Dha Yurt Bülteni-10

Dha Yurt Bülteni-10

SAMSUN'da buunan Büyük Cami'de vatandaşlar Cuma namazını sosyal mesafeye uygun şekilde kıldı.

Samsun'da Cuma namazı sosyal mesafeli kılındı

SAMSUN'da buunan Büyük Cami'de vatandaşlar Cuma namazını sosyal mesafeye uygun şekilde kıldı.

Koronavirüs terbirleri kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın aldığı kararla 16 Mart 2020 tarihinden itibaren ibadete kapatılan camiler yeniden açıldı. Samsun'da belirlenen camilerde bugün ilk Cuma namazı cematle kılındı. İlkadım ilçesinde bulunan Büyük Cami'de de vatandaşlar avluda çizgilerle belirlenen yerlere seccadelerini sererek namaz kıldı. Maske takan vatandaşlar arasında kılacakları yerler için 1,5 metre mesafe bırakıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------

-Cuma namazının kılınması

-Camiden detay

===============

KONYA'DA BİN 398 CAMİDE CUMA NAMAZI KILINDI

Konya'da 3 bin 225 camiden koronavirüs tedbirleri kapsamında İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile bin 398 camide cuma namazı kılındı. Camilerde 1,5 metrelik mesafelerle saf tutulması sağlandı. Mevlana Meydanı'ndaki Sultan Selim Camii'nde ise yaklaşık bin 500 kişi cuma namazı kıldı. Kadınhanı ilçesinde de ilçe stadında cuma namazı kılındı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

----------------

- Mevlana Meydanı'nda namaz kılanlardan detay

- Namaz kılınması

- Drone ile meydanda namaz kılınması

- Genel ve detay

- Kadınhanı ilçesinde statta namaz kılınması

===============

Uçurum kenarındaki camide "sosyal mesafeli" cuma namazı

SİVAS'ta 75 metrelik bir kayalığın ucunda bulunan Abdulvahabi Gazi Camisi'nde sosyal mesafeli cuma namazı kılındı.

Yukarı Tekke Mezarlığı içinde yer alan Abdulvahabi Gazi Camisi ve Türbesi 1972 yılında eski, küçük bir mahalle mescidi halindeyken Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nce yıktırılarak yerine iki katlı yeni bir cami yaptırıldı. Yüksek bir tepeye yaptırılan cami, Hz. Muhammed'in sancaktarı olduğu rivayet edilen Abdulvahabi Gazi Türbesi nedeniyle cuma ve bayram namazları ile dini günlerde ziyaretçi akınına uğruyor. Cami, ayrıca Osmanlı Padişahlarından Kanunu Sultan Süleyman'ın oğlu Bayezid ve oğullarının da türbesini içinde barındırıyor. Yaklaşık 75 metrelik bir uçurumun kenarında bulunan cami konumu nedeniyle de görenlerin ilgisini çekiyor.

Koronavirüs nedeniyle cuma namazı kısıtlaması sonrası cami sessizliğe büründü. Normalleşme sürecine girilirken alınan kararlar sonrası cuma namazları bugün sosyal mesafeli olarak kentte belirlenen camilerde kılındı. Kentin sembollerinden olan uçurumun kenarındaki Yukarı Tekke Abdulvahabi Gazi Camisi ve Türbesi yasağın kaldırılmasının ardından bugün cemaati ile buluştu. Uçurum kenarında kılınan sosyal mesafeli cuma namazı ise havadan drone ile görüntülendi. Vatandaşlar aylar sonra cuma namazı kılmanın sevincini yaşadıklarını belirterek, kurallar ve sosyal mesafeye uymaya özen gösterdiklerini dile getirdi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

----------------

-Uçurum kenarındaki caminin görüntüsü

-Cami dışındaki cemaatin görüntüleri

-Namaz kılanların drone ile görüntüleri

-Detay ve genel görnütüler

-Röportaj

===============

Ardahan ve Muş'ta sosyal mesafeli cuma namazı

ARDAHAN ve Muş'ta yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında 2,5 aylık aranın ardından sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde cuma namazı kılındı.

Yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında, ülke genelinde olduğu gibi Muş'ta da gerekli tedbir ve önlemler altında Cuma namazı kılındı. Kentin en büyük açık otoparkı olan meydanda bir araya gelen halk, sosyal mesafe kuralına uygun şekilde çizimlerin yapıldığı alanda yeniden Cuma namazı kılmanın heyecanını yaşadı. Türk Kızılay'ı Muş Şubesi tarafından maskelerin dağıtıldığı alana, vatandaşlar kendi seccadelerini ile geldi. Cuma hutbesinin okunmasının ardından kılınan Cuma namazıyla birlikte dualarında edildiği alandan ise halk, yine tedbirlere uyarak sosyal mesafeli bir şekilde alandan ayrıldı.

Ardahan'da da belirlenen 5 halı sahada cuma namazı kılındı. Kent genelinde alınan tedbirler doğrultusunda Halil Efendi Mahallesi Tenis Kortu, Güven Halı saha , Ardahan Salim Dursunoğlu İmam Hatip Lisesi, Ardahan Üniversitesi ve TOKİ Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu halı sahalarında cuma namazı kılındı. Halilefendi Mahallesindeki tenis kortunda ise kurban kesildikten sonra namaz kılındı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-----------------

ARDAHAN

-Tenis kortundan görüntü

-Seccadelerle gelenlerden görüntü

-Kurban kesiminden görüntü

-Cematten görüntü

-Hutbe ve namazdan görüntü

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

---------------

MUŞ

-Maske dağıtımından detaylar

-Vatandaşların alana gelmesinden detaylar

-Alanda toplanılmasından detaylar

-Cuma namazının eda edilmesinden detaylar

-Muş Belediye Başkanı Feyat Asya Röp.

=============

Tokat'ta 74 gün sonra cemaatle namaz kılındı

TOKAT'ta camilerin yeniden ibadete açılması ile Ali Paşa Camii başta olmak üzere 47 camide cemaatle cuma hnamazı kılındı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye genelinde tüm camilerde yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı alınan tedbirler kapsamında 16 Mart'ta cemaatle namaz kılınmasına ara vermişti. Koronavirüs salgını nedeniyle 16 Mart'ta ibadete kapatılan camiler, bugün kademeli olarak yeniden açıldı. Bu kapsamda, camilerde ibadet yapılmasına başlanması nedeniyle şükür kurbanları kesildi. Cuma namazı saatinde ise vatandaşlar 47 caminin avlularını, yeşillikleri ve çevresindeki boş alanları doldurarak sosyal mesafe kuralı çerçevesinde namaz kıldı. Kendi seccadesini alarak maskeli bir şekilde camiye gelen vatandaşlar uzun bir aradan sonra cemaatle namaz kılmanın mutluluk verici olduğunu dile getirdi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

----------

-Kurban kesimi görüntüleri

-Camilerde cuma namazı kılınması

-Genel detaylar ve röportaj

DHA

HABERE YORUM KAT