Dha Yurt Bülteni - 11

Dha Yurt Bülteni - 11

ADIYAMAN'da, Covid-19 vakaları gözlenen 2 sokak ve 5 ev karantinaya alındı.

ADIYAMAN'DA 2 SOKAK VE 5 EVDE KARANTİNA UYGULAMASI

ADIYAMAN'da, Covid-19 vakaları gözlenen 2 sokak ve 5 ev karantinaya alındı.

Adıyaman Valisi Aykut Pekmez, başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu kararlarıyla kentte Covid-19 vaka sayılarının artmasıyla İmamağa, Bahçelievler, Sıratut, Malazgirt ve Alitaşı Mahallesi'nde 5 ev ile Bahçelievler Mahallesi'nin 962 ve 958 nolu sokakları 14 gün süreyle karantinaya alındı. İl Hıfzıssıhha Kurulu kararın ardından 2 sokak ile evlerin bulunduğu bölgelerde polis ekipleri önlem alırken sağlık görevlileri de karantinaya alınan adreslerde bulunanları kontrolden geçirdi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

---------------------------------

- Karantinadaki sokaklar

- Sağlık görevlileri

- Polis ekiplerin uyarması

- Vatandaşların sağlık kontrolü

- Bazı vatandaşlar ambulansla götürülmesi

- Genel ve detay görüntüler

=======================

Vali Bilmez'den korunacak alan ilan edilen Keşiş Gölü'nde inceleme

VAN Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, kesin korunacak hassas alan ilan edilen Gürpınar ilçesindeki Keşiş (Turna) Gölü'nde incelemelerde bulundu. Vali Bilmez, "4-5 yıl öncesine kadar kimse buralara kolay kolay gelmezdi. Buralara çok şey yakışır, halaylar, dostluklar ve kardeşlik yakışır" dedi.

Gürpınar ilçesindeki 2 bin 545 rakımlı Keşiş Gölü, şubat ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla "Kesin Korunacak Hassas Alan" ilan edildi. Tarihi özelliğinin yanı sıra doğal güzellikleri ile de ilgi gören Keşiş Gölü, aynı zamanda zengin bitki örtüsü ile hayvancılık için de önem arz ediyor.

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Gürpınar Kaymakamı Fatih Sayar ile Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış ile birlikte Keşiş Gölü'nde incelemelerde bulundu.

YÖRE HALKI BU GÜZEL DOĞAYA SAHİP ÇIKMALI

Gördüğü manzara karşısında çok etkilendiğini söyleyen Vali Bilmez, "Muhtemelen 4- 5 yıl öncesine kadar kimse buralara kolay kolay gelmezdi. Buralara çok şey yakışır, halaylar, dostluklar ve kardeşlik yakışır. Ciddi bir güzelliği barındıran buraların doğal yapısı bozulmamalı ve yöre halkı da bu doğal güzelliğe sahip çıkmalıdır. Dünyada bir dönem sanayi belirleyici oldu. Ancak artık doğal yaşamın belirgin bir şekilde etkili olacağı bir döneme doğru gidiyoruz. Van'da koruma altına alınması gereken bu tür alanların hemen hemen hepsi Sayın Cumhurbaşkanımızın kararnameleri ile koruma altına alınarak doğal sit alanları haline getirildi. Buraların muhafaza edilmesi ve kullanıma açılması inşallah zamanla gerçekleşir" dedi.

BURADAKİ GÜZELLİKLERİ ANLATMAK ÇOK ÖNEMLİ

Yörenin doğal güzelliklerin tanıtılmasının da önemli olduğuna işaret eden Vali Bilmez, sözlerini şöyle sürdürdü"

"Kent olarak turizm açısından ciddi bir potansiyelimiz var. Van Gölü havzası genel olarak hem tarihi hem doğal güzellikleri bünyesinde barındırıyor. Ama bölgenin turizm ile tanışması ve yatırımcıların bu bölgede turizm alt yapısını oluşturması gerekiyor. Bizlere de düşen, devlet olarak buraları korumak ve buraların alt yapısını oluşturmaktadır. Turizmle uğraşan iş adamlarımızın da buraları pazarlayabilecekleri bir alan olduğunu bilmelerini istiyoruz. Son yıllarda ilimize çok ciddi bir ilgi vardı. Bu yıl da ciddi bir sıçrama bekliyorduk. Maalesef bu pandemi süreci bizleri olumsuz yönde etkiledi. İnşallah hızlı bir şekilde normalleşerek turizmde güzel bir noktaya gelir ve bölgemizin lokomotifi oluruz. Uzun vadede bu bölgenin kalkınmasına en fazla katkı sağlayacak olan araç turizmdir. Fabrikalarımız yok ama doğal güzelliklerimiz ve günlerce gezip dolaşılacak tarihi mekânlarımız var."

Van'daki tarihi ve doğal güzelliklerin keşfedilmeye başlandığını anlatan Vali Bilmez, geçen yıl sadece İran'dan Van'a günlük giriş yapan turist sayısının 4 bin civarında olduğunu hatırlatarak, "İlimiz dışında da turizm ile uğraşan hemşehrilerimiz olduğunu biliyoruz. İnşallah onlar da ilerleyen zamanlarda bir araya gelerek ilimiz turizmini geliştirmek istiyoruz" diye konuştu.

'KEŞİŞ GÖLÜ, DOĞA HARİKASI BİR YER'

Yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış ise, "Buraların koruma altına alınması ile ilgili Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın valimize teşekkür ediyoruz. Keşiş Gölü Yaylası bu haliyle güzeldir. Herhangi bir yapılaşma bu doğallığa zarar verir. Bu yıl içerisinde burada bir koyun kırpma festivali yapmayı planlıyorduk. Bununla ilgili hazırlıklarımız da vardı. Ancak pandemi nedeniyle bunu yapamıyoruz. İnşallah önümüzdeki yıllarda başka festivaller de yaparak buraların tanıtımına katkı sunacağız. Keşiş Gölü yaklaşık olarak 100 bin küçükbaş hayvanın nefes aldığı ve beslendiği bir havzadır. Bu bakımdan da burası ilimiz ve ilçemiz için son derece önemlidir" ifadelerini kullandı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-----------------------------

-Keşiş Gölü etrafındaki rengarenk çiçekler

-Vali Bilmez'in açıklaması

-Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış'ın açıklaması

-Keşiş Gölü bölgesi

======================

TSE belgesi alan otel, normallesme sürecinde ilk müşterisini karşılıyor

Koronavirüs salgını tedbirleri sonrası kontrollü sosyal hayat ve normalleşme sürecinde otellerde bugün ilk müşterisini kabul edecek. TSE'den Türkiye'de sağlıklı turizm belgesini alan ilk otel olan Antalya'nın Serik ilcesine bağlı Belek turizm merkezindeki Sueno Deluxe Otel, koronavirus salgını sonrası normalleşme sürecinde bugün ilk müşterisini karşılayacak.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

--------------

- Otelden detay görüntüler

- Alınan önlemlerden detay görüntüler

- Muhabir Ahmet İstek in Anonsu

- Detaylar

========================

Çay ocağı işletmecisinden siperlikli önlem

ZONGULDAK'ta normalleşme sürecinde hareketlilik yaşanırken uzun süre sonra açılan çay ocakları ve lokantalarda yoğunluk dikkat çekti. Çay ocağı işletmecisi Nedim Atalay, maste ve siperlik takarak hizmet verdi.

Seyahat kısıtlamasının kalkmasının ardından bazı işletmelerinde açılmasıyla Zonguldak'ın cadde ve sokaklarında hareketlilik oluştu. Özellikle 2,5 ay sonra kapılarını açan kıraathaneler, çay ocakları ve lokantalar da yoğunluk dikkat çekti. Müşterilerin maske ve sosyal mesafe kurallarına uyduğu gözlenirken, işletme sahipleri müşterilerini maske, eldiven ve koruyucu siperlik kullanarak hizmet verdi. Çay ocağı işletmecisi Nedim Atalay, tedbirleri alarak iş yerini açtığını belirterek, "Her türlü önlemleri alarak iş yerimiz hizmete açtık. Öncelikle sosyal mesafe kurlarına göre oturma yerlerini ayarladık. Gelen müşterimize önce dezenfektan sıkıyoruz. Bizlerde maske, eldiven ve koruyucu siperlik kullanıyoruz. İsteyen kağıt bardak isteyene is cam bardakta çay veriyoruz." dedi.

Dışarıda çay içmeyi özlediğini ifade eden Gökmen Başoğlu ise, "Dışarıda çay içmeyi çok özemişiz. 2,5 ay sonra çay ocakları açıldı. Bizde arkadaşımızla birlikte çay içmeye geldik. İnşallah koronavirüs ülkemizde tamamen biter de hayat iyice normale döner" diye konuştu.

Görüntü DÖkümü

-Alaplı dezenfekte çalışması

-Sİperlikle müşterilere hizmet

-Röportaj

-Kent merkezinden detaylar

========================

Kapalı havaya rağmen denize girdiler

İzmir'de havanın kapalı olmasına rağmen 1 Haziran'dan itibaren plajların açılmasıyla pek çok vatandaş soluğu denizde aldı. Çeşme Ilıca Plajı'na giren vatandaşlar, "Uzun süredir bu anı bekliyorduk. Denize girmeyi çok özlemişiz. Havaya rağmen su da çok güzel" dedi. Öte yandan Çeşme esnafı ve otelcisi ise işletmesinde hazırlıklara tamamlayıp, müşterilerini beklemeye başladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeyle 1 Haziran'dan itibaren yeniden halka açılan plajlar, vatandaşların ilgisiyle karşılaştı. Kimi vatandaş sahilde yürüyüş yaptı kimisi ise İzmir'de havanın bulutlu olmasına aldırış etmeden denize girdi. Manisa'dan Çeşme'ye denize girmek için geldiğini söyleyen Yunus Emre Ezmeci (30), "Manisa'dan sırf denize girmek için geldim. Suyun sıcaklığı çok güzel. Yasağın kalkmasını bekledik. Denize girmeyi çok özlemişim" dedi. Denize giren bir başka vatandaş Uğur Yapıcı (28) ise "Su çok güzel. Nihayet denize kavuştuk. Çok özlemişiz. Denizden sonra çarşıyı gezeceğiz" ifadelerini kullandı. Plaja yürüyüş yapmak için gelen Didem Atakan (45) da, şu ifadeleri kullandı:

"Yürüyüş için plaja geldik. Çok şükür ki uzun bir aradan sonra tekrar sahildeyiz. Yürüyüş sonrasında denize gireceğiz. Bunu da her gün tekrarlamayı düşünüyoruz."

ÇEŞME ESNAFI HAZIR

1 Haziran itibariyle dükkanlarını açan Çeşme esnafı ve otel işletmecileri de, müşterilerini heyecanla beklediklerini söyledi. Çeşme esnafının hijyenik koşullar içerisinde satışa hazır olduğunu söyleyen Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Osman Köfüncü, "Dört gözle üç aydır bu anı bekliyoruz. Konulan tedbirlerin herkesin uymasını diliyoruz ve mart başına dönülmesini istemiyoruz. Tüm çalışmalarımızı tamamladık, Çeşme esnafı eski canlı günlerine hazır. Hijyen kurallarını uygulayarak Çeşme esnafı müşterisini bekliyor. Eski hareketli günlere kavuşmayı istiyoruz" dedi.

'DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ'

Esnaf Kadir Akgüven (51) ise, müşterilerini özlediklerini dile getirerek, şöyle konuştu: "Müşterilerimizi çok özledik. Masalar arasında sosyal mesafe kuralına uymaya çalışarak, hijyene dikkat ederek müşterilerimizi bekliyoruz."

Çeşme'de butik otel işletmeciliği yapan Mutlu Duman (44) da, otele gelecek olan misafirlerin maske, dezenfektan gibi malzemeleri karşılayacaklarını söyleyerek, salgına karşı işletmesinde ilaçlama çalışmalarının hızlandığını ifade etti. Duman, "İlaçlama konusunda hız verdik. Geçen hafta bütün odalarımız temizlettik. Bugün de ilaçlamamızı yapıyoruz. Biz de Çeşme'deki oteller olarak bu sürece hazırız. Misafirlerimiz için maskeden tutun da diğer malzemelerine kadar her şeyin tedarikini sağlayacağız. Müşterilerimizi dört gözle bekliyoruz."

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

- Denize giren vatandaşlarla röportaj

- Sahilde yürüyüş yapan vatandaşlarla röportaj

- Çeşme Esnaf Odası Başkanı Osman Köfüncü'yle röportaj

- Esnaf Kadir Akgüven'le röportaj

- İşletmeci Mutlu Duman'la röportaj

- Gökçe Adar anons

- Çeşme Ilıca Plajı'ndan görüntüler

- Genel ve detay görüntüler

=======================

Sporu özleyen İzmirliler salona koştu

KORONAVİRÜS önlemleri kapsamında bir süre kapalı kalan spor salonları da normalleşme sürecinde bugün hizmete açılınca İzmirliler bu işletmelerin yolunu tuttu.

Kovid-19 salgını sonrası sosyal izolasyonun sağlanabilmesi amacıyla birçok işlemenin faaliyetlerine geçici süreyle ara verildi. Restoran, AVM ve spor salonları gibi birçok işletme, bu süreçte kapalı kaldı. Türkiye'nin virüs karşısındaki mücadelesi başarılı bulununca hayatın normalleşme süreci bugün itibariyle başladı. Kapalı kalan işletmeler bugün tekrar hizmete açıldı. Bu işletmelerden spor salonları da kapılarını açtı. Düzenli spor yapan birçok İzmirli, bu sabahtan itibaren salonların yolunu tuttu. Hizmete başlayan salonlarda pandemiye karşı önlemler alındı.

10 METREKAREYE 1 KİŞİ

Kentin kalbi denilen yerlerden Alsancak Semtinde salon sahibi Mustafa Piçakcı, alınan önlemlerden bahsederek, "Uzun bir aranın ardından salonlarımız açıldı. Çeşitli önlemler aldık. İlk olarak salona gelen müşterilerimiz, solanda kullanacağı ayakkabıyı giyiyor. Ardından hijyenik paspasımızla ayakkabılarını dezenfekte ediyor. İçeri giren üyemizin ateşi ölçülüyor. Sonrasında ellerini dezenfekte ediyorlar. Kurallar gereği 10 metrekareye 1 kişiyi alıyoruz. Burası 40 metrekarelik bir alan olmasına karşın, 3 kişiyi alıyoruz önlem amaçlı. Makinelerin arasında en az 2 metre mesafe olmak üzere. Üyelerimiz muhakkak havlu kullanmak sorunda. Dersler sonrası ekipmanları dezenfektanlarla temizliyoruz. Dersler arası 30 dakika zaman bırakıp bu süreçte salonu havalandırıyoruz. Çünkü klimaları kullanmamız bu süreçte yasak. Sonrasında bir sonraki üyelerimizi kabul ediyoruz. Üyelerimizi randevuyla alıyoruz. Salonları 1'er kişi kullanabiliyor. Ancak dolaplar ve duş kabinlerini kullanmak yasak" dedi.

Salona spor yapmaya gelen tekstil mühendisi evli ve 1 çocuk babası Nihat Elmas (38), "Pandemiden önce spor bizim yaşam tarzımızdı. Haftada 4-5 gün spora giderdik. Bunun yokluğunu fazlasıyla hissettik. Salonlar açılır açılmaz hemen randevumuzu aldık. Gözümüzü burada açtık. Tekrar sporla buluşmak çok güzel. Kaldığımız yerden devam etmek istiyoruz" dedi. Yine spor için salonun yolunu tutanlardan sınıf öğretmeni Arzu Yünel (32), "Aylardır sporsuz kaldık. Bu dönemde kas kaybettik. Sırt ağrılarımız oldu. Tekrardan salonların açılması iyi oldu" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

- Solandan görüntü

- Müşterilerden görüntü

- Genel v edetay görüntüler

========================

Ayder Yaylası'nda turizm sezonu tulumla açıldı

RİZE'nin Çamlıhemşin ilçesinin ünlü Ayder Yaylası'nda koronavirüs tedbirleri kapsamında kapalı olan turizm işletmeleri yeniden hizmet vermeye başladı. Yaylada sezon ilk gün tulum çalgıları eşliğinde başladı.

Çamlıhemşin ilçesi Ayder Yaylası'nda koronavirüs tedbirleri kapsamında kapalı tutulan otel, pansiyon ve restoranlar bugün açıldı. Normalleşme süreci ile yeniden turizm işletmelerini açanlar, sosyal mesafeye göre masalarını dizayn etti, hijyen için önlemler alarak müşterilerini beklemeye başladı. Yaylada turizm sezonunun ilk gününde tulum eşliğinde yöresel çalgılar çalanlar, sezona "merhaba" dedi.

Turizm işletmeciliği yapan Münire Özkan sezonu normalleşme ile birlikte açtıklarını belirterek "Biz de yavaş yavaş işletmelerimizi açıyoruz. Ayder'de devam eden bir yol çalışması var, bu yol çalışmasının bitmesi ile beraber burası eski hareketli günlerine geri dönecek. Biz esnaflar olarak her türlü hazırlıklarımızı yaptık. Yaylamızın temiz havasından, manzarasından faydalanmak isteyen misafirlerimizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumdayız" dedi.

Sevilay Aydın ise "Normalleşme süreci ile beraber bizden istenen kuralları yerine getirdik, gerekli hazırlıklarımızı yaptık, misafirlerimizin gelmesini bekliyoruz. Biz tabii ki bu süreçte gerekli kuralları harfiyen yerine getireceğiz, gelen misafirlerimizin de aynı duyarlılıkla hareket etmesini bekliyoruz. Çamlıhemşin'de bu süreçte hiçbir virüs vakasının görülmemesi tabii bizler için de olumlu bir durum. Misafirlerimiz gönül rahatlığı ile Ayder Yaylası'na gelebilirler, yaylamızın muhteşem manzarası ve temiz havasından istifade edebilirlerö diye konuştu.

Safiye Subay da "Yeni dönemle ilgili olarak konulan kurallar çerçevesinde buradaki esnaflar hazırlıklarını tamamlıyorlar. Çamlıhemşin'de bugüne kadar herhangi bir virüs vakası olmadı, o yüzden de burada gönül rahatlığı ile misafirlerimizi ağırlayacağız. Bu kadar muhteşem bir manzaranın, temiz havanın olduğu yerde de zaten bir virüs barınmaz. Bizler de gerekli hijyen kurallarına uyarak, iş yerlerimizde dezenfektelerimizi yaparak misafirlerimizi ağırlamayı sürdüreceğizö ifadelerini kullandı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-Ayderden detaylar

-Yol çalışmasından detaylar

-İşyerlerini açan esnaftan görüntü

-iş yerlerinde temizlik çalışması

-Ayder düzünde tulumla türkü söyleyen yöre kadınları

-Muhabir anonsu (Arzu Erbaş)

=========================

DHA

HABERE YORUM KAT