Dha Yurt Bülteni - 16

Dha Yurt Bülteni - 16

Bursa'nın Osmangazi ilçesinin Belediye Başkanı Mustafa Dündar, ölen babasının mezarını ziyaret etmek isteyen ancak koronavirüs salgını nedeniyle sokağa...

13 yaşındaki Hamza, özel izin ile babasının mezarını ziyaret etti

Bursa'nın Osmangazi ilçesinin Belediye Başkanı Mustafa Dündar, ölen babasının mezarını ziyaret etmek isteyen ancak koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkamayan 13 yaşındaki Hamza'nın bu isteğini gerçekleştirdi. Başkan Dündar Hamza ve annesi için özel izin çıkardı.

Osmangazi Belediyesi'nin her yıl ramazan ayının 15'inde Dünya Yetimler Günü dolayısıyla düzenlediği geleneksel yetim çocuklar için iftar etkinliği, bu yıl koronavirüs nedeniyle yapılamadı. Bunun üzerine Osmangazi Belediyesi ekipleri, yetim çocukların ve ailelerinin evlerine giderek iftar yemeklerini teslim etti. Ziyaret sırasında çocuklardan Hamza Koca, ekiplere babasının mezarını ziyaret etmek istediğini, ancak sokağa çıkma yasağı nedeniyle gidemediğini söyledi. Belediye ekiplerinin durumu iletmesi üzerine Başkan Dündar, Hamza'nın bu isteğini geri çevirmedi. Dündar'ın talimatıyla çıkarılan özel izinle Hamza, annesi Ayşe Koca ile babasını mezarında ziyaret etti.

Belediye Başkanı Mustafa Dündar'a teşekkür eden Hamza, "Dün Mustafa Başkan evimize geldi, bir isteğimiz var mı diye sordu. Ben de babamın mezarını görmek istediğimi söyledim. O da bu arzumu gerçekleştirdi. Şimdi babamın mezarındayız. Dua ettik" dedi.

Hamza'nın annesi Ayşe Koca da "Çocuklarımla çok mutluyuz. Dileğimizi yerine getirdi. Mustafa Başkan, bana en güzel anneler günü hediyesini verdi. Kendisinden Allah razı olsun, teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------------------

-Hamza'nın açıklamaları

-Annenin açıklamaları

-Mezar ziyaretinden detaylar

-Başkan Dündar'ın evlerine gidişi

==========================

107 Türk vatandaşı Muş'ta karantinaya alındı

KORONAVİRÜS tedbirleri kapsamında Almanya'dan yurda getirilen 107 Türk vatandaşı, Muş'taki Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne ait öğrenci yurduna yerleştirilerek, 14 gün süreyle karantina altına alındı.

Almanya'dan kalkan uçakla 107 kişi , Muş Sultan Alparslan Havalimanı'na getirildi. Uçaktan inenler sağlık ekiplerinin buradaki kontrol işlemlerinin ardından polis ve AFAD ekipleri eşliğinde otobüslerle, dezenfekte edilerek hazır hale getirilen Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne ait Müştakbaba Kız Öğrenci Yurdu'na yerleştirildi.Karanfillerle karşılanan ve yurtta 14 gün gözlem altında tutulacak vatandaşların ihtiyaçlarının ise Muş Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri İl Müdürlüğü, AFAD ve Kızılay tarafından karşılanacağı kaydedildi. Ayrıca karantinada kalacak olan vatandaşlar için yurttaki tüm hazırlıklar tamamlanırken, karantinada kalacak misafirlerin odalarına el dezenfektanı, kişisel bakım ürünleri, çay, şeker, diş fırçası ve macunu ile havlu ve terlik bırakıldığı öğrenildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------------------

Havalimanından detaylar

Türk vatandaşlarını taşıyan uçağın inişinden detay

Vatandaşlara ait bagajların indirilmesi ve dezenfekte edilmesinden detay

Yolcuların inmesinden detay

Yolcuların sağlık kontrolünden geçmesi

Yolcuların otobüslere binmesinden detay

Yolcuların yurda gelişinden detay

Yolcuların karanfillerle karşılanmasından detay

Yolcuların yurt işlemlerinden detaylar

=======================

Koronavirüsü yenen doktor, meslektaşlarına flüt çalarak teşekkür etti

EDİRNE'de koronavirüs tedavi gördükten sonra taburcu olan Sultan 1'inci Murat Devlet Hastanesi'nde görevli uzman doktor Şevket Hüseyin Akpınar, kendisini ziyarete gelen meslektaşlarına yan flütle parçalar çalarak teşekkür etti.

Edirne Sultan 1'inci Murat Devlet Hastanesi Dahiliye Bölümü'nde görevli Uzman Dr. Şevket Hüseyin Akpınar'ın koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine aynı hastanede tedavi altına alındı. Yaklaşık 1 ayr tedavi gören ve yapılan son testlerinden negatif sonuç alınan Akpınar, bir hafta önce taburcu edildi. Edirne İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan ile Sultan 1'inci Murat Devlet Hastanesi Başhekimi Mustafa Talha Sütçü, koronavirüsü yenen Akpınar'ı evinde ziyaret etti. Meslektaşlarının geçmiş olsun dilekleri iletilen doktor Şevket Hüseyin Akpınar da,

meslektaşlarına yan flütle parçalar çalarak teşekkür etti.

Koronavirüs tedavisi süresince umudunu hiç kaybetmediğini belirten Akpınar, vatandaşların koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlere uymasını ve evlerinde kalmasını istedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------------

-Doktor Akpınar'ın flüt çalması

-Doktorun ailesi ile şakalaşması

-Akpınar'ın Sağlık Müdürü ile konuşması

-Ziyaretten detaylar

===================

Motosikletlilerden Kızılay'a kan bağışı

Antalya'nın Alanya ilçesinde motosiklet tutkunu bir grup vatandaş, Kızılay'ın kan bağışı çadırına giderek kan verdi.

Alanyalı iş insanı ve motosiklet tutkunu Aydın Delice, sosyal medya hesabından Alanyalı motosiklet tutkunlarının bugün toplu olarak Kızılay'a kan bağışında bulunacaklarını belirterek, motosiklet sevdalılarını kampanyaya destek vermeye davet etti. Alanyalı motosiklet tutkunları Delice'nin davetine icabet ederek bugün saat 15.00'te Kızılay'ın kan bağışı çadırında buluşarak, kan bağışında bulundu.

Aydın Delice, "Türkiye Motosiklet Federasyonu'nun çağrısına uyarak Alanya'daki motosiklet sever arkadaşlarımla beraber Kızılay'a bu zor günlerde kan bağışında bulunmaya geldik. Çağrımıza uyup bize eşlik eden bizimle beraber bağışa gelen bütün özgür ruh motorcu arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" dedi. Bağışta bulunan Alanyalı motosiklet severlere teşekkür eden Kızılay Alanya Şube Başkanı Mehmet Dikici de "Genel Başkanımız Kerem Kınık'ın daveti üzerine, kan stoklarındaki azalmadan sonra milletimiz gerçekten güzel bir duyarlılık gösterdi. Bugün de burada motosikletliler sağ olsunlar gelip, kan bağışında bulundu. Kendilerine teşekkür ediyoruz çünkü kan acil bir ihtiyaç değil sürekli bir ihtiyaç. İnsandan başka bir kaynağı da yok. O yüzden yaptıkları bu bağıştan dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Kan bağışını yaptıktan sonra Alanyalı motosikletliler Kızılay Alanya Şube Başkanı Mehmet Dikici'ye siperlik hediye etti.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------

-Motosikletçiler Kızılay çadırına gelirken ve önünde genel ve detay görüntü

-Motosikletçiler kan bağışı yaparken genel görüntü

-Motosikletçilerin siperlik hediye ettiği anlardan genel görüntü

-Aydın Delice RÖP.

-Mehmet Dikici RÖP.

======================

Kuşadası'nda yasağa rağmen denize girdiler

AYDIN'ın turistik kenti Kuşadası'nda hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının sona ermesiyle birlikte cadde ve sokaklarda hareketlilik yaşandı. İlçenin dünyaca ünlü Kadınlar Denizi Plajı'nda bazı vatandaşlar yasağa rağmen denize girdi.

Türkiye'de koronavirüs ile mücadele tedbirleri kapsamında 30 büyükşehir ve Zonguldak'ta uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması bazı illerde sona erdi. 11 Nisan tarihinde hafta sonları ve resmi günleri kapsayan şekilde başlayan yasak, İçişleri Bakanlığı'nın genelgesiyle aralarında Aydın'ın da bulunduğu 7 ilde sona erdi. Kısıtlamanın sona ermesiyle birlikte Aydın'ın turistik ilçesi Kuşadası'nın cadde ve sokaklarına hareketlilik getirdi. Havanın güzel olmasını fırsat bilenler maskelerini takıp gerekli önlemlerini alarak dışarıya çıktı, sahil bandında yürüyüş yaptı. Kenti ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktaları arasında yer alan Atatürk Bulvarı ve Sağlık Caddesi'nde de bazı alışveriş dükkanları açıldı. İlçenin dünyaca ünlü mavi bayraklı plajı Kadınlar Denizi'nde bazı vatandaşların yasak olmasına rağmen denize girip güneşlendiği görüldü.

'KUŞADASI ÇOK GÜZEL'

Kuşadası'nda 25 yıldan fazla yaşadığını belirten serbest meslek sahibi Alpay Yıldırım, "Sokağa çıkma yasağı olduğu için hafta sonları evde oturmak zorunda kalıyorduk. Yasağın kalkmasıyla birlikte tedbirimizi alıp kendimizi dışarıya attık. Kuşadası çok güzel bir tatil kenti. Umarım en kısa sürede bu hastalıktan tamamen kurtulur, eski yaşantımıza döneriz" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

- Kuşadası plajlarından görüntü,

- Vatandaşlarla röportaj

======================

Datça'da 65 yaş üstü vatandaşlar için uyarı anonsu

MUĞLA'nın Datça İlçesi'nde uzun bir aradan sonra 10 Mayıs Pazar günü, sokağa çıkacak 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlar için bir duyuru yapılarak aynı saatlerde diğer vatandaşların dışarı çıkmamaları istendi.

Muğla Valisi Esengül Civelek'in talimatı doğrultusunda, ilçenin cadde ve sokaklarını dolaşaran polis ekipleri otomobil içersinden anons yaparak, vatandaşları uyardı. Uyarıda, yaklaşık iki aylık aradan sonra 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların yarın (pazar) 11.00 ile 15.00 saatleri arasında sokağa çıkacakları hatırlatılarak, "Büyüklerimizin sağlığını korumak amacıyla, onların dışarda olduğu saatlerde, onlara duyduğumuz saygıyla, hürmetle, sevgiyle, sorumluluk duygusuyla evde kalalım. Dışarıya çıkmayalım. Unutmayalım, salgının önlenmesinde en önemli etken, sosyal izalasyonu sağlamaktır. Tedbiri elden bırakmayalım. Hepimiz sorumluyuz" anonsu yapıldı.

GÖRÜNTÜ GEÇİLİYOR

=====================

Çukura düşen anne porsuk ve yavrusu kurtarıldı

AKSARAY'da definecilerin kazdığı iddia edilen çukura düşen anne porsuk ve yavrusu doğa koruma ekiplerince kurtarıldı.

Merkeze bağlı Çekiçler köyü kırsalında hayvanlarını otlatan bir vatandaş, yaklaşık 3 metre derinliğindeki çukura düşmüş türünü bilmediği 2 hayvan olduğunu fark etti. İhbar üzerine bölgeye gelen Tarım ve Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi ekipleri, çukura düşen hayvanların porsuk olduğunu tespit etti. Merdiven yardımıyla çukura inen bir doğa koruma memuru, anne ve yavru porsuğu çukurdan çıkartarak doğaya bıraktı. Çukurun defineciler tarafından kaçak kazı amacıyla kazıldığı öne sürüldü.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------

-Ekiplerin çukurdan merdiven yardımı ile porsukları kurtarmaları

-Kurtarılan porsukların doğaya salınması

======================

DHA

HABERE YORUM KAT