Dha Yurt Bülteni - 7

Dha Yurt Bülteni - 7

SOKAĞA çıkma kısıtlamasından muaf tutulan Antalya'da, şehir trafiği hafta içini aratmadı.

Sokağa çıkma yasağından muaf Antalya'da, trafik hafta içini aratmadı

SOKAĞA çıkma kısıtlamasından muaf tutulan Antalya'da, şehir trafiği hafta içini aratmadı. Kentin yoğun olarak kullanılan 100. Yıl Bulvarı, Antalyaspor Kavşağı ve Gazi Bulvarı'nda araç trafiği göze çarptı. Araç ve insan girişi yasağının devam ettiği dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili ise atlı polisler ve belediye çalışanları dışında bomboş kaldı.

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan turizmin başkenti Antalya'da, geçen haftalarda bomboş olan ana arterlerde araç trafiği dikkati çekti. Kentin yoğun olarak kullanılan cadde ve bulvarı araçlarla doldu. 100. Yıl, Antalyaspor Kavşağı ve Gazi Bulvarı'ndaki yoğunluk Demirören Haber Ajansı tarafından dron (insansız hava aracı) ile görüntülendi. Konyaaltı Sahili'ne giriş yasağı ise devam etti.

ATLI POLİS TİMLERİNE VATANDAŞ İLGİSİ

Antalya İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı yaya ve atlı polis devriyeleri sahil şeridinde nöbet tuttu. Haftanın 7 günü sahil bandında göreve çıkan atlı polis yasaklı bölge dışında olan vatandaşlarla da bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. Polis güvenlik şeritlerinin dışında durarak atlı polisle hatıra fotoğrafı çektirmek istediklerini belirten kadınlar, yaptıkları selfieleri sosyal medyadan paylaştı. Büyükşehir Belediyesi çalışanı bir kişi de atlı polislerin önüne oturarak selfie çekti.

YUVASINI KORUMAK İSTEYEN KARGA DRONE SALDIRDI

Gazi Bulvarı üzerinde yaşanan trafik yoğunluğunu görüntülemek için havalanan Demirören Haber Ajansı dronu, kargaların saldırısına uğradı. Çevredeki ağaçlarda yuvalanan kargalar, yavrularını korumak için tehdit olarak düşündükleri insansız hava aracının üzerine pike yaparak saldırdı. Yırtıcı kuş sandıkları dronu korkutmaya çalışan kargalar, aracın çevresinde hızla döndü.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

--------------

- Konyaaltı Sahili'nde görev yapan atlı polislerden detaylar-

- Atlı polislerin ve sahil drone görüntüleri

- Vatandaşların polislerle selfie çekme görüntüsü

- Yüzüncü Yıl ve Gazi Bulvarı'ndaki araç yoğunluğunun drone görüntüleri

- Karganın Drone'a saldırma görüntüleri

========================

Temassız ihracat yapan sürücülerinin TIR'larda iftar hazırlığı

ŞIRNAK'ın Silopi ilçesindeki Habur Sınır Kapısı'nda koronavirüs tedbirleri nedeniyle ihracatı temassız yapan Türk şoförler, TIR'larında oluşturdukları bölümde iftar yemeğini hazırlıyor.

Koronavirüs tedbirleri nedeniyle 1 Mart 2020'den itibaren Silopi ilçesindeki Habur Sınır Kapısı ile Irak yönetimindeki İbrahim Halil Gümrük Kapısı arasındaki tampon bölgede konteyner, dorse ve şoför değişimleri temassız yapılıyor. Temassız ihracat yapan sürücüler, kendilerine ayrılan TIR Parkı'nda sıra beklerken, iftar vakti yaklaşınca yemek hazırlığına başlıyor. Ailelerinden uzak geçirdikleri ramazan ayında sürücüler, TIR'larındaki bölmelerde hazırladıkları çeşitli yemeklerle iftar yapıyor.

Evinden uzakta iftar yapmanın burukluğunu yaşadığını anlatan sürücü Hasip Sarıboğa, "Biz ailemizi özlüyoruz. Onlardan uzağız. Şu anda iftar yemeğimizi hazırlıyoruz. Biz de evde olmak istiyorduk. Beraber ailemizle iftarımızı açmak istiyorduk" diye konuştu.

Görüntü Dökümü

-----------

Şoförlerin iftar hazırlığı

Saklama depolarında yemek hazırlığı

Piknik tüplerinde pişirilen yemekler

Şoförlerin açıklamaları

Izgara yapan şoförler

İftarın açılması

Hazır yemek alan şoförler

Genel ve detay görüntüler

========================

Erzurum'a mayıs ayında kar yağdı (2)

KENT MERKEZİNE DE KAR YAĞDI

Palandöken'de etkili olan kar yağışı kent merkezinde de başladı. Kısa sürede etkisini artıran lapa lapa kar, araçların üzerinde tabaka oluşturdu. Sağanak yağmurun kara dönüşmesiyle vatandaşlar kendilerini korumak için şemsiyelerini açtı. Kara ve soğuğa alışkın Erzurumlular, yine de Mayıs ayında kar yağışını görünce şaşkınlıklarını gizleyemedi. Vatandaşlar vep telefonları ile yağan karı görüntülemeyi ihmal etmedi.

========================

Akyazı'da berber ve kuaförler dezenfekte edildi

SAKARYA'nın Akyazı ilçesinde koronavirüs sebebiyle kapalı olan berberler 11 Mayıs gününde açılışa hazırlanırken, belediye ekiplerince dezenfekte işlemleri yapıldı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan berber ve kuaförler 11 Mayıs günü hizmete açılıyor. 130 berber ve kuaförde gerekli temizliğin tamamlanmasının ardından Akyazı Belediye Sağlık İşleri Müdürlüğü ekiplerince dezenfekte işlemi yapıldı. İşyerlerinin camına dezenfekte edildiğine dair etiket yapıştırıldı. Berber Mustafa Aydın açılış öncesinde gerekli tüm önlemleri aldıklarını belirterek, "Koronavirüs nedeniyle bir süredir kapalıydık. Açılış izni sonrasında hazırlıkları tamamlayıp belediyeye haber verdik ve dezenfekte işlemleri yapıldı. 11 Mayıs'ta hizmete başlayacağız" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Berber Mustafa Aydın röp

Esnafların hazırlık çalışmaları

=========================

İtfaiye balkondan eve girdi, sağlık ekibi kadına müdahalede bulundu

SAKARYA'nın Karasu ilçesinde yalnız yaşayan Hacer Emecan (64) evinin balkonunda düşmesi sonucu kalça kemiği kırıldı. İtfaiye ekibi eve balkondan girerek kapıyı açarken, 112 Acil ekibi müdahalede bulundu.

Karasu Yalı Mahallesi 102 Nolu Sokak'ta bulunan evinde yalnız yaşayan Hacer Emecan, dün evinin balkonunda düştü. Kalça kemiğinin kırılması sonucu acı çeken Hacer Emecan'ın sesini duyan komşuları durumu 112 Acile bildirdi. Olay yerine gelen 112 Acil ekibi, eve giremeyince itfaiyeye haber verildi. İtfaiye merdiveniyle ikinci kattaki eve balkondan giren itfaiyeci evin kapısını açtı. Eve giren sağlık ekibi Hacer Emecan'a ilk müdahalede bulundu. Karasu Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Hacer Emecan tedavi altına alındı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

Bina önü detay

112 ekiplerinin gelmesi

İtfaiye ile camdan girme

Yaşlı kadının çıkartılması

=======================

DHA

HABERE YORUM KAT