• BIST 109.156
 • Altın 153,298
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053
 • Berlin 6 °C
 • Frankfurt 7 °C
 • Paris 2 °C
 • Ankara 0 °C
 • İstanbul 14 °C
 • İzmir 10 °C
 • Stockholm 0 °C

Dha Yurt Bülteni - 15

Dha Yurt Bülteni - 15
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir'de katıldığı CHP'li Belediye Başkanları Zirvesi'nin ilk gününün bitmesinden sonra Narlıdere ilçesine...

Kılıçdaroğlu: Seçimle gelenin seçimle gitmesini savunacaksınız(2)

Siyasetçi geçmişinden ders almalı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir'de katıldığı CHP'li Belediye Başkanları Zirvesi'nin ilk gününün bitmesinden sonra Narlıdere ilçesine geçti. Kemal Kılıçdaroğlu, burada Yaşar Kemal Kültür ve Sanat Vadisi'nin açılışını gerçekleştirdi.

YAŞAR KEMAL AİLESİ ADINA NEBİL ÖZGENTÜRK, KONUŞTU

Çok sayıda parti yöneticisi, milletvekili ve partili ve vatandaşların hazır bulunduğu tören öncesinde, Nebil Özgentürk'ün Yaşar Kemal için hazırladığı belgeselin kısa bir bölümünün gösterimi yapıldı. Törende ilk konuşan da Yaşan Kemal'in ailesi adına adı Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyonda gözaltına alınacaklar listesinde bulunduğu ileri sürülen gazeteci Nebil Özgentürk oldu. Yurtdışından önceki gün Türkiye'ye dönünce hakkında gözaltı kararı olmadığı ortaya çıkan Nebil Özgentürk, konuşmasında "Bugün yazmasını, yaşamasını isterdim bu günlerde. Yaşar Kemal'e çok ihtiyaç var. Nasıl Satre Fransa denir ya Yaşar Kemal'de Türkiye'ydi. Barışın karşılığıydı. Adanalıydı. İlk imzası Cumhuriyet gazetesinde çıkmıştı. Yıllarca büyük romanlarını ilk olarak Cumhuriyet gazetesinde tefrika ettirdi. Yaşasaydı Cumhuriyet gazetesinin başına gelenlere karşı olağanüstü satırlarına çok ihtiyaç duyulacaktı" dedi.

CHP'li Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur da, ilçeye kentsel dönüşüm alanında yaptıkları yatırımları, çalışmaları anlattı. Abdül Batur, gecekondularda oturan kişileri bir yerlere göndermeyip evlerini yenilediklerini, komple bir yaşam alanı yarattıklarını, açtıkları merkeze ise belediye meclisinin oy birliğiyle Yaşar Kemal ismini verdiklerini söyledi.

KILIÇDAROĞLU YAŞAR KEMAL'İ ANLATTI

Törende konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, Yaşar Kemal ile tanışmasını anlattı. Lise yıllarında Yaşar Kemal'in İnce Memed kitabını okuduğunu ve sınıfta anlattığını söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Sonraki yıllarda İnce Memed ile yüz yüze geldik, konuştuk. Yaşar Kemal Türkeye'dir, Çukurova'dır, Toroslar'dır, Yörüklerdir, eşkıyadır, demokrasi sevdalısıdır, cumhuriyettir, yılanlı kaledir, Adana'dır. Yaşar Kemal'i nereye koyarsanız Yaşar Kemal odur. Evrenseldir" dedi. Yaşar Kemal'in kendisine aktardığı İsmet İnönü ile ilgili hatırasını da anlatan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ünlü yazarın Anadolu'nun sesi olduğunu söyledi.

"SİYASİLER GEÇMİŞTEN DERS ALMALI"

Yaşar Kemal'in bugün yaşaması durumunda Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik yapılacak operasyona tahammül edemeyeceğini de anlatan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

"Demokrasi demokrasi diye demokrasiyi katlettiklerini görmek pek güzel değil. Siyasilerin düşüncelerinden dolayı hapse atılmasına tahammül edemezdi. Siyasal düşünceleri dolayıyla insanların hapse atılması dünyanın hiçbir yerinde kabul edilen durum değildir. Bir düşünceyi kabul edersiniz yada etmezsiniz ama bir kişiyi siyasal düşüncelerinden dolayı hapse atmak doğru değildir. 1960 darbesinden sonra Menderes asıldı. Dönemin darbe dönemi generalleri astılar. Şimdi üniversitelere Menderes'in adını veriyorlar. Havalimanlarına Menderes'in adını veriyorlar. Yanlışı çok sonra fark ediyoruz. Geçmişten ders almayan siyasetçi geleceği kurgulayamaz. Yani iktidar olanlar, geçmişten ders alamazlarsa, geleceği sağlıklı tutarlı adım atamazlar. Türkiye'nin yaşadığı en temel sorun geçmişten ders almayan siyasetçiler, tarafından yönetilmektedir. Bugün karşılaştığımız tablo geçmişten ders almayan siyasilerin yaşattığı tablodur" dedi. Hükümetin 2002 yılında iktidarı devraldıklarında terörün olmadığını söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bugün ülke terör batağının içinde. Kör topalda olsa sağlıklı işleyen bir ekonomi vardı. Bugün dolarını nereye gittiğini kimse tahmin etmiyor açık ve net söylüyorum. Hiç kimsenin bugün can ve mal güvenliği yoktur. Toplantı üstüne toplantı yapıyorlar "efendim yatırımcılar gelsin" diye. Can ve mal güvenliğinin olmadığı yerde, kim yatırım yapacak? Demokrasinin olmadığı yerde kim yatarım yapacak? Ve daha da önemli soru kim Türkiye'yi bu girdaptan çıkartacak? Benim sorumluluğum var. Bunu gayet iyi biliyorum. Ama vatandaş olarak hepimizin sorumlulukları var. Eğitim sisteminden tukun dış politikaya kadar ekonomiden spordan her alan sorunlu."

SİYASETÇİ NEDEN VARDIR

Konuşmasına devam eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Şunu sormak zorundayız "Siyasetçi niye vardır', ülkenin sorunlarını çözmek için vardır. Siyasetin kendisi sorun olmaya başlamışsa Türkiye, felaketlere her zaman karşı karışa kalır. Ben bunları anlattığım zaman kızıyorlar. Havuz medyası bir sürü laf ediyor. Çünkü medya özgürlüğü yok. Yargısı bağımsız olmayan bir ülkenin adaletli olması mümkün değildir. Adalet soylu bir kavramdır. Adaletten nasibini almıyorlar. İktidar o ülkeye yönetemez. Adalet devletin temelidir. Adaleti besleyen insanın vicdanıdır. Başkasına yapılan hareket beni rahatsız ediyorsa ben adalete sığınırım. Bana yapılan haksızlığa toplum tepki gösterirse adalete sığınırız. Bu haksızlıkları bir gün adalet önleyecektir ama adaletin kendisi siyasetin sopasına dönüşürse o ülkede felaket olur. Üzülerek söylüyorum bugün Türkiye'de adalet yoktur. Hukukun üstünlüğü yoktur. Yargı bağımsızlığı yoktur. Milli irade, milli irade diyorlar. Milli iradeyi saraya hapsedersiniz, yani "bir kişinin dediği milli iradedir" derseniz o irade milli irade değildir. O irade hakim, egemen iradedir. O irade bireyi özgür değil bireyi kendi kulu olarak gören iradedir. Yaşar Kemal yaşasaydı belki bunlardan çok daha fazlasını söyleyecekti" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasının sonunda, toplumun barut fıçısına döndüğünü, Türkiye'nin iyi yönetilmediğini tekrarladı.

Konuşmaların ardından Yaşar Kemal Kültür ve Sanat Vadisi ile Yaşar Kemal'in büstünün açılışı yapıldı. Ardından Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler akşam yemeği için Fuarizmir'e geçti.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

---------------------------

-Açılıştan görüntü

=======================

İzmir'deki "HDP" eylemine polis müdahalesi: 55 gözaltı (2)

GÖZALTI SAYISI 57 OLDU

,

İzmir'de, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da aralarında bulunduğu HDP'li milletvekillerinin gözaltına alınmasını ve bazılarının tutuklanmasını protesto için toplanan gruba polisin müdahalesinin ardından, gözaltına alınanların sayısı 57'ye çıktı. Öte yandan kısa süre önce İzmir'e atanan İl Emniyeti Müdürü Hüseyin Aşkın, Alsancak'a gelip, bölgede görevli polislerden durumla ilgili bilgi aldı. İl Emniyet Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri ile müdahalenin yapıldığı sokaklara giden İl Emniyet Müdürü Aşkın, işyerleri zarar gören esnafla görüştü. Aşkın, "İzmir'de hiçbir şekilde kanunsuzluğa izin vermeyeceğiz. Kanunlar çerçevesinde herkes istediğini yapabilir" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

--------------------------------

- Emniyeti Müdürü Hüseyin Aşkın'ın alsancak'a gelip polislerden bilgi alması

- Genel ve detay görüntü

=======================

ZONGULDAK'ın Ereğli İlçesi'nde, hırsız zanlısının, girdiği kasap dükkanından sucuk ve madeni para çaldığı anlar güvenlik kamerasına yansıdı.

Olay, dün akşam saat 22.15'de Bağlık Mahallesi 27 Mayıs Caddesi'ndeki kasap dükkanında meydana geldi. Bekar olan hırsız zanlısı 26 yaşındaki H.D., anahtar yardımıyla açtığı kapıdan girdiği kasap dükkanındaki kasada bulunan yaklaşık 500 lira tutarındaki madeni para ile sucukları alarak kaçtı. Sabah işyerine geldiğinde kasanın çekmecesinin ve bazı sucukların yerinde olmadığını gören iş yeri sahibi, güvenlik kamera kayıtlarını izledi. İşyerine giren hırsız tarafından soyulduğunu gören esnaf, durumu polise bildirdi. Polis, güvenlik kamera kayıtlarından eşgalini belirlediği H.D.'yi kısa sürede yakaladı. Gözaltına alınan H.D.'nin 3 hırsızlık olayından arandığı belirlendi. Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü'ndeki ifadesinin ardından adliyeye sevk edilen H.D., mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

---------------------------------

Güvenlik kameralarında;

-Hırsızlık zanlısı Hüseyin Danışmaz'ın işyerinin önüne gelmesi

-Çevreyi kontrol etmesi

-Elindeki anahtarlarla dükkanın kapısını açması

-İçeriye girmesi ve çevreyi kontrol etmesi

-Kasanın çekmecesini alması ve içindeki bozuk paraları alması

-İş yerinin arka kısmında ki sucukları koynuna sokması

-İşyerinden ayrılması

AKTUEL GÖRÜNTÜLERDE;

-Hırsızlık zanlısı Hüseyin Danışmaz'ın polis eşliğinde emniyetten çıkarılması

-Araca bindirilmesi

-Aracın hareket etmesi

=======================

AK Partili Yılmaz'ın tutuklama yorumu: Hak ettikleri cevabı alıyorlar

AK Parti Medya'dan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmalarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Hak ettikleri cevabı alıyorlar, almaya da devam edecekler" dedi.

Doğalgazın kullanıma açılması nedeniyle düzenlenen törene katılmak üzere Bingöl'e gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, yaptığı konuşmada HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağı'ın da aralarında bulunduğu milletvekillerinin tutuklanmasını değerlendirdi. AK Parti Bingöl Milletvekili Enver Fehmioğlu, Vali Yavuz Selim Köşger, Belediye Başkanı Yücel Barakazi ile birlikte İnönü Mahallesi'ndeki TOKİ konutlarına çekilen doğalgaz açılış törenine katıldı. Açılış sırasında konuşan Yılmaz, Diyarbakır'daki patlamanın çok acı bir olay olduğunu belirterek, "Maalesef bugün çok acı bir hadise yaşadık. Diyarbakır'da sivil insanların içinde bombalı terör eylemi gerçekleştirildi. Bunu nefretle lanetliyoruz. Güvenlik güçlerimizden ve sivil insanlarımızdan, şehitlerimiz var. Yaşanan hadiselerin son olmasını temenni ediyoruz. Hiçbir ahlaki ve hukuki değeri olmayan bir zihniyet, bu bölgemize büyük zararlar veriyor. Bu eylemler, bu zihniyeti çok net bir şekilde anlatan eylemlerdir. Adeta çukur siyasetine, teröre destek vermeyen sivil halkı cezalandırma mantığı ile yapılan bu terör eylemini şiddetle kınıyoruz" dedi.

"HAK ETTİKLERİ CEVABI ALIYORLAR, ALMAYA DA DEVAM EDECEKLER"

Aralarında Eşbaşkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da aralarında bulunduğu HDP'li vekillerin tutuklanmasını da değerlendiren AK Partili Yılmaz, "Bunlara karşı kararlı bir şekilde mücadele etmeye devam edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Kimin ne meselesi varsa, hukuka riayet ettiği sürece bu meselelerini gündeme getirir. Ama birileri, şiddeti, terörü ısrarla bir araç olarak kullanmaya çalışıyor. Onlar da hak ettikleri cevabı alıyorlar. Almaya da devam edecekler. Bingöl'ün eksik kalan hizmetlerinden biriydi doğalgaz. Bingöl, bundan sonra çok daha kaliteli bir havaya karışmış oluyor. Maliyetler açısından da çok avantajlı olacak. Tüp gaza göre çok daha düşük maliyetli bir şekilde bu ihtiyaçlar karşılanmış olacak" diye konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve beraberindekiler, doğalgaz çalışmalarının bitmesi ve açılışını temsili meşaleleri yakarak gerçekleştirdikten sonra alandan ayrıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------------------

-Bakan Yılmaz'ın Konuşması

-Doğalgaz Çalışmalarının bittiği TOKİ konutlarından detaylar

-Genel ve detay görüntüler

=======================

Ortaca'da uyuşturucu operasyonu: 5 tutuklama

MUĞLA'nın Ortaca İlçesi'nde, polisin uyuşturucu satıcılarına yönelik düzenlediği operasyonda, 290 uyuşturucu hap ele geçilirken, gözaltına alınan 10 kişiden, 5'i tutuklandı.

Ortaca İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, geçen Çarşamba sabahı uyuşturucu satıcılarına yönelik eş zamanlı operasyon düzenledi. Adreslere yapılan baskınlarda 290 uyuşturucu hap ele geçirildi. Operasyon kapsamında 10 zanlı gözaltına alındı. Emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edilen zanlılardan 5'i tutuklanırken, 1'i 18 yaşından küçük olmak üzere 3 zanlı savcılık ifadesinin ardından, 2 zanlı da adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-----------------------------------

- Zanlıların emniyetten çıkarılmasından görüntü

- Zanlıların adliyeye getirilmesinden görüntü

- Hastaneden görüntü

- Genel ve detay görüntü

DHA

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Tel : +49 (0) 615098 03 04 Faks : +49 (0) 615098 03 05