Dha Yurt Bülteni - 11

Dha Yurt Bülteni - 11

VAN'da, koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alınan İpekyolu ilçesine bağlı Ortanca Mahallesi'nde, sağlık ekipleri tarafından başlatılan çalışmalarda...

Taziye çadırı kurulan mahallede vaka sayısı 75'e yükseldi

VAN'da, koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alınan İpekyolu ilçesine bağlı Ortanca Mahallesi'nde, sağlık ekipleri tarafından başlatılan çalışmalarda dün itibariyle 51 olan vaka sayısı bugün 75'e yükseldi. Van Valiliği'nden yapılan açıklamada, taziye ve mevlit gibi toplu etkinliklerin yasaklandığı kaydedilerek, yasağa uymayanların 155 Polis ve 156 Jandarma hatlarına bildirilmeleri istendi.

İpekyolu ilçesinin Ortanca Mahallesi, 6 kişinin koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine 5 Mayıs'ta karantinaya alındı. Sağlık ekipleri de mahallede sağlık taraması ve test alma çalışmaları başlattı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında yasak olmasına rağmen mahallede, Eraygen Ailesi tarafından taziye çadırı kuruldu. Eraygen Ailesi üyeleri ile Muhtar Mehmet Nuri Yönten hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldı. Ardından da Muhtar Yönten görevden uzaklaştırıldı. Taziyeye katılanların yaşadıkları Gövelek, Arıtoprak ve Karakoç Mahalleleri'nde de karantina uygulanmaya başlandı. Sağlık ekiplerinin yaptığı taramayla dün itibariyle 51 olan vaka sayısının bugün 75'e yükseldiği belirlendi.

TAZİYE VE MEVLİT GİBİ TOPLU ETKİNLİKLER YASAK

Van Valiliği'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, Ortanca Mahallesi'nde taziyeye katılanların tespiti için yürütülen çalışmalar ve sağlık ekiplerinin yaptığı testler sonucu, taziye bağlantılı koronavirüs (Covid-19) pozitif vaka sayısının 75'e yükseldiği bildirilerek şöyle denildi:

"Taziye, mevlit gibi toplu etkinlikler yasaklanmıştır. Bu tür etkinlik düzenleyenleri 155 Polis ve 156 Jandarma hatlarına bildirmeniz toplum sağlığımız ve koronavirüsle mücadelemizde büyük önem arz etmektedir. Kritik bir dönemden geçtiğimizi unutmayalım. Zorunlu olmadıkça evimizden çıkmayalım. Zorunlu hallerde çıktığımız sokakta, maske takalım ve sosyal mesafeyi korumaya dikkat edelim. Bu dönemde evimizde de aile fertlerimizle sosyal mesafemizi koruyalım. İki günlük sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı ilimizde kurallara uyalım ve görevlilerimize yardımcı olalım."

========================

Süper Lig eski futbolcusunun öldürdüğü oğlunun, hastanedeki görüntüsü ortaya çıktı

BURSA'da, bir dönem Süper Lig'de top koşturan Cevher Toktaş'ın (33), koronavirüs şüphesiyle yatırıldığı hastanede boğarak öldürdüğünü itiraf etmesi sonucu cinayete kurban gittiği ortaya çıkan 5 yaşındaki oğlu Kasım Toktaş'ın, hastane bahçesindeki görüntüleri ortaya çıktı. Toktaş'ın, oğlunu fotoğrafları ile görüntülerini çektikten kısa süre sonra boğarak öldürdüğü tahmin ediliyor.

2008- 2009 sezonunda Süper Lig'de mücadele eden Hacettepe Spor'da forma giyen, şimdilerde ise Bölgesel Amatör Ligi takımlarından Yıldırımspor'da oynayan Cevher Toktaş, 23 Nisan günü oğlu Kasım'ı, öksürük ve yüksek ateş şikayetiyle Dörtçelik Çocuk Hastanesi'ne götürdü. Yapılan muayenenin ardından küçük Kasım, koronavirüs şüphesiyle hastaneye yatırıldı. Refakatçi olarak kalan Cevher Toktaş, aynı gün odadan çıkıp, oğlunun fenalaştığını söyledi. Doktorların müdahale ettiği çocuk, yoğun bakım ünitesine alındı. Ancak, yaklaşık 1,5 saat sonra hayatını kaybetti. Ölüm raporunda "nefes yetersizliği" nedeniyle hayatını kaybettiği yazılan küçük Kasım, bir gün sonra Hamitler Mezarlığı'nda toprağa verildi.

11 GÜN SONRA GELEN İTİRAF

Kasım'ın, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın kutlandığı 23 Nisan'da ise babası tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı. Olaydan 11 gün sonra, 4 Mayıs günü, Çarşı Polis Merkezi'ne giden Cevher Toktaş, oğlunu boğarak öldürdüğünü itiraf etti. Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro ekiplerince ifadesi alınan Cevher Toktaş, oğlunu sevmediğini, hastanede sinir krizi geçirip öldürdüğünü söyledi. İfadesinde oğlunun, olaydan 2 hafta önce öksürmeye başladığını belirten Cevher Toktaş, "Koronavirüs tedbirlerinden dolayı oğlum Kasım'a virüs bulaşır korkusuyla hastaneye götürmedim. Oğlum Kasım'ın rahatsızlığı artınca annemin otomobiliyle 23 Nisan 2020'de Dörtçelik Çocuk Hastanesi'ne götürdüm. Doktor oğlumu muayene etti. Koronavirüs şüphesiyle hastaneye yatırdı. Oğlumun yanında refakatçi olarak kaldım. Oğlum hastaneye yattıktan 2 saat sonra, odada ikimiz birlikteyken sinir krizi geçirdim" dedi.

YASTIKLA KAFASINA BASTIRDIM

Soğukkanlı bir şekilde cinayet anını anlatan Cevher Toktaş, "Yatakta sırt üstü yatan oğlumun üstüne yastık bastırdım. Yaklaşık 15 dakika boyunca yastığı hiç kaldırmadım. Bu arada oğlum çırpınıyordu. Ancak ben yastıkla baskıya devam ettim. Daha sonra oğlum hareketsiz kalınca yastığı çektim. Şüpheleri üzerimden atmak için, "doktor" diye bağırmaya başladım. Ardından doktor ve sağlık görevlileri odaya geldi. Onlar da gelip oğluma müdahale ederek, yoğun bakım ünitesine aldı. Oğlumun 1,5 saat yoğun bakım ünitesinde kaldıktan sonra ölüm haberini aldım" ifadelerini kullandı.

EŞİNİ ARAYIP, HABER VERMİŞ

Olayın ardından telefonla eşini arayıp haber verdiğini belirten Cevher Toktaş, "Kasım'ın ölüm haberini aldıktan sonra ne eşime ne de anne, babama oğlumu öldürdüğümü söylemedim. Cenazesini bir gün sonra hastaneden alarak, Hamitler Mezarlığı'nda toprağa verdik. Herkes oğlumun hastalıktan öldüğünü düşünüyordu. Eşim ve babam oğlumu benim öldürdüğümden habersizdi" dedi.

'OĞLUMU SEVMEDİĞİM İÇİN ÖLDÜRDÜM'

Evde otururken bir anda vicdan azabı duyduğunu ve bu yüzden polise başvurup, suçunu itiraf ettiğini belirten Cevher Toktaş, şöyle devam etti:

"4 Mayıs akşamı eşimle evimizde otururken, bir anda olup bitenleri düşündüm ve rahatsız oldum. Eşime, "benim biraz işim var" diyerek, evden çıktım. Çarşı Polis Merkezi'ne giderek olayı oradaki görevlilere anlattım. İki oğlum var. Ölen küçük oğlumu doğduktan sonra hiç sevemedim. Neden sevmediğimi de bilmiyorum. O gün oğlumu boğarak öldürmemin sebebi, sadece onu sevmemektir. Herhangi bir sağlık problemim ya da ruhsal bir sıkıntım yok. Eşim ve diğer çocuğumla aramda herhangi bir sıkıntı yok. Oğlumun normal öldüğünü suç uydurarak üstlenmiş değilim, gerçek neyse onu söylüyorum. Oğlumun ölümü ihmal sonucu olmamıştır. Oğlumu kendim boğarak öldürdüm.ö

TUTUKLANDI

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Cevher Toktaş, "Yakın akrabayı öldürmek" suçundan Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nce tutuklanarak cezaevine gönderildi. Mahkeme, Kasım Toktaş'ın cesedine otopsi yapılmasına da karar verdi.

MEZARI AÇILDI, CENAZE ADLİ TIP'A GÖTÜRÜLDÜ

Karar üzerine, 5 Mayıs günü Cumhuriyet savcısının gözetiminde mezar açıldı. Kasım Toktaş'ın çıkarılan cansız bedeni, otopsi yapılmak üzere Bursa Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Minik Kasım'ın kesin ölüm nedeni otopsi raporuyla belirlenecek.

ÇOCUĞUNUN MEZARINI SOSYAL MEDYA HESABINDAN PAYLAŞMIŞ

Cevher Toktaş'ın, boğarak öldürdüğünü itiraf ettiği oğlu Kasım'ı toprağa verdikten 4 gün sonra mezarının fotoğrafını sosyal medya hesabından "Dünyaya bel bağlamayın" sözleriyle paylaştığı ortaya çıktı.

'BÖYLE BİR ŞEY YAPMAZ'

Cevher Toktaş'ın babası Rıfat Toktaş ise yaptığı açıklamada, oğlu Cevher'in torununun mezarının açılıp, otopsi yapılabilmesi için mahkemede yanlış ifade verdiğini iddia etti. Torununun hastanedeki ihmalden dolayı öldüğü iddia eden dede Toktaş, "Cevher oğlunun ölümünü psikolojik olarak kaldıramadığı için mahkemede "oğlumu öldürdüm" diye ifade verdi. Otopsi sonucuyla her şeyin ortaya çıkacağına eminimö dedi.

BABA İLE OĞLUN HASTANE BAHÇESİNDEKİ VİDEOSU ORTAYA ÇIKTI

Cevher Toktaş'ın oğlu Kasım ile hastane bahçesinde çekildiği görüntüler ortaya çıktı. Cevher Toktaş tarafından çekilen görüntüde, Kasım'ın maske takıp, tulum giydiği görülüyor. Kasım'ın sağlıklı bir şekilde yürümesi ve konuşması dikkat çekiyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-----------------

-Cevher Toktaş tarafından çekilen oğlunun hastane bahçesindeki görüntüsü

-Cevher Toktaş tarafından çekilen oğullarıyla evde oyun oynadığı görüntüler

========================

Köpeklere eziyet ettiği görüntüleri paylaşınca yakalandı

İZMİR'in Karabağlar ilçesinde sosyal medya hesabından beslediği köpeklere eziyet ettiği görüntüleri paylaşan M.O.T., polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı.

Karabağlar'da bir kişinin sosyal medya hesabından köpeklere eziyet ettiği görüntülerini paylaşması üzerine İzmir İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Görüntüleri inceleyen ekipler, köpeğe eziyet eden kişinin M.O.T olduğunu belirledi. Belirlenen adreslere yapılan baskınla M.O.T. gözaltına alındı. Şüphelinin adresindeki eziyet ettiği köpek ile diğer 7 köpek, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü veterinerlerinin kontrolü sonrasında Karabağlar Belediyesi'ne ait barınağa götürüldü.

Olayla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

- Köpeğe eziyet görüntüleri

========================

Kamyonet çalan hırsızlar polisten 20 dakika kaçabildi

Bursa'da kamyonet çalan 3 şüpheli, 20 dakika sonra, 5 kilometre mesafedeki bir binanın bahçesinde, çalıların arasında saklanırken yakalandı.

Olay, 27 Nisan gecesi, Yıldırım ilçesi Emirsultan Mahallesi'nde meydana geldi. Evinin önünde park halinde bulunan kamyonetinin çalındığını gören Ş.K. durumu polise bildirdi. İhbar üzerine harekete geçen Yıldırım İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, bölgede geniş çaplı arama başlattı. Şüphelilerin kaçış güzergahındaki onlarca kamerayı mercek altına alan polis ekipleri, Plaka Tanıma Sistemi'nden (PTS) kamyonetin Millet Mahallesi'nde olduğunu tespit etti. Mahalleye giriş-çıkışı kapatan ekipleri fark eden şüpheliler, önce kamyonetle kaçmaya çalıştı. Yakalanacaklarını anlayınca da kamyonu bırakıp koşarak uzaklaştı. Polisler, hırsızlık olayından 20 dakika sonra şüpheliler H.C.M., M.D. ve M.Ç.'yi Mızrak Sokak'ta bulunan bir binanın bahçesindeki çalıların arasına saklanırken yakaladı.

Şüpheliler, polis merkezine götürüldü. Kamyonet ise çekici yardımıyla otoparka çekildi.

3 şüpheli savcılık tarafından ifadeleri alındıktan sonra, adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

----------------

-Kamyonun yakalanması

-Ekiplerin inceleme yapması

-Şüpheli şahısların üzerlerinin aranması

===========================

Pazarcının kafası karıştı, pazar alanında 1 tezgah kuruldu

Antalya'da koronavirüs tedbirleri kapsamında bazı pazar alanlarının yerleri ve günleri değişince ortaya ilginç görüntüler çıktı. Sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle bir süredir kurulmayan cumartesi pazarı, kısıtlamanın kalkmasının ardından yalnızca bir pazar esnafına ev sahipliği yaptı.

Koranavirüs tedbirleri kapsamında alınan kararlarlar neticesinde bazı semt pazarı alanlarının günleri ve yerleri yoğunluk oluşmaması için değiştirildi. Çoğu semt pazarı ise aynı noktada haftanın farklı günlerinde kurulmaya başlandı. Muratpaşa ilçesi Yeşilbahçe Mahallesi'nde bulunan semt pazarı değişiklikten önce cumartesi günleri kuruluyordu. Değişikliğin ardından ise alanda pazartesi ve çarşamba günleri pazar kurulmaya başlandı. Bu hafta kısıtlama uygulanmayınca pazarın cumartesi günü kurulması kararlaştırıldı. Bu durum pazar esnafının ve vatandaşların da kafasını karıştırdı. Pazar alanında bugün yalnızca bir esnaf tezgah açarken, alışveriş için gelen kişiler de büyük şaşkınlık yaşadı.

Pazar alanında kurulan tek tezgahı görünce şaşkınlık yaşayan Serkan Duruçay, "Normalde burada cumartesi günleri pazar kuruluyordu. Hafta içi pazartesi ve çarşamba burada pazar kurulmuştu. Maalesef pazarcılar da günleri şaşırdı. İnşallah normalleşme sürecinde bu durum düzelir" dedi.

Sokağa çıkma kısıtlamasının kalkması nedeniyle pazarın kurulacağını sanan esnaf Halil Korkmaz, "Antalya'da sokağa çıkma yasağı kaldırılınca pazarımız normal gününde kurulmalıydı. O yüzden gelip tezgahımızı kurduk, ancak gördük ki kimse yok. Bundan sonra normal günlerine dönecek haftaya cumartesi tezgahımızı açacağız" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

--------------

- Pazar alanından drone görüntüleri

- Pazar tezgahından detaylar

- Pazarcı Halil Korkmaz detay

- Vatandaş Serkan Duruçay Röp.

- Pazarcı Halil Korkmaz Röp.

========================

Ekmek almaya çıktığını söyledi cezadan kurtulamadı

KAHRAMANMARAŞ'ta yasak olmasına rağmen sokağa çıkan Mehmet Deşer'e(39), 392 lira para cezası kesildi. Ekmek almak için sokağa çıktığını belirten Deşer, ceza yazan polise tepki göstererek "Ne yapalım, 1 tane ekmeği 400 liraya verdi bana" dedi.

İçişleri Bakanlığı tarafından sokağa çıkma yasağı uygulanan 24 ilden biri olan Kahramanmaraş'ta cadde ve sokaklar boş kalırken, polisler de denetim yaptı. Trabzon Caddesi'nde yapılan denetimler sırasında polis Mehmet Deşer ile Samet Birkiye'yi(29) durdurdu. Polis, Deşer ve Birkiye'ye Kabahatler Kanunu'na göre 392'şer lira idari par cezası yazdı.

Ekmek almak için dışarı çıktığını belirten Mehmet Deşer ceza yazılmasına tepki göstererek, "Ev aşağıda, köşeden dönüp ekmek alacaktım. Ekmek poşeti elimde olsa kimse ceza kesmeyecek, "Ekmek almaya gitmiş, ekmeğini alıp eve gidiyor" diyecekti. Ne yapalım, 1 tane ekmeği 400 liraya verdi bana" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-----------------

- Polis otosunun gelişi

- Ceza yazılması

- Metin Deşer ve Samet Birkiye'nin tutanakları imzalamaları

- Deşer'in ceza makbuzunu imzalaması

- Polisin ceza makbuzunu vermesi

- Deşer ile röp.

- Polis otosunun gidişi

===========================

Şanlıurfa'da kısıtlama sessizliği

ŞANLIURFA'da, koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında cadde ve sokaklar boş kaldı.

İçişleri Bakanlığı'nın koronavirüs tedbirleri kapsamında getirdiği 2 gün sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı illerden biri olan Şanlıurfa güne sessiz uyandı. Kent genelindeki cadde, sokak ve meydanlar boş kaldı. Havanın da yağışlı olması nedeniyle yasaktan muaf tutulan kişiler ile görevliler dışında kimse dışarı çıkmadı. Kentin simgesi tarihi Balıklıgöl Yerleşkesi de sakin günlerinden birini yaşadı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------------------

- Polis ekiplerinin uygulama yapaması

- Durdurula araçlar

- Kent merkezi boş caddeler

- Balıklıgöl

- Genel ve detay görüntüler

========================

Tüfekle vurulan karaca telef oldu

KARABÜK'ün Safranbolu ilçesinde tüfekle ateş açılması sonucu vurulan karaca telef oldu.

Karabük-Kastamonu yolu Toprakcuma köyü yakınlarında görev yapan Karabük Belediyesi çalışanı Seyfi Uludağ, yol kenarında yaralı karacayı fark etti. Uludağ'ın durumu bildirmesi üzerine karaca, Doğa Koruma ve Milli Parklar Karabük Şube Müdürlüğü ekiplerince alınarak Safranbolu ilçesindeki bir veteriner kliniğine götürülürken yolda telef oldu. Doğa Koruma ve Milli Parklar ekipleri, 1 yaşındaki dişi karacanın, vücudunun 3 yerine saçma isabet ettiğini belirledi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Yaralı karacadan görüntüler

DHA

HABERE YORUM KAT