bankta birbirleriyle sohbet eden Kantarlı çiftinin görüntüsü

-İşçi emeklisi Can Akbulut (71) ile röp.

=============

Tokat'ta karantina ihlalleri kameralara yansıdı

TOKAT'ın Erbaa ilçesinde 7 Mayıs itibariyle 14 gün karantinaya alınan iki mahallede yaşayan vatandaşların patika yolları kullanarak karantina bölgesine girip çıkmaları kameralara yansıdı.

İlçede koronavirüs tedbirleri kapsamında Ziya Gökalp ve Kuruçay Mahalleleri 7 Mayıs'ta karantinaya alındı. Karantina uygulanan mahallelere 14 gün boyunca giriş ve çıkışlar yasaklandı. Mahalleleri şehir merkezine bağlayan yollara bariyerler kuruldu. Ara yollar ise kum dökülerek kapatıldı. Polis ekipleri bölgeden izinsiz giriş çıkış yapılmaması için önlem aldı. Mahallede yaşayan vatandaşlardan işe gitmek için izin belgesi olanlarla, tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşların giriş çıkışına izin verildi. Ancak karantina kurallarına uymayan bazı vatandaşların Ziya Gökalp Mahallesinden, Osmangazi Mahallesine inen patikaları kullanarak dışarı çıkmaya devam ettikleri görüldü. Kimi zaman yaya olarak, kimi zaman motosiklet veya otomobille bölgeye girip çıkmaya devam eden vatandaşlar kameralara yansıdı. Osmangazi Mahallesinde yaşayanlar, karantina kararının ardından vatandaşların bu bölgeyi kullanmaya başladığını söyledi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

---------------

-Patika yollardan görnütüler

-Bu bölgelerden gelip gden kişiler

-Deteylar

===============

65 yaş ve üstü olanlar, şehitlik ve mezarlığa akın etti

KONYA'da koronavirüs tedbirleri kapsamında bugün sokağa çıkmalarına izin verilen 65 yaş ve üstü kişiler, şehitlik ve mezarlıkları ziyaret edip, dua etti.

İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi doğrultusunda 65 yaş ve üstü olanlar, bugün saat 11.00 ve 15.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek. Bunun üzerine Konya'da sokağa çıkan 65 yaş ve üstü kişilerin ilk adresi şehitlik ve mezarlıkları ziyaret oldu. Dua edip, mezarlıkları sulayıp bakımlarını yaptılar.

Şehit yakını olmamasına rağmen oğlu Hüseyin Türkmen'in refakatinde şehitliği ziyaret edip dua eden Naciye Türkmen (75), "Onların şefaatinden mahrum kalmamamızı istiyorum. Onların yattığı yerler cennet mekanı olsun. Onlara bizlerde komşu olalım. Allah'ım böyle sıkıntıları bir daha bizlere vermesin. Şehit yakınım yok, ziyarete geldim."dedi.

Evde kaldığı sürede sıkılmadığını ifade eden Türkmen,"Gerçekten bu sınavı iyi geçirmeyi temenni ederim. Kuranımı okudum. Namazımı kıldım. İbadetlerimi yaptım. Asla sıkılmadım. Cumhurbaşkanımızdan da Allah razı olsun. Devletimizden, milletimizden oralarda görev yapan kişileri Allah güç kuvvet versin. Sabır kanaat versin. Bu mutluluk günlerimize ulaşalım. Bu huzursuz günlerimiz üzerimizden gitsin inşallah. "diye konuştu.

Eşi Hediye Mıhçı ile birlikte şehitliği ve Musalla Mezarlığı'nı ziyaret eden Muzaffer Mıhçı (78), " Bunaldık. Hemen saat 11.00'de dışarı çıktık."dedi. Eşi Hediye Mıhçı (73) ise normal dönemde evden fazla çıkamadıklarını belirterek, "Zaten yaşlı olduğumuz için çok dışarı çıkamıyoruz. Eve kapandık. Bir şekilde günlerimizi geçirdik. Başka ülkelere bakınca en az bizim ülkemizde salgın var. Ona da seviniyoruz."diye konuştu.

Mezarlığı ziyaret eden Tahsin Ataman (68) da, "İlk cuma namazı yasaklandığından itibaren evdeyim. Kanunlara uyacağız. Ne gerekiyorsa yapacağız. Mezarlığı ziyaret edip. Biraz gezip, saatimiz geldiğinde eve gideceğiz. "dedi.

Ailesinin mezarlarını sulayıp, dua eden Bekir Koçkeçeci (84) da şunları söyledi:

"Evde Kur'an okudum. Evden zaten fazla dışarı çıkmıyordum. Bu yüzden çıkmadım, iyi oldu. Allah razı olsun. Yalnız arada bir, bize sokağa çıkma imkanı verseler iyi olur. Evde hareketsiz kaldık. Normal dönemde de sadece market alışveriş içini çıkardım. Burada mezarda ailem var; annem, babam, oğlum, eşim var. Mezarlarını sulayıp, dua okuyup gideceğim. Allah bu hastalıktan bizi kurtarsın."

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------

- Mezarlık önündeki kalabalık

- Şehitliğe ziyaret edenler dua edenler

- Banklarda oturanlar

- Musalla Mezarlığını ziyaret edenler

- Su doldurup, mezarları sulayanlar

- Genel ve detay

- Naciye Türkmen röp.

-Mıhçı ailesi röp.

-Tahsin Ataman röp.

- Bekir Koçkeçeci röp.

DHA

HABERE YORUM KAT