• BIST 106.239
 • Altın 161,321
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671
 • Berlin 6 °C
 • Frankfurt 6 °C
 • Paris 8 °C
 • Ankara 15 °C
 • İstanbul 17 °C
 • İzmir 16 °C
 • Stockholm 4 °C

Dha Yurt Bülteni-2

Dha Yurt Bülteni-2
SURİYE'de sürdürülen "Fırat Kalkanı Harekatı'nda terör örgütleri IŞİD ve PKK/PYD'nin 97 merkezi, karadan ve havadan vurularak imha edildi, 6 terörist...

1)FIRAT KALKANI'NDA 97 HEDEF İMHA EDİLDİ

SURİYE'de sürdürülen "Fırat Kalkanı Harekatı'nda terör örgütleri IŞİD ve PKK/PYD'nin 97 merkezi, karadan ve havadan vurularak imha edildi, 6 terörist etkisiz hale getirildi. 186 mahalde denetim Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) geçtiği harekat kapsamında 1500 kilometrekarelik alan terör örgütü IŞİD'den temizlendi. Harekat kapsamında tespit edilen bomba yüklü 1 araç da imha edildi.Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 78 günden bu yana yürütülen "Fırat Kalkanı Harekatı'nda 186 mahalde denetim ÖSO'ya geçti. 1500 kilometrekarenin terör örgütünden temizlendiği harekatta IŞİD'in 92, PKK/PYD'nin ise 5 merkezi karadan ve havadan bombalanarak imha edildi. Harekat kapsamında bomba yüklü olduğu belirlenen 1 araç da vurularak imha edildi. ÖSO'nun 2 askerinin yaşamını yitirdiği 26'sının da yaralandığı harekatta 6 IŞİD'li terörist etkisiz hale getirilirken, tuzaklanan 20 el yapımı patlayıcı da kontrollü olarak imha edildi. Harekatın sonu durumuyla ilgili Genel Kurmay Başkanlığı'ndan şu bilgilendirme yapıldı:"Muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grupları tarafından, Rai güneyinde yer alan Numan, Susanbat, Tall Curji, Şabiran, Tarhin, Tubacık ve Küçük Şandi'de büyük ölçüde kontrol sağlanmış, tam kontrol sağlanmasına yönelik faaliyetler ve mayın/el yapımı patlayıcı temizliği devam etmektedir. Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda; 2 muhalif şehit olmuş, 26 muhalif yaralanmıştır. Destek sağlayan unsurlarımızda zayiat ve hasar meydana gelmemiştir. DEAŞ'a ait bomba yüklü 1 araç Tall Curji bölgesinde imha edilmiştir. Muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana 186 meskun mahalde 1500 kilometrekarede kontrol sağlanmıştır. Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 90 DEAŞ ve 5 PYD/PKK ateş destek vasıtaları ile atış yapılarak DEAŞ ve PYD/PKK mensubu teröristlerce kullanılan barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçları etkisiz hale getirilmiştir. Koalisyon güçleri tarafından Maşibayn ve Tubacık bölgesinde tespit edilen DEAŞ unsurlarına yönelik 2 hava harekatı icra edilerek, 6 DEAŞ mensubu etkisiz hale getirilmiş, 1 Doçka monteli araç ve 1 havan imha edilmiştir. DEAŞ'ten temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timlerimiz tarafından 20 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak imha edilmiş, harekatın başından bugüne kadar, çoğu tuzaklanmış 36 mayın ve 1483 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak etkisiz hale getirilmiştir."

=====================================================

2)FIRAT KALKANI KOMUTANLARI KİLİS" TE

TSK tarafından yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı'nda görev komutanlar, Kilis Belediyesi'ni ziyaret etti. Tuğgeneral Ali Ekiyor, Albay Alparslan Kılınç, Albay Bülent İbrahim, Yarbay Okan Arıkan ile Kilis Valisi İsmail Çataklı, Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara'yı ziyaret etti.

Başkan Kara, "Vatan savunmasında canlarını hiçe sayarak ülkemizin güvenliği için özveri ile çalışan tüm TSK personeline ve bütün güvenlik güçlerimize sonsuz şükranlarımı sunarım. Bu kutlu görevde Allah yar ve yardımcıları olsun" dedi.

==========================================

3)GÖKÇEADA VE BOZCAADA'YA İKİ GÜNDÜR DENİZ ULAŞIMI YOK

ÇANAKKALE'nin Gökçeada Adası ile Türkiye'nin köyü bulunmayan tek ilçesi olan Bozcaada'ya, lodos fırtınası nedeniyle iki gündür deniz ulaşımı sağlanamıyor. Çanakkale'deki lodos fırtınası iki gündür deniz ulaşımını olumsuz etkiliyor. Özellikle Kuzey Ege Denizi'nde saatteki hızı 70 kilometreyi bulan lodos fırtınası nedeniyle deniz ulaşımında aksamalar yaşanıyor. Dün (salı) yapılamayan Gökçeada-Kabatepe ve Bozcaada-Geyikli feribot seferlerine lodos fırtınası bugün de izin vermedi. Boğaz ve Adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan Gestaş firması, Gökçeada ve Bozcaada'ya gün içinde yapılması planlanan tüm seferlerin olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildiğini açıkladı. Boğaz hattındaki diğer seferlerde ise herhangi bir aksama yaşanmıyor. Adalar hattında iptal edilen seferler şu şekilde:

Gökçeada'dan Kabatepe'ye; 07.00, 11.00, 15.00 ve 19.00, Kabatepe'den Gökçeada'ya; 09.00, 13.00, 17.00 ve 21.00.

Bozcaada'dan Geyikli'ye; 07.15, 10.00, 14.00 ve 17.00, Geyikli'den Bozcaada'ya ise 08.00, 11.00, 15.00 ve 18.00.

Görüntü Dökümü:

-Çanakkale Feribot iskelesinden görüntü,

-Boğazda sefer yapan feribotlardan görüntü,

-Boğazdan geçen gemilerden görüntü.

==================================

4)KONYA MERKEZLİ 8 İLDE FETÖ OPERASYONU: 55 PİLOTA GÖZALTI KARARI

KONYA merkezli 8 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması'na yönelik yapılan operasyonda 54'ü üsteğmen 55 pilot hakkında gözaltı kararı alındı. Pilotların gözaltına alınması için operasyonunun sürdüğü öğrenildi.

Görüntü Dökümü

--------------

-Konya Emniyet Müdürlüğünden görüntü

EK GÖRÜNTÜ GEÇİLECEK

===========================================

5)FETÖ OPERASYONUNDA 28 ÖĞRETMEN DAHA TUTUKLANDI

KONYA'da Fethullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında örgütün "ByLock" adlı haberleşme programını kullandığı iddiasıyla gözaltına alınan 97 öğretmenden 28'i daha tutuklandı. Tutuklanan öğretmen sayısı 63'e yükseldi. Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, darbe girişimi ardından FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında geçtiğimiz hafta yapılan iki ayrı operasyonda daha önceden açığa alınan haklarında yakalama kararı çıkartılan 108 öğretmenden 97'si gözaltına alındı. Gözaltına alınan öğretmenlerden 28'i tutuklandı, 10'u adli kontrol kararıyla, 16'sı da polisteki ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Operasyon kapsamında 63 öğretmen tutuklandı, 34'ü de serbest bırakıldı.

Görüntü dökümü:

----------------------------

- Şüphelilerin sağlık kontrolünden geçirilmeleri

=================================================

6)ADANA MERKEZLİ 4 İLDE FETÖ/PDY OPERASYONU: 33 GÖZALTI

ADANA merkezli 4 ilde gerçekleşen Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda Sosyal Güvenlik Kurumu'nda (SGK) çalışan 33 kişi gözaltına alındı.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında örgütle ilişkisi olduğu iddia edilen SGK çalışanlarına yönelik Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince Adana merkezli Ankara, Eskişehir ve İstanbul'da çok sayıda adrese operasyon düzenlendi. Bu adreslerde arama yapan ekipler, 33 kişiyi gözaltına aldı. Adana'da gözaltına alınan şüpheliler, sağlık kontrolünün ardından Emniyet Müdürlüğü'ne götürülürken, diğer iller alınan şüpheliler ise daha sonra Adana'ya getirileceği belirtildi.

Görüntü Dökümü

----------------

- Adli Tıp Birimi'nin dış görüntüsü ve tabelası

- Sağlık kontrolüne getirilen şüpheliler

SÜRE: 02'45" BOYUT: 198 MB

======================================================

7)KOYUN SÜRÜLERİ OVAYA İNİNCE KARAYOLUNDA TRAFİK AKSADI

SİİRT'in Pervari ilçesinde yaz mevsimini geçiren hayvan besicileri, havaların soğumasıyla birlikte sürülerini ovaya indirmeye başladı. Pervari İlçesi kırsalındaki yaylalardan gelen koyun sürüsünün Kurtalan İlçesine geçişi sırasında ilginç görüntüler oluştu. Karayolunu kullanan yüzlerce koyunun oluşturduğu sürü trafiğin aksamasına neden oldu. Yaz mevsimi Pervari İlçesi kırsalındaki yaylalarda geçiren besiciler, havaların soğumasıyla birlikte, hayvanlarını ovaya inmeye başladı. Pervari'den 3 gün önce yola çıkan ve yaklaşık 1000 koyundan oluşan koyun sürüsü, Kurtalan'ın Garzan Bölgesi'ne gitmek üzere geçtiği Siirt kent merkezinde trafiğin aksamasına yol açtı. Koyun sürülerinin geçtiği karayolunda, zaman zaman trafiği olumsuz yönde etkiledi.

Hayvan besicilerinden Sadık Bal, 3 gün önce Pervari'den yola çıktıklarını belirterek, "Uzun ve yorucu yolculuğumuz başladı. Kardan kaçıyoruz. Kar yağışı başlamadan önce daha sıcak olan Kurtalan İlçesi'ndeki Garzan Bölgesi'ne gitmeyi hedefliyoruz. Dağlık alandan koyunları geçirmek mümkün değil bu yüzden karayolundan geçmek zorundayız. Tabi bu yüzden zaman zaman karayolunda aksamalara sebep oluyoruz" dedi.

Görüntü Dökümü:

-------------------

-Sürülerin Karayolunda seyir hali

-Koyunların otlanması

-Araçların Sürülerin arasında geçtiği an

-Genel ve detay görüntüler

DHA

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Tel : +49 (0) 615098 03 04 Faks : +49 (0) 615098 03 05