Dha Yurt Bülteni - 15

Dha Yurt Bülteni - 15

KORONAVİRÜS nedeniyle yaklaşık 2.5 aydır kapalı olan Antalya'nın dünyaca ünlü beş yıldızlı otelleri bugünden itibaren kapılarını yeniden açmaya...

OTELİN İLK MÜŞTERİLERİNE ALKIŞLI KARŞILAMA

KORONAVİRÜS nedeniyle yaklaşık 2.5 aydır kapalı olan Antalya'nın dünyaca ünlü beş yıldızlı otelleri bugünden itibaren kapılarını yeniden açmaya başladı. Türkiye'de "Sağlıklı Turizm Belgesi" sahibi ilk otel olan Sueno Hotels Golf & Deluxe Belek, ilk müşterilerini ateş ölçer, maske, dezenfektan, kokteyl ve alkışlarla karşıladı.

Koronavirüs salgınının en çok etkilediği sektörlerin başında gelen turizmde, Antalya'nın her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist ağırlayan otelleri yaklaşık 2.5 ay boyunca kapalı kaldı. Tarihinin en sessiz günlerini yaşayan beş yıldızlı oteller bugün başlayan normalleşme süreciyle birlikte kapılarını yeniden açtı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Türk Standartları Enstitüsü ve akreditasyon kuruluşlarıyla, gönüllü uygulanan "Sağlıklı Turizm Belgesi" programı çerçevesinde oteller, koronavirüs sürecine yönelik sosyal mesafe ve yeni hijyen kurallarına yönelik hazırlıklarını tamamladı. "Sağlıklı Turizm Belgesi" için başvurularını yapan oteller arasında ilk sertifikayı Sueno Hotels Golf & Deluxe Belek aldı.

Kayseri'den Antalya'ya gelen ilk müşteriler muhasebeci Derda Kürklü, 7 aylık hamile sağlık personeli Öznur Kürklü çiftçi ve 8 yaşındaki Mustafa Alp, otel girişide ateşleri ölçülüp, maske, dezenfektan ve kokteyl içecek takdim edildikten sonra alkışlarla karşılandı. Karantina sürecinde 90 gündür evde olduklarını belirten Derda Kürklü, "Otelle önceden görüşmelerimiz oldu ve gayet hijyenik bir otel. Bir hafta kalacağız. Tatil kararını daha önce vermiştik, korona günlerinde de bitiş tarihi tam denk geldi aslında. Biz de ertelemek yerine gelmeyi tercih ettik. Otelin de hijyenik olarak iyi hazırlandığını gördük. Aslında biraz tedirgindim ama otelle görüşmelerimizi yaptıktan sonra o tedirginliğimiz kalmadı ve gayet rahat bir şekilde geldik" dedi.

Otel olarak tüm önlemlerin alındığı ve hazır olduklarını anlatan Kalite Müdürü Asuman Koçoğlu, uygulamaları şöyle anlattı:

"Misafirlerimizi ana kapı girişinde ateşlerini ölçerek içeriye alacağız. Bir problem olmaması durumunda, ana kapıda dezenfektan tünelinden geçecekler. İçeride personelimiz maske ve dezenfektan ikramında bulunacak. Sonrasında valizleri dezenfekte edilerek odalarına taşınacak. Resepsiyona gelen müşterilere dezenfekte cihazı içinde dezenfekte edilmiş ekipmanlar, dolduracakları formlar, kalem ve bilgilendirme kitapçıkları verilecek. Tek kullanımlık kartlarla, camekan arkasındaki resepsiyon görevlisi işlemlerini yapıyor. Otelin tüm alanlarında sosyal mesafe kurallarına uygun işaretlemeler var. Restoranda açık büfe devam ediyor ama daha hijyenik ortamda sunum için personelimiz tarafından istedikleri yemekler servis edilecek. Oturma alanları sosyal mesafe kurallarına uygun, havuz ve plajlarda şezlonglar sosyal mesafe kurallarına göre düzenlendi. Tesisin bütün alanlarında dezenfektan ürünleri var. Asansörde sosyal mesafe konumlandırıldı. Kapasiteler azaltıldı. Uyarı yazı ve levhalar dört dilde tesisin bütün alanlarında mevcut. Çocuklarla ilgili tesis içindeki alanları maalesef bu süreçte hizmete açamayacağız. Yayınlanmış olan genelge nedeniyle ama çocuk misafirlerimizi ağırlayabileceğiz. Biz yine çocuklar için çocuk ürünler hazırlayacağız ve istedikleri ürün sunulacak. SPA, hamam, spor merkezi açık. TSE tarafından belgelendirildiğimiz için SPA alanlarımızı açabileceğiz. SPA'da sauna, masaj, buhar odası, gibi alanların tümünde randevu olacak. Maksimum yarım saat kullanılabilecek. Misafir çıkışında dezenfekte edilecek ve 15 dakika sonra yeni müşteri alınabilecek.

Covid- 19 şüphelisi misafirler için kritere uygun izolasyon odası var ve olması gereken sağlık hizmeti cihazları da bulunuyor. İşyeri hekimimizin kontrolleri sonrasında ya izolasyon odasında misafir edilecek, gerekirse hastaneye yönlendirilecek."

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ (1)

--------------

- Otelden detay görüntüler

- Alınan önlemlerden detay görüntüler

- Muhabir Ahmet İstek'in anonsu

- Detaylar

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ (2)

--------------------

-OtelEe gelen müşterilerin görüntüleri

-Ateşlerinin ölçülmesi

-Müşteriler ile röp

-Müşterilerin alkışlanması

-Müşterilerin resepsiyondaki işlemleri

-Odalarının dezenfekte edilmesinden detay görüntü

-Valizlerinin dezenfekte edilmesinden detay görüntü

=======================

Günler sonra kepenk açan kıraathaneciler fiyat ayarlaması istiyor

BATMAN'da, koronavirüsle mücadelede normalleşme sürecinin ilk gününde, açılan kıraathaneler müşterilerine ücretsiz çay ikramında bulundu. Günler sonra açtıkları işletmelerini koronavirüs tedbirleri kapsamında yeniden şekillendiren işletmeciler, artan masrafları nedeniyle 1 bardak çayda 25 kuruşluk fiyat artışı istiyor.

Türkiye'de normalleşme sürecinin ilk gününde Batman'da tekrar hizmete açılan kıraathanelerde müşterilere ücretsiz çay ikramında bulunuldu. Günler sonra kepenk açan işletmeciler, müşterilerine maske, mesafe ve hijyen kuralları konusunda sürekli uyarıda bulunuyor. Biriken kira, doğalgaz, elektrik ve su borçlarını düşünen işletmeciler, özellikle kira konusunda mülk sahiplerinden anlayış bekliyor. Koronavirüs salgınına karşı masalarda maske, dezenfektan ve kolonya bulundurulurken, müşterilere cam bardak yerine pet bardakla çay verdiklerini ve masraflarının arttığını ifade eden kıraathane işletmecileri, 1 bardak çay fiyatına 25 kuruşluk bir artış yapılmasını istiyor.

HER MÜŞTERİ SONRASI MASALAR DEZENFEKTE EDİLİYOR

İlk günde müşterilerine bedava çay ikramında bulunan işletmeci Salim Tirki, "Masaları, her müşteri sonrası dezenfekte ediyoruz. Sosyal mesafe ve el temizliği konusunda da uyarıda bulunuyoruz. İlk günde müşterilerimize jestte bulunduk. Bedava çay ikramında bulunduk. Masraflarımız arttı. Çaya fiyat ayarlaması şarttır. Kira konusunda mülk sahiplerinden anlayış bekliyoruz. Kapalı olduğumuz dönemde kiraların bu süre içerisinde yarı yarıya düşürülmesini ya da alınmaması konusunda mülk sahiplerinin kira almaması, biz kahveci esnafını sevindirecektir. Vatandaşın sağlığı için klima açmıyoruz. Müşterilerimize cam bardak yerine pet bardaktan çay ikram ettiğimiz için çaya 25 kuruşluk bir artış yapılmasını istiyoruz. 1,25 TL olan bir bardak çayın fiyatı 1,5 lira olursa kahveci esnafı rahatlamış olur" dedi.

'MEKANLAR AÇIK AMA OYUNLARA KAPALI'

Batman'da 35 yıldır kıraathane işleten Necdet Güner, biriken kirayı nasıl ödeyeceğini kara kara düşündüğünü dile getirerek, "Kira, elektrik, doğalgaz ve su faturaları birikti. Neredeyse 3 aydır mağduruz. Koronavirüs nedeniyle biz de diğer esnaf kesimi gibi etkilendik. Bu salgından en çok etkilenen kıraathane ve kafe işletmecileri oldu. Mülk sahiplerinin kira konusunda bize anlayış göstermelerini istiyoruz. Mekanlarımız açık ama oyunlara kapalı" diye konuştu.

Turgut Özal Bulvarı Dörtyol kavşağında kıraathane işleten Vedat Sivrisakal da şunları kaydetti:

"Uzun bir süre kapalıydık. Salgına karşı biz de uyulması gereken kurala uyduk. Ancak daha çok elektrik, su, kira ve doğalgazın biriken faturalarını nasıl ödeyeceğimizi düşünüyoruz. Müşterilerimize cam bardak yerine pet bardak ile çay ikram ediyoruz. 1,5 metre mesafe, maske ve hijyen kuralları konusunda müşterilerimizi uyarıyoruz."

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

--------

Bardaklara çay doldurulması

Müşterilere çay ikramı

İşletmecilerin konuşması

Genel ve detay

====================

Adanalı restorancılar kapanış saatinin daha geç olmasını istiyor

AKDENİZ Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanık, koronavirüs tedbirleri kapsamında restoranların saat 22.00'da değil, 24.00'te kapanmasını istedi.

Bugün itibariyle restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, dernek lokali, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler, belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00'ye kadar hizmet vermeye başladı. Açılan tüm restoranlarda koronavirüs kapsamında önlemler uygulanıyor. Yaklaşık 3 aydır işletmelerin kapalı olduğunu ve bugün iş başı yapmaktan mutlu olduklarını belirten Akdeniz Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanık, her şeyin başının sağlık olduğunu ve alınan önlemlerin arkasında olduklarını söyledi. Sadece saat 22.00'ye kadar faaliyet sürdürme izninin işletme sahipleri ve gelen müşteriler adına mağduriyet yaratabileceğini belirten Tanık, "Adanalı restoran sahipleri arkadaşlarımla toplandık ve saat konusunda bir öneri sunmak istiyoruz. Buradaki mesele saat 22.00'ye kadar izin verilmesi. İnsanlar genelde bu tür yerlere saat 20.00-21.00 civarı geliyorlar. Bundan dolayı müşteriler için de sıkıntı bir durum. Yazın özellikle insanlar mekanlarda daha geç saatlere kadar vakit geçiriyorlar. En azından saat 24.00'e kadar açık olsun. Biz de mağdur olmayalım diyoruz. Zaten zor bir süreçti. Biz tüm tedbirlerimizi aldık"diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

--------------------------------

- Masada oturan Adanalı restorancıların görüntüsü

- Akdeniz Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanık ile röp.

- Masa ve çalışanlardan detaylar

=========================

Otomobil taşıyan TIR yan yattı; 4 otomobil yola savruldu

Bursa'da, otobanda sürücüsünün seyir halindeyken direksiyon hakimiyetini kaybettiği TIR, devrildi. Otomobil taşıyan TIR'daki 4 otomobil de yola savrulurken, sürücü Ş.Y. (47) ise yaralandı.

Kaza, saat 13.00 sıralarında Gebze-Orhangazi-İzmir karayolunun Bursa çıkışında meydana geldi. Ş.Y.'nin kullandığı 24 BG 5627 plakalı, otomobil taşıyan TIR, sürücüsünün yağış nedeniyle direksiyon hakimiyetini kaybetmesi nedeniyle kaymaya başladı. Kontrolden çıkan TIR, kupa kısmından yan yattı. Kazada 4 otomobil yola savrulurken, sürücü Ş.Y. ise yaralandı. Kazayı görenlerin ihbarı üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri, Ş.Y.'yi Bursa Şehir Hastanesi'ne kaldırdı. Polis ekipleri, kaza alanında güvenlik önlemi aldı. Kaza nedeniyle trafik tek şeritten sağlanırken, yaklaşık 3 kilometre kuyruk oluştu.

Yola savrulan otomobiller ve TIR, olay yerine gelen vinçle kaldırılırken, yol yaklaşık 2 saatin ardından trafiğe açıldı. Kaza ile ilgili soruşturma başlatıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

----------------------------------

-Kaza mahalinden görüntü

-TIR'dan görüntü

-Şoför koltuğundan görüntü

-Araçların çıkarılma anı

-Detaylar

==========================

Vatandaş göletin bitirilmesini istedi

ANTALYA'nın Serik ilçesine bağlı Kozan Mahallesi'nde yapımına 2012 yılında başlanan göletin tamamlanmasını isteyen bölge halkı, gölet sayesinde 4 mahallenin tarım alanlarının sulanacağını söyledi.

Serik'e bağlı Kozan Mahallesi'nde yapımına 8 yıl önce başlanan sulama göleti bitirilemedi. Kozan mahallesiyle birlikte 3 mahallenin daha tarımsal sulamasına büyük katkı sağlaması beklenen göletin tamamlanmasını isteyen bölge halkı, özellikle yazın tarımsal sulamada sorun yaşadıklarını söyleyerek, yetkililerden destek istedi.

Kozan Mahallesi Muhtarı Cafer Yıldırım, "Bu, Kırkgeçit Göleti olarak geçiyor. 2012 yılında bu göletin çalışması başladı ama 8 yıldır bitmiyor. 8 yıldır bu göletin yüzde 50'si bitti. Bittiğinde Kozan, Kırbaş, Karaöz ve Dorumlar mahallelerine hitap edecek. Bölgede 20 bin dönümün üzerinde arazimiz var. Şimdilik arazilerimizi yeraltı sularıyla sulamaya çalışıyoruz. Köy etrafındaki dereden de kışın suluyoruz ama yazın kuruduğu için sulayamıyoruz. Biz kırsal bir bölgede yaşıyoruz. Tarım bizim için çok önemli. Biz tarımdan geçinen insanlarız. Bu nedenle devlet büyüklerimizden bu göletin bir an önce yapılmasını istiyoruz" dedi.

Kırbaş Mahalle Muhtarı Ali Özkan da "Kırsal durumda bulunan araziler bu göletin yapılmasıyla birlikte sulanacak. Su olmadığı için tarımda faaliyet gösteremeyince gençler şehirlere göç ediyor. Köy içine diktiğimiz ağaçları taşıma su ile suluyoruz" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

--------------

- Göletten ve vatandaşlardan detay görüntüler

- Kozan Mahalle Muhtarı Cafer Yıldırım'ın açıklaması

- Kırbaş Mahalle Muhtarı Ali Özkan'ın açıklaması

========================

Kaynak yaparken, yangın çıkardı

ADIYAMAN'da, bir işyerinin çatısında kaynak yapılırken çıkan yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Küçük Sanayi Sitesinde bulunan Mahmut Akın'a ait tamirhanenin çatı katında kaynak yapıldığı sırada yangın çıktı. Kendi imkanlarıyla yangını söndüremeyen tamirhane çalışanları itfaiyeden yardım istedi. İhbarla gelen itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürülen yangın, işyerinde hasara yol açtı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

----------------

- İtfaiye ekipleri

- İtfaiye ekipleri yangını söndürmesi

- Toplanan kalabalık

- Genel ve detay görüntüler

========================

Derik'te halk pazarı, 6 hafta aradan sonra açıldı

MARDİN'in Derik ilçesinde, koronavirüs tedbirleri kapsamında 6 haftadır kapalı olan halk pazarı, normalleşme süreci ile birlikte yeniden açıldı.

Derik ilçesinde, koronavirüs tedbirleri kapsamında 6 haftadır kapalı olan halk pazarı, normalleşme sürecinin ilk gününde belediye ekiplerince salgın riskine karşı alınan tedbirlerle yeniden açıldı. Kale Mahallesi'nde kurulan pazarda, ekipler tarafından sosyal mesafeye uyulması yönünde sürekli uyarılarda bulunuldu.

Pazara girmek isteyenlerin ateşleri ölçülerek, maske dağıtıldı. Vatandaşlar, dezenfektan kullanılarak içeri alındı. Pazarın tekrar açılmış olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Halide Çelik, "Bu pazarın uzun süre açılmaması bizleri üzdü" dedi.

'İNŞALLAH KORONA BULAŞMAZ'

Pazara alışveriş yapmaya gelen İzettin Ektiren de, "Altı haftadan sonra pazarımız açıldı. Alışverişimizi yapıyoruz. İnşallah korona bulaşmaz" diye konuştu.

Şanlıurfa'da yerli biber getirip satan Mahmut Tek, yetkililere teşekkür ederek, şunları kaydetti:

"Bizlere kolaylık sağlıyorlar. Herhangi bir sıkıntımız yok. Ürünlerimiz de doğal."

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

----------

Pazardan detay

Röportajlar

Genel ve detay görüntüler

======================

Tescillenen "Bozcaada çavuş üzümü" için tanıtım toplantısı düzenlendi

ÇANAKKALE'nin Bozcaada ilçesinde yetişen ve geçen günlerde Türk Marka ve Patent Kurumu tarafından tescil edilerek, coğrafi işaret onayı alan "çavuş üzümü" için tanıtım toplantısı düzenlendi.

Bozcaada ilçesinde yetişen çavuş üzümü, Türk Marka ve Patent Kurumu tarafından tescil edilerek, coğrafi işaret onayı aldı. Bozcaada'da yaşayanların önemli gelir kaynağı olan çavuş üzümü, son yıllarda Ata Demirer, Feridun Düzağaç, Merve Boluğur ve Sumru Yavrucuk gibi birçok ünlü tarafından yapılan tanıtımlar ile gündeme gelmişti. Tescillenen "Bozcaada çavuş üzümü" için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde; Bozcaada Kaymakamı İbrahim Gültekin, İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ ve Bozcaada Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı İbrahim Günel'in katılımıyla tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantı, çavuş üzümü için hazırlanan videonun sunulmasıyla başladı.

'İL VE İLÇE OLARAK HEPİMİZİ BÜYÜK BİR SEVİNCE BOĞDU'

İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Bozcaada çavuş üzümünün coğrafi işaret onayını aldığını hatırlatarak, "Bu il ve ilçe olarak hepimizi büyük bir sevince boğdu. Bu coğrafi tesciller genellikle Sivil Toplum Kuruluşları üzerinden yürüyor. Burada belki bizim il, ilçe müdürlüğümüzün ve kaymakamlığımızın ufak tefek katkıları olmuştur ama esas aslan payı kesinlikle kooperatifimize aittir. Bundan sonra Bozcaada bir tek çavuş üzümü değil, diğer üzüm çeşitlerinin geliştirilmesi ve daha iyi bir hale getirilmesi için, buradaki üzüm üreticilerimizin daha da fazla kâr edebilmesi için il ve ilçe müdürlüğü olarak elimizden gelen yapacağız" dedi.

'BOZCAADA ÇAVUŞ ÜZÜMÜ ÇOK ÖNEMLİ BİR YER TUTUYOR'

Bozcaada Kaymakamı İbrahim Gültekin, Bozcaada'da bağcılığın antik dönemlerden, binlerce yıldan beri devam eden bir gelenek olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"Bu bağcılığın içerinde "Bozcaada çavuş üzümü" çok önemli bir yer tutuyor. Neredeyse ismi Bozcaada ile özdeşleşen, Bozcaada'da yetiştiği gibi tat, aroma ve kabuk yapısı olarak başka hiçbir yerde yetişmeyen bir ürün "Bozcaada çavuş üzümü'. Hem bu çavuş üzümünün hem de adada bağcılığın desteklenmesi adına bakanlığımız, valiliğimiz himayesinde tarım müdürlüğümüz ve kaymakamlığımız olarak birçok destekte bulunduk. Bundan sonra da bulunmaya devam edeceğiz."

'ANALİZLERDEN ÜSTÜN OLARAK ÇIKTI'

Bozcaada Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı İbrahim Günel ise, "Bozcaada ismiyle özdeşleşen "Bozcaada çavuş zümü" ada iklimi, toprak yapısı, rüzgarı, aroması, kabuğu, yapısı konusunda eşsiz. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde yapılan karşılaştırmalı tahlil ile bunu anlıyoruz. Bizim Bozcaada çavuş üzümümüz bütün değerlerden, analizlerden üstün olarak çıktı. Buraya özgü, baş yerde yerseniz aynı tat, koku, irilik bulamıyorsunuz" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-Toplantıdan genel görüntü.

-Bozcaada Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı İbrahim Günel'in konuşması.

- Bozcaada Kaymakamı İbrahim Gültekin'in konuşması.

- İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ'ın konuşması.

========================

DHA

HABERE YORUM KAT