Dha Yurt Bülteni-11

Dha Yurt Bülteni-11

ORDU'ya yurt içi ve yurt dışından gelen gurbetçi vatandaşların sayısının artmasıyla, koronavirüs vakaları yeniden artışa geçti.

Ordu'ya koronavirüs vakaları yeniden artış gösterdi

ORDU'ya yurt içi ve yurt dışından gelen gurbetçi vatandaşların sayısının artmasıyla, koronavirüs vakaları yeniden artışa geçti. Kentte 1 günde 7 pozitif vakaya rastlanıldı. Ordu Valisi Seddar Yavuz, "İlimize yurt içinden ve yurt dışından gelen şahısların sorumsuzca davranışları sebebiyle maalesef pozitif vakalarda artış görülmektedir" dedi.

Ordu'da koronavirüs vakalarının Ramazan bayramı itibariyle tekrar artmaya başladığı gözlendi. Yurt dışı ile İstanbul ve Kocaeli gibi büyükşehirlerden Ordu'ya gelen gurbetçilerle birlikte pozitif vaka sayılarının çoğalmaya başladığı belirtildi. Kentte sadece 1 günde 7 pozitif vaka tespit edilmesi nedeniyle, bu kişilerin temaslı olduğu kişilerinde belirlenmesi ve tespit edilmesi için çalışma başlatıldı. Ordu'da bu zamana kadar toplam 11 bin 200 test alındığı, 300 hastanın iyileştiği, 22 kişinin vefat ettiği belirtildi. Entübe sayısının 3 olduğu kentte yoğun bakımda 7 hastanın da tedavisinin sürdüğü öğrenildi. Sahil, cadde ve sokaklarda sosyal hareketliliğin artmasıyla, Ramazan bayramından önce yeni vakaların rastlanmadığı kentte, bayram sonrası pozitif vakalar olduğu gözlendi.

'SALGININ BİTTİĞİ VARSAYIMIYLA HAREKET EDİLİYOR'

Dışarıdan Ordu'ya gelen bazı kişilerin, koronavirüs tedbirleri kapsamında belirlenen kurallara ve alınan tedbirlere uymadığını hatırlatan Vali Seddar Yavuz, son dönemde pozitif vaka sayısında artış yaşandığına dikkat çekti. Ordu'ya dışarıdan gelen vatandaşları uyaran Vali Yavuz, "İlimize yurt içinden ve yurt dışından gelen şahısların sorumsuzca davranışları sebebiyle maalesef pozitif vakalarda artış görülmektedir. Buna ilaveten, havaların ısınmasıyla birlikte vatandaşlarımız, sokağa, caddelere, park, meydan ve sahillere akın ettiler. Bazı cadde ve sokaklarda ciddi insan kalabalıkları oluşturuluyor. Adeta salgının bittiği varsayımıyla hareket ediliyor. Yapmış olduğum denetimlerde bu durumu gözlemliyorum. Yaratılan bu sosyal hareketlilik, ilimizde pozitif vakalarda artışa neden olabilmektedir. Aksi takdirde, pozitif vakalarda artış olabilir" dedi.

'MUHTARLAR TAKİP EDECEK'

Ordu'ya dışarıdan gelen vatandaşların kendilerini çok iyi izole etmeleri gerektiğini de belirten Vali Yavuz, "Son günlerde ilimize başka illerden ve yurt dışında gelen vatandaşlarımız oluyor. Bu kişilerin mutlak suretle takip edilmesi gerekiyor. Mahalle muhtarlarımız, mahallelerine dışarıdan gelen şahısları takip edip, mutlak suretle güvenlik birimlerimize bildirmeleri gerekir. Bu kişilerin çok iyi izole olmaları sağlanmalıdır" şeklinde konuştu.

Caddede yürün vatandaşların kurallara dikkat etmediğini belirten Cengiz Kırca da "Biz elimizden geldiğince bu konuda dikkat ediyoruz, maskemizi takıp sosyal mesafeye uyuyoruz. Fakat genel olarak caddede görüyorsunuz vatandaş maskesini doğru düzgün takmıyor, sosyal mesafeye uymuyor. Genel olarak kurallara uyulmadığını hepimiz görüyoruz. Yasaklarla, cezai işlem uygulamayla bu işleri çözemeyiz. Vatandaş olarak bizler hepimiz duyarlı olup bu sorundan hep birlikte mücadeleyle kurtulabiliriz" dedi.

-GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

--------------------------

-Muhabir anonsu

-Caddede vatandaşlardan görüntü

-Vatandaşlarla röportaj

-Sahilden görüntü (drone)

-Diğer detaylar

================

Turizm cennetinde tatilci değil, tamirci, yoğunluğu

ÇANAKKALE'nin Kuzey Ege Denizi'ndeki turizm cenneti Bozcaada'da restoran ve kafeler 1 Haziran tarihinde açılacak, konaklama tesillerinin açılış tarihi ise, 22 Haziran olarak ön görülüyor. Turizm sezonu için hazırlıkların başladığı adaya tatilcilerden önce tamirci, toptancı ve işçiler gidince Geyikli feribot iskelesinde yoğunluk yaşandı. Adaya çalışmak üzere gidenlerden izni olanlar feribota alındı, olmayanlar ise geri çevrildi.

Koronavirüs salgını sürecinde hasta sayısındaki düşüş ile birlikte Türkiye'de normalleşme adımları atılmaya başladı. 1 Haziran'da restonalar ve kafelerin açılması kararlaştırıldı. Çanakkale'nin Kuzey Ege Denizi'ndeki turizm cenneti Bozcaada'da hareket başladı. Koronavirüs önlemleri kapsamında haftada bir gün yapılan feribot seferi için Bozcaada'ya gitmek isteyenler Geyikli feribot iskelesinde hem araç hem de aya olarak yoğunluk yaşanmasına neden oldu. Ancak bu kez tatilci yoğunluğu değil, tamirci, işçi ve toptancı yoğunluğu yaşandı. Adadaki işletmelerin bakım onarım ve tamir işlerinde çalışmak için gelen ustalar dışında bağlarda çalışmaya gelen işçiler ise yine adanın zaruri ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayan toptancıların oluşturduğu yoğunlukta polis ve jandarma sıkı bir denetim uyguladı. Geyikli feribot iskelesinde feribota binmek için bekleyen yayalara sosyal mesafe uyarısı yapıldı Yaya ve sürücülerin girişte ateşleri ölçüldü. Ayrıca, adaya gidiş için önceden kaymakamlığa yaptıkları izin başvurusu neticesinde isimleri jandama ve polise bildirilmeyenler, listede isimleri olmadığı gerekçesiyle feribota alınmadı.

GÜNÜBİRLİKÇİLERİN ADAYA ALINMAMASI TARTIŞILIYOR

Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte adada erken aldıkları tedbirler kapsamında şuana kadar koronavirüs vakası görülmediğini belirtti. Başkan Yılmaz, "Bozcaada son yıllarda turizmin cazibe merkezi haline geldi. Hali hazırda yaz aylarında normal talepte günlük 10-15 misafir ağırlıyor. Ancak bu yaz için Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun vazgeçmeyeceği 3 temel nokta var. Maske kullanımı, hijyen ve sosyal mesafe. Sosyal mesafe Bozcaada'da uygulandığı zaman 7 bin 700 civarında olan yeme içme tesislerindeki oturma kapasitesi otomatik olarak 3 binlere düşecek. Bozcaada'da 4 bin 300 civarında yatak kapasitesi var. Sosyal mesafenin uygulanması durumunda ada sokaklarının dar olması, yeme içme tesislerinin kapasitesinin yüzde 50 düşecek olması nedeniyle Bozcaada'ya konaklamasız gelecek misafirlere yönelik bir takım önlemler almak için tüm paydaşlar ile bir tartışma içerisindeyiz. Günübirlik gelen misaferler belli bir kota ile mi alınacak, belli bir süre içinde mi alınacak, ya da hiç alınmama gibi bir durum olabilir mi diye bir fikir alış verişi yapılıyor. İlerleyen süreçte hem Bozcada halkını, hem de esnafını üzmeyecek, gelen misafirlerin de burada sağlıklı bir yaşam geçireceği planlama üzerinde uzlaşılacaktır" dedi.

KONAKLAMA TESİSLERİ 22 HAZİRAN'DA AÇILACAK

Bozcaada'daki konaklama tesislerinin açılış tarihi koronavirüs salgını nedeniyle 19 Mart'ta alınan karar ile Nisay anı sonuna erlenmişti. Sonrasında yeni bir karar ile konaklama tesislerinin açılış tarihi 31 Mayısa ötelendi. Ancak, konaklama tesislerinin açılış tarihinin 22 Haziran'da olması yönünde yeni bir düşünce ortaya atıldı. Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, "Bozcaada'nın bütün paydaşları olarak oluşturduğumuz bir ortak akıl ile adada sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı bir turizm için taslak plan hazırladı. 1 Haziran itibariyle restoran ve cafelerimiz Türkiye ile eş zamanlı olarak açılıyor. Ancak konaklama tesisleri için bir adım daha geriden gitmenin sağlıklı olacağını düşündük. Konaklama tesislerinin 22 Haziran'da açılması planlanıyor. Haftada bir gün yapılan feribot seferlerinin de önümüzdeki haftadan itibaren 22 Haziran'a kadar haftada 3 gün yapılması düşünülüyor. Sonrasında yeni bir düzenleme ile seferler hergün yapılacaktır" diye konuştu.

GÜNÜBİRLİKÇİLERİN GELMESİNİ İSTEYEN DE VAR, İSTEMEYEN DE

Adada berber dükkanı bulunan Mahmut Tezcan, "Bana göre Bozcaada'ya herkesin gelme hakkı var. Çünkü özgürlük var. Ben istediğim zaman bir yere gidebiliyorsam onlar da gelebiler. Bir kontrol mü olur, nasıl olur bilmiyorum ama herkes gelmeli. Sosyal mesafe ile kendimizi koruyacağız. Günübirlikçilerden para kazananlar da var. Onların da ekonomiye katkısı var" dedi.

Nalbur dükkanı bulunan Ali Şener, "Günübirlikçilerin adaya alınmaması konusuna sıcak bakmıyorum. Diğer insanları da tatilden muhrum etmek doğru değil. Bu karar günübirlik adaya gezmeye gelenler için iyi olmaz. Günübirlikçilerin adaya alınmaması turizmi etkiler. Ben gelmelerinin iyi olacağını düşünüyorum. Ada girişinde sistemli bir kontrol olursa adalılar olarak biz de rahat ederiz" diye konuştu.

Bozcaada'da yaşayan Esin Erel isimli vatandaş ise, "Adadaki kapasitenin aşılmaması açısından sağlık en önemli unsur olduğu için günübirlikçilere belirli bir engel getirilmesinden yanayım" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------

-Bozcaada'dan genel ve detay görüntüler.

-Feribotttan görüntüler.

-Geyikli Feribot iskelesinde bekleyen araçve günü birlik işçilerdeb görüntüler.

-Geyikli feribot iskelesinde vatandaşların ateş ölçümü ve kimlik kontrolünden görüntüler.

-Günü birlik işçilerle röp.

-Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz ile röp.

-Berber Mahmut Teczan ile röp.

-Nalburcu Ali Şener ile röp.

-Ada halkından Esin Erel ile röp.

-Bozcaada kalesinden genel görüntü.

===================

Erzurum'da futbol sahaları dahil 781 noktada cuma namazı kılındı

KORANAVİRÜS tedbirleri kapsamında 16 Mart'tan itibaren ibadetin yasaklandığı camiler bugün kapılarını açtı. Erzurum'da pandemi kurulunca belirlenen ve aralarında atletizm pisti ile futbol sahalarında bulunduğu 781 noktada cuma namazı kılındı.

Koronavirüsle mücadelede kapsamında açıklanan normalleşme kararları çerçevesinde ilk cuma bugün cami bahçeleri ve pandemi kurulunca belirlenen açık alanlarda kılındı. Erzurum'da pandemi kurulu tarafından cuma namazı kılınacak yerler arasında açıklanan atletizm pisti ile deniz seviyesinden 2 bin metre yükseklikteki "Yüksek İrtifa Kamp Merkezi'ndeki futbol sahaları cemaatle buluştu. Dün yapılan hazırlıklarda kıbleyi belirleyen görevliler, daha sonra sosyal mesafe kuralına göre cemaat için saf çizgilerini beyaz boyayla çizdi. 1,5 metre aralık bırakılarak işaretlenen atletizm pisti ve her futbol sahalarında binlerce kişi namaz kıldı.

Cuma namazı kılmak için belirlenen alanlara gelenler abdestlerini ev veya işyerinde alırken maskelerini takıp, seccadelerini yanlarında getirdi. Namaz için gelenlere maskesi olmayanlara maske ve dezenfektan döküldükten sonra içeriye alındı. Salgın sonrası kılınan ilk Cuma namazına Vali Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen katıldı. Yaklaşık 10 bin kişinin kıldığı cuma namazına gelenlerin oldukça heyecanlı olduğu görüldü. Bazı vatandaşlar cep telefonları bu anı ölümsüzleştirdi. Müftü Hasan Hüsnü Sula hutbe verdikten sonra cuma namazını kıldırdı. Müftü Hasan Hüsnü Sula, "Koronavirüs tedbirlerinden sonra ilk cuma namazına bugün İstanbul'un Fethinin yıl dönümü olan 29 Mayıs tarihinde inşallah camilerin fethi de nasip oldu. Cuma namazından sonra, sünnet namazlar evde kılınacak. Cuma namazını kılacak vatandaşlar, seccadeleri ile geldi. Olmayan kişilere ise belediyeler tarafından tek kullanımlık seccadeler verildi" dedi.

TARİHİ MEKANLARDA CUMA

Erzurum'da tarihi mekanlarda cuma namazına ev sahipliği yaptı. Lalapaşa Camii, Erzurum Kalesi, Çifte Minareli Medrese ile Narmanlı Camii'nin bahçeleri cemaatle doldu. Görevliler, bahçeleri dolduran vatandaşları sosyal mesafe konusunda sık sık uyardı. Büyükşehir Belediyesi ile Yakutiye Belediyesi, cuma namazına gelen vatandaşları dezenfekte edip tek kullanımlık seccade ve maske verdi. Yakutiye Belediye Başkanı Mahmut Uçar, cuma namazı sebebiyle büyük camiler için mihrap ve minber yaptırdıklarını söyledi. Uçar, ayrıca namaz için gelenlere seccade ve maske dağıttıklarını bildirdi.

Ezanın okunmasıyla birlikte 4 ayrı tarini mekanda imamlar namaza başladı. Cuma vaazında vatandaşlar salgın ve alınan tedlbirler karşısında uyarıldı. Cuma namazının farzını kılan vatandaşlar, alanlardan ayrıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-----------------

-Lalapaşa camii bahçesi

-Gelen vatandaşların yerlerini alması

-İmamlar için yaptırılan mihrap ve minber

-Görevlilerin vatandaşları uyarması

-Başkan Mahmut Uçar'la röp

-Erzurum kalesi önünde namaza hazırlanan vatandaşlar

-Görevlilerin dezenfekte döktükleri vatandaşlara seccade vermesi

-Çifte Minareli Medrese bahçesinde namazı bekleyenler

-Ezanın okunması ve bölgeden genel görüntüler

-Narmanlı cami bahçesinde namaz kılanlar

-Erzurum kalesi önünde cuma namazının kılınması

-İmamın vaazından genel ve detaylar

-Namazdan genel ve detay görüntüler

-Namaz sonrası vatandaşların ayrılması

-Futbol sahasından detay

-Vatandaşların alana gelişi

-Hümeyra Pardeli'nin anonsu

-Vatandaşlarla röp.

-Ezanın okunması

-Müftü Hasan Hüsnü Sula ile röp.

-Detaylar

-Cemaatin dağılması

-Drone ile çekilen görüntüler

================

Sivas'ta tarihi kent meydanında cuma namazı coşkusu

SİVAS'ta koronavirüs tedbirleri ile durdurulan cuma namazlarının yeniden başlaması nedeni ile 110 cami yeniden cemaatle ibadete açıldı. Tarihi kent meydanında binlerce kişi cuma namazı için saf tuttu.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye genelinde tüm camilerde yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı alınan tedbirler kapsamında 16 Mart'ta cemaatle namaz kılınmasına ara vermişti. Koronavirüs salgını nedeniyle 16 Mart'ta ibadete kapatılan camiler, bugün kademeli olarak yeniden açıldı. Sİvas'ta da belirlenen 110 cami ve civarında cuma namazları kılındı. Sivas tarihi kent meydanında bulunan ve Şifaiye Medresesesi, Buruciye Medresesesi, Çifte Minareli Medrese gibi Selçuklu eserleri ile Kale Camisi ve Sivas Kongresi binası gibi Osmanlı yapılarının bulunduğu alanda namaz kılındı. Namaza Sivas Valisi Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, il protokolü ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Çizgiler ile belirlenen sosyal mesafe kuralına uyan vatandaşlar, geniş bir ilanda uzun süre sonra yeniden cuma namazı kılmanın mutluluğun yaşadı. Cuma namazı sonrasında polis ekipleri cemaate lokma dağıttı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------

-Kent meydanındaki alandan görüntüler

-Namaz için kılanlar

-Dua edilmesi

-Kılınan namazdan görüntüler

-Detaylar

================

Van'da 74 gün aradan sonra ilk cuma namazı

KORONOVİRÜS tedbirleri kapsamında camiler ibadetlere kapıtılınca, normalleşme adımları ile birlikte Van'da binlerce vatandaş, 74 gün aradan sonra valiliğin belirlediği cami avluları, açık meydan ve parklarda ilk cuma namazını kıldı. Belirlenen alanlarda bir araya gelen binlerce Vanlı, beraberinde getirdikleri seccadelerinin üzerinde namaz kılarak, virüsün bir an önce bitmesi ve bu konuda büyük fedakarlıklar yapan sağlık çalışanları için dua etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nca koronavirüs tedbirleri kapsamında, Türkiye genelinde tüm camiler ibadetlere kapatıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından normalleşme sürecinde alınan yeni kararları açıkladı. Bu açıklamanın ardından, bugün ilk kez belirlenen açık alanlarda cuma namazı kalındı. Van'da valiliğin belirlediği açık meydan, park ve cami avlularında, 74 gün aradan sonra ilk kez cuma namazı kılındı. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı alanlara, cuma namazı için gelenler, sosyal mesafe kuralına göre saf tuttu. Seccadelerini yanlarında getiren binlerce vatandaş, kent meydanı ve kaledeki parkta saf tutarak cuma namazı kıldı.

Cuma namazının ardından, din görevlilerinin, koronavirüsün bir an önce bitmesi için ve bu konuda büyük fedakarlıklar yapan sağlık çalışanları için yapılan duaya, cemaat eşlik etti.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-----------------------------

-Parka Cuma namazı için gelenler dronla çekilen görüntüler

-Namaz kılarlarken dronla çekilen görüntüler

-Van Kent Meydanındaki cuma namazı için gelenler

-Okunan duular

-Okunan ezan

-Hutbe okunması

-Sosyal mesafaye göre saf tutan cemaat

-Namazdan genel ve detaylar

-Okunan dua

============

DHA

HABERE YORUM KAT