Dha Yurt Bülteni - 6

Dha Yurt Bülteni - 6

ANTALYA'da 65 yaşından büyük şehit anne ve babaları, sokağa çıkma kısıtlamasının 4 saatliğine kaldırılmasıyla Anneler Günü'nde şehitliğe gitti.

Kısıtlama kalkınca şehit evlatlarının kabrini ziyaret ettiler

ANTALYA'da 65 yaşından büyük şehit anne ve babaları, sokağa çıkma kısıtlamasının 4 saatliğine kaldırılmasıyla Anneler Günü'nde şehitliğe gitti.

Şehit anne ve babaları, koronavirüs önlemleri kapsamında 65 yaş ve üstüne konulan sokağa çıkma kısıtlamasının 4 saatliğine kaldırılmasının ardından Anneler Günü'nü şehitlikte geçirdi. Antalya'da Uncalı Mezarlığı'ndaki şehitliğe gelen anneler, evlatlarının mezarını ziyaret etti, karanfil bıraktı.

20 yıl önce evladını Hakkari'de şehit verdiğini söyleyen Müvecer Aksoy (67), sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle 2 aydır evladının yanına gelemediğini belirterek, "O ruhen bizim yanımızda, ancak bedeni bize gelemiyor. Bugün de biz ona geldik. Onun yokluğuna dayanamıyorum" dedi. Eşi Habib Aksoy (70) ise sokağa çıkma kısıtlamasının 4 saatliğine kaldırılmasını fırsat bilerek şehitliğe geldiklerini söyledi. Aksoy, "Oğlumuzu görmeye geldik. Şehidimizi gördük. Ona dua edeceğiz. 4 saat sonra evimize tekrar döneceğiz. Yapacak bir şey yok" dedi. Şehidin ağabeyi Hasan Aksoy da kardeşinin mezarı başında gözyaşı döktü.

Uncalı Şehir Mezarlığı'na gelenler, Anneler Günü dolayısıyla sevdiklerinin mezarına çiçek bırakıp, dua okudu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

---------------

- Şehit mezarlığı detay

- Şehit Annesi Mücever Aksoy detay

- Şehit Babası Habib Aksoy detay

- Şehit annesi ve babasının dua etmesi

- Şehit Annesi Mücever Aksoy röp

- Şehit Babası Habib Aksoy röp1

- Mezarlıkta dua edenler detay

- Genel detaylar

================

Antalya'da 65 yaş üstü, seyir terasından denizi izledi

ANTALYA'da, 65 yaş ve üstü vatandaşlara uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının 4 saatliğine kaldırılmasıyla, 50 gündür evde kalan vatandaşlar, denizi izlemek için seyir terasına geldi.

Koronavirüs önlemleri kapsamında 81 ilde sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, bugün 11.00-15.00 saatlerinde yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla evlerinden çıktı. Saatlerin 11.00'i göstermesiyle Antalya'da 65 yaş üstü vatandaşlar sokaklara çıkmaya başladı. Özellikle sahil bandına yakın Konyaaltı Caddesi'nde yoğunluk yaşandı. Denizi varyant üzerinden izlemek isteyen vatandaşlar seyir terasında toplandı. Bölgeye gelen yaşlıları karşılayan polis ekipleri, gelenlerin hepsiyle sohbet etti.

Seyir terasına ilk gelen Salime Gün'ün (74) Anneler Günü'nü kutlayan polis ekipleri, kadına gül verdi. Gün, "Bunaldık 2 aydır evde. Kendimi nasıl dışarıya attığımı bilemedim. Çıktım yürüyüş yapıyorum, denizi görmeye geldim. Yüce mevlam, bu belayı bir an önce başımızdan defetsin. Şu anda hastanede görev yapan hemşireleri, doktorları görünce ağlıyorum. Evlerine bile gidemiyorlar, bu şekilde insanlar yaşayamaz" dedi.

Yasak sürecinde de dışarıya çıktığını söyleyen Erdoğan Gönüllü (78), "Evde kaldığım süreçte evimin arkasında spor yaptım. İzin verildiği için mutluyum. Bu hastalığı asıl bulaştıran gençler. Bugüne kadar da polisimize zahmet vermemek için alışverişimi kendim yapıyordum" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

--------------

- Varyanttan drone görüntüler

- Kalabalıktan drone görüntüleri

- Yürüyüş yapan kişilerden detay

- Yaşlı kadının yürüyüşü

- Salime Gün'ün röportajı

- Polis ekiplerinin Salime Gün'e gül verip anneler gününü kutlaması

- Bankta oturan Erdoğan Görgülü'nün röportajı

- Varyantta oturanlardan detaylar

- Engelli bir vatandaştan görüntü ve konuşmalar

- Sahile bakan kişilerden detay ve konuşmaları

- 65 yaş üstü vatandaşların detayları

==============

Hırsızlar girdikleri evden altın ve para çaldı

ADIYAMAN'da, bir eve giren hırsızlar yatak odasında bulunan para ve altınları çalarak kaçtı.

Olay, gece saatlerinde Alitaşı Mahallesi'nde meydana geldi. 5 katlı binanın birinci katında oturan Mehmet Sait Kayır'a ait eve, kimsenin olmadığı sırada giren kimliği belirsiz kişi veya kişiler, yatak odasında bulunan 1200 lira para ve 2 çeyrek altını alarak kaçtı. Sahur vakti geldiği evde balkon kapısının zorlanarak açıldığını para ve altınların çalındığını fark eden Kayır, durumu polise bildirdi. İhbar üzerine gelen polis, evde parmak izi incelemesi yapıp hırsızlık şüphelisi kişi ya da kişilerin yakalanması için çalışma başlattı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

---------------------------------

- Olay yeri ve polis ekipleri

- Hırsızlık yapılan ev

- Olay yeri inceleme ekipleri

-Genel ve detay görüntü

==============

Van'da düğün salonu işletmecileri de normalleşmeyi bekliyor

KORONAVİRAS salgınında düşüş eğilimine girilmesinin ardından başlayan normalleşme adımları kademeli olarak başlarken, Van'ın Erciş ilçesinde, salgın nedeniyle zor günler geçirdiklerini belirten düğün salonu sahipleri, devlet yetkililerinden gelecek güzel haberi bekliyor.

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini göstermeye devam ederken, Türkiye ve birçok Avrupa ülkesinde normalleşmeye dönelik adımlar atılmaya başladı. Türkiye'de normalleşme adımları kademeli ve kontrollü olarak başlanırken, Van'ın Erciş ilçesinde zor günler geçiren düğün salonu sahipleri, yetkililerden haber bekliyor. Yaz ve kış mevsimlerinde büyük heyecana sahne olan Erciş ilçesindeki düğünler, bölgeye has folklorik oyunları ile büyük zenginlik katarak görsel bir şölene dönüşüyor. Kültürel zenginlikleri ile öz değerleri içinde bölgeye has türküler, oyun havaları ile düğünler zaman zaman karnaval havasına dönüşüyor. Bu yıl koronavirüsü tedbirleri kapsamında askıya alınan düğünlere ilişkin salon ve açık alanlarda rezervasyon yapan düğün sahipleri ve işletmeciler zor günler geçirirken, yetkililerden gelecek normale dönme haberlerini bekliyor.

Düğün salonu sahibi Yunus Göral, koronavirüs salgını nedeniyle düğün salonlarının 4 aydır kapalı olduğunu belirterek,"Geçici olarak askıya alınan düğünlerimizi bu yıl nisan ve mart ayında yapamadık.Tabi bu zaman diliminde biriken kira ve elaman giderlerimizi düğün sezonun başlayacağı haziran ayına attık. Rezervasyon yapan müşterilerimiz düğünün yapılacağı tarihlerle ilgili muallaktalar. Kimisi düğününü rezerve ettikleri tarihte yapmak istiyor, kimisi kaporasını alıp düğününü iptal etmek istiyor. Tabi koşullarımız şu an kapora vesaire verme gibi bir durumda değil. Yetkililerden konuyla ilgili olumlu haber bekliyoruz. Kısacası düğünlerimizi haziran başı gibi başlatıp, müşterilerimizi ve kendimizi mağdur etmek istemiyoruz" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------

-Düğün salonundan görüntüler

-Solistlerden potpuri

-Düğün salonu sahiplerinin konuşması

-Genel detaylar

===============

Karantina süresi tamamlanan 123 kişi, fidan dikerek ayrıldı

KORONAVİRÜS önlemleri kapsamında Cibuti ve Somali'den Nevşehir'e getirilen 123 Türk vatandaşı, 14 günlük karantina sürelerinin ardından memleketlerine uğurlandı. Vatandaşlar karantinadan ayrılırken, yurt bahçesine fidan dikti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla, Cibuti ve Somali'de yaşayan 123 Türk vatandaşı, 26 Nisan'da Türkiye'ye getirilerek, Nevşehir de Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı öğrenci yurtlarına yerleştirildi. Koronavirüs tedbirleri kapsamındaki 14 günlük karantinanın ardından 123 kişi, testlerinin negatif çıkmasının ardından bugün evlerine uğurlandı. Cibuti'den gelen Mevlüt Çelik, yetkililere teşekkür ederek, "Devletimiz, sağ olsun uçak ayarladı ve bizi burada 14 gün misafir etti. Devletimiz, milletimiz var olsun. Gayet güzel bir şekilde ağırlandık. Gurur duyuyorum" dedi.

Nevşehir Gençlik ve Spor İl Müdürü Muhsin Özdemir, yurttan ayrılan 123 kişi ile birlikte fidan dikti.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

--------------------

-Nevşehir Gençlik ve Spor İl Müdürü Muhsin Özdemir,vatandaşlara çam fidesi dağıttı

-Yurttan ayrılan vatandaşlarla röportaj

-Yurt Görevlileri ellerinde Türk Bayraklarıyla vatandaşları uğurlamaları ve halay çekmeleri

-Adana grubu giderken Adana türküsü söylemeleri

-Yurttan genel görüntü

-Otobüslerin korna çalarak yurttan ayrılmaları

===============

DHA

HABERE YORUM KAT