Dha  yurt Bülteni- 19

Dha  yurt Bülteni- 19

ADANA'da bir dinlenme parkı içinde kurulan kedi evindeki anne kedi ve 6 yavrusunun köpeklerce öldürülmesi, tepkilere neden oldu.

Anne kedi ve 6 yavrusunun öldürülmesi tepkilere neden oldu

ADANA'da bir dinlenme parkı içinde kurulan kedi evindeki anne kedi ve 6 yavrusunun köpeklerce öldürülmesi, tepkilere neden oldu. Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği Başkanı (KİHAYKO) Metin Yıldırım, kedilerin, beslenmesi yasak cins köpeklerle insan eliyle öldürülmüş olabileceğini söyledi.

Olay, bugün merkez Seyhan ilçesi Yenibaraj Mahallesi'ndeki dinlenme parkında onlarca kedinin barındığı ve hayvanseverlerce beslendiği kedi evinde meydana geldi. Sabah saatlerinde kedi evine gelen hayvanseverler, bir anne kedi ile 6 yavrusunu ölü halde bulunca büyük üzüntü yaşadı. Olay, sosyal medyada da paylaşılınca hayvanseverlerin büyük tepkisini çekti. İlk olarak kedilerin zehirlenerek öldüğünü düşünen hayvanseverler, daha detaylı incelediklerinde hayvanların üzerlerinde diş izlerine rastladı. Parkta güvenlik kamerası olmadığı için olayın nasıl yaşandığı konusunda net bilgi bulunmazken, KİHAYKO Başkanı Metin Yıldırım, sokak köpeklerinin böyle bir şey yapamayacağını, beslenmesi yasak cins köpeklerle insan eliyle yapılmış olma ihtimali üzerinde durduklarını belirtti.

Adana'da zaman zaman yasak ırk köpeklerin sahiplerinin komutlarıyla kedileri parçaladığı acı olayların yaşandığını hatırlatan Yıldırım, "Tahminime göre birden fazla yasak ırk köpeğin saldırısı var burada. 6 kediyi bir köpeğin aynı anda öldürmesi mümkün değil. Yavru kediler daha anne sütünden kesilmemiş, gözleri yeni açılmış, yürümekte zorlanan yavrulardı. Çok acı bir durum bu. Geldiğimizde yüreğimiz parçalandı, vahşete düşüren bir görüntüydü. Sokak köpeklerinin bunu yapabileceğini sanmıyorum. Çünkü bugüne kadar burada sokak köpeklerinin bir saldırısı yaşanmadı. Herhangi bir kedi ölümü yaşanmadı. Büyük ihtimalle parklara gelip, yasak ırk köpeklerini masum kedilerin üzerine saldırtan sadist ruhlu insanların yaptığını düşünüyorum" diye konuştu.

KAMERA SİSTEMİ KURULMALI

Bayramın bitiminde ilgili kurumlara şikayette bulunacaklarını aktaran Yıldırım, şöyle devam etti:

"Burada sabah 09.00'da olay olmuş. Polisle ilgili bir şey yok. Çünkü 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'na göre yetkili kurum Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı birimler, Doğa Koruma ve Milli Parklar. Bayram sonrası onlarla görüşeceğiz ama başvurunun sonrasında bir sonuç almamız mümkün değil. Çünkü burada herhangi bir kamera sistemi yok. Sağımızda ve solumuzda 30 yıldır bitmek bilmeyen iki tane apartman inşaatı var. Buradaki gelişmeleri izleyebileceğim bir kamera sistemi mevcut değil. Seyhan Belediyesi'nin buraya çok acil bir kamera sistemi kurması lazım. Sonuçta burası park. İnsanlar da burada saldırıya uğrayabilir. İkincisi ise bu kediler için burada korunaklı, çitle çevrili bir alan yapılması lazım. Seyhan Belediyesi'ni bu konuda göreve davet ediyoruz."

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

- Kedi evinde öldürülmüş olarak bulunan kediler (cep telefonu)

- Kedi evindeki kediler

- KİHAYKO Başkanı Metin Yıldırım'ın kedileri sevmesi

- Yavru ve yetişkin kediler

- KİHAYKO Başkanı Metin Yıldırım ile röp.

- Genel ve detay görüntüler

=======================================

Yozgat'ta açık olan tek fırın önünde uzun kuyruklar oluştu

YOZGAT'ta, sokağa çıkma kısıtlamasında açık olan tek fırın önünde vatandaşlar uzun kuyruk oluşturdu.

İçişleri Bakanlığı genelgesinde, "23-26 Mayıs'ta ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleriyle bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacaktır" ibaresinin yer almasına rağmen, Yozgat'ta sadece bir fırın mesai yaptı. Vatandaşlar, 90 bin nüfuslu kent merkezinde açık olan tek fırından ekmek alabilmek için uzun kuyruklar oluşturdu. Açık olan fırın, Vefa Sosyal Destek Grubu'nun ve vatandaşların taleplerine yetişmek için yoğun çaba sarf etti. Ekmek üretiminin yoğun talebi karşılamaması nedeniyle bir kişiye 4 ekmekten fazlası satılmadı.

Öte yandan, polis ekipleri fırın önünde sosyal mesafenin korunması yönünde tedbir alarak, vatandaşlara maske dağıttı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

-Ekmek sırası

-Ekmek almak için bekleyenlerin konuşmaları

-Polisin sosyal mesafe uyarısı

-Detaylar

==========================================

Afrin'de terör saldırısı

SURİYE'nin Afrin kentinde teröristler elektrik trafosuna yerleştirdikleri bombayı infilak ettirdi. Yaralanan kimsenin olmadığı patlamanın ardından güvenlik güçleri alarm durumuna geçti.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı ile terörden arındırılan Afrin'de bulunan askeri hastane yakınlarındaki elektrik trafosunda akşam saatlerinde patlama meydana geldi. Raco Caddesi üzerinde meydana gelen patlama sonrası bölgede teyakkuz haline geçen yerel polisler önlem alıp inceleme yaptı. Trafoya PKK/YPG'li teröristler tarafından yerleştirildiği tahmin edilen el yapımı patlayıcının uzaktan kumandayla aktif hale getirildiği belirlendi. Bölgede önlem alan güvenlik güçleri, bayramı kana bulamayı hedefleyen teröristlerin belirlenerek yakalanmasına yönelin çalışmasını sürdürüyor.

=====================

17 yaşındaki Ceren'in katili: Yanlışlıkla öldürdüm (2)

TUTUKLANARAK CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

Manisa'nın Salihli ilçesinde bir akaryakıt istasyonunda Ceren Kultaş'ı (17) pompalı tüfekle vurarak öldüren ve ifadesinde "yanlışlıkla öldürdüğünü" söyleyen zanlı Şükrü Şimşek (30), tutuklanarak cezaevine gönderildi.

===================================

Van'da kavga eden 13 kişiye toplam 41 bin 340 TL ceza

VAN'ın Gürpınar ilçesine bağlı Cevizalan Mahallesi'nde yaşayan ve daha önce aralarında husumet bulunan iki aile fertleri arasında çıkan kavgaya karıştıkları belirlenen 13 kişiye, koronavirüs önlemleri kapsamında sosyal mesafeye uymadıkları gerekçesiyle, toplam 41 bin 340 TL ceza kesildi.

Olay, Gürpınar ilçesine bağlı Cevizalan Mahallesi'nde saat 16.00'da meydana geldi. Mahallede aralarında daha önce husumet bulunan iki aile fertleri, arasında önce tartışma yaşandı. Tartışmanın büyümesi üzerine aile fertleri taş, sopa ve küreklerle birbirlerine saldırdı. Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine güvenlik güçleri sevk edildi. Kavgaya karışan her iki aileden 13 kişiyi Gürpınar Devlet Hastanesi'ne götürüldü. 3 kişinin tedavilerine devam edilirken, taburcu edilen 10 kişi gözaltına aldı.

Kavgaya karıştıkları belirlenen 13 kişiye koronavirüs salgını ile ilgili alınan önlemler kapsamında "sosyal mesafe'ye uymadıkları gerekçesiyle toplam 41 bin 340 TL para cezası uyguladı.

============================

Bakan Albayrak: Ziraat Bankası'nı bir kez daha gönülden kutluyorum

HAZİNE ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "156 yıldır bu toprakların değerlerine sahip çıkan, zenginliği için çalışan ve bir bankadan daha fazlası olan Ziraat Bankası'nı bir kez daha gönülden kutluyorum" dedi.

Bakan Albayrak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "156 yıldır bu toprakların değerlerine sahip çıkan, zenginliği için çalışan ve bir bankadan daha fazlası olan Ziraat Bankası'nı bir kez daha gönülden kutluyorum" ifadelerine yer verdi.

==================

DHA

HABERE YORUM KAT