• BIST 108.489
 • Altın 151,185
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • Berlin 10 °C
 • Frankfurt 6 °C
 • Paris 12 °C
 • Ankara 4 °C
 • İstanbul 15 °C
 • İzmir 11 °C
 • Stockholm 5 °C

Dha Yurt Bülteni-16

Dha Yurt Bülteni-16
Şırnak Valisi Ali İhsan Su, PKK'lıların etkisiz hale getirilmesi, patlayıcılarla tuzaklanmış barikat ve çukurların bertaraf edilmesi, vatandaşın can...

ŞIRNAK'TAKİ YASAK, 14 KASIM'DA KALDIRILACAK (EK)

YASAKLAR 14 KASIM'DA KALKACAK

Şırnak Valisi Ali İhsan Su, PKK'lıların etkisiz hale getirilmesi, patlayıcılarla tuzaklanmış barikat ve çukurların bertaraf edilmesi, vatandaşın can ve mal güvenliğinin sağlanması için konulan sokağa çıkma yasağı uygulamasının 14 Kasım 2016 gününden itibaren her gün 05.00 ile 22.00 saatleri arasında kaldırılacağını duyurdu. Vali Su imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, "Uygulamaya koyduğumuz sokağa çıkma yasağı 14.11.2016 gününden itibaren her gün sabah saat 05.00 ile akşam saat 22.00 arasında kaldırılacaktır. Bu meyanda özellikle akşam belli saatten sonra sokağa çıkma yasağının devam etmesi vatandaşlarımızın güvenliği açısından çok önemli ama burada bayanların da bundan çok memnun olduğunu söylemek istiyorum. Cizre'de, Silopi'de, İdil'de karşılaştığım hanımefendiler, "Sayın Valim bu sayede tüm aile akşam bir arada oluyoruz, çok memnunuz" diyorlar. Şırnak merkezde bölücü terör örgütü mensuplarına karşı gerçekleştirilen operasyonlarda meydana gelen çatışmalar ve bölücü terör örgütü mensuplarının evlere sokaklara döşediği patlayıcıların patlaması sebebiyle vatandaşlarımızın evleri, eşyaları, işyerleri büyük zarar görmüştür. Oluşan bu zararlar İdil, Silopi ve Cizre ilçelerimizde yaptığımız gibi kısa zamanda telafi edilecektir. Hükümetimiz ilgili bakanlıklarımız bu konularda çalışmalarını en hızlı şekilde sürdürmektedir. Bu amaçla vatandaşlarımızın zararlarının telafisi için bir taraftan Zarar Tespit Komisyonumuz hızla çalışacak, bir taraftan da yepyeni modern bir Şırnak inşa edeceğiz. Bu çerçevede; Şırnak Merkezde öncelikle 30-40 yıllık tamamen eskimiş olan su-kanalizasyon şebekesi, arıtma sistemi de ilave edilmek suretiyle projelendirme çalışmaları tamamlanmış olup; ihale aşamasındadır. Ayrıca Şırnak şehir içi cadde ve sokaklara 105 km BSK asfalt yapılması ile ilgili ihale işlemleri tamamlanmış olup; çalışmalar başlayacaktır" denildi.

CADDELER 25 METRE GENİŞLİĞİNDE OLACAK

Açıklamada, yeni yapılacak caddelerin 25 metre genişliğinde olacağı, kent merkezinde yeşil alan ve çocuklar ile yetişkinlere yönelik parkların yapılacağı belirtilerek, şu görüşlere yer verildi:

"Vatandaşlarımızın her türlü sosyal-fiziksel ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde cadde genişliklerinin 25 metre olacağı, geniş yeşil alanların, çocuk ve yetişkinlere yönelik parkların, gençlik ve kadın merkezlerinin, taziye evleri, açık kapalı spor sahalarının yer alacağı, ticaretin yeniden canlanması için ticaret merkezlerinin, camiler ve okulların olacağı vatandaşlarımızın yaşam tarzlarına uygun aynı zamanda son derece modern konutlar inşa edeceğiz. Bir yıl içerisinde Şırnak Merkezde içinde iş yerlerinin de olduğu 960 konut Gazi Caddesinde, 5000 konutta farklı mahallelerde aynı konseptle inşa edilecektir. Ayrıca bu süre zarfında ilk etapta 1000 vatandaşımızı Toplum Yararına Çalışma (TYÇ) kapsamında işe başlatacağız, yine vatandaşlarımızın barınma ve diğer ihtiyaçları ile ilgili gerekli çalışmalar ve yardımlar Valiliğimiz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca yürütülmeye devam edecektir. Operasyonlar ve sokağa çıkma yasağı boyunca vatandaşlarımızın güvenlik kuvvetlerimize verdiği destek ve gösterdiği anlayıştan dolayı hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum."

===================================================

Bitlis'te 1 terörist etkisiz hale getirildi

Bitlis'in Hizan ilçesinde güvenlik güçleri ile PKK'lı teröristler arasında çıkan çatışmada bir teröristinin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, Bitlis İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince, Hizan ilçesine bağlı Yolbilen köyü bölgesinde, "Şehit Piyade Uzman Onbaşı Hasan Hüseyin Gül-5" operasyonunun gerçekleştirildiği belirtildi. Operasyon kapsamında, arazi tarama faaliyeti yürüten güvenlik güçlerinin bir grup bölücü terör örgütüyle karşılaştığı belirtildi. Çıkan çatışmada bir teröristin etkisiz hale getirildiği ve beraberindeki M-16 piyade tüfeğinin ele geçirildiği belirtildi.

===================================================

BAKAN ZEYBEKCİ, "MİLLETİN VERDİĞİ KREDİYİ KANDİL'E CİRO ETTİLER"

EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli'de Hacı Ahmet Pakel Vakfı'nın hayır yemeğine katıldı. Gazetecilerin sorusu üzerine HDP milletvekillerinin tutuklanması ve TBMM'de Genel Kurul çalışmalarından çekilmesini değerlendiren bakan Zeybekci, "Milletin verdiği o görevlerden imtina etmek, kaçınmak da çok büyük bir ihtimalle bugüne kadar emir aldıkları yerlerden gelmiştir. "Böyle yapın" diye talimat gelmiştir onlara. O yönde hareket ediyorlardır. Ne yaparlarsa yapsınlar, Türkiye Cumhuriyeti devleti, artık bu yoldan geri dönmeyecektir. Bu süreç tamamlanacaktır. Bedeli ne olursa olsun tamamlanacaktır" dedi.

Bugün Denizli'ye gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, geçtiğimiz 17 Eylül'de vefat eden kanaat önderi Hacı Ahmet Pakel için düzenlenen hayır yemeğine katıldı. Daha sonrada geçen hafta hayatını kaybeden işadamı Abdullah Akça'nın Zeytinköy Mahallesi'ndeki evine giden bakan Zeybekci, Akça ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Burada gazetecilerin sorusu üzerine HDP Milletvekillerin tutuklanması ve HDP'nin TBMM'den Genel Kurul çalışmalarından çekilmesini değerlendiren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "7 Haziran öncesi milletin huzuruna çıkıp da Türkiye partisi olduğunu iddia edenlerin, siyasetle parlamentoda hukukun üstünlüğü, milli iradeye saygı ve parlamentoda tek çatı altında ülkeye hizmet etmek, halkına hizmet etmek üzere milletten oy isteyenlerin, 7 Haziran'dan hemen sonra Temmuz'da almış oldukları o milletin güveni, milletin onlara vermiş olduğu krediyi, terör örgütünün itirazıyla tekrar hendek siyasetine, çukur siyasetine dönmeleri, insanları ayaklanmaya davet etmeleri, insanları öz yönetim gibi saçma sapan bazı uygulamalara davet etmeleri ile milletin kendilerine vermiş oldukları o iradeye ihanet ettiler" dedi.

"MİLLETİN KREDİSİNİ KANDİL'E CİRO ETTİLER"

Bakan Zeybekci, milletin onlara tanımış olduğu krediyi Kandil'e ciro ettiğini belirterek, "Milletten aldıkları krediyi maalesef Kandil'e ciro ettiler, terör örgütüne ciro ettiler. Dünyanın hiçbir yerinde terör örgütüne yaslanan, sırtını oraya buraya dağlara, terör örgütlerine yasladığını söyleyen, "PKK'yı terör örgütü dedirtemezsiniz bize" diyen ve bir süre sonra bu konularla ilgili genel itibarıyla parlamentonun büyük bir çoğunlukla dokunulmazlıkları kaldırmasından sonra "Bizi T.C.'nin mahkemelerine götüremezsiniz, bizi ifadeye çağıramazsınız, gitmeyeceğiz, o kadar ucuz değil, yağma yok" gibi sözlerle bunu bir yere tırmandırdığınız zaman devlet eğer devletse, Türkiye Cumhuriyeti devletse ki 5 bin yıllık bir devlettir, bunun gereğini yapar. İfadeye gitmediğiniz zaman devlet, sizi tutar ifadeye götürür, ifadenizi de alır. Bunu yapmanın yöntemleri vardır. Önce çağırır, davet eder, yargı sizi davet etti, savcılar sizi, mahkemeler sizi davet etti. Bunu davet ederken de siz orada o sözü söylerken otomatik olarak arkasından gelecek karar bellidir, zorunlu olarak getirmektir. Gönüllü olarak gelmeyene gönülsüz de olsa mevcutlu olarak güvenlik güçleri marifetiyle getirmektir. Bunlar yapıldı. Her şey hukuk içindedir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin kimliğine ve devlet olma vasfına uygundur. Ya devlet bunu yapacaktı ya da birilerinin "seni tanımıyorum" dediği yok olan devlet statüsüne geçecekti. Burada gereği yapılmıştır" dedi. Ayrıca Bakan Zeybekci, milletvekillerinin tutuklu yargılanıp yargılanmaması ile ilgili olarak, tutuklanmalarla ilgili herkesin görüşlerine saygı gösterdiğini, yargılamayı etkilememek kaydıyla bunu hukuk anlamında bilenler tarafından yorumlanmanın da gayet normal olduğunu dile getirerek, "Mahkeme tarafından ifadeye çağrılanların, gözaltı kararı alınanların birkaçının yurt dışında oldukları, ifadeye gelmemekte ısrar ettikleri yönünde bir durum da var." dedi.

"GENEL KURULDAN ÇEKİLMEKLE EMREDİLEN ŞEKİLDE DAVRANIYORLAR"

Zeybekci, HDP'nin TBMM'de Genel Kurul faaliyetlerinden ve komisyon faaliyetlerinden çekilme kararı almasıyla ilgili olarak, "Zaten millet size yetkiyi verirken, millet size bu konuda vekaletini verirken sizi görevlendirdiği görevleri yapmadınız. Gittiniz terör örgütünün her türlü faaliyetine destek vermek için size emredilen şekilde davrandınız. Muhtemelen de şu anda onlara emredilen şekilde davranıyorlar, milletin iradesiyle davranmıyorlar. Çünkü millet onlara seçimlerde, 1 Kasım seçimlerinde iradesini teslim ederken "benim adıma Meclis'e git, Meclis Genel Kurulu'nda beni temsil et, senin görevlendiğin komisyonlarda da benim irademi temsil et, benim görüş ve dileklerimi, ihtiyaçlarımı da orada dile getir ve bunun gereğini yap" diye bunlara bu vekaleti verdi. Milletin verdiği o görevlerden imtina etmek, kaçınmak da çok büyük bir ihtimalle bugüne kadar emir aldıkları yerlerden gelmiştir. Böyle yapın diye talimat gelmiştir onlara. O yönde hareket ediyorlardır. Ne yaparlarsa yapsınlar, Türkiye Cumhuriyeti devleti, artık bu yoldan geri dönmeyecektir. Bu süreç tamamlanacaktır. Bedeli ne olursa olsun tamamlanacaktır. Hukuk çerçevesinde kalmak kayıt ve şartıyla, devletin milletiyle, ülkesiyle bölünmez bütünlüğünü korumak kayıt ve şartıyla, hassasiyetiyle, tek bayrak, tek millet, tek devlet ve tek vatan şemsiyesi altında bu ülkeyi, bu milleti birleştirmek amaç ve gayesiyle gereği soruna kadar yapılacaktır. Sonuçta bu aldıkları karar, Meclis faaliyetlerine katılmama kararı, milletin onları görevlendirdikleri vekalet, yani notere gittiğiniz zaman vekaletin altında yazıyor, "şunları, şunları yapmakla ilgili vekalet verdim" diye bir vekalet, milletin bunlara verdikleri vekaleti bunlar reddettiler şimdi. "Milletin bize verdiği vekaleti biz yapmayacağız. Dağın, terör örgütünün bize verdiği talimatı yerine getireceğiz" diye bir karar aldılar. Hiçbir şekilde bunlar bu ülkenin inşallah bundan sonraki sürecinde dönmek yok, bu sonuna kadar gidilecek." diye konuştu. Bakan Zeybekci daha sonra iki gün önce hayatını kaybeden Saadet Erikoğlu'nun ailesini de ziyaret ederek başsağlığı diledikten sonra Ankara'ya döndü.

Görüntü Dökümü

-------------------

- Bakan Zeybekci'den görüntü

- Bakan Zeybekci'nin konuşmasından görüntü

- Genel ve detay görüntü

================================================================

Yolcu midibüsü devrildi 9 yaralı

Düzce'de seyir halindeyken aracın elektronik sisteminden kaynaklanan arıza nedeniyle direksiyonu kilitlendiği iddia edilen yolcu midibüsü yoldan çıkarak devrilirken kazada 9 kişi yaralandı.

Kaza, akşam saatlerinde D-100 Karayolu Melen Tesisleri mevkiinde meydana geldi. Düzce istikametinden Gebze yönüne gitmekte olan Eren Kurt idaresindeki 81 EV 687 plakalı 27 yolcunun bulunduğu midibüsün direksiyonu iddiaya göre seyir halindeyken elektronik sisteminden kaynaklı bir arıza nedeniyle kilitlendi. Sürücüsünün direksiyonunu kontrol edemediği midibüs yoldan çıkarak devrildi. Yan yatan midibüste yaralanan 9 yolcu olay yerine gelen 112 Acil ekipleriyle kaldırıldıkları hastanelerde tedavi altına alındılar. Araç sürücüsü Eren Kurt jandarma ekibi tarafından gözaltına alındı.

Midibüsün bir anda yoldan çıktığını söyleyen yolcular, "Bir anda araç kontrolden çıktı, yan yola devrildi. Düzce'den Gebze'ye gidiyorduk. Benim gördüğümde 9 kişi yaralandı. Ama hepsinin durumu iyiydi" dediler. Bir yolcunun yakını ise kazanın ardından gözyaşlarına boğuldu.

Yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenilirken kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Görüntü dökümü

-------------------

-Ambulansların görüntüsü

-Yolcuyla röp

-Bir yolcu yakının ağlarken görüntüleri

-Kaza yapan araçtan görüntüler ve detaylar var

================================================================

Uludağ'da kaybolan 2 kişi 4 saatte kurtarıldı

BURSA'da, gezmek için Uludağ eteklerine çıkan ve dönüşte yollarını kaybeden 2 kişi, ekipler tarafından kurtarıldı.

Merkez Yıldırım ilçesi Mollafenari Mahallesi'nde oturan Alper Kurucay (36) ve Evren Gündüz (35), hafta sonu gezmek için Uludağ eteklerine çıktı. Dönüşte kaybolduklarını anlayan Kurucay ve Gündüz, durumu polise bildirdi. Yardım çağrısı üzerine olay yerine giden Nilüfer Arama Kurtarma (NAK), İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü, Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) ve AKUT Arama Kurtarma Ekipleri, Kurucay ve Gündüz'ü bulabilmek için yaklaşık 4 saat arama yaptı. Yapılan aramalar sonucunda Kurucay ve Gündüz, kendilerine ulaşan ekiplerce güvenli bir şekilde Mesken Mahallesi'ne getirildi. İlk kontrolleri yapılan Kurucay ve Gündüz'ün sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

DHA

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Tel : +49 (0) 615098 03 04 Faks : +49 (0) 615098 03 05