Dha Yurt Bülteni - 6

Dha Yurt Bülteni - 6

Antalya'da yaşayan Mehmet K. (28), birlikte yaşadığı Bahar D. (25) ile bir zincir marketin şubesinde masaüstünde bulunan telefonu çalıp kayıplara karıştı.

Hırsızlık şüphelisi: Şimdi biz manşetlere mi çıkacağız?

Antalya'da yaşayan Mehmet K. (28), birlikte yaşadığı Bahar D. (25) ile bir zincir marketin şubesinde masaüstünde bulunan telefonu çalıp kayıplara karıştı. Yakalandıktan sonra adliyeye sevk edilen çiftten Bahar D., polislere "Şimdi biz manşetlere mi çıkacağız?" diye sordu.

Hırsızlık olayı, 27 Nisan günü saat 15.00 sıralarında Muratpaşa ilçesi Güzeloba Mahallesi'nde bulunan zincir marketin şubesinde meydana geldi. Alışveriş için giren Mehmet K. ve birlikte yaşadığı Bahar D. masaüstünde bulunan görevliye ait telefonu çaldı. Telefonun olmadığını fark eden görevli durumu polise bilgi verdi. İhbarın ardından soruşturma başlatan Muratpaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü Suç Araştırma ve Soruşturma Büro Amirliği ekipleri, hırsızlık olayını Mehmet. K. ile Bahar D.'nin yaptığını belirledi. Operasyon düzenleyen polis, çifti gözaltına aldı. Poliste işlemleri tamamlanan çift, sabah saatlerinde adliye sevk edildi. Gazetecilerin fotoğraf çektiğini gören Bahar D., polislere "Şimdi biz manşetlere mi çıkacağız" diye sordu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

---------------

- Suç Önleme ve Soruşturma Büro Amirliği dış detay

- Telefon hırsızı şüphelileri detay

- Genel detaylar

==========================

Grup Yorum üyesi Gökçek, Kayseri'de toprağa verildi

İSTANBUL'da girdiği ölüm orucuna 323'üncü gününde ara vermesinin ardından kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek, Kayseri'de toprağa verildi.

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek'in cenazesi dün akşam saatlerinde Kayseri'ye getirildi. Talas ilçesi Başakpınar Mahallesi'nde oturanlar cenazenin kendi mahallelerinde defnedileceği duyumunu alınca sokağa dökülerek, durumu protesto etti. Yaklaşık 2 saat eylem yapan vatandaşlar, polisin ikna çabasının ardından dağıldı. Tepkilerin ardından Gökçek'in defnedileceği mezarlık yeri değiştirilerek, Halef Hoca mezarlığında toprağa verilmesi kararlaştırıldı.

Asri mezarlık morguna konulan Gökçek'in cenazesi sabah saatlerinde yakınları tarafından alındı. Yoğun güvenlik önlemleri altında morgdan çıkarılan Gökçek'in cenazesi, polis korteji eşliğinde Talas ilçesindeki Halef Hoca mezarlığına getirildi. İbrahim Gökçek için mezarlık içinde cenaze namazı kılındı. Cenaze namazına İbrahim Gökçek'in babası Ahmet Gökçek, annesi Tüzün Gökçek, tutuklu olan ve cezaevinden izinle çıkarılan eşi Sultan Gökçek ve yakınları katıldı. Namazın ardından İbrahim Gökçek'in cenazesi toprağa verildi.

Defin sonrası İbrahim Gökçek'in bazı yakınları pankart açarak, slogan atmak istedi. Polis ekipleri gösteri yapılmasına izin vermedi. Gökçek'in ailesi ve yakınları, daha sonra mezarlıktan ayrıldı.

Görüntü Dökümü:

- Cenaze namazından görüntü

- Cenaze namazının ardından tabutun omuzlarda taşınması ve toprağa verilmesi

- İbrahim Gökçek'in tutuklu eşi Sultan Gökçek'ten görüntü

- İbrahim Gökçek'in annesi Tüzün Gökçek'ten görüntü

- Cenaze alanı çevresinde alınan güvenlik tedbirleri görüntü

- Pankart açmak isteyen kişilerin engellenmesi

- Diğer detaylar

=========================

Çocukların boğulma tehdidine karşı ailelere uyarı: Uzak tutun ve müdahaleyi öğrenin

MUĞLA'nın Ula ilçesinde 8 aylık Ateş Bulut'un salatalık parçası yemeğe çalışırken nefessiz kalması ve yaşamını yitirmesi derin bir üzüntüye neden oldu. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Görkem Astarcıoğlu, özellikle 3 yaşına kadar çocukların kuruyemiş gibi boğazına kaçma ihtimali yüksek ufak yiyeceklerle tanıştırılmamalarını önererek boncuk ya da pillerle oynatılmamaları için aileleri uyarırken, olası bir olayda ailelerin, ambulans gelene kadar takip edilmesi gereken ilk müdahale kurallarını öğrenmesi gerektiğini söyledi.

Muğla Ula'da marangoz Mehmet Bulut (41) ile kuaför eşi Fatma Bulut (33) çifti, 13 yıl evlat özlemi çektikten sonra dünyaya gelen 8 aylık Ateş'i talihsiz bir kaza sonucu kaybetti. Ateş Bulut'un yemeye çalıştığı salatalık parçasının nefes borusuna kaçması sonucu yaşamını yitirmesi akıllara çocukları bu tip kazalardan korumak için neler yapılması gerektiği sorusunu getirdi. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Görkem Astarcıoğlu, özellikle 6 aydan sonra ek gıdaya başlayan çocukların 3 yaşına kadar yemek yerken koşup oynayabildiği gibi zıplayarak gülebildiğini söyleyerek aileleri dikkatli olmaları için uyardı. Bu aşamalarda ciddi risklerin ortaya çıkabildiğini ifade eden Dr. Astarcıoğlu, 6 ay ile 3 yaş arasında çocukların her cismi ağızlarına götürme gibi bir alışkanlıkları bulunduğunu belirterek "Yabancı cisim aspirasyonu dediğimiz yabancı maddelerin akciğerlere kaçması durumu çok hayati tehlikeler barındırmaktadır. Bu bazen bir gıda parçası ya da bir kuruyemiş olabilirken bazen de oyuncakların küçük parçaları olabilir. O yüzden küçük parçalı oyuncaklarla belli yaşın altında oynanması sakıncalıdır. Ama bazen gözümüzden kaçabilir. En basiti televizyon kumandasının tuşları bile bebeğinizin ciğerlerine taşması yönünden riskli olabilir. Geçmişte öyle bir hastam olmuştu" diye konuştu.

Ek gıdaya geçildikten sonra kendi kendini besleme alışkanlığı gösteren bebeklerin yemek sırasında yalnız bırakılmamaları gerektiğini anlatan Astarcıoğlu, boğazına kaçacak büyüklükte parçaların çocukların önüne verilmemesi gerektiğini kaydetti. Çocuğun kendisinin koparıp yutabilme ihtimaline karşı annelerin dikkatli olmasını isteyen Uzm. Dr. Görkem Astarcıoğlu, şunları söyledi:

"Ailelerin mümkünse yabancı cisim kaçması sonrası ilk yardımın nasıl yapıldığını öğrenmeleri gerekir. Çünkü bu iş çok tehlikeli. Kısa bir süre içinde yapılması gerekenler çocuğunuzun hayatını kurtarabilir. Benim önerim özellikle 3 yaşına kadar çocuklarınızı kuruyemişlerle tanıştırmamanız, boncuklu küçük oyuncak ve pillerle oynatmamanız. Aynı şekilde yemek yerken de dikkatli olmanız gerekmektedir. Bebek yemek yerken bazen boğazına kaçar ve öğürme refleksiyle onu dışarı çıkarabilir. O esnada annelerin panik yapmadan beklemelerini istiyoruz. Bebeğinin morarması olması durumunda hemen 112'yi aramalarını öneriyorum."

'ÇOCUK DOĞRU POZİSYONDA TUTULMALI"

Çocukların boğazına herhangi bir cisim kaçması sonucu nefes almakta güçlük çekmesi ve morarmaya başlaması durumunda ebeveynlerin neler yapmaları gerektiği ile ilgili de bilgiler veren Dr. Görkem Astarcıoğlu, ambulans gelene kadar takip edilmesi gereken ilk müdahale kuralları ile ilgili şunları anlattı:

"Eğer bebeklerde boğazına bir şey kaçması sonucunda tam tıkanıklık ortaya çıktıysa bebek ağlayamaz. Çırpınmaya başlar ve dudak çevresinden başlayarak morarmalar oluşur. Bu durumda yanındaki kişinin sükunetini koruyarak hemen yapması gerekene karar vermesi önemlidir. Mümkünse birisine 112'yi araması için görev vermesi lazım. Öncelikle ağzının içine bakacak. Ağzının içinde herhangi bir parça görünüyorsa onu kibarca, telaşla parmağını ağzına sokmaya çalışmadan çıkarmaya çalışmalı. Eğer görünmüyorsa çeneyi açık tutacak şekilde kolunun üzerine bacaklarını yaslayarak iki kürek kemiği arasında baş aşağıda, gövde yukarıda olacak şekilde avcunun içiyle 5 kez vurulması gerekir. Sonra ağzının içini kontrol etmek için tekrar diğer yana devirmesi gerekir. Eğer hala yere bir parça düşmediyse göğüs kemiğine iki parmağıyla 5 basım uygulamak gerekir."

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-Dr. Görkem Astarcıoğlu ile röp.

-Dr. Görkem Astarcıoğlu'nun ilk müdahaleyi anlatmasından görüntü

-Dr. Görkem Astarcıoğlu ile detay görüntü

=========================

Postacının motosikletini çaldı, "Amacım, değerli kargoları satmaktı" dedi

Antalya'da PTT görevlisi Mehmet Özcan'ın dağıtım yaparken park ettiği motosikleti çalan hırsızlık şüpheli H.E. (30), polis tarafından yakalandı. H.E. ilk ifadesinde, "Koronavirüs salgını yüzünden iş bulamadım. Amacım, değerli kargoları satmaktı" dedi.

Hırsızlık olayı, 7 Mayıs günü saat 13.00 sıralarında Muratpaşa ilçesi Güvenlik Mahallesi 251 Sokak'ta meydana geldi. PTT görevlisi Mehmet Özcan, scooter tipi motosikletini park ederek, dağıtım yapmak için binaya girdi. Özcan, anahtarını üzerinde bıraktığı motosikletini dönüşte yerinde bulamayınca, polise haber verdi. Gelen polis ekipleri, üzerindeki GPS sisteminden, motosikletin 3 sokak uzaklıkta olduğunu belirledi. Sinyalin geldiği sokakta araştırma yapan ekipler, motosikleti park halinde buldu. Olayın ardından soruşturma başlatan Muratpaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü Suç Araştırma ve Soruşturma Büro Amirliği ekipleri, kısa süre içinde olayı H.E.'nin gerçekleştirdiğini ortaya çıkardı. Kaldığı eve operasyon yapan ekipler H.E.'yi gözaltına aldı. Polise verdiği ifadesinde işsiz olduğunu söyleyen H.E., "Koronavirüs salgını yüzünden iş bulamadım. Amacım, değerli kargoları satmaktı" dediği ortaya çıktı.

Poliste işlemleri tamamlanan H.E., sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

---------------

- Posta dağıtırken motorsikleti çaldılar arşiv görüntüleri

- Suç Önleme ve Soruşturma Büro Amirliği dış detay

- Posta motorsikletini çalan şüpheli detay

- Genel detaylar

=======================

70 bin dekarlık alanda çeltik ekimine başlandı

Türkiye'nin sayılı çeltik üretim merkezlerinden biri olan Balıkesir'in Manyas ilçesinde, çeltik ekimlerine başlandı.

Manyas ilçesinde, çeltik üretiminin mesaisine başlandı. Mayıs ayından itibaren, Haziran ayının ilk haftasına kadar ekimi devam edecek olan çeltiğin hasadı yerli tohumlarda 120 gün, ithal tohumlar da ise 150 günde yapılıyor. Ana maddesi su olan ve Manyas Barajı'nın sağ sahil ile sol sahilin bir kısmına su verdiği bölgede, bu sezon 70 bin dekarlık alanda çeltik ekimi yapılması bekleniyor.

Manyas Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Danç çeltik ekimi ile ilgili olarak yaptığı açıklama da "Çok ekim yapanlar traktörle ekim yaparken, daha az ekim yapanlar sırt motorlarıyla ekim işini gerçekleştiriyor. Sulama durumu arttıkça çeltik ekim alanı artmaktadır. Genelde baldo ve buna benzer yatkın cinsler birde yabancı çeşitler var. Çiftçimiz verimi yüksek, hastalığa dayanıklı tohumları tercih ediyor. Geçen yıl 65 bin dekar çeltik ekilmişti, Osmancık çeşidi ağırlıklı olarak ekiliyor, baldo da ekiliyor. Baldo da ekiyoruz ama baldoda ekim biraz daha azaldı, bakımı zor, yetiştirmesi zor,yatkın türler verim olarak yüksek olduğu için Osmancık tercih ediliyorö dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-Çeltik ekiminden detaylar

-Röportaj

=========================

69 yaşındaki hasta alkışlarla taburcu edildi

BİLECİK'te 69 yaşındaki erkek hasta, 46 günlük koronavirüs tedavisinin ardından hastaneden sağlık çalışanlarının alkışlarıyla taburcu edildi.

Bilecik Devlet Hastanesi'nde covid-19 tanısıyla kalan 69 yaşındaki hasta, 14 günü solunum cihazına bağlı olmak üzere 46 günlük tedavisinin ardından sağlığına kavuştu. Koronavirüsü yenen hasta "Allah herkesten razı olsun. Herkese şifa diliyorum. Allah devletimizden razı olsunö dedi. Hastanedeki işlemlerinin ardından taburcu edilen hastayı, sağlık çalışanları alkışlarla uğurladı. Erkek hastanın 14 günde evinde karantina da kalacağı belirtildi.

Görüntü Dökümü:

-Bilecik Devlet Hastanesi

-Erkek hastanın çıkışı

-Sağlık çalışanlarının alkışlaması

-Genel görüntüler

=========================

Limni Gölü beyaza büründü

DOĞU Karadeniz'de hava sıcaklıklarının düşmesiyle kar yağdı, yüksek kesimler beyaza büründü. Gümüşhane'nin Torul ilçesi Zigana Dağı eteklerinde yer alan Limni Gölü Tabiat Parkı, kar yağışıyla birlikte beyaz örtüyle kaplandı, seyirlik manzalar ortaya çıktı.

Kent merkezine 45 kilometre uzaklıkta, krater özelliğine sahip Zigana Dağı eteklerinde yer alan Limni Gölü Tabiat Parkı, son dönemde Doğu Karadeniz'in dikkat çeken turizm bölgeleri arasında yer alıyor. Binlerce turistin ziyaret ettiği Limni Gölü Tabiat Parkı, bahar ayında yağan karla beyaza büründü. Kar kalınlığının 10 santimetreye ulaştığı 1700 rakımlı bölgede, sarıçam ve ladin ağaçlarının yanı sıra göl çevresinin beyaz örtüyle kaplanması ile ortaya seyirlik manzaralar çıktı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Göl detayları

Muhabir anonsu

========================

Erzurum'a 9 Mayıs karı

ERZURUM'da Mayıs ayında lala lapa yağan kar Palandöken Kayak Merkezi'ni beyaza bürüdü. Yüksek kesimlerde 10 santimi geçen kar nedeniyle belediye ekipleri, kar temizleme çalışması yaptı.

İlkbahar ayının yaşandığı günlerde Palandöken'e yağan kar şaşırttı. Dün geceden itibaren etkili olan kar Palandöken'in girişindeki 1890 metrede 5 santime ulaşırken, yüksek kesimlerde ise 10 santimi geçti. Belediye ekipleri, oteller bölgesinde kar temizleme çalışması yaptı. Yağan kar ile birlikte Palandöken bembeyaz oldu. Sağanak yağmurun etkili olduğu kent merkezinde sıcaklık 3 derece olurken, termometreler Palandöken'de ise 2 dereceyi gösterdi. Koronavirüs salgını nedeniyle Kayak Merkezi'ndeki otel ve işletmelerin kapalı olması nedeniyle Palandöken'de sessizlik hakim.

Kar yağışına şaşırdığını söyleyen Süleyman Ataman, "Geçen yıl bu kadar kar yağışı yoktu. 23 Nisan'da yağmıştı. Bu sene 9 Mayıs'ta yağdı, çol ilginç, şaşırdık. Sabah kalktığımızda arkadaşlarıma "Kar yağdı" diye görüntü attım. Onlar da "Hala kar mı yağıyor?" dediler. Geceden beri bayağı bir kar yağışı oldu. Sabah da lapa lapa yağıyordu" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

Palandöken'e çıkarken

Palandöken tabelası

Karlı dağlar

Hümeyra Pardeli'nin anonsu

Belediye ekiplerinin kar temizleme çalışması

Süleyman Ataman ile röp.

DHA

HABERE YORUM KAT