• BIST 109.156
 • Altın 153,298
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053
 • Berlin 7 °C
 • Frankfurt 7 °C
 • Paris 2 °C
 • Ankara -2 °C
 • İstanbul 13 °C
 • İzmir 9 °C
 • Stockholm 0 °C

Dha Yurt Bülteni - 10

Dha Yurt Bülteni - 10
HDP İstanbul Hukuk Komisyonu Üyesi avukat Veysi Eski, Kocaeli F tipi Cezaevi'nde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve milletvekilleri ile görüştü.

HDP'nin avukatı tutuklanan Yüksekdağ ile görüştü

HDP İstanbul Hukuk Komisyonu Üyesi avukat Veysi Eski, Kocaeli F tipi Cezaevi'nde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve milletvekilleri ile görüştü. Veysi Eski, "Müvekkillerimiz bu yaşanan siyasi soykırım operasyonunun esasen kendilerine oy vermiş olan 6 milyon insanın iradesini kırmak amaçlı olduğunu belirtmektedirler" dedi.

HDP İstanbul İl Hukuk Komisyonu Üyesi Avukat Veysi Eski, Kandıra yolu üzerinde bulunan Kocaeli F Tipi Cezaevi'ne gelerek cezaevinde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, milletvekilleri Ferhat Encü, Gülser Yıldırım, İdris Baluken, eski milletvekili Ayla Akat Ata ile HDP Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gülten Kışanak ve Fırat Anlı ile görüştü. Veysi Eski, HDP'lilerin 3 kişilik odalarda tek kişi olarak tutulduklarını söyledi.

TEK KİŞİ OLARAK ODALARDA TUTULUYORLAR

Ziyaret sonrası açıklamada bulunan avukat Veysi Eski, şöyle dedi:

"Müvekkillerimiz adeta Diyarbakır'dan kaçırılma suretiyle iki farklı uçakla Marmara Bölgesi'ne getirildiler. Eş Genel Başkan Edirne'ye götürülmüş. Bu müvekkillerimizle birlikte gelen diğer milletvekillerinin nereye gittiğini henüz biz de tespit edebilmiş değiliz. Kandıra 1 No'lu F Tipi'nde Ferhat Encü, Figen Yüksekdağ ve Gülser Yıldırım bulunmakta. 2 No'lu F Tipi'nde de HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken bulunmakta. Tamamı tek kişi olarak odalarda tutulmakta. Bu tek kişi odalarda tutulma meselesi de cezaevini aşan bir boyut. Genel olarak Ankara'dan verilmiş bir karar. Ankara'da Adalet Bakanlığı'ndan cezaevine gelmiş bir yazı üzerine müvekkillerimiz tek kişi odalarda tutulmakta. Ancak müvekkillerimiz kendilerinin fiziksel koşullarının yaşanan siyasi sürecin önüne geçmesini tercih etmemektedirler."

"AMAÇ 6 MİLYONUN İRADESİNİ KIRMAK"

Veysel Eski, müvekkillerinin "siyasi soykırım" olarak nitelendirdiği operasyonunun asıl amacının HDP'ye oy vermiş olan 6 milyon insanın iradesini kırmak olduğunu belirttiklerini anlatırken şöyle devam etti:

"Burada kendileri için "Ankara'da da olsak, sokakta da olsak, cezaevinde de olsak biz bu direnişi göstereceğiz" diyorlar. Halkımız direndiği sürece, biz nerede olursak olalım biz bu direnişi sürdüreceğiz ve tüm kendilerine oy vermiş olan, kendilerini destekleyen halka da selamlarını iletiyorlar. Geniş açıklama HDP Genel Merkezi tarafından yapılacaktır."

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------

Avukatın cezaevinin önünde açıklamaları

HABER-KAMERA: Orhan UZUN-Çağla DAŞCI

==================

Ak Partili Ataş: Gezi olaylarının mimarları FETÖ mensupları

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş, Taksim Gezi Parkı eylemi mimarlarının FETÖ'cüler olduğunu ve bunu bugün daha net gördüklerini söyledi.

Ak Parti teşkilattan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş, Adıyaman'da partisinin kasım ayı Genişletilmiş Danışma Meclisi'ne katıldı. TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın, milletvekilleri Adnan Boynukara, Halil Fırat ve Salih Fırat, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Ak Parti İl Başkanı Abdurrahman Dimez ve partililerin de katıldığı toplantıda konuşan Mustafa Ataş, Gezi Parkı eylemlerinde FETÖ'cülerin rol aldığını ve bunun bugün daha net gördüklerini belirtti. Ataş, şunları söyledi:

"Gezicilerine Taksim'de eylem yaparken bugünkü tablo çok net gözüküyor. Fotoğraf o zaman fuluydu ama bugün çok netleşmiş vaziyette. O gün çadırları yakan polislerin, Gezi olaylarında eylem yapmak isteyen Gezi'cilerin üzerine tazyikli su sıkılmasıyla toplumun nasıl tahrik edildiğini hatırlıyorsunuz değil mi? O tahrik eylemi yapanların, bugün FETÖ'cü olduklarını çok daha net görebiliyoruz. Gezi olaylarının da mimarları FETÖ'nün mensuplarıdır. Bugün daha net bir şekilde görebiliyoruz bunu. Gezi olaylarında biliyorsunuz bir grup heyet oluşturmuşlardı ve hükümet taraflarıyla görüşmek istemişlerdi. O görüşmelerde hangi konuları pazarlık yapmışlardı hatırlıyor musunuz? Gezi olayları başlamadan önce yani 2013 Nisan ayında dünya çapında proje diyebildiğimiz ve bugün gerçekleştirdiğimiz 3'üncü Boğaz Köprüsü'nün temeli atılmıştı, 3'üncü havalimanın ihalesi yapılmıştı, İzmir otoyolu için yapılacak Körfez Geçiş Köprüsü'nün ihalesi yapılmıştı, 22.5 milyar dolar enerji ihalesi yapılmıştı. Toplam bedeli ekonomik olarak 100 milyar doları aşan bir proje Türkiye'de hayata geçirilmek üzere ihaleleri yapılmıştı. 2013 Nisan ayında IMF'nin borcu sıfırlanmıştı. Bunları hazmedemeyen çevreler, o Gezi olaylarını planlayanların içerisinde oluşan heyet, geldiler hükümete şart koştular; "Eğer şunları yaparsanız eylemlerimize son vereceğiz." Pazarlık yaptığı konular; "3'üncü Boğaz Köprüsü ve Körfez Geçiş Köprüsü durdurulsun, 3'üncü havalimanı inşaatı ihalesi iptal edilsin." Alçakça bunları pazarlık konusu yapacak kadar seviyesiz davranış içerisine girebildiler."

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

---------------------------------

- Adıyaman Belediyesi Konferans salonu

- Partililerin slogan atması

- Mustafa Ataş'ın konuşması

- Genel ve detay görüntüler

==================

İzmir'de 9 kişi gözaltına alındı

İZMİR'in Alsancak semtinde, HDP'li milletvekilleri ve Cumhuriyet gazetesi yazarları ile yöneticilerinin tutuklanmasını, Diyarbakır'daki bombalı saldırıyı protesto etmek istedikleri belirtilen 9 genç polis tarafından gözaltına alındı.

Alsancak semtindeki Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde, ellerinde tutukları "Gençlik OHAL'e direniyor. İrademiz teslim alınamaz. SGDF/Dev-Güç" yazılı pankart ile yürüyen kızlı erkekli 9 genç, HDP'li milletvekilleri ve Cumhuriyet gazetesi yazarları ile yöneticilerinin tutuklanmasını, Diyarbakır'daki bombalı saldırıyı protesto etmek için basın açıklaması yaptı. Polis, basın açıklaması ardından gruba dağılması için uyarıda bulundu. Uyarıyı dinlemeyip, slogan atmaya devam eden 9 kişi, polis tarafından gözaltına alınıp, Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

===============

Pascal Nouma ve Merve Aydın Ereğli'de bir mağazanın açılışına katıldı

ZONGULDAK'ın Ereğli İlçesi'nde, bir mağaza açılışına katılan Beşiktaşlı eski futbolcu Pascal Nouma ve manken Merve Aydın büyük ilgi gördü.

Beşiktaş'ın eski futbolcusu Pascal Nouma, manken Merve Aydın ile birlikte Ereğli'de bir AVM'de bulunan mağazanın açılışına katıldı. Pascal Nouma ve Merve Aydın'ı görmek isteyenler mağaza önünde uzun kuyruk oluşturdular. Açılışın gecikmesi nedeniyle vatandaşlar yetkilileri yuhalayarak tepki gösterdi. Daha sonra kapının açılmasıyla birlikte kalabalık, içeriye hücum etti. Bu sırada vatandaşlar ezilme tehlikesi geçirirken, görevliler de zor anlar yaşadı.

Mağaza görevlileri, izdihamı engellemek için vatandaşları gruplar halinde içeriye aldı. Ünlü futbolcu Nouma ile manken Merve Aydın yanlarına girmeyi başaran hayranlarına imzalı fotoğraflarını verdi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

----------------------------------

-Pascal Nouma ve Merve Aydın'ın yönetim katında açılış saatini beklemesi

-Mağaza önünde bekleyen vatandaşlar

-Ellerinde cep telefonu ile görüntü almaya vatandaşlar

-Mağaza önünde yaşanan izdiham

-Vatandaşların açılışın gecikmesine tepki göstererek yuhalamaları

-Mağaza kapısını zorlamaları

-Balonları patlatmaları

-Vatandaşların ve gençlerin birbirlerini itmeleri

-Yaşlı teyzenin gençlerin arasında kalması ve çıkmaya çalışması

-Görevlilerin kalabalığı yönlendirmeye çalışması

-Pascal Nouma ve Merve Aydın'ın kartları imzalaması

-Dışarıda beklemeye devam eden kalabalık

DHA

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Tel : +49 (0) 615098 03 04 Faks : +49 (0) 615098 03 05