Dha Yurt Bülteni - 7

Dha Yurt Bülteni - 7

ŞANLIURFA'nın Akçakale ilçesinde; 65 yaş üstü vatandaşlar günler sonra dışarı çıkıp, parklarda dolaştı.

Akçakale'de yaşlılar günler sonra dışarı çıktı

ŞANLIURFA'nın Akçakale ilçesinde; 65 yaş üstü vatandaşlar günler sonra dışarı çıkıp, parklarda dolaştı.

Akçakale'de, koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkması kısıtlanan 65 yaş ve üzerindekiler, 4 saatlik iznin başlamasıyla birlikte dışarı çıktı. Sokağa çıkan 65 yaş ve üzerindekiler, parklarda dolaşıp arkadaşlarıyla hasret giderdi. Günler sonra dışarı çıkmanın mutluluğunu yaşayan yaşlılar, kendilerine daha fazla izin verilmesini isteyerek, vatandaşları da kurallara uymaya davet etti.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

----------------------------------

- Caddede yürüyen yaşlı vatandaşlar

- Parklarda dolaşan yaşlılar

- Yaşlıların konuşmaları

- Genel detay görüntüler

=================

Hakkari'de şiddetli rüzgarda direkler devrildi, çatılar uçtu

HAKKARİ'de etkili olan şiddetli rüzgarda, elektrik direkleri devrildi, çatılar uçtu.

Hakkari ve çevresinde dün gece yağmurla birlikte şiddetli rüzgar da etkili oldu. Fırtına nedeniyle kent merkezine 7 kilometre uzaklıkta Depin bölgesindeki balık tesislerinin çatıları uçtu, elektrik direkleri devrildi. Şiddetli rüzgar, ağaçlara da zarar verdi. Fırtına nedeniyle büyük zarar gördüklerini belirten işletmeci Kamuran Çallı, "Dün akşam etkili olan fırtınadan dolayı tesisimizin çatıları uçarken bir çok meyve ağacımız da elektrik direkleri ile beraber devrildi. Mağduruz devlet yetkililerden yardm bekliyoruz" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------

- Rüzgarın uçurduğu çatı

- Devrilen Ağaç

- Rüzgarın dereye uçurduğu saçlar

-İşletmeci Kamuran Çallı

- Genel Detay

=================

Yasakların kalkmasıyla 65 yaş üstündekiler parklara akın etti

ADIYAMAN'da, kısıtlamaların kalkmasıyla 65 yaş ve üzerindekiler parklara akın etti.

Adıyaman'da, koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkması kısıtlanan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar saatlerin 11.00'i göstermesiyle dışarı çıktı. Günler sonra evlerinden çıkan vatandaşlar, yürüyüş yapıp, parklarda vakit geçirdi. Sokağa çıkanların maske taktıkları ve parklarda da sosyal mesafe kuralına dikkat ederek birbirleriyle sohbet ettikleri görüldü. Günler sonra dışarı çıktıkları için mutlu olduklarını belirten 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar, herkesin tedbirli olmasını istedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

---------------------------------

- Kent merkezindeki yaşlılar

- Parklarda oturan yaşlılar

- Yaşlıların sohbet etmesi

- Vatandaşlar ile röp.

- Genel ve detay görüntüler

================

Anneler Günü'nde ilk kez "anne" oldular

ŞANLIURFA'nın Siverek ilçesinde, 10 Mayıs Anneler Günü'nde 5 kadın, dünyaya bebek getirerek ilk kez annelik duygusunu yaşadı.

Siverek Devlet Hastanesi'nde, bugün 5 kadın ilk kez doğum yaparak anne oldu. Anneler Günü'nde anne olmanın sevincini yaşayan kadınlara, Siverek Belediyesi ekipleri de çiçek götürerek günlerini kutladı.

İlk doğumunu yapar Fatma Çavuşan, kızının Anneler Gününde dünyaya gelmesinin kendisini mutlu ettiğini belirterek, "İlk kez annelik duygusunu tattım. Bunun da Anneler Günü'nde olması farklı bir duygu. Bir kız çocuğum oldu ve çok mutluyum" dedi.

Doğum yapan kadınlardan Bermal Ungan da ilk bebeğini Anneler Günü'nde kucağına almasının tarif edilemez mutluluk olduğunu anlattı.

ASIRLIK ANNE UNUTULMADI

Öte yandan Siverek Belediyesi ekipleri, Çiftlik Mahallesi'nde yaşayan kimliğinde rumi 1319 doğumlu ve 119 yaşında olduğunu söyledikleri Adle Akdoğan'ı da Anneler Günü'nde ziyaret etti. İlçenin en yaşlı kadını olan Akdoğan'a çiçek veren belediye ekipleri, gününü kutladı. Türkçe konuşamayan 6 çocuk annesi Adle Akdoğan ise hayatında ilk kez Anneler Günü'nü kutladığını belirterek, duyarlılık gösteren görevlilere teşekkür etti.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------------------

- Yeni doğan servisi

- İlk kez anne olan kadınlar

- Çiçek takdim ederek anneler gününün kutlanması

- Anneler gününde anne olan kadınların konuşması

- Belediye çalışanı Bermal Ungan'ın konuşması

- İlk Anne olan kadınların mutluluğu

- 10 Mayıs'ta doğan bebekler

- 119 yaşındaki Adle Akdoğan

- Çiçek veren görevliler

- Adle Akdoğan'ın görevliler Kürtçe ile sohbeti

- Genel ve detay görüntüler

=================

Kahramanmaraş'ta 65 yaş ve üzeri vatandaşlar yürüyüşe çıktı

KAHRAMANMARAŞ'ta 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, 4 saatlik sokağa çıkma izniyle dışarı çıkıp yürüyüş yaptı. 2 ay sonra dışarı çıktığını belirten 72 yaşındaki Hüseyin Umur, "Sağlıklı olan, dinç olanlar için de haftanın belli günleri çıkışlarına izin verilmesi lazım çünkü metabolizmamız bozuluyor evin içerisinde hareketsiz kalıyoruz" dedi.

Kahramanmaraş'ta saatlerin 11.00'i göstermesiyle birlikte 65 yaş üstündekiler yaklaşık 2 aydır uzak kaldıkları cadde ve sokaklarla buluştu. Kimisi eşiyle, kimisi de arkadaşıyla birlikte yürüyüşe çıktı. Sokağa çıkanlardan 66 yaşındaki Vahap Güneş, 56 gün aradan sonra ilk defa dışarı çıktığını belirterek, "56 gün evde hiçbir şey yapmadan sadece oturdum, evde çocuk da yok sadece bir hanımla benim. İhtiyaçlarımızı da gündüz çıkan çocuklarımız ve torunlarımız karşıladı" dedi. Yasağa uyup dışarı çıkmadığını söyleyen 66 yaşındaki Mehmet Aksoy da insanlara kurallara uymaları tavsiyesinde bulunarak, "Evde balkona çıkıp içeri girdik başka yaptığımız bir şey olmadı. Hanım benden 65 yaşın altında olduğu için yakın bir bakkaldan ekmek gibi ihtiyaçlarımızı o karşıladı. Saat 11.00'e yaklaştığında sevindik, bir özgürlük. Herkese kurallara riayet etmeli. Görüyoruz ki bu virüs denen hadise hiç şakaya gelmeyecek kadar çok tehlikeli. Onun için de son derece dikkat etmemiz lazım" diye konuştu.

Yürüyüşe çıkanlardan Hüseyin Umur da 72 yaşında ve son derece sağlıklı olduğunu söyledi. 2 aydır evde kaldığını belirten Umur, şöyle konuştu:

"Ben normal zamanda yürüyüşümü yaparım, yememe içmeme, uykuma dikkat ederim Allah'a şükür kendimi dinç ve sağlıklı hissediyorum. 65 yaşını geçen herkes için aynı şeyi düşünmemek lazım. Onun için da buna bir çözüm bulmaları lazım. Sağlıklı olan, dinç olanlar için de haftanın belli günleri çıkışlarına izin verilmesi lazım çünkü metabolizmamız bozuluyor evin içerisinde hareketsiz kalıyoruz. Günlerimi kitap okuyarak, televizyon izleyerek ve internete takılarak geçiriyorum."

"ANNELER GÜNÜ'NDE ANNEME YASİN OKUMAYA GİDİYORUM"

65 yaş üstündeki kişilere sadece evlerine yürüyüş mesafesindeki yerlere çıkmalarına izin verilirken, 66 yaşındaki bir kişi otomobiliyle giderken kontrol noktasında polise takıldı. 32 gün önce annesinin vefat ettiğini belirten yaşlı adam, yanında getirdiği Yasin kitabını göstererek, "32 gün önce annemi defnettim. Nasıl olsa izin çıktı, Anneler Günü'nde bir Yasin okumak için mezarlığa gidiyorum" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-----------------

- Yürüyüşe çıkanlar

- Vahap Güneş ile röp.

- Mehmet Aksoy ile röp.

- Hüseyin Umur ile röp.

- Yürüyüşe çıkanlardan detay

- Polis kontrol noktasına takılan yaşlı adam

- Yaşlı adamın polise Yasin kitabını göstermesi

================

DHA

HABERE YORUM KAT