Dha Yurt Bülteni  -17

Dha Yurt Bülteni  -17

KAHRAMANMARAŞ'ın Türkoğlu ilçesinde yük treninin çarptığı TIR'ın şoförü Yunus Boran (37), hayatını kaybetti.

Trenin çarptığı TIR'ın şoförü öldü

KAHRAMANMARAŞ'ın Türkoğlu ilçesinde yük treninin çarptığı TIR'ın şoförü Yunus Boran (37), hayatını kaybetti.

Kaza, öğle saatlerinde Şekeroba Mahallesi'ndeki hemzemin geçitte meydana geldi. Gaziantep'in Nurdağı ilçesinden Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesine doğru giden yük treni, kontrolsüz hemzemin geçitte Yunus Boran yönetimindeki 27 AAF 879 plakalı TIR'a çarptı. İhbar üzerine kaza yerine sağlık, jandarma ve kurtarma ekipleri sevk edildi. Sağlık ekibinin yaptığı kontrolde, TIR şoförü Yunus Boran'ın hayatını kaybettiğini belirledi.

Yapılan incelemenin ardından Boran'ın cenazesi hastane morguna götürüldü.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-----------------

- Kaza yeri

- Trenin çarptığı TIR

- TIR'dan ve olay yerinden detay

- Sürücünün TIR'da kalan ayakkabısı

- Genel ve detay görüntüler

========================

Eskişehir'de sokaklar doldu, sosyal mesafeye uyulmadı

ESKİŞEHİR'de, 2 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının sona ermesi ve normalleşme sürecinin başlamasıyla, sokaklar ve caddeler kalabalıklaştı. Kentte genel olarak maske takma zorunluluğuna uyulduğu görülürken, özellikle banka önlerinde sosyal mesafe kuralı hiçe sayıldı.

İçişleri Bakanlığı'nın, koronavirüs önlemleri kapsamında 30-31 Mayıs'ta uyguladığı sokağa çıkma kısıtlamasının sona ermesi ve normalleşme sürecinin başlamasıyla, Eskişehir sokakları kalabalıklaştı. Eskişehir Valiliği'nin aldığı kararla kentin trafiğe kapalı olan Hamamyolu, 2 Eylül ve İsmet İnönü-1 Caddesi'ne konulan demir bariyerler ve polis kontrolleri de normalleşme süreciyle birlikte kaldırıldı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı tramvaylarda, süreçle beraber sosyal mesafe kuralına uygun olarak 1 koltuk boş bırakılırken, yeniden ayakta yolcu kabulüne başlandı. Kısıtlama sonrasındaki haftanın ilk gününde banka ve PTT şubeleri önlerinde uzun kuyruklar oluşurken, sosyal mesafe kuralına uyulmadığı gözlendi. Caddelerde devriye gezen polis ekipleri, vatandaşlara maske takma zorunluluğunu hatırlatırken, kuyruklarda sosyal mesafeye uyulması için uyarılarda bulundu. Yeniden açılan kafe ve restoranlarda ise yoğunluk yaşanmadığı gözlendi.

2 GÜNDE 139 KİŞİYE CEZA KESİLDİ

Öte yandan Eskişehir Valiliği, hafta sonu uygulanan 2 günlük sokağa çıkma kısıtlamasında, yasağı ihlal ettiği gerekçesiyle 139 kişiye idari para cezası uygulandığını açıkladı.

Görüntü Dökümü:

-Cadde ve sokaklardaki kalabalık

-Maske takanlar

-Tramvaydan inen yolcular

-Banka önündeki kuyruk

-Çarşıdaki kalabalık

-Genel görüntüler

=============================

Gaziantep Hayvanat Bahçesi, ziyaretçilerini ağırlamaya başladı

DÜNYANIN en büyük hayvanat bahçeleri arasında yer alan ve koronavirüs önlemleri kapsamında kapatılan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, yeniden ziyarete açıldı.

Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Dairesi Başkanı Celal Özsöyler, 65 gün sonra ilk ziyaretçileri almaya başladıklarını ifade etti.

1000 dönüm arazi üzerine kurulu, 350 türden 7 bin 500 hayvanın barındığı, dünyanın 4'üncü, Türkiye'nin ise en büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, koronavirüs salgınının başlamasıyla mart ayında ziyarete kapatıldı. Bu süreçte düzenli olarak dezenfekte edilen hayvanat bahçesinde, hayvanların sağlık kontrolleri de sık aralıklarla yapıldı. Hayvanat bahçesi, önlemlerin ardından normalleşme ile birlikte ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

'GEREKLİ HAZIRLIKLARI YAPMIŞTIK'

Salgınla mücadele döneminde bahçede 100'ün üzerinde yeni doğumun gerçekleştiğini ve nüfuslarının arttığını anlatan Celal Özsöyler, "Bugün normalleşme ile birlikte kapılarımızı yeniden açtık. Daha önce gerekli hazırlıklarımızı yapmıştık. Gelen ziyaretçilerimizi ateşlerinin ölçülerek maske ile içeri alınıyor. Hayvanlarımız düzenli olarak sağlık kontrollerini yaptık. Gelen ziyaretçilerimizi otobüsler ile sosyal mesafe kuralına uyarak gezdireceğiz. Herkesi ziyarete bekliyoruz" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

---------------------------------

- Hayvanat Bahçesi

- Vatandaşların ateşlerinin ölçülmesi

- Hayvanlar

- Celal Özsöyler ile röp.

- Genel ve detay görüntüler

=============================

Antalyalının deniz hasreti bitti (3)

ALANYA'DA SAHİLLER DOLDU

Koronavirüs tedbirleri kapsamında yaklaşık 2,5 ay önce girişi yasaklanan sahiller, bugün itibarıyla halkın kullanımına açıldı. Belirli kısıtlamalarla hizmete açılan sahillerde görev yapanlara eldiven ve maske takma zorunluluğu getirilirken, şezlong ve şemsiyelerin yerleşiminde de sosyal mesafe kuralı getirildi. Yasağın kalkmasıyla birlikte Alanya'nın dünyaca ünlü plajları Damlataş ve Kleopatra'ya yerli halk ile yerleşik yabancılar akın etti. Alanya Meteoroloji Müdürlüğü'nden alınan verilere göre hava sıcaklığının 25 derece, deniz suyu sıcaklığının ise 20 derece ölçüldüğü ilçede uzun bir aranın ardından plajları dolduranların bazıları güneşin keyfini çıkarırken, bazıları da denize girerek serinledi.

'HERKESİ BEKLERİZ'

Damlataş sahilinde 2 yıldır plaj büfesi işleten Uğur Uysal, tüm hazırlıkları tamamlayarak vatandaşları sahilde ağırlamaya başladıklarını söyledi. Normalleşme süreciyle birlikte plajların açılması kararından dolayı mutlu olduklarını belirten Uysal, "Malum tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs kapsamında 4 aydır her yer kapalı olduğu için plajlarımız da kapalıydı. Bugün itibariyle İçişleri Bakanlığı'mızın tüm Türkiye genelinde tüm plajların açılmasını öngördüğünden dolayı biz de start verdik. Gerekli mesafelerimizi ayarlayacak şekilde şezlonglarımızı, masalarımızı ayarladık. Malum bizim Alanya'mız havasıyla, deniziyle, güneşiyle, tarihiyle tüm Türkiye'nin örnek gösterdiği bir yerdir. Biz bu kapsamda hijyen koşullarımız dahil önlemlerimizi aldık. Herkesi bekleriz" dedi.

'ALANYA MÜKEMMEL BİR YER'

Sahile güneşlenmeye ve denize girmeye gelen Hüseyin Kalaycı, "Sabah geldim, denizime girdim. Denizimiz pırıl pırıl, hiçbir sıkıntımız yok. Tüm Türkiye'yi Alanya'ya bekliyoruz. Şu anda işletme sahipleri, büfeciler tüm sosyal mesafe kurallarına uyarak önlemlerini aldılar, şezlonglarını ayarladılar. Alanya'mıza herkesi davet ediyoruz. Alanya'mız tertemiz, mükemmel bir yer. Tedbirler uygulanıyor. Maskeyle geziyorlar, maskeyle yüzdüklerini gördüm. Bir sıkıntı yok" diye konuştu.

'TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAYALIM'

Denize girmeyi çok özlediklerini ifade eden Çetin Keskin de şöyle dedi:

"Türkiye açısından güzel bir gelişme oldu. Kurallı bir şekilde normalleşmeye dönüyoruz. Bizim için çok iyi. Normalleşmeye dönerken, tedbirleri ihmal edersek ikinci dalganın olabileceğini düşünüyorum. O yüzden tedbirleri elden bırakmayalım, olabildiğince maskemizi takalım. Dikkatli olalım lütfen. Kendinizi düşünmüyorsanız etrafınızdaki eşiniz dostunuzu düşünün. Sonuçta burası bir turizm cenneti olduğu için bu açıdan da bakmak lazım. Biz ne kadar tedbirli olursak bizim için o kadar iyi olur. Lütfen sosyal mesafeye uyalım, kurallara dikkat edelim."

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

--------------

- Sahilden genel ve detay görüntüler

- RÖP 1: Uğur Uysal

- RÖP 2: Hüseyin Kalaycı

- Denize girenlerden detaylar

- Muhabir Engin ANAK'ın anonsu

=============================

DHA

HABERE YORUM KAT