• BIST 108.153
 • Altın 153,903
 • Dolar 3,8325
 • Euro 4,5073
 • Berlin 1 °C
 • Frankfurt 4 °C
 • Paris 8 °C
 • Ankara 1 °C
 • İstanbul 13 °C
 • İzmir 9 °C
 • Stockholm 1 °C

Dha Yurt Bülteni - 14

Dha Yurt Bülteni - 14
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Diyarbakır'ın sokaklarında binlerce yıl barış aktığını, barışın kalbinin Diyarbakır olduğunu belirterek,...

Mehdi Eker: PKK, başka siyasi görüşü kabul etmiyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Diyarbakır'ın sokaklarında binlerce yıl barış aktığını, barışın kalbinin Diyarbakır olduğunu belirterek, "Çoğulculuğu, birlikte yaşama kültürünü benimseyip kendi medeniyet tasavvurumuzu hayatta tuttuğumuz sürece bu şehir barışın kalbi oldu hep. Ne zaman ki şifreleri unuttuk, çoğulculuğu ret ve inkar edip tekçi politikalar uygulanmaya başladı, o zaman sorun başladı. Bugün o tekçi anlayışın başka bir formuyla PKK terörüyle karşı karşıyayız. Asla başka bir siyasi görüşü kabul etmiyor" dedi.

Diyarbakır Valiliği ve Dicle Üniversitesi'nin ortaklaşa düzenlediği, "Uluslararası Diyarbakır Sempozyumu" ikinci gününde devam ederken, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mehdi Eker, "Tarih, Kültür ve Medeniyet Çerçevesinde Diyarbakır" konulu bir sunum yaptı. Diyarbakır'ın bir mimarlık felsefesi olduğunu anlatan Ak Partili Eker, kentin sosyal barışı inşa etmeye dönük bir şekilde dizayn edildiğini söyledi. Diyarbakır'ın dar sokaklarında yürüdüğünde kapıların yan yana olduğunu, herkesin sokak kapısının aynı olduğunu söyleyen Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, şöyle konuştu:

"Yüksek duvarın arkasında bir zenginin evi mi var? Bir yoksulun evi mi var? Bilmiyorsunuz. Çünkü varlık, zenginlik mal ve mülk sahibi olmak bizim tasavvurumuzda, bizim medeniyet anlayışımızda bir gösteriş aracı, bir kıskandırma aracı değildir. Mahremdir, özeldir. Dolayısıyla sokakta yürüyen birinin duygularını kışkırtacak onu başka bir aleme götürecek cinsten değildir. Karacadağ'ın etekleri yeryüzünde buğdayın ilk defa üretimin yapıldığı havzadır. Yani buğdayın anavatanıdır Diyarbakır. Tarım ve beslenme açısından da Diyarbakır son derece önemlidir. Diyarbakır surlarının haritasına tersten bakıldığında bunu bir insan kalbi olarak görmek mümkündür. Bu kalbin sokaklarında yani damarlarında binlerce yıl barış aktı. Barışın kalbi Diyarbakır. Çoğulculuğu, birlikte yaşama kültürünü benimseyip kendi medeniyet tasavvurumuzu hayatta tuttuğumuz sürece bu şehir barışın kalbi oldu hep. Ne zaman ki şifreleri unuttuk, çoğulculuğu ret ve inkar edip tekçi politikalar uygulanmaya başladı, o zaman sorun başladı. Bugün o tekçi anlayışın başka bir formuyla PKK terörüyle karşı karşıyayız. Asla başka bir siyasi görüşü kabul etmiyor. Sen hainsin diyor ve bunu zorbalıkla, bunu kanla, bombayla, terörle yaptılar. Şimdi biz milletçe en çok da Diyarbakırlılar, Diyarbakır'ın kalbine sahip çıkmak durumundadır. Bu şehir Türkiye'nin birlikte yaşama arzusunun, Türkiye'de çoğulculuğunun, medeniyet değerlerinin, binlerce yıldır tesis ettiğimiz kardeşlik hukukumuzun tekrar yeşereceği, tekrar yaşayacağı, tekrar geleceğe dönük, güzel projelerin uygulanacağı yerdir. Sempozyumu bu bakımdan çok önemsiyorum."

KAYYUM BAŞKAN İLK KEZ BİR PROGRAMA KATILDI

Sempozyum programına, Vali Hüseyin Aksoy'un yanı sıra dün Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı olarak atanan kayyum Cumali Atilla'da katıldı. Sempozyum programından sonra tarihi iç kaleyi gezen protokol üyeleri burada vatandaşlarla sohbet etti. Kente kayyum olarak atanan Cumali Atilla, yaptığı kısa açıklamada, Diyarbakır'ı daha güzel hale getirmek için çalışacaklarını ve sosyal medyada kendisi ile ilgili yapılan tehditlerden korkmadığını söyledi.

Görüntü Dökümü:

------------------------

- Sempozyumdan görüntüler

- Eker'in sunumu

- Esnaf ziyaretleri

==================================

Ege'de lüks yatta göçmen kaçakçılığından yakalanan 4 şüpheli adliyede

Ege'de göçmen kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan ve içinde yakalandıkları lüks yata el konulan 4 şüpheli, bugün Bodrum Adliyesi'ne sevk edildi.

Geçen salı sabahı, iddiaya göre, Bodrum'un Yalı Mahallesi Kargıcak Koyu'ndan bindirdikleri 95 Suriye ve Afgan uyruklu mülteciyi, Yunanistan'a ait İstanköy Adası'na götürüp Kumburnu Mevkii'nden sahile bıraktıktan sonra dönen 25 metrelik "Bolaris" isimli ABD bayraklı lüks yattaki 4 kişi, Psemiros Adası önlerinde Yunan sahil güvenlik ekiplerince fark edildi. Durmayıp yoluna devam eden yata, ateş açıldı. Yunan ekiplerinden kaçan lüks yattakiler, Çatal Ada açıklarında Türk sahil güvelik ekiplerince yakalandı. Yatın sahibi olduğu öğrenilen Suriyeli Y.A., Türk kaptanlar M.T. ve M.P. ile hem Suriye hem Türk vatandaşı olduğu belirtilen A.Ş. gözaltına alındı. Göçmen kaçakçılığı suçlamasıyla 4 şüpheli, bugün adliyeye sevk edildi. Şüphelilerin adliyeye getirilişi öncesinde, jandarmanın geniş güvenlik önlemi aldığı görüldü. Bolaris isimli yata ise devlet tarafında el konuldu, yediemine tesmil edildi.

AĞABEYİ İDDİAYI KABUL ETMEDİ

Suriyeli kaptan ve yat sahibi Y.A.'nın ağabeyi olduğu iddia edilen S.A., gazetecilerin fotoğraf ve görüntü almamasını istedi. İngilizce konuşarak gazetecileri uyaran S.A., "Suriye'de çok iyi bilinen ve tanınan, aynı zamanda ekonomik durumu çok iyi olan, zengin bir aileyiz. Bu paralara ihtiyacımız yok bizim. Bu işe bir ihbar sonucu kardeşimin adı karıştırıldı. Suçsuz oldukları anlaşılacak. Görüntü ve foto çekmeyeceksiniz. 1 milyon dolarlık yat böyle bir işte kullanılır mı? Onlar yatla gezintiye çıkmışlardı" dedi.

Öte yandan; şüphelilerin İstanköy'e götürdüğü öne sürülen mültecilerin İstanköy Limanı'nında tutulduğu belirtildi.

Görüntü dökümü:

-----------------------

- Yatın görüntüsü

- Organizatörlerin jandarma tarafından adliyeye getirilişleri ve adliyeye girişleri

- Genel ve Detay görüntü

====================================================

Evinin kapısı 5 metrelik çukara açılıyor

Sivas'ta yalnız yaşayan 82 yaşındaki Emine Kutluca'nın çevresindeki müstakil evler, sahiplerinin müteahhitle anlaşması sonucu yıkıldı. Müteahhitle anlaşmaya varamayan Kutluca'nın çevresindeki evlerin yıkılması nedeniyle kapısının önünde 5 metre yükseklikte çukur oluştu.

Kızılırmak Mahallesi'nde 2 katlı müstakil evde yaşayan Emine Kutluca'nın evinin bulunduğu sokaktaki evlerin sahipleriyle görüşen müteahhit firma hak sahipleriyle anlaşma sağladı. Yaşlı kadınla da görüşen müteahhit firma, evini kat karşılığı vermek isteyen kadınla anlaşamadı. Başka hissedarları da olan evin sahipleriyle anlaşma sağlayamayan müteahhit firma evin bulunduğu sokaktaki anlaştığı evleri yıktı. Sokakta bulunan diğer evler yıkılınca Kutluca'nın evine girmek için kullandığı kapının önünde yıkımın ardından yaklaşık 5 metre yükseklikte çukur oluştu. Akrabasının evinde kalan yaşlı kadın, evine girmek için komşusunun kapısını kullanıyor.

"BAŞKASININ KAPISINDAN GİRİP ÇIKIYORUM"

"Müteahhit bana evden çıkacaksın dedi. Bende ev istedim, "Nereye çıkayım, benim kimsem yok. Bana ev bul, çıkarım" dedim. 40-50 yıllık evi dağıtıp başkasının kapısına nasıl gideyim. Bana ev vermedi, "Sana buradan asla yer yok" dedi. Ben de o zaman "Evimi vermem" dedim. Sonra ben kardeşimde kalıyordum. Geldim ki çukur açılmış. Bir haftadır başkasının kapısından girip çıkıyorum. Suyum kesildi, tuvaletlerim kapandı.Dalgınlıkla çukura düşersin diye yeğenim kendi evine götürdü." dedi. Evinin önündeki çukuru görünce çok üzüldüğünü belirten Kutluca, "Görünce ağlayıp sızladım. Çukura düşerim diye korktum. Kapıyı buradan kilitleyip anahtarı verdiler. Buradan girip çıkma dediler. Validen yardım istiyorum. Yardım edecek kimsem yok benim." dedi.

Görüntü Dökümü:

------------------------

-Ev çevresinden görüntü

-Çukurdan görüntü

-Emine Kutluca ile röp

-Genel detaylar

====================================================

Otomobil alev alev yandı

Zonguldak'ın Ereğli İlçesi Ormanlı Beldesi'nde seyir halindeki otomobil alev aldı. Sürücünün inmesinden aracın LPG tankı patladı.

Ahmet Aktaş yönetimindeki 67 LR 928 plakalı otomobilin motor bölümü Ereğli-Ormanlı yolunda seyir halindeyken alev aldı. Aktaş, yol kenarında durdurduğu aracından indi. Alevler kısa sürede büyüdü. Aktaş, itfaiyeden yardım isterken yangın aracın arka tarafını da sardı. Bu sırada arkadaki LPG tankı patladı. Gelen itfaiye ekibi yangını söndürdü. Ancak araç kullanılmaz hale geldi.

Görüntü dökümü

-------------------------

-Otomobilin yanması

-Sürücünün yangının nasıl başladığını anlatması

-Otomobilden alevlerin yükselmesi

-LPG tankının patlaması ve alevlerin aniden yükselmesi

-Yolda bekleyen araçlar ve sürücüleri

-İtfaiyenin gelmesi ve yangına müdahalesi

Süre: (6.58) Boyut: (214 MB)

DHA

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Tel : +49 (0) 615098 03 04 Faks : +49 (0) 615098 03 05