Dha Yurt Bülteni -3

Dha Yurt Bülteni -3

DENİZLİ'de sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle boş kalan cadde ve sokaklar, drone ile havadan görüntülendi.

Sokağa çıkma kısıtlamasında boş kalan Denizli, havadan görüntülendi

DENİZLİ'de sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle boş kalan cadde ve sokaklar, drone ile havadan görüntülendi.

İçişleri Bakanlığı tarafından koronavirüs tedbirleri kapsamında 24 ilde 9 ve 10 Mayıs'ta uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının ikinci gününde de Denizli'deki cadde, sokak ve meydanlarda sessizlik hakim oldu. Şehrin hareketli noktaları boş kalırken, vatandaşların yasağa uydukları görüldü. Kentte insan trafiğinin en yoğun olduğu 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı, ıssız görüntüsüyle dikkat çekti. Polis ekipleri, kısıtlamanın ilk gününde kent genelindeki noktalarda kontroller gerçekleştirdi. Denizli'nin en işlek yerlerinden, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı ve Bayramyeri Meydanı'nı drone ile havandan görüntülendi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

--------------------

-Bayramyeri Meydanı'ndan görüntüler

-Gazi Mustafa Kemal Bulvarı'ndan görüntüler

-15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı'ndan görüntü

==================

200 görevli kentin her yerini arındırdı

KONYA'da koronavirüsle mücadele kapsamında Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 200 temizlik personeliyle kentin her yerini dezenfekte etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi, sokağa çıkma kısıtlaması devam ederken kentin meydan ve caddeleri başta olmak üzere sık kullanım alanlarını yaklaşık 200 temizlik personeliyle dezenfekte etti. Görevliler, tramvay ve otobüs durakları, 54 adet taşıt alt-üst geçit ile köprülü kavşağı, 37 adet yaya alt üst geçitleri ve 24 adet hızlı tren alt geçitlerinde, tarihi bedesten çarşında ise 3 bin iş yeri önü temizliğini gerçekleştirdi. Temizlik araçlarının da eşlik ettiği çalışmada 350 kilometrelik bisiklet yolları da dezenfekte edildi. Konya Büyükşehir Belediyesi'nin dezenfekte çalışmalarını düzenli olarak gerçekleştirdiği belirtildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-----------------

- Görevlilerin durakları, caddeleri dezenfekte etmesi

- Drone ile temizlik çalışması

-Genel ve detay

===================

Çiçekçilerin, sokağa çıkma kısıtlamasında "Anneler Günü" mesaisi

ADANA'da, koronavirüs salgınına yönelik alınan tedbirler kapsamında getirilen 2 günlük sokağa çıkma kısıtlamasıyla birlikte cadde ve sokaklar boş kaldı. Kentteki çiçekçiler, kısıtlamanın son gününde "Anneler Günü" nedeniyle sipariş yoluyla evlere servis yapıyor.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığı'nca sokağa çıkma kısıtlaması getirilen illerden Adana'da sokaklar sessizliğe büründü. Görevi gereği kısıtlama kapsamı dışında olanlar dışında sokağa çıkan olmadı. Adana Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, ana cadde ve bulvarlarda kurduğu kontrol noktalarında denetimlerini sürdürdü. Yoldan geçen araçlar tek tek durdurularak sürücü ve yolcuların kısıtlama kapsamında olup olmadığı kontrol edildi.

Öte yandan kısıtlamanın son gününde "Anneler Günü" nedeniyle kentteki çiçekçiler satışlarını sürdürdü. Çiçekçiler, gelen siparişleri hazırlayarak adreslere teslim etti. Çiçekçi Aslan Acar, "Telefonla gelen siparişler üzerine, çiçekleri evlere teslim ediyoruz. Siparişler ve işlerimiz iyiö dedi.

Görüntü Dökümü

----------------------

- Uygulamada araçların durdurulması

- Boş caddeler

- Gül satıcısı ile röp

- Genel ve detaylar

===================

Salgın döneminde annelik ağır bastı

İZMİR'de yaşayan İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) üyesi 3 anne, çocuklarına örnek olabilmek için çalışan anne olmayı tercih ediyor. Kendilerini hayata bağlayan rolün annelik olduğunu dile getiren 3 kadın, koronavirüs salgını nedeniyle işlerini evlerinden yürütürken, en kısa sürede çalışma hayatına dönecekleri günü bekliyor.

İzmir'de oturan Betül Sezgin (47), Aybige Çalık (37) ve Dilek Kalkan (42) bir yandan iş yaşamlarında kariyer basamaklarını hızla tırmanırken, bir yandan da çocuklarını yetiştiriyor. Erken yaşta evlenip ilk çocuklarını kucağına alan 3 anne, şimdi İZİKAD çatısı altında kadınların çalışma hayatındaki rolünü artırmayı amaçlıyor. Liseyi bitirdikten sonra 19 yaşındayken evlenen Betül Sezgin, kızları 25 yaşındaki Ceren Sezgin ve 19 yaşındaki Beril Sezgin'e en iyi rol model olmayı amaçlıyor. Kızlarından biri anaokuluna diğeri ilkokula giderken 31 yaşında üniversite sıralarına oturmaya başlayan Sezgin, bir iç mimar olarak hayalini gerçeğe dönüştürdü. Üç ay önce ise İZİKAD Yönetim Kurulu başkanlığı görevini üstlenen Sezgin, Covid-19 salgını nedeniyle iş hayatı değişime uğrasa da çalışmayı sürdürdüklerini belirtti. Dernek çalışmaları kapsamında iş yaşantısını güçlendirmekle birlikte sosyal sorumluluk projelerine devam ettirdiğini de anlatan Betül Sezgin, "Biz anneyiz. Ama çocukları olmasa dahi her kadının bu duyguyu yaşadığını biliyorum. Çocuklara yardım edenler, yeğenleriyle ilgilenenler bence bu duyguyu hissediyor. Biz kadının hem iş hem ev hayatında birlikte aktif olarak rol aldığını görüyoruz. Kadınlar iş hayatlarında ne kadar başarılı olursa ev hayatlarında da o kadar başarılı olabiliyor. Erkeklerde ise bunu başarmak biraz daha zor" dedi.

'SORUMLULUĞUN SADECE KADINDA OLMADIĞINI HERKES ANLADI'

Toplumsal cinsiyet eşitliğine önem verdiklerine dikkat çeken Sezgin, şöyle devam etti:

"Mümkün olduğu kadar kadınların evdeki hayatını dışarı çıkarıp onları çalışma hayatına çekiyoruz. Covid-19 günlerinde iş hayatımıza evlerimizden devam ediyoruz. Bu salgın toplum meselesidir. Evdeki iş paylaşımı, çocuk ve yaşlıların bakımı konusunda karşılıklı alışveriş yapılmalı. Eşlerimiz de bize destek oluyor. Sadece sorumluluğun kadında olmadığını herkes anlamaya başladı."

'ATATÜRK'ÜN DEDİKLERİNİ HAYATIMA FELSEFE EDİNDİM'

2007 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra serbest olarak avukatlık mesleğini sürdürdüğünü söyleyen biri 12, diğeri 6 yaşında 2 çocuk annesi Aybige Çalık da meslek hayatında 10 yılı tamamladıktan sonra sivil toplum kuruluşlarında görev almaya başladığını belirtti. İZİKAD'ın ikinci ailesi gibi olduğunu anlatan Çalık, "Erken anne olunca kendimi ispat etmek için çok çaba sarf ettim. Çalışan bir anne olarak Atatürk'ün bir sözünü hayatıma felsefe edindim. Atatürk diyor ki, "Bir kadının gerekli özellikleri taşıyan evlat yetiştirmesi günümüzde çok daha zor. Bunun için kadınlarımızın çok daha aydın ve çalışkan olması gerekiyor'. Ben de çocuklarıma yaşamımla örnek olabilmek için çalışan bir anneyim. Onlara başarılı bir kadın rol modeli olmak istiyorum" diye konuştu.

'ANNELİĞİN KEYFİNİ ÇIKARIYORUZ'

Yaklaşık 16 yıldır kendi işinin patronu olan insan kaynakları uzmanı Dilek Kalkan da 31 yaşında anne oldu. 11 yaşında bir kızı, 7 yaşında bir oğlu olduğunu söyleyen Kalkan, şunları anlattı:

"Yaşamımda beni en mutlu eden ve hayata bağlayan rol anne olmaktı. Anne olmanın getirdiği sorumluluklar beni ve çocuklarımıza bizi birbirimize daha çok bağlıyor. Yaşamımda hiçbir şeyden vazgeçmedim. Bu dönemde ise salgın nedeniyle bazı şeylerden vazgeçmek zorunda kaldık. Ama işimizi evimizde yürütüyoruz. Anneliğin keyfini çıkarıyoruz. Aynı zamanda iyi bir eğitmen olduk. "

Dilek Kalkan'ın 5'inci sınıf öğrencisi kızı Irmak Kalkan ise salgın nedeniyle evde olduğunu belirterek, "Okulum ve arkadaşlarımdan ayrı kalmak zor geliyor. Evde sıkılsam da ailemle daha fazla birlikte geçirme şansım olduğu için mutluyum. Ama keşke virüs olmasaydı. Ben anneme hediyesini dün verdim. Pazar günü ailece evdeyiz. Annemi daha çok mutlu etmeye çalışacağım" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

--------------

- Üç kadından birlikte detay görüntü,

- Çocuklar ile annelerden detay görüntü,

- Çocuklar bahçede oynarken görüntü,

- Çocuklar annelere çiçek verirken görüntü,

- Betül Sezgin ile röp,

- Aybige Çalık ile röp,

- Dilek Kalkan ve kızı Irmak ile röp.

================

Dördüz annesi, sevinç ve üzüntüyü bir arada yaşıyor

ŞANLIURFA'nın Suruç ilçesinde yaşayan Mustafa (27) ve Fatma Caymaz (23) çifti, 3 ay önce dördüz bebekleri olmasıyla büyük sevinç yaşadı. İlk hamileliğinde dördüz bebek sahibi olan çift, bir aydır bebeklerinin mama, bez ve ilaç masraflarını karşılayabilmek için çabalıyor.

Yıldırım Mahallesinde yaşayan ve işsiz olduğu öğrenilen Mustafa Caymaz, bir yıl önce evlendiği eşi Fatma Caymaz'ı doğum sancıları artması üzerine Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürdü. 7 aylık hamile olan anne Fatma Caymaz, burada isimlerini Mehmet, Yusuf, Nihat ve Abdurrahman koyduğu dördüzleri dünyaya getirdi. Büyük sevinç yaşayan çiftin, prematüre doğan bebekleri ise yaklaşık 2 ay kuvözde bakıma alındı. Taburcu edilmelerinin ardından dördüz bebekleriyle Suruç'a dönen Fatma Caymaz, bebeklerin ihtiyacına yetişemeyince Şanlıurfa'da oturan baba evine gitti. Hamileliği sırasında dördüz bebeği olduğunu öğrenince çok şaşırdığını belirten anne Fatma Caymaz, şimdi hem yalnız yetişememesi hem de ekonomik güçlük nedeniyle bebeklerin bakımı için kara kara düşünüyor.

Anneler Gününde sevinci ve üzüntüyü bir arada yaşayan Fatma Caymaz, "Çünkü eşim işsiz ve ekonomik durumumuz iyi değil. Bebekler prematüre oldukları için bakımları çok zor. Dördüz annesi olacağımı ilk duyduğum zaman "bakamam" diyordum. Çocuklara ilk hafta eşimle baktık. Kayınvalidem yaşlı olduğu için bütün yük benim üzerimde kaldı. Bu nedenle yardımcı olması için annemin yanına geldim. 1 aydır uyku uyuyamıyorum, 4 çocuğa aynı anda bakmak çok zor. Bazen dördü birden ağlıyor hangisine koşacağımı şaşırıyorum. Sabaha kadar uyuyamıyorum. Eve ilk getirdiğimizde çocukları karıştırıyorduk ama şimdi karıştırmıyoruzö diye konuştu.

Fatma Caymaz, hamileliğinin hem kendisi hem de bebekleri açısından çok riskli geçtiğini ifade ederek, "Doktorum, hayati tehlike taşıyan dördüz gebeliğimin üçüncü ve dördüncü ayları arasında, benim için riskli aylar oldu. Bebeklerin düşük tehlikesi vardı. Çok şükür, sezaryenle dördüzlerim dünyaya geldi. Yaklaşık 2 ay boyunca kuvözde kaldılar. Sıkıntılı geçen günlerden sonra bebeklerimi ilk kez kucağıma aldığımda, her şeyi unuttum. Şimdi Anneler Günü benim için daha çok anlamlı oldu" dedi.

BAKIMLARI ÇOK ZOR

Eşinin işsiz olması nedeniyle ekonomik olarak zor günler geçirdiklerini aktaran Caymaz, Bebeklerimiz, prematüre ve gelişimlerini tamamlayamadıkları için vitamin takviyesi gibi bazı ilaçlar kullandırmak zorundayız. Aylık masrafları 2 bin 500 lirayı buluyor. Yetkililerden bebeklerimin bakımı için destek talep ediyorum, eşim işsiz olduğu için 4 çocuğa bakmak çok zor. Bu yüzden kayınvalidemin evinden ayrılarak, babamın evine geçici olarak yerleştim" diye konuştu.

Dördüzlere bakımın zor olduğunu vurgulayan baba Mustafa Caymaz, maddi anlamda kendilerine büyük külfet getirdiğini aktardı. İşsiz olduğunu anlatan Caymaz, beklerin bez ve mama ihtiyacını karşılamak için borçlandığını belirterek destek istedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

----------------------------------------

- Bir odada bulunan dördüz bebekler

- Ağlayan bebekler

- Bebekleriyle ilgilenen anne Fatma Caymaz'la röp.

- Anneye Fatma Caymazâ yardımcı olan ailesi

- Baba Mahmut Caymaz'la yapılan röp.

- Genel ve detay görüntüler

================

Mehmetçikten şehit annesine anneler günü sürprizi

MUŞ'ta Mehmetçik, Anneler Günü dolayısıyla şehit ailelerini unutmayarak, sürpriz ziyaret gerçekleştirdi.

Muş İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Anneler Günü dolayısıyla şehit ailelerini ziyaret etti. Merkeze bağlı Sungu Beldesi'nde Şehit Özel Harekat Polisi Yücel Kurtoğlu'nun ailesini ziyaret eden kadın askerler, şehit annesi Gülay Kurtoğlu'na çiçek verdi, bulunarak Anneler Günü'nü kutladı. Maske ve sosyal mesafeye dikkat edilen ziyarette duygu dolu anlar yaşandı.

Ziyaretin kendisi için güzel bir sürpriz olduğunu ifade eden şehit annesi Gülay Kurtoğlu, Mehmetçiklerin hepsinin birer evladı olduğunu söyledi. Ziyaretten ötürü duyduğu memnuniyetini dile getiren Kurtoğlu, böylesi güzel bir günde unutulmamanın kendisini çok sevindirdiğini ifade etti.

Fedakar şehit annelerini yalnız bırakmak istemediklerini aktaran Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Özge Aslı Yüce ise başta şehit annelerinin ve tüm annelerin gününü tebrik etti. Yüce, "Şehit annemize bir nebze de olsa mutluluk verebilmek için yanındayız. Umarım mutlu olmuştur. Anneler gününde evlatlarını kucaklayamayan fedakar şehit anneleri, hepimizin başının tacıdır. Anneler gününde şehit annesi olmak, onlara kesinlikle üzüntü vermesin" dedi.

GÖRÜNTÜ DOKÜMÜ

------------------

-Kadın astsubayların çiçekle gelişi

-Asker kadınların eve girişi

-Şehit annesi ile selamlaşma ve çiçek takdimi

-Evin bahçesinde oturma

-Diyaloglardan detaylar

-Kadın askerlerden detay

-Şehit annesi ve asker kadından detay

-Birlikte fotoğraf çekiminden detay

-Şehit annesi Gülay Kurtoğlu Röp.

-Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Özge Aslı Yüce Röp.

================

Doğa ve denizle baş başa izole otellerde çalışma

MUĞLA'nın Marmaris ilçesindeki bazı apart otellerde, koronavirüs salgınıyla mücadele tedbirlerine göre düzenlemeler yapılmaya başlandı. İşletmeciler bir yandan tek kullanımlık çarşaf ve havlu tedarik ederken diğer yandan odaların dış ve iç kısımlarını anti bakteriyel boyalarla boyayarak sezona hazırlıyor.

Marmaris'in dünyaca ünlü Selimiye, Bozburun, Turgut, Söğüt, Orhaniye, Çamlı ve Bayır gibi kırsal turistik mahallerinde küçük çaplı apart otel işletmecileri tadilatlarına başladı. İlçenin turistik 13 mahallesinde 6 -15 odalı yaklaşık 300 apart otel işletmecisi, temmuz ayı başından itibaren müşteri kabul etmeye başlayacak. Önü eşsiz deniz ve arkası orman manzarası ile kaplı izole konaklama tesislerine şimdiden büyükşehirlerden tatilciler arayarak bilgi almaya başladı. İşletmeciler ise koronavirüsle mücadele kapsamında otellerinde çalışma yapıyor.

Dünyaca ünlü sanatçı ve işadamlarının yaz aylarında paparazzilerden uzak kalmak, sakin yaşam sürmek için geldiği Selimiye Mahallesi'nde 10 odalı butik otel işletmeciliği yapan Barış Ünlü, "Koronavirüs salgını nedeniyle birçok tatilci nitelikli dediğimiz her şey dahil çalışan 3 yıldız ve üzeri konaklama tesisleri yerine bizim gibi doğa ile baş başa, izole, sakin gün geçirebilecekleri yerler arıyorlar. İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir, Bursa gibi kalabalık şehirlerden telefonla bilgi almak isteyen vatandaşımız çok. Otelin konumu, odaların durumu, virüs ile ilgili aldığımız tedbirleri soruyorlar. Varlıklı insanların tatil yaptığı yerler olduğu için oda fiyatı ve lüks sorgulama yerine izole nasıl tatil yaparım düşüncesiyle bilgi istiyorlar. Rezervasyon talepleri sıklaşması ve ülkemizin yavaş yavaş normalleşme sürecine girmesiyle bizler de düzenlemelerimize başladık" dedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın konaklama tesisleri ile butik otellerde koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında bazı düzenlemeler yapabileceğini söyleyen Ünlü, şöyle devam etti:

"Alınacak kararları az çok tahmin ettiğimiz için düzenlemeleri önce kendi sağlığımız sonra misafirlerimize göre yapıyoruz. Geçen sene günlük oda fiyatları 400 ile 1000 lira arasında değişiyordu. Bu sene Temmuz-Eylül arası kısa bir turizm sezonu olacağı için fiyatlarda bir nebze olsun yükselecektir. Tabii ki virüs salgınını bahane ederek fahiş fiyatlar olmayacaktır. Bu yıl 500 ile 1300 lira arasında oda fiyatları olur diye tahmin ediyorum. Umarım bir an önce ülkemiz virüs salgınından kurtulur ve eski günlerimize döneriz. Temmuz başından itibaren misafirlerimize kapılarımızı açacağız."

ÖN REZERVASYONLAR HAZİRANDA

Marmaris'te otel işletmeciliği yapan Halil Yazıcı da oda tadilatlarına başladıklarını belirterek "6 apart otel tarzı ve 3 normal olmak üzere 9 odamız var. Şu anda gelecek müşterilerimiz için odalarımızın tadilatını yapıyoruz. Koronavirüs salgını tedbirleri için bir kullanımlık çarşaf, havlular tedarik edildi. Dış ve iç kısımlar anti bakteriyel boyalarla boyanıyor. Ateş ölçerler alındı. Dezenfektan şirketleri ile anlaşmamızı yaptık. Haziran ortasında tüm düzenlemeleri bitiririz. Bakanlığın küçük otellerle ilgili çıkaracağı genelgeyi bekliyoruz" diye konuştu. İstanbul ve Ankara gibi illerden yoğun rezervasyon aldıklarını dile getiren Yazıcı, "Kapılarımızı Haziran başında açmayı planlıyorduk. Okullar, sınavlar ve normalleşme süreci bu tarihi temmuz ayına kaydırdı. Talep geçen senelere göre haddinden fazla. Ön rezervasyonlarımızı haziran ilk haftasında almaya başlarız" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

---------------------

-Tepelerden kırsal mahallelerin genel-ayrıntılı görüntüsü,

-Dünyaca ünlü kişilerin yazın uğrak yeri olan Selimiye Mahalle tabelasından görüntü,

-Küçük çaplı ev görünümündeki apart otellerin genel-ayrıntılı görüntüsü,

-Küçük çaplı apart otellerde tadilat, düzenleme çalışmalarından görüntü

-Selimiye Mahallesi'nde 10 odalı butik otel işletmeciliği yapan Barış Ünlü ile röp.

-Butik otel sahibi Halil Yazıcı ile röp.

DHA

HABERE YORUM KAT