Dha Yurt Bülteni - 2

Dha Yurt Bülteni - 2

BURDUR'da sebze yüklü kamyonun devrilmesi sonucu meydana gelen kazada 1'i ağır 3 kişi yaralandı.

Sebze yüklü kamyon devrildi: 1'i ağır 3 yaralı

BURDUR'da sebze yüklü kamyonun devrilmesi sonucu meydana gelen kazada 1'i ağır 3 kişi yaralandı. Kaza sonrası kamyondan saçılanlar nedeniyle karayolu sebze tarlasına döndü.

Antalya'dan İstanbul'a sebze götüren 23 yaşındaki Hikmet Oğuzhan Kaptan'ın kullandığı 11 AAG 743 plakalı kamyon, gece Antalya- Burdur karayolunun Kurna rampalarında sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu yan yatarak sürüklendi.

Kazada sürücüyle kamyonda yolcu olarak bulunan Hüseyin Avcı (35) ve Serdar Demir (23) yaralandı. Yaralılar ambulanslarla Burdur Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Hüseyin Avcı'nın durumunun ağır olduğu öğrenildi.

Sebze tarlasına dönen yolun temizlenmesi nedeniyle Antalya- Burdur karayolu yaklaşık 1 saat Burdur istikametine trafiğe kapandı. Sebzeler ve kamyonun kaldırılmasından sonra yol trafiğe açıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

--------------

- Hastane dış görünüş

- Yaralının gelişi

- Devrilen kamyon

- Yoldaki trafik

- Sebzeler

- Karayolu ekiplerinin temizlik yapması

- Kamyonun kaldırılması

- Detay

=======================

Zonguldak'ta maden işçileri işbaşı yaptı

TÜRKİYE Taşkömürü Kurumu'nda (TTK), 30 Mart'ta ara verilen üretime, 1 Haziran itibariyle yeniden başlandı. İşçiler, doktor kontrolünde ateşi ölçülüp sosyal mesafe kurallarıyla maske takarak ocağa indi.

Zonguldak ve Bartın'ın Amasra ilçesindeki maden ocaklarında, toplam 6 bin 600 madencinin çalıştığı TTK'da işçilerin koronavirüs salgınından korunması için üretime 31 Mart'ta ara verildi. Maden ocaklarında belirli periyotlarla sadece bakım ve onarım işçileri görev yaptı. Gece saat 00.00 itibariyle TTK'nin tüm ocaklarında mesai başladı. İşçiler mesaiye başlamadan önce ekipler tarafından ocak girişi ve iş yerleri dezenfekte edildi. TTK Üzülmez Müessese Müdürlüğü'ne bağlı maden ocağında ise sabah 08.00-16.00 vardiyası öncesi ocak önünde toplanan işçilerin ateşleri ölçüldü. İş yeri hekimi Dr. Metin Çelikiz tarafından işçilerin son kontrolleri yapıldı. Ardından ocak önünde sıraya giren işçiler, yeraltına inmek için kullanılan asansörlere sırayla ve sosyal mesafe kurallarıyla alındı. 40 kişilik asansörlere 20 işçi alınarak ocağa indirildi.

İş yeri hekimi Dr. Metin Çelikiz, üretime verilen arada ocağa giren bakım ve onarım işçilerinin de tüm tedbirler alınarak çalıştığını söyledi. Bugün işbaşı yapan işçilerin bakanlığın aldığı tüm tedbirler alınarak ocağa sokulduğunu ifade eden Dr. Çelikiz, "1 Haziran'dan itibaren ocağa inen işçilerimizde sosyal mesafeyi koruyarak ocağa alındı. Aşağıda da çalışacakları yere gitmek için bindikleri faytonlarda da kişi sayısı azaltıldı. Asansörde işçi sayısı azaltıldı. Bizim için önemli üç şey var. Maske, sosyal mesafe ve el hijyeni. Servis araçlarında dahi sosyal mesafe kurallarına uymaları sağlanıyor. Bakanlığın aldığı tüm tedbirleri ocaklarımızda uyguluyoruz" dedi.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Teşkilatlandırma ve Eğitim Genel Sekreteri Tayfun Demir de işçilerin sağlık kontrollerinin takibinin yapıldığını ifade ederek, "Bugün şartlarımız ve imkanlarımız gerektiği şekilde iş güvenliğini alarak çalışmamıza başlamış bulunmaktayız. Burada toplam bin 400 işçi çalışıyoruz. Şimdi 6600 işçi ocağa iniyor. Bölgelerde tüm işçilerimiz iş başı yaptı. İşçilerimizin ateş ölçümleri yapıldı, maskeleri dağıtıldı" diye konuştu.

Görüntü Dökümü

-Maden ocağı

-Madencilerin toplanması

-Ateş ölçümü

Maden işçilerinden detaylar

-Maden işçilerinin ocağa girmesi

-Dezenfekte çalışmaları

-Dr. Metin Çelikiz ile röp.

-GMİS Tayfun Demir ile röp.

=======================

Konya'da silah kaçakçılığı operasyonu: 4 kişi tutuklandı

KONYA'nın Beyşehir ilçesinde jandarma tarafından yapılan operasyonda, "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, silah ve mermi imal edip, satmak" suçundan gözaltına alınan 12 kişiden 4'ü tutuklandı. Diğer şüpheliler serbest bırakılırken, 20 tabanca, 105 mermi, 5 av tüfeği ile silah üretiminde kullanılan çok sayıda malzeme ele geçirildi.

Konya İl Jandarma ve Beyşehir İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Beyşehir'de suç örgütü kurup, kaçak silah üretim ve satışı yapan bir şebekenin olduğu bilgisi aldı. Bunun üzerine çalışma başlatan jandarma, yaklaşık 6 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından 29 Mayıs Cuma günü daha önceden belirlediği 21 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda 12 kişi gözaltına alındı. Adresslerde yapılan aramada 20 tabanca, 105 mermi, 5 av tüfeği ile silah üretiminde kullanılan çok sayıda malzeme ele geçirildi. Gözaltına alınan şüphelilerden 6'sı ifadesinin ardından Cumhuriyet Savcılığının talimatıyla serbest bırakıldı. İfadelerinin ardından dün adliyeye sevk edilen 6 şüpheliden de M.K, M.Y.Ç., A.Y. ve H.O tutuklandı, F.U. ve O.U.'de adli kontrol kararıyla serbest kaldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------------

- Şüphelilerin adliyeye getirilmesi

- Ele geçirilen mazlemelerden detay

=========================

Gölbaşı'da trafik kazası: 3 yaralı

ADIYAMAN'ın Gölbaşı ilçesinde, hafif ticari araç ile otomobilin çarpıştığı kazada 3 kişi yaralandı.

Kaza, gece saatlerinde Fatih Mahallesi'nde meydana geldi. Kazım Bozan yönetimindeki 02 HN 419 plakalı otomobil ile Yasin Fettahoğlu'nun kullandığı 46 ER 882 hafif ticari araç çarpıştı. Kazada otomobil sürücüsü Kazım Bozan ile araçta bulunan Merve Çakır ile Zeynep Fettahoğlu yaralandı. Yaralılar, çağırılan ambulanslarla Gölbaşı Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedaviye alındı.

Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

----------------

- Olay yeri

- Trafik polislerinin inceleme yapması

- Genel ve detay görüntüler

========================

48 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi

Koronavirüs tedbirleri kapsamında, İzmir'in de arasında bulunduğu 15 kentte 48 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi.

İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı genelge ile koronavirüs tedbirleri kapsamında, 30- 31 Mayıs tarihlerini kapsayan sokağa çıkma kısıtlaması saat 00.00 gösterdiğinde sona erdi. İzmir'de sokağa çıkma kısıtlamasının sona ermesinin ardından ıssız kalan en işlek caddeler tekrardan hareketlendi. Öte yandan, İzmir Emniyet Müdürlüğü ekipleri 48 saat süren sokağa çıkma kısıtlamasında, kurallara uymayan vatandaşlara adli ve idari işlem uyguladı. Emniyetten alınan bilgiye göre, ---- kişiye ----- idari para cezası, ---- kişiye ise adli işlem yapıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-Polis ekiplerinden görüntü

-Trafikten görüntü

-Genel ve detay görüntü

========================

Karekodla "temassız sipariş" dönemi

KORONAVİRÜS tedbirleri kapsamında kapanan kafe ve restoranlar normalleşme süreciyle birlikte kapılarını açtı. Antalya'daki bir işletmede müşteriler, siparişten hesap istemeye kadar tüm süreci karekodla cep telefonu üzerinden online gerçekleştirecek.

Normalleşme süreciyle birlikte yeniden açılan işletmeler, genelgeyle yayımlanan önlemlere göre işyerlerindeki düzeni değiştirdi. Antalya'daki bir işletme ise "temassız kafe" özelliğiyle öne çıktı. Kafeye gelen müşterilerin 60 santimetre arayla ve çapraz şekilde oturmaları için yeni düzenlemeler yapıldı. Müşterilerin ateşleri girişte kurulan "yüz istasyonu" ile ölçülüyor. Sipariş vermek isteyen müşteriler, masalarda bulunan karekodları cep telefonları ile okutarak online sipariş veriyor. Kafedeki diğer tüm hizmetler de aynı şekilde cep telefonu üzerinden sağlanıyor. Bu şekilde tüm sipariş süreci temassız bir şekilde gerçekleştiriliyor. Masalardaki tüm malzemeler ise tek kullanımlık ürünlerden oluşuyor. Müşterinin kalkmasının ardından masa dezenfekte ediliyor ve bir süre bekletildikten sonra başka bir müşteri alınıyor.

Masalarında kullandıkları ürünlerin tamamını tek kullanımlık olacak şekilde hazırladıklarını belirten işletme sahibi Barış Kurucu, "Uzun bir aradan sonra tekrar işletmemizi açtık. Biz de Sağlık Bakanlığı'nın yayımladığı yönetmelikteki kurallara uyduk. Müşterilerimiz için tüm önlemlerimiz aldık. Maskesiz içeri giriş kesinlikle yasak. Her müşterimizin ateşi ölçülecek. Sipariş vermek isteyen müşterilerimiz ise masalardaki karekodları cep telefonları ile okutarak sipariş verecek. Sipariş süreci tamamen temassız ilerleyecek. Gün sonunda ise işletmemizde mikropları öldüren UVL ışık sistemi ile işyerimizi dezenfekte edeceğiz" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

--------------

- Restoranın girişinden detay görüntüler

- Dezenfektan maske ve mendillerden detay görüntü

- Yüz tanıma sisteminden detay

- Sosyal mesafeli masalardan detay

- Müşterilerin girişte ateşlerinin ölçülmesi ve dezenfektan kullanımı

- Müşterilerin masada sosyal mesafeli oturmasından detay

- Garsonun QR kare kodlu dijital menüyü tanıtmasından detaylar

- Mekan sahibi Barış Kurucu'nun röportajı

- Ultraviyole ışın sisteminden detay

DHA

HABERE YORUM KAT