• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • Berlin 12 °C
 • Frankfurt 10 °C
 • Paris 9 °C
 • Ankara 5 °C
 • İstanbul 17 °C
 • İzmir 11 °C
 • Stockholm 0 °C

Dha Yurt Bülteni-5

Dha Yurt Bülteni-5
1)BAŞBAKAN YILDIRIM: DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKMAK, TERÖRE SAHİP ÇIKMAMAKLA OLUR (1)

1)BAŞBAKAN YILDIRIM: DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKMAK, TERÖRE SAHİP ÇIKMAMAKLA OLUR (1)

Başbakan Binali Yıldırım Erzincan'da Et ve Süt Kurumu kombinasının açılışına katıldı. Açılış töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Demokrasiye sahip çık" çağrısına yanıt vererek, "Sayın Kılıçdaroğlu diyor ki "Demokrasiye sahip çıkın." Ey Kılıçdaroğlu; demokrasiye elbette sahip çıkacağız. Demokrasiye birlikte sahip çıkacağız ama demokrasiye sahip çıkmak için teröre sahip çıkmayalım. Demokrasiye sahip çıkmak, teröre sahip çıkmamakla olur" diye konuştu.

Görüntü Dökümü

-----------------------

-Yıldırım'ın konuşması

-Detaylar

================================================

2)AK PARTİLİ AKTAY: HDP'YE O VERENLER BİLE TUTUKLAMALARI ANLAYIŞLA KARŞILADI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, HDP'ye oy verenlerin bile Eş Genel Başkanlar ile bazı milletvekillerinin tutuklanmalarını anlayışla karşıladığını savunurken, "Hatta böyle bir beklentinin de var olduğunu ve bu beklentinin karşılanmış olduğunu bugün anlıyoruz" dedi.Yasin Aktay, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 3'üncüsü açılan Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı'na katıldı. Milletvekilleri Uğur Dilipak ile İmran Kılıç, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ve Ak Parti İl Başkanı Ahmet Özdemir'in de eşlik ettiği Aktay, fuardaki stantları gezip okuyucularla sohbet ederek kitaplarını imzaladı.Aktay, burada yaptığı açıklamada HDP'nin Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile bazı milletvekillerinin tutuklanmalarıyla ilgili işleyen sürecin normal olduğunu söyledi. Hiç kimsenin yargıya meydan okuyamamağını ifade eden Aktay, şöyle devam etti:"Türkiye'de bir devlet olma gereğini yapmıştır. Terörle alenen hiçbir mesafe koymamış olan, iç içe, adeta terör örgütünün siyasi uzantısı, temsilcisi gibi davranma alışkanlığından bir türlü vazgeçmeyenlere siyasetin sınırları hatırlatılmalıdır. Eğer hatırlamıyorlarsa, bilmiyorlarsa da gereken yapılacaktır. Aslında HDP'li siyasetçilerin artık herkesin gözü önünde cereyan eden tavırları söz konusuydu ve bu tavırları kabul edilebilir bir tavır değildi açıkçası. "Siyaset ortamını biz istediğimiz gibi yaparız, silah da kullanırız, siyasette yaparız" gibi kimse böyle bir meydan okumada bulunamaz. Meydan okuyanlara da devlet gerekeni yapar. Türkiye'de siyaset ortamı içerisinde kimin ne iddiası var ise bunlar dillendirilebiliyor. Yani bugün gözaltına alınanlar veya tutuklananların şöyle bir mazereti yok, "Siyaset yapacaktık yapamadık." Hayır, siyaset yapmadınız, bilakis siyaset ortamını tahrif ettiniz, siyaset ortamını dejenere ettiniz, bozdunuz. Siyaset ortamı size kendi davanızı, neyse davanız bunu ifade edebilmek için her çeşit imkanı sundu, her çeşit toleransı da tanıdı. Ama siz bunun ötesine geçip kendinizi dağdakilerin temsilcisi konumuna düşürdüyseniz bir devletin yapabileceği başka bir şey olamaz. Devletin yapabileceği siyasetle şiddetin sınırını hatırlatmak olur. Bunun yapmanın yolu hiçbirimizin hoşuna gitmiyor ama şuan gelinen manzara, Türk halkının beklentileri, siyaset sınırını bu kadar tahrif eden, bu kadar yozlaştıran bir tutumun daha fazla cesaretlendirilmesinin daha fazla neredeyse ödüllendirilmesinin kabul edilemez olduğunu söylüyordu.

Tutuklanan milletvekillerine yöneltilen suçlamaların da basit suçlamalar olmadığını ifade eden Aktay, şöyle konuştu:"Neticede son kararı Türk Milleti adına karar veren yargının, Türk Milleti adına vermiş olduğu, Türk Milleti'nin beklentilerine uygun olarak vermiş olduğu bir karardır. Netice isnat edilen suçlamalara baktığınız öyle az-buz suçlamalar değil, uydurulmuş suçlamalar değil. Son Kobani olaylarını hatırlıyorsunuz, 6, 7, 8 Ekim olaylarında alenen insanların kışkırtılması, şiddete teşvik edilmesi söz konusuydu. Bu teşviklerin neticesinde 54 vatandaşımız, Yasin Börü gibi bazılarının hunharca katledildiği olaylar yaşandı. O kışkırtmaların hiçbir bedelinin olmaması, o kışkırtmaların karşılıksız kalmaması, sualinin sorulmaması gibi bir durum söz konusu olmaz. Hukuk gereğini yapmadığı zaman toplum vicdanında boşluk ve ciddi bir yaralanma meydana geliyor. Netice itibariyle bu yargı kararını saygıyla karşılamasını bekliyoruz herkesin."

'HDP'YE OY VERENLER BİLE BU KARARI ANLAYIŞLA KARŞILADI'

HDP'li milletvekillerinin gözaltına alınması ve tutuklanması sonrası CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarını ibretle seyrettiklerini ifade eden Yasin Aktay, "Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı'nın ne yapıyor olduğunu, kimin adına, hangi millet adına siyaset yapıyor olduğunu, Türkiye'de milletin hangi kesimine gidip bu siyaseti savunabiliyor olduğunu doğrusu biz merak ediyoruz. Çünkü HDP'ye oy vermiş insanlar nezdinde bile bu karar büyük bir anlayışla karşılanmıştır. Hatta böyle bir beklentinin de var olduğunu ve bu beklentinin karşılanmış olduğunu bugün anlıyoruz" diye konuştu.

'İTTİFAKIN İÇİNDE CHP DE VAR'

HDP'lilerin ortaya koyduğu siyasetin onlara oy vermiş insanlar nezdinde bile kabul görmemiş bir siyaset olduğunu ancak CHP kime ne anlatmak üzere böyle bir siyasete soyunmasının ilginç bir durum olduğunu kaydeden Aktay, "Söz konusu olan Türkiye'nin bir zararı ise CHP'nin adeta oralara koşuyor oluğunu yine büyük bir ibretle seyrediyoruz. Oluşan ittifak, şu an Türkiye'ye karşı bir ittifaktır. 15 Temmuz'a karşı hiçbir tepki göstermemiş olan, 15 Temmuz'dan ancak 1 ay sonra bir bakan düzeyinde Türkiye'ye geçmiş olsun ziyaretinde bulunan Avrupa Birliği, daha gözaltına alınma süresi 1 günü bulmamışken birkaç saat içerisinde HDP grubunu ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde ve dayanışma mesajlarını verirken gördük. Ortada oluşan ittifakın içerisinde CHP de var. Herkes takdir ediyor, bunların hesabını da elbette halkımız sandıklarda, halkımız ortaya koymuş olduğu desteğine veya tepkilerinde ortaya koymaktadır" diye konuştu. Aktay, "Biz ifade vermeye gitmiyoruz" demenin hiç kimsenin haddine olmadığını belirterek Fetullah Gülen'in kendisini dava etmesi nedeniyle yargının çağrısıyla 6 kez ifade vermeye gittiğini hatırlattı. Hiç kimsenin yargıya meydan okuyamayacağını, bunu yapması durumunda ise yargının ifadesini cebren alacağını anlatan Aktay, HDP'nin eski milletvekili Hasip Kaplan'ın tutuklanmalar sonrası sosyal medyadan halkı sokağa çağırmasıyla ilgili de şunları söyledi:"Sokağa çağırmanın suç olduğunu bilmek zorundalar. Bunun da hesabı sorulacaktır. Halkı sokağa çağırmak, halkı kin ve nefret duygularıyla tahrik edip bir infiale sebebiyet vermek büyük bir suç ve bu suçun elbette ki yargı tarafından göz ardı edilmeyeceğini düşünüyorum."

Görüntü Dökümü

-----------------------

- Aktay'ın konuşması

- Aktay'ın kitaplarını imzalaması

- Genel ve detay görüntüler

GÖRÜNTÜ BOYUTU: 803 MB

=============================================================

3)KARAMAN'DA SİLAHLI ÇATIŞMA: 3 YARALI

KARAMAN'da iki gurup arasında çıkan silahlı çatışmada 1'i ağır 3 kişi yaralandı.

Olay, dün saat 23.00 sıralarında merkez Hamidiye Mahallesi 1842 sokakta meydana geldi. 35 yaşındaki Celal Küçükünlücan, yanında arkadaşı 29 yaşındaki Halil İbrahim Büyükyalçın ile otomobilliyle gezdiği sırada, yolda aralarında daha önceden husumet bulunan ve otomobiliyle gezen 29 yaşındaki Mehmet Altınbilek ile karşılaştı. İki tarafta pompalı tüfeklerle karşılıklı olarak araçlarının içinden birbirine ateş açtı. Açılan ateş sonucu Küçükünlücan sırtından Büyükyalçın başından, Altınbilek de vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandı.Kanlar içinde kalan Küçükünlücan, otomobille Büyükyalçın ile birlikte hızla olay yerinden uzaklaşıp, Karaman Devlet Hastanesi'ne geldi. Altınbilek de çevredekiler tarafından çağrılan ambulansla aynı hastaneye kaldırıldı. Tedavi altına alınan yaralılardan Büyükyalçın'ın hayati tehlikesinin devam ettiği belirtildi. Polis olay yerinde yaptığı incelemede tüfeklerden birini yaklaşık 5 metre ileride bahçe duvarının arkası atılmış olarak buldu.

Görüntü Dökümü

------------------

- Olay yerinden detay

- Polisin inceleme yapması

- Yaralıdan detay

-Genel ve detay

==========================================================

(ÖZEL)

4) SEDA SAYAN'DAN "EV" BEKLİYORLAR

GAZİANTEP'te, her ikisi de cüce sendromu ile dünyaya gelen Asiye ve Resul Ayrıç çifti, 5 yıl önce evlendikten sonra katıldıkları televizyon programında kendilerine ev alacağını söyleyen Seda Sayan'ın sözünü tutmasını bekliyor.

Fabrikada çalışan 25 yaşındaki Resul ve ev kadını 29 yaşındaki Asiye Ayrıç çifti, 2011 yılında bir nişan töreninde tanıştıktan sonra evlendi. Ayrıç çiftine, katıldıkları televizyon programının sunucusu Seda Sayan ev alacağını söyledi. Çift, aradan 5 yıl geçmesine rağmen kendilerine ev alınmadığını belirtip, Seda Sayan'ın verdiği sözü tutmasını istedi.

Asiye Ayrıç, Seda Sayan'ın televizyon programında kendilerine ev sözü verdiğini, ancak sonrasında arayıp sormadığını öne sürerek şunları söyledi:

"Biz 2011 yılında bir nişanda tanıştık. Tanıştıktan bir süre sonra evlenme kararı aldık, maddi durumumuz iyi değildi. Türkiye Muhtarlar Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ökkeş Titiz bey bize yardım etti ve Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu tarafından düğünümüz yapıldı. Daha sonra Seda Sayan'ın programına konuk olduk. Seda Sayan bize programda ev sözü verdi. Programdan sonra Seda hanımın menajeri Reyhan hanım bizimle irtibat kurdu ama üzerinden 5 yıl geçti. 3 yaşında çocuğumuz oldu hala evimiz teslim edilmedi. Seda Sayan'ı Gaziantep'e davet ediyoruz. Gaziantep'e gelerek evimizin teslim edilmesini istiyoruz."

Çiftin düğün masraflarını karşılayan Türkiye Muhtarlar Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ökkeş Titiz de Seda Sayan'dan Ayrıç çiftine yardım etmesini istedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

----------------------------------

- Ayrıç çifti

-Asiye Ayrıç'ın konuşması

- Resul Ayrıç'ın konuşması

- Ökkeş Titiz'in konuşması

- Genel ve detay görüntüler

GÖRÜNTÜ BİLGİSİ: ÖZEL

GÖRÜNTÜ BOYUTU: 120 MB

=====================================================

5)İSLAHİYE'DE HUZUR OPERASYONU

GAZİANTEP'in İslahiye İlçesi'nde polis tarafından düzenlenen huzur operasyonunda üst araması yapılan 340 kişi, kimlik sorgusundan geçirildi. Asayiş, Terör ve Trafik Şube Amirliği ekiplerinin katılımıyla ilçedeki işyerlerine yönelik gece saatlerinde huzur opersyonu yapıldı. İlçe giriş ve çıkışlarında uygulama noktaları oluşturularak şüpheli araç ve kişilere yönelik uygulamanın yanında, şüphelilerin üst araması yapıldı. Yaklaşık 2 saat süren operasyonda 340 kişinin kimlik sorgusu yapıldı.

Görüntü Dökümü

-----------------------------

- Polislerin önlem alması

- İşyerlerindeki denetim

- Kimlik sorgusu

- Kontrol noktaları

- Genel ve detay görüntüler

GÖRÜNTÜ BOYUTU: 30 MB

DHA

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Tel : +49 (0) 615098 03 04 Faks : +49 (0) 615098 03 05