• BIST 105.483
 • Altın 163,633
 • Dolar 3,9516
 • Euro 4,6506
 • Berlin 10 °C
 • Frankfurt 12 °C
 • Paris 13 °C
 • Ankara 3 °C
 • İstanbul 12 °C
 • İzmir 14 °C
 • Stockholm 0 °C

Dha Yurt Bülteni-7

Dha Yurt Bülteni-7
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ortak olduğu İZBAN A.Ş.'de başlayan grevle ilgili soruları...

İZMİR TOPLU ULAŞIMINDA BANLİYÖ SIKINTISI (EK)

1)KOCAOĞLU: YÜZDE 15 ZAM KABUL EDİLMEDİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ortak olduğu İZBAN A.Ş.'de başlayan grevle ilgili soruları yanıtladı. Kocaoğlu, İZBAN'ın yeni kurulan bir şirket olduğu için her şirkette olduğu gibi düşük ücretten başlayan çalışanların isteklerini, TCDD hem de Büyükşehir Belediyesi olarak belli bir orana kadar haklı olduğunu düşündüklerini söyledi. Kocaoğlu, sendika ile yaptıkları görüşmelere ilişkin bilgi verdi. Kocaoğlu, enflasyonun yuvarlak hesapla yüzde 8 olarak kabul edilmesi durumunda sendikaya enflasyonun 4 puan üzerinde yüzde 12 artış önerdiklerini, kabul görmeyen bu teklif ardından pazartesi günü TCDD yetkilileriyle bir araya gelerek bunu 3 puan daha arttırarak yüzde 15'e yükselttiklerini anlattı. Bu teklif için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan ve Müsteşarı'yla da yapılan görüşmeler sonucunda aldıkları yüzde 15'lik teklifi sendikaya ilettiklerini belirten Kocaoğlu, "Ama sendika yüzde 16.5 civarında bir rakamı telafuz etti" dedi.

YÜZDE 15'LİK TEKLİFİN ÖRNEĞİ YOK

Başkan Kocaoğlu, sendikaya ilettikleri yüzde 15'lik ücret artışı teklifinin İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinde verilmediğini söyledi. Sözleşmeli 17 bine yakın personelle ilgili yüzde 9.5'tan fazla bir sözleşme yapılmadığını belirten Kocaoğlu, şöyle dedi: "Bu bizce iyinin de üzerinde bir rakamdır. Sendikacı ve İZBAN'da çalışan mesai arkadaşlarım bunu bu şeklide değerlendirmelidir. Yüzde 15 zammı kabul etmekle İzmirliler'in mağduriyetini minumuma indirecekler, hem de kendileri açısından iş barışı sağlanmış olacak. Yüzde 15 zam Türkiye koşullarına göre önemli ve yüksek oranda bir zamdır. Örneği, ne devlet kurumları, ne İzmir Büyükşehir Belediyesi ne de özel sektörde yoktur."

OTOBÜS VE VAPURLARLA TAŞIMA SÜRECEK

İZBAN çalışanlarının mağdur olmasını istemediklerini, ancak bu sabahtan itibaran ESHOT, İZULAŞ ve İZDENİZ şirketlerinin otobüs ve vapur desteğiyle ilk günden sorunsuz olarak İzmirliler'i işine, okuluna taşıyabildiklerini açıklayan Kocaoğlu şunları söyledi:

"Yarın aksayan yerleri daha da düzelteceğiz. Önümüzdeki günlerde sanıyorum taşıma iyice rayına oturacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin güçlü bir otobüs, vapur, metro ve İZBAN sistemi var. Birinden birinde zaafiyet olduğunda diğeri ile destekleyip, yaşamı büyük oranda etkilenmeden toplu ulaşımı gerçekleştirme gücüne sahibiz."

İZMİRLİLER'E "YOLA ERKEN ÇIKMA" ÖNERİSİ

İzmirliler'e seslenen Başkan Kocaoğlu, grev süreci içinde bir tavsiye ve istekte bulundu. Daha erken yola çıkılmasını öneren Kocaoğlu, "Sabah trafik yoğunluğunu zamana yaymaları hem bizim ulaşım görevimizi yapmamız açısından hem de kendilerinin işlerine ulaşması açısından iyi olacaktır. Bu benim tavsiyem ve davetimdir" dedi.

İZBAN personeli için sendikaya önerdikleri yüzde 15 zammı, hem özel sektörde hem resmi kurumlarda çalışanların kendi aldıkları zamlarla karşılaştırmalarını isteyen Kocaoğlu, "Çalışanlar da esnafımız da gelirindeki artışlarla kıyaslarsa bizim ne verdiğimizi, nasıl özveride bulunduğumuzu daha iyi anlayacaktır" diye konuştu.

YÜZDE 15'İ İMZALARLARSA SÖZLEŞME YAPILIR

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yüzde 15'lik teklifi grev öncesi teklif ettiklerini, ancak kapının açık oldunu söyledi. Sendikanın gelip yüzde 15'lik zam önerisini imzalaması kaydıyla sözleşmenin yapılabileceğini belirten Kocaoğlu, "Bunun dışında bir zam vermek Türkiye'deki tüm dengeleri bozacaktır. Sendika ve çalışanların yaşayıp görecekler. Biz toplu ulaşımı gerçekleştireceğiz. Yüzde 15 zammı bir an evvel kabul etmeleri kendi lehlerine olacaktır" dedi.

BİR SÖZLEŞMEDE ARADAKİ FARKIN KAPANMASI MÜMKÜN DEĞİL

İZBAN işçilerinin Metro çalışanlarının aldığı maaşlarla aralarındaki farkın kapanmasıyla ilgili taleplerini de değerlendiren Kocaoğlu şöyle dedi:

"İZBAN 2008'de kuruldu. İzmir Metro A.Ş. 17 yıllık bir şirket. Tabii ki kıdem arttıkça ücretler birbirine yaklaşacaktır. Metro sözleşmesinde vereceğimiz rakam bu rakamın 5-6 puan altında olacaktır. İZBAN'da daha fazla vererek zaman içinde ücretlerin metro çalışanlarınınkine ulaşması mümkündür. Ancak, bir toplu sözleşmede o aradaki mesafanin kapatılması mümkün değildir."

Görüntü Dökümü

--------------------

-Aziz Kocaoğlu nun açıklaması

====================================================

2)YALVAÇ'TA AK PARTİ ESKİ İLÇE BAŞKANI FETÖ'DEN TUTUKLANDI

ISPARTA'nın Yalvaç İlçesi'nde FETÖ/PDY operasyonunda 4 gün önce gözaltına alınan AK Parti eski İlçe Başkanı Halil Kılınç ile 1 işadamı, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Yalvaç Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri geçen cuma gecesi AK Parti eski İlçe Başkanı işadamı Halil Kılınç, daha önce partide ilçe yönetimi kadrosunda görev alan işadamı A.B. ile işadamı Mustafa Ayvallı ve sağlık çalışanı B.Ç.'yi gözaltına aldı. FETÖ'yle bağlantılı olduğu yönünde iddialar bulunan şüphelilerin ev ve işyerlerinde de arama yapıldı.

Polis merkezinde işlemleri tamamlanan şüpheliler dün akşam adliyeye sevk edilirken, Sulh Ceza Hakimliğince A.B. serbest bırakılırken, B.Ç. ise adli kontrol şartıyla salıverildi. Halil Kılınç ile Mustafa Ayvallı ise tutuklandı. Kararın ardından fenalaşan Mustafa Ayvallı, hastaneye götürüldü. 2 şüpheli daha sonra Isparta Cezaevi'ne gönderildi.

=============================================

3)TIR'IN YAKIT DEPOSUNDAN 53 KİLO EROİN ÇIKTI

OSMANİYE'de polisin şüphe üzerine durdurduğu bir TIR'ın sonradan monte edilmiş yakıt deposunda piyasa değeri 3 milyon 300 bin lira olan 53 kilo eroin ele geçirildi, şoför ise gözaltına alındı.

Uyuşturucu tacirlerine yönelik Osmaniye ve Ağrı Emniyet Müdürlüğü Uyuşturucuyla Mücadele Şubesi ekipleri ortaklaşa operasyon başlattı. Bu kapsamda Osmaniye'de E-90 Otoyolu Kadirli gişelerinde oluşturulan uygulama noktasında, polisin teknik ve fiziki takip neticesinde 73 FE 337 plakalı TIR durduruldu. TIR'ın sonradan monte edilen yakıt depolarından şüphelenen polis, aracı emniyetin bahçesine götürülerek detaylı şekilde arama yaptı. 750 litrelik depo içerine yapılan ve zula tabir edilen iki ayrı bölümün birinden 53 kilo eroin ele geçirildi. İki ayrı suç kaydı bulunan TIR sürücüsü 26 yaşındaki Murat A. gözaltına alındı. Uyuşturucu eroin maddesinin, batı illerine götürülmek üzere Hakkari'den yüklendiği ve maddi değerinin yaklaşık 3 milyon 300 bin lira olduğunu kaydedildi.

Görüntü Dökümü

---------------------------

- TIR'dan genel görüntü

- TIR'ın yakıt deposunun sökülmesi

- Yakıt deposundaki gizli bölmenin açılması

- Eroin paketlerinin çıkartılması

- Eroin paketlerinin yere dizilmesi

- Depodaki eroin paketlerinin tek tek alınması

- Çıkartılan eroin paketlerinden genel görüntü

- Eroin paketleri ve TIR'dan genel görüntü

BOYUT: 61.5 MB SÜRE: 01" 00"

=====================================================

4)REKTÖR, GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ'Nİ ANLATTI

GAZİANTEP Üniversitesi (GAÜN) Rektörü Ali Gür, üniversite hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

GAÜN Seyirtepe Sosyal Tesisleri'nde basın mensupları ile bir araya gelen Rektör Prof. Dr. Ali Gür, gazetecilere üniversiteyi anlattı. Üniversitelerinin "parlayan yıldız" olduğunu belirten Ali Gür, üniversitede 52 bin öğrencinin öğrenim gördüğünü söyledi. Rektörlük döneminde yapacakları projelere değinen Prof. Dr. Gür, vatana ihanet edenlerle birlikte olmayacağını kaydetti. Üniversitenin kalitesini arttırmak için çalışmalar yapacaklarını da anlatan Gür, bölgedeki göçün raporlanması için Göç Enstitüsü'nü kuracaklarını kaydetti.

Görüntü Dökümü

--------------------

- Toplantıya katılanlar

- Ali Gür'ün konuşması

- Genel ve detay görüntüler

GÖRÜNTÜ BOYUTU: 146 MB

====================================================

5)ELEKTRİK TRAFOSUNA TUZAKLANAN EY YAPIMI PATLAYICI İMHA EDİLDİ

GAZİANTEP'te elektrik direğinin yanındaki trafoya piknik tüpüyle hazırlanan el yapımı patlayıcı, güvenlik güçlerince etkisiz hale getirildi, 2 şüpheli gözaltına alındı.

Şahinbey İlçesi'ne bağlı Düztepe Mahallesi'ndeki bir elektrik diğerinin yanındaki trafoya kablolarla bağlanmış çuval görenler, polise ihbarda bulundu. İhbar üzerine olay yerine gelen polis, çevrede güvelik önlemi alıp çuvalın içerisinde piknik tüpüyle hazırlanan el yapımı patlayıcı fark etti. Patlayıcı ekipler tarafından etkisiz hale getirildi. Olayla ilgili yapılan çalışmada 1'i çocuk 2 şüpheli gözaltına alındı.

Gaziantep Valiliği'nden de olayla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Şahinbey İlçemizde PKK/KCK terör örgütünü övücü nitelikte pankart ile piknik tüpü üzerine hazırlanmış el yapımı patlayıcı olduğu tespit edilmesi üzerine, söz konusu düzenek güvenlik güçlerimiz tarafından etkisiz hale getirilmiştir. Olayla bağlantılı olarak yapılan çalışmalarda molotof kokteyli yapımında kullanılan, 32 boş cam şişe ve 3 benzin depolamada kullanılan plastik şişe elde edilmiştir. Bahse konu olaylar ile ilgili yapılan çalışmalarda PKK/KCK terör örgütünün gençlik yapılanması Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) içerisinde faaliyet gösteren suça sürüklenen 1'i çocuk 2 şüpheli yakalanarak adli tahkikata başlanmıştır."

DHA

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Ceylanpınar'da 2 Polisin Şehit Edilmesine İlişkin Dava22 Kasım 2017 Çarşamba 15:48
 • Ab Üyesi Ülkeler Mali Kurallara Uymuyor22 Kasım 2017 Çarşamba 15:48
 • Cassini'nin Satürn'e "Son Bakışı"22 Kasım 2017 Çarşamba 15:48
 • Konya'daki Fetö/pdy Çatı Davası22 Kasım 2017 Çarşamba 15:48
 • Nil Sularının Paylaşımı22 Kasım 2017 Çarşamba 15:48
 • Bursa'da Suya Yüzde 10 İndirim22 Kasım 2017 Çarşamba 15:43
 • Hafif Ticari Araçta 16 Tabanca Ele Geçirildi22 Kasım 2017 Çarşamba 15:43
 • Tekirdağ'da Fetö Davasında 2 Tahliye22 Kasım 2017 Çarşamba 15:43
 • Adliyede 36 Bin Lira Parayı, X-ray Cihazında Unuttu22 Kasım 2017 Çarşamba 15:43
 • "Ben Amirim Gocunmuyorum, Sana Ne Oluyor"22 Kasım 2017 Çarşamba 15:43
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
  Tel : +49 (0) 615098 03 04 Faks : +49 (0) 615098 03 05