• BIST 105.711
 • Altın 163,456
 • Dolar 3,9592
 • Euro 4,6522
 • Berlin 8 °C
 • Frankfurt 9 °C
 • Paris 7 °C
 • Ankara 1 °C
 • İstanbul 10 °C
 • İzmir 7 °C
 • Stockholm -3 °C

Dha Yurt Bülteni-4

Dha Yurt Bülteni-4
ANTALYA'da iki kişi, kız kardeşlerine küfür ettiği iddiasıyla halk otobüsü şoförü 31 yaşındaki Ali Yılmaz'ı demir çubuklarla öldüresiye dövdü.

1)OTOBÜS ŞOFÖRÜNÜ DEMİR ÇUBUKLARLA ÖLDÜRESİYE DÖVDÜLER

ANTALYA'da iki kişi, kız kardeşlerine küfür ettiği iddiasıyla halk otobüsü şoförü 31 yaşındaki Ali Yılmaz'ı demir çubuklarla öldüresiye dövdü. Saldırganların yanlış şoförü dövdüğü ortaya çıktı.Özel halk otobüsü şoförü Ali Yılmaz, geçen cuma sabah erken saatlerde sefere çıktı. Aksu İlçesi Kundu turizm bölgesindeki ilk durakta saat 06.30 sıralarında beklerken otobüsünde temizlik yapan Ali Yılmaz, arka kapıdan binen bir kişinin demir çubuklu saldırısına uğradı. Karşı koymaya çalışan Ali Yılmaz'a ikinci bir kişi daha otobüse binerek yine demir çubukla vurmaya başladı. Aldığı darbelerin etkisiyle yere düşen Ali Yılmaz, yerde de saldırganların tekmelerine maruz kaldı. Bir süre bilincini kaybettiğini ifade eden Ali Yılmaz, kendine geldiğinde gözünün içine kadar kan girdiğini kaydetti.

BAĞIRARAK CANINI KURTARMIŞ

Refleksle bağırdığını anlatan Yılmaz, saldırganlardan birinin belindeki bıçağa sarıldığını gördüğünü kaydetti. Bağırmayı artırması üzerine saldırganlardan birinin kaçtığını anlatan Yılmaz, bıçaklı kişinin arkadaşının gittiğini görmesi üzerine otobüsten indiğini söyledi. Güçlükle polis ekiplerini aradığını dile getiren Yılmaz, ekiplere gasp edilmek istendiğini söyledi. Yılmaz, "Saldırganların gaspçı olduklarını düşündüm ve onlara ne istiyorsanız alın dedim. Ama onlar durmadan vurdu. Öleceğimi düşündüm. Henüz olayın şokundayım" dedi.

BAŞKA BİR ŞOFÖRÜ DÖVECEKLERDİ

Daha sonra polis ekiplerinin yaptığı çalışmada olayın gasp olmadığının anlaşıldığını belirten Yılmaz, şöyle devam etti:

"Bir gün önce başka bir şoför arkadaşımız benim otobüsüme benzer aracında 20 yaşlarındaki bir kızla tartışmış. Genç kız durağına geldiğinde o şoför arkadaşıma arkadaşlarının geleceğini söyleyerek beklemesini istemiş. Şoför arkadaşım o esnada genç kızla biraz tartışmış ama uzatmamış. Genç kız arkadaşıma "Hepiniz aynısınız şerefsizler" diye bağırmış. Beni dövenler büyük olasılıkla bu nedenle bu saldırıyı düzenledi" dedi.

5 GÜNDÜR İŞE GİDEMİYOR

Vücudunun çeşitli yerlerinde morluklar bulunan Ali Yılmaz'ın kafasında 11 dikiş bulunuyor. 5 gündür ağrıları nedeniyle sefere çıkamayan Ali Yılmaz, polisin saldırganları yakalamasını istiyor.

Görüntü Dökümü

----------------------

- Röp: Şoför Ali Yılmaz

- Şoförden detay görüntüler

- Evindeki resimlerden detay görüntüler

433 MB /// 9.20"

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------

-Olay anı kamera görüntüsü

==========================================================

İzmir toplu ulaşımında banliyö sıkıntısı

2)İZBAN'DA GREV VAR

İZMİR'de kent içi ulaşımın önemli bir ayağını oluşturan Aliağa - Torbalı arasında banliyö işletmesini yapan İZBAN A.Ş.'de toplu sözleşme görüşmelerindeki uzlaşmazlık nedeniyle grev başladı. Grev nedeniyle vatandaşların yaşadığı zorluklar, ek otobüs, metro ve vapur seferleriyle aşılmaya çalışıldı. Yetkililerden alınan bilgiye göre, kent genelinde önemli bir sorunun yaşanmadı. Demiryol İş Sendikası Şube Başkanı Hüseyin Eryüz de "İşverenimiz taleplerimize bir şekilde gönlünü gözünü açarsa, birlikte el ele mutlu bir şekilde işimize aşımıza tekrar kaldığımız yerden devam ederiz" dedi.TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ortak şirketi İZBAN A.Ş.'nin 340 personeli, yetkili sendika Demiryol İş'in grev kararı alması sonucu bu sabahtan itibaren iş bıraktı. Makinistler, istasyon operatörleri, gişe çalışanları, bakımcıların grevi nedeniyle İZBAN hattında sistemdeki elektronik anons sistemi dışında çalışan bölüm olmadı.

VATANDAŞLAR ZORLUK YAŞADI

Grevden haberi olmayan yolcular, geldikleri istasyonlardaki güvenlik görevlilerinden grev kararını öğrendi. Güvenlik görevlilerinin yönlendirmeleriyle otobüs seferlerinini yapıldığı bölgelere gönderildi. Bu anlarda işe yetişme telaşındaki bazı vatandaşlar, kendilerinin haberdar edilmemesine tepki gösterdi. İzmir Metrosu'nda yolcuların İZBAN grevi nedeniyle sıkıntı çekmemesi için yönlendirici anonslar yapıldı. Metro ile İZBAN hattının kesiştiği ve aktarma noktası olan Halkapınar ve Hilal İstasyonlarıyla ilgili yapılan anonsta, bu iki istasyonun kapalı olduğu, Halkapınar İstasyonu'ndan İZBAN güzergahına kaldırılan otobüslere aktarma yapabilecekleri bildirildi. Bu nedenle özellikle Halkapınar İstasyonu'nda olabilecek yığılma kısmen önlendi. Yolcular otobüslerle yolculuklarına devam edebildiler. İzmirlilerin grevden olumsuz etkilenmemesi için ESHOT ve İZULAŞ'ın yanı sıra İZDENİZ de gün boyu ek seferler gerçekleştirmeye başladı. Önlemlere rağmen grevden haberi olmayan pek çok İzmirli, gidecekleri yere geç kaldı. Bunun yanında yolcu yoğunluğunun olduğu bölgelerde alınan ek önlemler, sıkıntı yaşanmasını önemli ölçüde önledi. Ulaşım büyük oranda aksamadan gerçekleştirdildi.

"İŞVERENİMİZ GÖZÜNÜ GÖNLÜNÜ AÇSIN" TALEBİ

Türk-İş 3. Bölge Temsilciliği ile grevdeki işçilerin bağlı bulunduğu Demir Yol İş Sendikası yönetici ve üyeleri, Alsancak Garı önünde basın açıklaması yapmak istedi. Saat 08.00'de yapılacak basın açıklamasına polis izin vermeyince, grup dağıldı. Bunun üzerine Demir Yol İş Sendikası İzmir Şube Bakanı Hüseyin Eryüz, kısa bir açıklama yaptı. İZBAN yönetimi ile gece geç saatlere kadar görüşmelerin sürdüğünü, ancak ücretler ve ikramiyelerde anlaşamadıklarını söyleyen Eryüz, "Sabah saat 04.00'te personel, işyerlerini terk etti. Grev gözcüleri nöbetlere başladı. Grev kararını arkadaşlarımızın geçim sıkıntısı çekmeleri, yoksulluk sınırına yakın ücret almaları nedeniyle aldık. 340 personelin 105'i asgari ücret alıyor. Yüksek oranda zam istediğimiz söyleniyor. Oran olarak öyle olabilir ama ücrete yansıması öyle olmuyor. 3 bin TL maaşta yüzde 10 oranda artış 300 TL'dir. 1600 TL'de 160 TL'dir. Bizim arkadaşlarımızın büyük bir bölümünün eline 1616 TL geçiyor" dedi. Grevin mutlu bitmesini istediklerini ifade eden Hüseyin Eryüz, "İşverenimiz taleplerimize bir şekilde gönlünü, gözünü açarsa, birlikte el ele mutlu bir şekilde işimize aşımıza tekrar kaldığımız yerden devam ederiz. Aramızdaki uyuşmazlığın barışa ulaşması için grev bir amaç değil, bir araçtır. Allah mahçup etmesin. Gazamız mübarek olsun. İnşallah hayırlı sonuçlara vesile olsun. Sendika olarak bu grevin var gücümüzle arkasında ve destekçisiyiz" diye konuştu.

İZBAN'DAN YAZILI AÇIKLAMA

Bu arada İZBAN A.Ş.'den yapılan yazılı açıklamada, "İZBAN A.Ş. ile Demiryol-İş Sendikası arasında haziran ayından bu yana devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, bu gece geç saatlere kadar sürmüştür. Kurumumuz, son tur görüşmede uzlaşma sağlamak ve grev döneminde kentte ve çalışanlarımızda yaşanabilecek sıkıntılı ortamı önlemek adına tüm şartları bir kez daha zorlayarak ilave ücret artışı teklifi yapmıştır. Ancak, Demiryol-İş Sendikası, son teklifimizi de kabul etmeyerek grev yapma kararında ısrar etmiştir" denildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

İZBAN istasyonlarından görüntü.

Yolcuların görüntüsü.

Sendika başkanının açıklamalarından görüntü.

Aziz Kocaoğlu'nun açıklamalarından görüntü.

=======================================================

3)ORMAN MUHAFAZA MEMURUNUN ÖLDÜĞÜ SALDIRI GÜVENLİK KAMERASINDA

ANTALYA'nın Serik İlçesi'nde orman muhafaza memuru 50 yaşındaki Halis Hisarkaya'nın dövüldükten sonra hastanede yaşamını yitirdiği olaya ilişkin güvenlik kamera kayıtları ortaya çıktı. Dün tutuklanan 2 şüphelinin market önünde Hisarkaya'ya saldırdığı görüntülere yansıdı.

Serik Merkez Mahallesi'nde geçen hafta pazartesi akşamı meydana gelen olayda, tartıştığı 2 kişinin saldırısına uğrayan Halis Hisarkaya, başına aldığı darbeyle bayılırken, şüpheliler kaçtı. Olayı gören çevredekilerin çağırdığı ambulansla Serik Devlet Hastanesi'ne götürülen ve kalbi duran Halis Hisarkaya, kalp masajı ile tekrar hayata döndürüldü. Yoğun bakım ünitesine alınan Halis Hisarkaya, 2 gün sonra Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Burada da 2 gün yoğun bakım ünitesinde kalan Hisarkaya, kurtarılamadı.

Polis olayla ilgili çalışma başlatırken, dün öğleden sonra avukatları eşliğinde İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne gelen şüpheliler teslim oldu. 30 yaşındaki M.K. ile 35 yaşındaki A.K. olduğu belirtilen şüpheliler polise verdikleri ilk ifadede, Halis Hisarkaya'nın kendilerine hakaret ettiğini öne sürdü. İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüpheliler tutuklandı.

GÜVENLİK KAMERA KAYITLARI ORTAYA ÇIKTI

Halis Hisarkaya'nın öldüğü olaya ilişkin güvenlik kamera görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde, marketten çıkan Halis Hisarkaya'nın, o sırada birkaç metre ilerdeki hafif ticari araca yaklaştığı görülüyor. Market işletmecisiyle araç içindekilerle görüştüğü görülen Hisarkaya, bir süre sonra aracın yanından uzaklaşıyor. Marketin önüne gelen Hisarkaya burada beklerken, araçtan inen bir kişinin Hisarkaya'ya saldırdığı görülüyor. Yumruk atmak isterken market işletmecisi olduğu belirtilen kişi durdurmaya çalışıyor ancak adamın elinden kurtulan saldırgan, Hisarkaya'ya vurmaya başlıyor. Üzerine gelen saldırgandan kaçmak isteyen Hisarkaya, marketin önüne doğru geliyor. Saldırganın ikinci yumruğu çenesi ve boyun bölgesine isabet ettiği görülen Hisarkaya, bir anda kendinden geçip yere yığılıyor. Başını zemine çarpan adam yerde hareketsiz kalırken, saldırgan, market işletmecisinin engellemelerine rağmen Hisarkaya'yı darp etmeyi sürdürüyor. Bu sırada araçtan inen bir kadın saldırgana engel olmaya çalışırken, aynı araçtan gelen bir başka kişinin ise yerde yatan Hisarkaya'nın ayaklarına vurduğu görüntülerde yer alıyor. Marketçiyle kadının engel olmaya çalıştığı iki saldırgan yerdeki adamın başına ve ayaklarına vururken, birinin marketin plastik tabelasını adama atmak isterken kadının engel olduğu görülüyor. Daha sonra iki şüpheli araçla olay yerinde uzaklaşırken, market işletmecisi adamı ayıltmaya çalışıyor. Kısa süre sonra olay yerine gelen sağlık ekiplerinin müdahale ettiği adam ambulansa konularak götürülüyor.

'İKİ KİŞİ BABAMI DARP EDİYOR'

Güvenlik kamera kayıtlarını göre Halis Hisarkaya'nın oğlu 18 yaşındaki Gürkan Hisarkaya, babasının iki saldırgan tarafından feci şekilde dövüldüğünü söyledi. Gürkan Hisarkaya, şöyle dedi:

"Olay 30 Ekim saat 01.00 sıralarında yaşanıyor. Hiçbir suçu yokken marketin önünde kamera kayıtlarında da görüldüğü gibi iki kişi babamı darp ediyor. Göğsüne aldığı darbeyle yere yığılıyor. İki şahıs da ayaklarıyla tekme vuruyor. Biz ilk olayı "kalp krizi geçirdi" olarak duyduk. Olaydan bir gün sonra vatandaşlar marketin önünde babamın dövüldüğünü söyledi. Olayı "kalp krizi" diye kapatmak istediler. Yüce yargımıza, adaletimize güveniyoruz."

Görüntü Dökümü

----------

- Güvenlik kamerasından darp anı

- RÖP: Gürkan Hisarkaya

262 MB /// 08.13"

==========================================

4)KENTSEL DÖNÜŞÜM, 2 MAHALLEYİ HAYALET KENTE ÇEVİRDİ

ANTALYA'da riskli alan ilan edilen ve kentsel dönüşüm çalışmalarının başladığı 2 mahalle için, kapı ve pencereleri sökülen evler ile moloz yığınları nedeniyle "Hayalet şehir', "Suriye'ye döndü" yorumları yapıldı.

Kepez ve Santral mahallelerini kapsayan kentsel dönüşüm projesi uygulanmaya başlandı. 3 bin 245 hak sahibinin bulunduğu ve 20 bin vatandaşın yaşadığı iki mahalle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın raporunun ardından 2014 yılı Aralık ayında çıkarılan Bakanlar Kurulu kararıyla riskli alan ilan edildi. Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı proje için referandum yapılarak mahalle sakinlerinin onayı alındı. Eylül ayı itibariyle başlayacak yıkım işlemleri için vatandaşlardan evlerini boşaltmaları istendi. Evlerini taşıyacaklar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 750 TL taşıma yardımı 600 TL de kira yardımı yapılacağı bildirildi.

EVLERİN KAPI VE PENCERELERİ SÖKÜLDÜ

Evlerinden taşınan vatandaşlar ev eşyalarının yanı sıra, binaya ait kapı ve pencereleri de sökerek yanlarında götürdü. 2 mahallenin tamamına yakınındaki evlerin kapı ve pencereleri sökülmüş, sökülmeyenlerin ise camları kırılmış halde mahalle kaderine terk edildi. Sokaklarda sadece iş makinelerinin sesinin duyulduğu iki mahallede bazı evlerin içi ise kedi ve köpeklerin yuvası oldu. Mahalle sakinlerinden bazıları, evlerin ahşap kapı ve pencerelerinin ev sahipleri tarafından sökülerek satıldığını öne sürdü.

MAHALLEYE GİRİŞ ÇIKIŞ YASAK

Boşaltılan evlerden birçoğunun iş makineleri ile yıkılarak moloz haline getirildiği görüldü. Molozlar arasında bazı evlerin yanındaki ağaçların korumaya alındığı ve kesilmemesi gerektiği yönünde uyarılar dikkat çekti. İki mahallenin ana giriş çıkışlarının yanı sıra ara sokakları da beton bloklarla kapatılarak mahalleye araç giriş çıkışı tamamen yasaklandı. Mahalle giriş çıkışlarına "6306 sayılı afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında kanunla riskli bölge ilan edilmiştir. Hurdacı, dilenci, satıcı ve pazarlamacı giremez" uyarıları dikkat çekti. 2 mahallede bulunan 5 cami 1 ilkokulun da kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacağı, 3 cami ve 6 okulun yeniden yapılacağı ifade edildi.

3 BİN 245 HAK SAHİBİ

Hak sahiplerine metrekaresine göre daire verileceğini belirten Kepez Mahalle Muhtarı Yusuf Küçükkaya, projeyi desteklediklerini söyledi. 3 bin 245 hak sahibinin hakkını alacaklarını belirten Küçükkaya, kentsel dönüşüm ile hak sahiplerinin parsele göre daha karlı olduklarını söyledi. Vatandaşın yüzde 97'sinin projeyi oylayarak kabul ettiğini de belirten Muhtar Küçükkaya, "Şu anda 2 mahalle tamamen boşaltıldı sayılabilir. 5- 10 kadar ev kaldı, onlar da boşaltılacak. Evrak teslim edenler var, onları bekliyoruz. 2017 yılbaşına kadar yıkım işleri bitecek. Sonra altyapı işlemleri tamamlanıp daha sonra da müteahhitler girecek."

" HAYALET KENTE BENZEDİ" YORUMLARI

Muhtar Küçükkaya, molozlar ve kapı pencereleri sökülen evler nedeniyle iki mahalle için "Suriye'ye benzedi, hayalet kent oldu" yorumlarının yapıldığını da belirterek şöyle konuştu:

"Görüntü çirkin. Yıkım işlemi biraz daha acele yapılsa iyi olur. Burada şantiye kuruldu ve molozlar öğütülerek altyapıda kullanılacak. Mahallenin içinden tramvay geçecek. Kesilen ağaçların yerine yenileri dikilecek. Vatandaşların ağaçlarına isimleri yazılacak ve gelip ağacını bulabilecek. Vatandaşlar pencerelerini kapılarını kendileri söküyor, satıyor. Hurdacıya satıyorlar. 2018 yılı sonunda evler teslim edilecek."

Görüntü Dökümü

---------------

- Yıkılmış evlerden detay

- Kapı ve pencelerin söçkülmüş hali

- Moloz yığınları

- Evlerin içinden detay

- Griş çıkışların kapalı olması

- Uyarı levhaları

- Araçla seyir halindeyken mahalleden genel görüntü

- Kedilerden detay

- Röp: Kepez Mahalle Muhtarı Yusuf Küçükkaya

600 MB /// 05.21"

===================================================

DHA

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Tel : +49 (0) 615098 03 04 Faks : +49 (0) 615098 03 05