• BIST 116.829
 • Altın 322,014
 • Dolar 6,0825
 • Euro 6,6031
 • Berlin 7 °C
 • Frankfurt 3 °C
 • Paris 6 °C
 • Ankara 3 °C
 • İstanbul 5 °C
 • İzmir 7 °C
 • Stockholm 6 °C

Dha Yurt Bülteni -15 

Dha Yurt Bülteni -15 
Bolu Gerede'deki trafik denetiminin ardından yola çıkan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sakarya'da bulunan TEM Otoyolu Adapazarı Gişelerine geldi.

Bakan Soylu, Bolu'da trafik denetimine katıldı (2)

BAKAN SOYLU, TRAFİK KONTROLÜNE KATILDI

Bolu Gerede'deki trafik denetiminin ardından yola çıkan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sakarya'da bulunan TEM Otoyolu Adapazarı Gişelerine geldi. Burada görevli trafik polislerinin bayramını kutlayan Bakan Soylu, daha sonra birlikte denetime katıldı. Denetimde Bakan Soylu'nun yanında Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Bolu Valisi Ahmet Ümit, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ve çok sayıda protokol üyesi de hazır bulundu. Bakan Soylu, trafik kontrolü sırasında durdurulan ailelere iyi yolculuklar dileyerek, çocuklara çeşitli hediyeler verdi.

"TATİL DÖNÜŞÜ BİRAZ YAYILMIŞ DURUMDA"

Kurban Bayramı tatilini tamamlayarak İstanbul'a dönen vatandaşların Pazar gününe kadar dönüşlerini tamamlamalarının beklendiğini söyleyen Bakan Soylu, "Bugün hem Bolu Gerede, hem de Arifiye'de sadece ben 2 ayrı denetimde bulundum. Arkadaşlarımız Türkiye'nin birçok yerinde, gerek bakan yardımcılarımız, gerek genel müdürlerimiz, gerek daire başkanlarımız, gerek müfettişlerimiz olsun, bu benim yaptığım süreci devam ettiriyorlar. Hem jandarmamız, hem emniyetimiz, hem sahil taraflarında Sahil Güvenlik Komutanlığımız bayramda özellikle hem sağ salim gidebilmek, hem sürücülerin kurallara daha iyi uyabilmesini temin edebilmek için tüm bayram müddetince denetimlerimizi aralıksız devam ettirdik. Bugün 5 günlük tatilin esas itibariyle son günü ve Türkiye'deki trafik yoğunluğu ile ilgili, yollardaki trafik yoğunluğu ile ilgili şöyle bir değerlendirme yapabiliriz; anlaşılıyor ki, tatil dönüşü biraz yayılmış durumda. Dün akşam itibariyle biraz yoğunluk vardı. Bugün yoğunluk yine nispeten aynı noktada. Yarın, öbür gün ve sonra Cumartesi, Pazar ile beraber zannediyorum 4, 5 günlük süreç içerisinde bayram süresince gidenler geri dönüşlerini tamamlayacaklar." dedi.

ÖLÜMLÜ KAZA ORANI YÜZDE 36 AZALDI

Ölümlü kaza oranlarında son 10 yıllık ortalamaya göre bu yıl büyük bir azalma olduğuna dikkat çeken Bakan Soylu, "Bir rakam vermek isterim. Son 10 yıllık ortalamalar çerçevesinde bu rakamı vermek istiyorum. Son 10 yıldaki bayram kazalarındaki ölümler, bu yıl ile kıyaslandığında, bu yıl itibariyle yüzde 36.4 azalmış durumda. Geçen yıl ile bu yıl kıyaslandığında ise yüzde 41 buçuk azalmış durumda. Yine bayram kazalarıyla ilgili söylenirse son 10 yıllık ortalama bu yıl itibariyle yüzde 20 oranında azalmış durumda. Geçen yıl ile bu yıl kıyaslandığında ise yüzde 29 buçuk civarında azalmış durumda. Şu anki saat itibariyle bu değerlendirmeyi yapabiliyoruz. Özellikle ölümlerin yüzde 41-42 oranında temel nedeni yoldan çıkma. Yani ölümlü kazaların ve ölümlerin temel nedeni bu. Bu da şu demektir; uykusuzluk, dikkatsizlik, aşırı hız, elbette ki bunlara çok dikkat etmek lazım. Bu yıl yaya ölümleri, özellikle bayramda, maalesef azalma anlamında yıl ortalamasının altında. Yaya ölümleri yüzde 14'ler civarında. Oysa yıl ortalamasında azalma yüzde 35'lerde gidiyor. Bu, bayramda yaya ölümlerindeki azalma oranına istediğimiz ölçüde ulaşabilmiş değiliz demektir. Bunun da şehir içlerindeki trafiğin yoğunluğundan kaynaklandığı kanaatini taşıyoruz. Sürücülerimizin özellikle şehir içlerinde buna çok dikkat etmesini istiyoruz. Çünkü yaya ölümlerinin önemli bir bölümü çok doğal olarak araçların çarpması sonucu meydana geliyor. Bu konuda sürücülerimizin daha dikkatli olması gerektiğini bir kez daha ifade etmek istiyorum." diye konuştu.

"CEP TELEFONU DİKKATİ 4 KAT FAZLA DAĞITIYOR"

Direksiyon başında cep telefonuyla konuşmanın dikkati dağıttığına dikkat çeken Bakan Soylu, şöyle konuştu:

"Burada özellikle sürücülerimize birkaç uyarımız olacak. Gidişiniz kemerli oldu, dönüşünüz de kemerli olsun. Özellikle sosyal medyada Sayın Cumhurbaşkanımızın da hem destek verdiği, hem de başlattığı bir kampanya. Bu kampanya çerçevesinde, özellikle kemer konusunda bir duyarlılık olduğunu bütün arkadaşlarımız ilettiler. Biz de görebildiğimiz kadar gördük. Ama maalesef cep telefonu konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Çünkü benim de kendi tespitlerim var. Cep telefonuyla konuşma halen devam ediyor. Birçok uyarılarımıza rağmen, bu konulardaki denetimlerimize rağmen devam ediyor. Onun için sürücülerimize dönerken cep telefonsuz bir yolculuk diliyoruz. Konuşmasınlar. Çünkü dikkati 4 kat fazla dağıtıyor. Alkollü sürücü ile aralarında herhangi bir fark kalmıyor. Onun için bizim ricamız budur."

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Bakanın vatandaşlarla görüşmesi, hediyeler vermesi

Bakanın açıklamaları

===============================

İstanbul-İzmir Otoyolu'nda bayram tatili dönüşü başladı

Kurban Bayramı'nda tatil beldelerine ya da yakınlarını ziyaretlere gidenler, tatilinin son gününde dönüş yolculuğuna başladı. Daha önceki bayram tatillerinde yoğunluk yaşanan İzmir-İstanbul Karayolu'nun Bursa geçişinde, yeni yapılan otoyolun açılmasıyla birlikte trafikte herhangi bir sıkıntı yaşanmadı.

Kurban Bayramı tatilinin son gününde şehir dışına çıkan vatandaşların dönüş yolculuğu başladı. Geşmiş yıllarda bayram süresince yurt genelinde trafik akışının en yoğun olduğu illerin başında gelen Bursa ve Yalova'da bu kez korkulan olmadı. İstanbul ile İzmir arasında 8.5 saati bulan seyahat süresini 3.5 saate düşüren otoyolun açılmasıyla birlikte araçların şehir içlerine girdemen otoyolu kullanmaları nedeniyle Bursa ve Yalova'da şehit içi trafiğinde herhangi bir sıkışıklık yaşanmadı. Bursa Batı Gişeleri'nde Otoyol ücretini nakit ödeyen sürücüler kuyruk oluştururken, Hızlı Geçiş Sistemi'nin olduğu gişe noktalarında trafik yoğunluğu oluşmadan geçişler sağlanıyor.

Öte yandan yeni açılan İstanbul-İzmir yolunu kullanan sürücüler, yolculuk sürelerinin kısalmasından ve trafik yoğunluğunun oluşmamasından dolayı memnun olduklarını ifade ettiler.

Görüntü Dökümü

---------------------

-Otobandan detaylar

-Gişelerden detaylar

-Araç kuyruklarından detaylar

-Sürücü röportajları

-Haber: Muammer İRTEM

===============================

Topçular Terminali'nde dönüş yoğunluğu

Kurban Bayramı tatilini tamamlayan İstanbul ve Trakyalı tatilcilerin dönüş yolculuğu sürüyor. İDO'ya ait Topçular-Eskihisar Arabalı Vapur Hattı'nda yapılan takviyelerle toplam 17 gemi seferlerini aralıksız sürdürüyor.

Kurban Bayramı tatilinden dönüş için yola çıkan İstanbul ve Trakyalı tatilciler, Yalova'da deniz ulaşımında kullandıkları İDO'ya ait Topçular Terminali'nde yer yer yoğunluk yaşandı. Araç istif alanı dolan Yalova'daki Topçular İskelesi'nde Sirkeci-Harem Hattı'ndan yapılan takviyelerle toplam 17 gemi durmaksızın sefer yapıyor.

İDO'NUN TOPÇULAR-ESKİHİSAR HATTI'NI 75 BİN ARAÇ KULLANDI

İDO yetkilileri yaptıkları açıklamada, 17 geminin durmaksızın çalıştığını, gemilerin Yalova'dan Kocaeli'ne dolu gittiğini, Kocaeli'nden ise Yalova'ya bekleme yapmaksızın boş geldiğini bildirdi. Yapılan açıklamada ayrıca, Kurban Bayramı'nın son günü olan bugün akşam saatlerine kadar hattan karşılıklı olarak 13 bin aracın geçiş yaptığı, toplamda 10 Ağustos 2019'dan bayramın son gününe kadar bu hattı kullanan araç sayısının ise 75 bine ulaştığı bildirildi. İDO yetkilileri, yoğunluğa karşı önlem amacıyla hatta, hafta sonu 2 geminin daha takviye edileceğini bildirdi.

Öte yandan, karayolunda da hem Yalova Emniyet Müdürlüğü hem de Yalova İl Jandarma Komutanlığı ekipleri gerekli tedbirleri aldı. Bölge trafik ekiplerinin de görev aldığı karayolunda akıcı bir yoğunluğun olduğu gözlemlendi.

Görüntü Bilgisi

-Topçular Terminali detaylar

-Gemilerden görüntü

-Tatilcilerle röp.

-Araçların geçişi

===============================

Tatilcilerin dönüş yoğunluğu başladı (2)

KOCAELİ GEÇİŞİNDE TRAFİK AKICI

Kurban Bayramı tatillerini memleketleri ve tatil bölgelerinde geçiren vatandaşlar bayramın son gününde Kocaeli geçişinde gün içerisinde belirli aralıklarla yoğunluk oluşturdu. Akşam saat 19.00 sıralarında trafik akıcı bir hale dönüştü. Gün içerisinde Sapanca ilçesinde başlayan yoğunluk İzmit Hatipköy geçişine kadar uzandı. Zaman zaman oluşan maddi hasarlı kazalarla trafik durma noktasına ulaştı. Akşam saatlerinde yoğunluk azalarak TEM Otoyolu ve D-100 Karayolu geçişinde akıcı bir trafik yaşandı.

Görüntü Dökümü

-Drone görüntüsü

-Trafik akışı

DHA

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05