Dha Yurt Bülteni - 1

Dha Yurt Bülteni - 1

HAKKARİ'nin Çukurca ilçesinde terör örgütü mensupları tarafından yapılan saldırıda şehit olan Piyade Uzman Çavuş Uğur Bora (28) son yolculuğuna...

ŞEHİT PİYADE UZMAN ÇAVUŞ BORA, SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

HAKKARİ'nin Çukurca ilçesinde terör örgütü mensupları tarafından yapılan saldırıda şehit olan Piyade Uzman Çavuş Uğur Bora (28) son yolculuğuna uğurlandı.

Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki Baskıtepe üs bölgesi mevkisinde bölücü terör örgütü mensupları tarafından yapılan saldırı sonucu şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Uğur Bora'nın cenazesi askeri helikopterle memleketi Tokat'ta getirildi. Niksar Komando Taburu bahçesine getirilen şehidin cenazesini, Vali Ozan Balcı, AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kınay, il protokolü, şehidin annesi Nuriye, babası Turan Bora, eşi Gülseren ve 2 yaşındaki kızı Nehir Bora, kardeşleri ile yakınları karşıladı. Şehit Bora'nın Türk bayrağına sarılı tabutu, askeri helikopterden alınıp, Niksar Belediyesi'ne ait cenaze aracına götürülürken yakınları büyük üzüntü yaşadı.

Şehit Piyade Uzman Çavuş Bora'nın cenazesi helallik alınması için baba ocağına götürüldü. Burada helallik alınırken şehidin annesi Nuran, eşi Gülseren ve kardeşleri Uzman Çavuş Ayhan ve Sinan Bora göz yaşlarını tutamadı. Helallik alınmasının ardından Şehit Bora'nın cenazesi törenin yapılacağı Yolkonak beldesi mezarlığına getirildi. Burada cenaze namazına katılan vatandaşlar için koruyucu maske dağıtıldı. Şehidin annesi Nuriye, eşi Gülseren ve 2 yaşındaki kızı Nehir ile şehidin babası Turan Bora ve kardeşleri tabuta sarılarak özyaşı döktü.

İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili'nin kıldırdığı cenaze namazına; Adalet Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş, Tokat Valisi Ozan Balcı, AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, 5'inci Piyade Eğitim Tümen Komutanı Tuğgeneral Aykut Tombul, 48'inci Piyade Alay Komutanı Albay Ayhan Ocak, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, siyasi parti temsilcileri, şehidin ailesi ile çok sayıda vatandaş katıldı. Namaz sonrası şehit Bora, belde mezarlığında gözyaşlarıyla toprağa verildi.

Görüntü Dökümü:

-Cenazenin getirilişi ve karşılanması

-Yakınlarının üzüntüsü

-Eşi ve kızının görüntüsü

-Cenazenin baba evinde helallik alınması

-Tören alanından görüntüler

-Yakınlarının tbuta sarılmaları

-Cenaze namazının kılınması ve uğurlanışı

=======================

ŞEHİT ER GÜNAY, SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

HAKKARİ'de, PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Piyade Er Mehmet Günay (21), memleketi Hatay'ın Altınözü ilçesinde toprağa verildi.

Hakkari'de görev yapan Piyade Er Mehmet Günay, Çukurca'da PKK'lı teröristlerle önceki gün çıkan çatışmada şehit oldu. Piyade Er Mehmet Günay'ın şehadet haberi, Hatay'ın Altınözü ilçesine bağlı Kıyıgören Mahallesi'nde oturan ailesine ulaştırıldı. Şehidin cenazesi, Hakkari'de yapılan askeri törenin ardından Hatay'a getirildi.

Şehit Piyade Er Mehmet Günay için Kıyıgören Mahallesi'ndeki pazar yerinde cenaze töreni düzenlendi. Törene, Hatay Valisi Rahmi Doğan, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, milletvekilleri, belediye başkanları, askeri erkan ve yakınları katıldı. Bekar olduğu öğrenilen şehidin gözü yaşlı babası Hüseyin ile annesi Şemse Günay'ı, Vali Doğan teselli etti. Günay'ın naaşı, kılınan cenaze namazının ardından dualarla toprağa verildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------------------

-Cenazenin mahalleye getirilişi

-Şehit yakınlarının minibüsten indirilmesi

-Şehit annesinin gelmesi

-Şehit babasının görüntüsü

-Cenaze namazının kılınması

-Şehidin ailesinin tabuta sarılması

-Cenazenin götürülüşü

-Şehidin naaşının cenaze arabasına konulması

-Kalabalık eşliğinde cenaze arabasının ilerlemesi

Haber-Kamera: Hüseyin BOZOK-Ufuk AKTUĞ/ALTINÖZÜ(Hatay)

=======================

ŞEHİT BİNBAŞININ KANI YERDE KALMADI, BABASI "BUGÜN BENİM BAYRAMIM" DEDİ

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, Samsunlu Jandarma Şehit Binbaşı Zafer Akkuş'u (48) şehit eden "Kendal" kod adlı Veysel Altun'un öldürüldüğünü duyurması üzerine şehit babası emekli astsubay Rüştü Akkuş (75), üniformasını giyerek, "Bugün benim bayramımımdır. Bu güzel haberin ardından kendimi bir kuş gibi hissettim, mutlu oldum. Oğlumla birlikte kendimi cennette hissettimö dedi.

Bitlis'te, korucu aracıyla üs bölgesine intikal ederken PKK terör örgütü tarafından önceden yerleştirilmiş el yapımı patlayıcının (EYP) infilak ettirilmesi sonucu 19 Temmuz 2019'da şehit olan Merkez İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Zafer Akkuş, memleketi Samsun'da son yolculuğuna uğurlandı. Evli ve bir çocuk babası Rüştü Akkuş'un şehit olduğu saldırıyı gerçekleştiren terörist 11 ay sonra öldürüldü. Haberi twitter hesabından duyuran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Kanın yerde kalmadı. Rahat uyu kahraman Binbaşı Zafer Akkuşö yazdı. Haberin ardından Akkuş'un Asarcık ilçesine bağlı Armutlu Mahallesi'ndeki baba ocağında ise buruk bir mutluluk yaşandı.

'KENDİMİ KUŞ GİBİ HİSSETTİM'

Samsun Valisi Osman Kaymak'tan haberi aldığını ifade eden baba Rüştü Akkuş, emekli astsubay üniformasını giyerek, "Çok sevindim ve mutlu oldum. 37 yıllık emekli astsubayım. Bu haberin ardından hemen üniformamı giydim çünkü bugün benim bayramımımdır. Benim 3 evladım daha var, onlar da vatana feda olsun. Ben de vatanım için ölmeye hazırım. Biz bu vatan için varız. Oğlum şehit olarak cennete girdi, onlar da cehenneme gittiler. Bizim gibiler varken bu vatana hiçbir şey olmaz. Bu güzel haberin ardından kendimi bir kuş gibi hissettim, mutlu oldum. Oğlumla birlikte kendimi cennette hissettimö dedi.

'BİZİM İÇİN ÇOK GÜZEL BİR HABER'

Şehidin kardeşi Cengizhan Akkuş (35) da, haberin ardından hemen şehitliğe gidip dua ettiğini belirterek, "Çok mutlu olduk. Bizim için çok güzel bir haber. 11 ay geçti ama acısı hala çok yeniö diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------------------

-Şehidin babasından görüntüler

-Şehidin babası konuşma

-Şehidin kardeşi konuşma

-Detaylar

=========================

ŞEHİT BABASI: ALLAH RAZI OLSUN

HAKKARİ'nin Çukurca ilçesindeki Kazan Vadisi'nde etkisiz hale getirilen 3 teröristin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tam bir yıl önce bölgede şehit düşen Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Ercan Sanca (30) ve Jandarma Uzman Çavuş Mehmet Sait Barış (26) için "Rahat uyuyun" notuyla Twitter hesabından açıklama yapmıştı. Adana'da yaşayan Şehit Sanca'nın babası Muharrem Sanca (78), "Allah razı olsun İçişleri Bakanımızdan. Çok memnun olduk" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından dün yaptığı açıklamada, "Kahraman jandarmamız hava destekli operasyonla tam bir yıl önceki defteri kapattı. Çukurca Kazan vadisinde 3 terörist etkisiz. Birisi Kazan Vadisi sözde sorumlusu. Rahat uyuyun Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Ercan Sanca, Jandarma Uzman Çavuş Mehmet Sait Barış" ifadelerini kullandı. Bakan Soylu'nun paylaştığı fotoğraflarda, hava destekli operasyonda kullanılan füzelerin üzerinde şehit Sanca ve Barış'ın isimlerinin yazdığı görüldü.

1 Haziran 2019 tarihinde Çukurca'da PKK'lı teröristlerle girilen çatışmada oğlu Ercan Sanca'nın şehit düştüğünü anlatan Muharrem Sanca, "İçişleri Bakanımızdan Allan razı olsun" dedi. Oğlunun 15 Temmuz 2018 tarihinde Hakkari Çukurca'ya göreve gittiğini aktaran Sanca, orada bir yılını doldurmadan şehit olduğunu kaydetti. Çok üzüldüklerini ancak Allah'ın takdirinin böyle olduğunu söyleyen Sanca, "Komutanlardan Allah razı olsun, her zaman yanımızdalardı. Bize destek oldular, yalnız bırakmadılar. Bugün haber geldi; "İntikamını aldık" dediler. Biz de çok memnun olduk. Vatanımızdan, devletimizden, milletimizden herkesten Allah razı olsun. Biz memnunuz devletimizden. Vatanımız, devletimiz, milletimiz sağ olsun. Allah kazadan, beladan esirgesin. Kimse de bir daha böyle acı da duymasın. Herkes kaldıramıyor, zor. Bu teröristlere fırsat vermemek lazım" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------------------

-Baba Muharrem Sanca'nın şehit oğlunun fotoğraflarına bakması

-Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Ercan Sanca'nın albümdeki fotoğrafı

-Baba Muharrem Sanca ile röp.

==========================

ŞEHİT POLİS MEMURU, SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI (2)

ŞARKI SÖYLEDİĞİ GÖRÜNTÜLERİ HÜZNE BOĞDU

Diyarbakır'da uğradığı silahlı saldırıda şehit olup, memleketi Samsun'da toprağa verilen polis memuru Atakan Arslan'ın, önceki görev yeri olan Zonguldak'ta deniz kıyısında gitar eşliğinde şarkı söylediği görüntüler, ortaya çıktı. Şehit Arslan'ın, arkadaşları bu görüntüleri, "Diyarbakır'da şehit olan Atakan Arslan polisimizin Zonguldak'ta görev yaparken çektiğimiz video. Atakan Arslan anısına. Videoları atmaya söz vermiştim atamadan şehit oldu Atakan kardeşim" notuyla paylaştı. Şehit Arslan'ın görüntüleri, paylaşıldığı sosyal medyada izleyenleri hüzne boğdu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------------------

-Şehit polis Arslan'ın paylaşılan görüntüsü

=========================

MAVİ MARMARA ŞEHİTLERİ DİYARBAKIR'DA ANILDI

GAZZE'ye insani yardım götürmek için yola çıkan Mavi Marmara gemisine düzenlenen ve 10 kişinin şehit olduğu saldırı 10'uncu yılında Diyarbakır'da da anıldı.

Gazze'ye insani yardım götürürken 31 Mayıs 2010'da İsrail'in düzenlediği saldırıda Mavi Marmara gemisinde şehit olanlar Diyarbakır'da anıldı. Saldırıda şehit olan Diyarbakırlı Ali Haydar Bengi adına Sur ilçesinde kurulan Şehid Ali Haydar Bengi Derneği'nce (AYDER) saldırının yıl dönümünde anma programı düzenlendi. Dernek yönetim kurulu üyesi Ömer Aytaş, İsrail'in bir terör devleti olduğuna vurgu yaparak, Mavi Marmara şehitlerini ve Ali Haydar Bengi'yi şahadetlerinin 10'uncu yılında hasret, minnet ve özlemle andıklarını kaydetti. Gazze'ye yardım yolculuğunda 36 ülkeden ve her inançtan insanların olduğuna dikkat çeken Ömer Aytaş, "10 insani yardım gönüllüsünün şehit edildiği, onlarcasının yaralandığı, alıkonulduğu, işkence gördüğü, gasp edildiği Mavi Marmara saldırısının 10'uncu yıldönümünde özgür Kudüs mücadelemiz, kutlu bir sefer hüviyeti kazanarak bugün tüm dünyaya yayılmıştır" dedi.

'İSRAİL AKDENİZ'DEKİ EMELLERİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK İSTİYOR'

Gazze'de ablukanın hala devam ettiğini ifade eden Aytaş, "Akdeniz'de ve dolayısıyla Gazze kıyılarında bulunan doğalgaz rezervleri bu ablukayı şiddetli hale getirmiş ve getirmeye devam etmektedir. İsrail'in ilişkileri normale dönüştürerek Akdeniz ve Türkiye üzerinden emellerini gerçekleştirmek istediğini de bilmekteyiz. Bu kirli siyonist emellere son verilmeden, Gazze halkının sağlık, barınma ve beslenme ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayacağı serbest dolaşım imkanları sağlanmadan, dışarıdan kara ve deniz yoluyla yardımların Gazze'ye ulaşımı açık hale gelmeden, yani abluka tamamıyla kalkmadan Mavi Marmara kutlu seferinin amacına tam da ulaştığını söyleyemeyiz. Bununla beraber, Mavi Marmara ruhu, İsrail'in unutturma ve dezenformasyon çabalarına rağmen adaletin, barışın ve özgürlüğün sembolü olmuştur. Bu kutlu seferle Türkiye ile Filistin arasında sağlam ve yıkılmaz bir köprünün var olduğuna, Selahaddini Eyyubi'den sonra bu bağın daha da güçlendiğine tüm dünya Müslümanları şahit olmuştur. Adeta Ayasofya'dan Mescid-i Aksa'ya giden hayırlı bir yolun kapısı sonuna kadar aralanmıştır" diye konuştu.

31 Mayıs 2010'da Mavi Marmara saldırısında aralarında Diyarbakırlı Ali haydar Bengi'nin de bulunduğu 9 aktivist şehit oldu. Ağır yaralanan Uğur Süleyman Söylemez ise 4 yıl komada kaldıktan sonra 2014'ün Mayıs ayında şehit oldu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------

Dernek binası

Basın toplantısı

Ömer Aytaş'ın basın açıklaması

Genel ve detay

========================

BAKAN SOYLU: HAFTA SONU SADECE YURT İÇERİSİNDE 14 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GELDİ

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, hava destekli operasyonda 3 teröristin etkisiz hale geldiğini belirterek, "Hafta sonu sadece yurt içerisinde 14 terörist etkisiz hale geldi." dedi.

Bakan Soylu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bu hafta sonu terör örgütü için kabus oldu. Kahraman jandarmamızın hava desteği ile yaptığı operasyonda Tunceli Ovacık kırsalında üç terörist etkisiz hale getirildi. Hafta sonu sadece yurt içerisinde 14 terörist etkisiz hale geldi." ifadelerini kullandı.

====================

BURSA'DA İKİ GRUP ARASINDA SİLAHLI ÇATIŞMA; 1 POLİS ŞEHİT OLDU, İKİ KİŞİ ÖLDÜ

BURSA'da, iki grup arasında çıkan tartışma, aile fertlerinin ve akrabalarının da karışmasıyla silahlı kavgaya dönüştü. Çevrede korku ve endişe yaratan silahlı kavgada, müdahale etmek üzere olay yerine gelen bir polis memuru şehit oldu, 2 kişi de yaşamını yitirdi, 1 kişi ise yaralandı. Polis ekipleri, taraflar arasında yeni bir çatışma yaşanmaması için olayın yaşandığı mahalle ile hastane ve çevresinde geniş çaplı önlem aldı.

Olay, saat 20.00 sıralarında Yıldırım ilçesi Hacivat Mahallesi 8'inci Engin Sokak'ta meydana geldi. İddiaya göre, sokak üzerine iki grup arasında sebebi henüz bilinmeyen tartışma çıktı. Olaya, iki grubun aile fertleri ve akrabalarının da dahil olmasıyla, tartışma kısa sürede silahlı kavgaya dönüştü. Silah sesleri çevrede endişe ve korku yaratırken, ihbar üzerine olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Polis ekipleri, tarafları biber gazı ve Toplumsal Olaylara Müdahale Araçlarıyla (TOMA) müdahale etti. Bu sırada, kavgaya taraf olan şüphelilerden birinin pompalı tüfekle açtığı ateş sonucu saçmalar, Rüstem Ortaç, Mahmut Ortaç, Erdal Bozkurt ve kavgayı ayırmaya çalışan polis memuru Erman Özcan'a (37) isabet etti.

BİR POLİS MEMURU ŞEHİT OLDU, 2 KİŞİ ÖLDÜ

Sağlık görevlileri tarafından ilk müdahalesi olay yerinde yapılan yaralılar, çevredeki çeşitli hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı. Başına ve boğazına isabet eden saçmalarla ağır yaralanan, Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Erman Özcan, kaldırıldığı Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit oldu. Vücudunun çeşitli yerlerine isabet eden mermilerle ağır yaralanan Mahmut Ortaç ve Rüstem Ortaç ise ağır yaralı olarak kaldırıldığı Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Çekirge Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınan Erdal Bozkurt'un ise durumunun iyi olduğu öğrenildi. Kavgaya taraf olan çok sayıda kişi, suç aletleriyle birlikte göz altına alındı.

BAKAN SOYLU: ZİHNİYETİ ÇÜRÜMÜŞLERE RAĞMEN KAMU DÜZENİ SAĞLANMAYA DEVAM EDİLECEKTİR

Yaşanan olayla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'da sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı. Soylu, açıklamasında, "Bursa'da, bir kavgayı ayırmak için çaba sarf eden bir polisimiz daha şehit oldu. En başarılı dönemini geçiren polisimizi bir haftadır hedef gösterenler, mutlu musunuz ? Zihniyeti çürümüşlere rağmen kamu güvenliği, kamu düzeni sağlanmaya devam edilecektir. Başımız sağ olsun." ifadelerine yer verdi.

VALİ CANBOLAT: BİR POLİS MEMURUMUZU ŞEHİT VERDİK

Olayı haber alan Bursa Valisi Yakup Canbolat, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan ile birlikte Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne giderek yetkililerden bilgi aldı. Gerekli incelemelerin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Canbolat, "Bugün acı bir olay yaşadık. Hacivat Mahallesi'nde akşama doğru iki grup arasında olan kavga neticesinde bir kişinin pompalı tüfekle saldırması sonucu bir polis memurumuzu şehit verdik. Yine bu tüfekten çıkan mermiler karşısındaki bir vatandaşımız vefat etti. Yine bir vatandaşımızın durumu ağır, ameliyatta. Diğer bir vatandaşımız da Çekirge Devlet Hastanesi'nde ama durumu şükürler olsun ki durumu iyi. Failler elimizde, pompalı silahı da elimizde. işin adli tahkikat boyutu devam ediyor. Güvenlik açısından şuan herhangi bir sıkıntımız da bulunmuyor. Biz vefat eden vatandaşımıza ve şehit olan polis memurumuza Allah'tan rahmet diliyoruz. Böyle olaylarda vatandaşlarımızın sakin hareket etmesi gerekir. Bu tür durumları biz valilik olarak tasvip etmiyoruz. Bu akşam, biri polis memuru olmak üzere iki insanımızı kaybettik. Mahalleye yönelik emniyet güçlerimiz her türlü tedbirleri aldı. İdari ve adli tahkikata devam ediyoruz" dedi.

Polis ekipleri, taraflar arasında yeni bir çatışma yaşanmaması için olayın yaşandığı mahalle ile hastane ve çevresinde geniş çaplı önlem aldı.

ŞEHİT POLİS EVLİ VE BİR ÇOCUK BABASIYDI

Öte yandan, şehit polis memuru Erman Özcan'ın evli ve bir çocuk babası olduğu öğrenildi. Babasının 3 yıl önce yaşamını vefat ettiği öğrenilen Erman Özcan'ın şehadet haberi, annesi Hatice Özcan'a Orhangazi'de, Zonguldak'a aile ziyaretine giden eşi Emine Özcan'a ise baba ocağında ulaştı.

Görüntü Dökümü

----------------------

-Olay yerinden detaylar

-Polis ekiplerinden detaylar

-Yaralının ambulansa alınmasından detaylar

-Mahalleden detaylar

-Vali açıklaması

-Genel detaylar

======================

KORONAVİRÜS SALGININDA CAN KAYBI 4 BİN 540'A YÜKSELDİ

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, "Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu'nu paylaştı. Dün yapılan 35 bin 600 testten 839'u pozitif çıktı, yaşamını yitiren 25 kişi ile toplam can kaybı 4 bin 540 oldu. Toplam iyileşen hasta sayısı ise 127 bin 973'e yükseldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, Twitter hesabından paylaştığı tabloya göre; dün 35 bin 600 test yapıldı, 839 yeni koronavirüs vakası tespit edildi. Virüs nedeniyle 25 kişi yaşamını yitirirken, 989 kişi de iyileşti. Dünkü verilerle, toplam test sayısı 2 milyon 39 bin 194, toplam vaka sayısı 163 bin 942, toplam vefat sayısı 4 bin 540, toplam yoğun bakım hasta sayısı 648, solunum cihazına bağlı toplam hasta sayısı 287, toplam iyileşen hasta sayısı 127 bin 973 oldu.

'DAHA İYİ TEDBİR, DAHA İYİ SONUÇTUR'

Bakan Koca, dünkü verilere ilişkin, "Vaka sayısı öngörülen seviyede seyrediyor. Solunum desteğine ihtiyaç duyan hasta sayısı azalmaya devam ediyor. Gelecek günler, el hijyenine özene; maske ve sosyal mesafe kuralının her ikisine birlikte uymamıza bağlı. Daha sıkı tedbir, daha iyi sonuçtur." değerlendirmesinde bulundu.

=============================

BAYRAM ZİYARETİ SONRASI, 70 HANELİ KÖYE KARANTİNA

Kırşehir'in Mucur ilçesinde, koronavirüs testi pozitif çıkan ailenin bayramda sokağa çıkma yasağını ihlal ederek ziyaretinde bulunduğu 70 haneli Asmakaradam köyü, tedbir amacıyla karantinaya alındı.

İlçe merkezinde Yenice Mahallesi'ndeki Yurttaşlar Apartmanı'nda oturan V.Ç. ve eşi S.Ç., Ramazan Bayramı'nın ardından yüksek ateş ve öksürük şikayetleriyle Ahi Evran Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurdu. Çiftin yapılan koronavirüs testi pozitif çıktı. Bunun üzerine çiftin test yapılan iki çocuğundan kızı E.Ç.'nin sonucu da pozitif çıkarken, diğerinin negatif çkıtı. 24 ailenin oturduğu, 6 katlı apartman, koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

KÖY KARANTİNAYA ALINDI

Ailenin temaslılarının bulunması için filyasyon çalışması başlatıldı. Çalışmada, ailenin bayramda sokağa çıkma yasağını ihlal ederek akrabalarıyla bayramlaşmak için Asmakaradam köyüne gittiği belirlendi. Bunun üzerine aileye ihlalden işlem yapılırken, köy de tedbir amacıyla karantinaya alındı. İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla köyün giriş ve çıkışları jandarma ekipleri tarafından kapatıldı. Kuruldan yapılan açıklamada, temaslı kişilerin bulunması nedeniyle 70 haneli köyde karantina uygulamasına karar verildiği, salgının yayılmasının önlenmesi ve kamu sağlığının korunması amacıyla uygulanan karantina kapsamında köye giriş ve çıkışların durdurulduğu ifade edildi.

İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri de köyde yaşayanlara koronavirüs testi yaptı. Yapılan çalışmada koronavirüs vakasına rastlanmadı. Köy muhtarı Doğan Yılmaz, köyde şu ana kadar koronavirüs tespit edilmediğini ve olumsuz bir durum olmadığını belirtti.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

- Karantinaya alınan köy görüntü

- Karantinaya alınan köy girişinde jandarmanın çalışması

-Diğer görüntüler

============================

YIĞILCA'YA GİRİŞ-ÇIKIŞLARIN SINIRLANDIRILMASI KALDIRILDI

DÜZCE İl Hıfzıssıhha Kurulu Meclisi, koronavirüs önlemleri kapsamında Yığılca ilçesi için alınan giriş ve çıkışların sınırlandırması kararını 1 Haziran gününden itibaren kaldırdı.

Düzce İl Hıfzıssıhha meclisi, koronavirüs önlemleri kapsamında 10 Nisan tarihinde Yığılca ilçesine giriş-çıkışları sınırlandırılmasına karar verdi. İl Hıfzıssıhha Meclisi'nin dün aldığı kararla Yığılca ilçesine giriş-çıkışların sınırlandırılması kararının 1 Haziran tarihinden itibaren kaldırılmasına karar verildi. Ayrıca ilçede 1 Haziran tarihinden itibaren pazar yerinin faaliyete açılmasına karar verildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Muhabir Tezcan Solmaz'ın anonsu

Yığılca yolundan görüntü

Yığılca girişinde uygulama yapan polislerin görüntüsü ve detaylar

===========================

EDİRNE'DE 65 YAŞ ÜSTÜ, YAĞMURA RAĞMEN DIŞARI ÇIKTI, YÜRÜYÜŞ YAPTI

TÜRKİYE genelinde 6 saatlik sokağa çıkma izninde Edirne'deki 65 yaş ve üstü vatandaşlar, yağmurlu havaya rağmen sokağa çıkarak yürüyüş yaptı. Şemsiyelerini alarak park ve bahçelere giden vatandaşlar, hafta içinede de kendilerine dışarıya çıkış izni verilmesini istedi.

Edirne'de 65 yaş ve üstü vatandaşların sokağa çıkış saati 14.00 sıralarında kente hafif yağmur yağışı başladı. Vatandaşların büyük bölümü yağmurun dinmesini evlerinde beklerken, bazıları da şemsiyelerini yanlarına alarak parklarda yürüyüş yaptı. Yağmurun dinmesinin ardından ise 65 yaş ve üstü vatandaşlar kendilerini dışarıya attı.

ŞEMSİYESİNİ ALDI YÜRÜYÜŞE ÇIKTI

Eyüp Yavuz(72), yağmur nedeniyele şemsiye ile dışarıya çıktığını belirterek, "Şemsiyemizi aldık, tedbirlerimizi aldık dışarı çıktık. Ben kendim de eski sporcuyum. O nedenle yürümeyi çok özlüyorum evde kaldığım süreçte. Pazar gününü iple çekiyorum. Dün de fırsat bu fırsat çıktım ve yürüyüş yapacağım. 2 - 3 kilometre yürüyüş yapmayı planlıyorum. Sonraki adımlarda da hükümet daha esneklik gösterirse bizim yaş grubumuz için daha güzel olacak" dedi.

'BÜTÜN HAFTA BU GÜNÜ BEKLEDİK'

Eşiyle birlikte yürüyüş yapmaya çıkan Ahmet Hürtürk(78) de, yağmurun yağmasının kendileri için şanssızlık olduğunu ifade etti. Hürtürk, "Bizim için biraz şanssız bir gün oldu. Bütün hafta bugünü bekledik ama maalesef yağmur yağdı. Biraz yağmur dindiği için dışarı çıkalım dedik. Alışveriş yapıp biraz yürüyüş yapmayı düşünüyoruz. Bu süreçte hiç dışarı çıkmadık, alışveriş bile yapamadık. Evde çok sıkıldık. En azından hafta içi de 1 gün olsa dışarı çıkıp işlerimizi halledebilmek istiyoruz" diye konuştu.

'DIŞARI ÇIKMAYI ÇOK ÖZLEDİK'

Gülşen Hürtürk(76) ise dışarı çıkıp yürüyüş yapmayı çok özlediklerini belirterek, "Hafta içi havalar çok güzeldi ama bizim şansımıza yağmur yağdı. Ama yine de çok özledik dışarı çıkmayı ve yürüyüş yapalım dedik. En azından hafta arası da dışarı çıkabilirsek daha güzel olacak" ifadelerini kullandı.

'YAĞMURA RAĞMEN DAYANAMADIM ÇIKTIM'

Yağmura rağmen dışarı çıktığı için çok mutlu olduğunu söyleyen Ömer Biçer(73) ise, "Dışarı çıktığım için mutluyum. Hava da biraz yağışlı ama dayanamadım ve yürüyüş için çıktım. İnşallah önümüzdeki süreçte daha da esneklik sağlanır da daha fazla dışarı çıkabiliriz. Evde gerçekten çok bunaldık. Yağmurlu havada bile dışarı çıktık artık, yapacak bir şeyimiz yok" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

- Yağmur yağışından detay

- Yürüyüş yolundan yağmur yağarken detay

- Şemsiyesiyle yürüyen 65 yaş üstünden detay

- Eyüp Yavuz (72) röportaj

- Parklardan detay

- Ahmet Hürtürk (78) röp.

- Gülşen Hürtürk (76) röp.

- Yürüyüş yapan vatandaşlardan detay

- Ömer Biçer (73) detay

- Yürüyüş yapan 65 yaş üstü vatandaşlardan detay

======================

ESKİŞEHİR'DE YAŞLILAR PARK VE BAHÇELERİ DOLDURDU

ESKİŞEHİR'de 65 ve yaş üstündekiler sokağa çıkma kısıtlamasında verilen izinle birlikte sokağa çıktı. Park ve bahçelerde dolarken, yaşlılar izinlerini yürüyüş ve spor yaparak değerlendirdi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzerindekiler, dün 14.00 ile 20.00 saatlerinde yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına uymak ve maske takmak şartıyla evlerinden çıktı. Saatlerin 14.00'ı göstermesiyle Eskişehir'de 65 yaş ve üzerindekiler, Porsuk Çayı kenarı ile cadde, sokak ve parklarda yürüyüş yaptı. Bazı vatandaşlar da spor yaptı. Hava sıcaklığının 22 derece olduğu kentte, yürüyüşe çıkanlardan bazıları ise meydanlarda kuşlara yem atarak besledi. Kanlıkavak parkında yürüyüşe çıkan Adile Yılmaz (77), evde oturmaktan artık çok sıkıldıklarını belirterek, "Kaç aydır evdeyiz, artık sıkıldık. Böyle izinlerde hemen dışarıya çıkıp yürüyüş yapıyoruz. Bende eşime sokağa çıkanları görünce çıkalım dolaşalım dedim. Şimdi parkta dolaşıyoruz" dedi. Yanlarında getirdikleri sandalyelerde parkta oturan Mediha Yaka da maske ve sosyal mesafe kuralına uyduklarını belirterek, "Bugünde dışarı çıktık. Arkadaşlarımız gelecek hep birlikte oturacağız. Sosyal mesafe kuralına da uyup mesafeli oturduk. Bugünü böyle değerlendireceğiz" şeklinde konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------

-Yaşlıların sokağa çıkması

-Kuşlara yem vermesi

-Sokaktaki yaşlılar

-Park ve bahçelerdeki yaşlılar

-Yaşlılardan detay

-Yaşlılarla röp.

-Genel görüntüler

========================

KUŞADASI'NDA KAFE VE RESTORANLAR NORMALLEŞME SÜRECİNE HAZIR

AYDIN'ın turistik kenti Kuşadası'nda bulunan kafe ve restoranlarda 1 Haziran'da başlayacak normalleşme süreci için hazırlıklar tamamlandı. Koronavirüs salgını döneminde geçici süreyle kapatılan işletmelerde tadilat, bakım ve onarım işlemleri yapıldı.

Ege Bölgesi'nin önemli turizm merkezlerinden Kuşadası'nda, bugün başlayacak normalleşme süreci öncesi kafe ve restoranlarda hazırlıklar tamamlandı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatıldıkları için uzun süredir hizmet veremeyen işletmeler, tadilat, bakım ve onarım işlemlerini gerçekleştirerek açılış için geri sayıma başladı. İşletme sahipleri, Sağlık Bakanlığı'nın çizdiği kurallar doğrultusunda oturma düzenini sağlamak ve masalar arasında 1.5 metre mesafe bırakmak için ellerine metre alıp gerekli ölçümleri yaptı. Restoranların menüleri yeniden düzenlendi. Kentte sosyal hayatın eskiye dönecek olması esnafında yüzünü güldürdü.

İKİ GÜNDE 648 İŞLETME DEZENFEKTE EDİLDİ

Pandemi sürecinin başından itibaren bütün birimlerini alarma geçirerek kent genelinde seferberlik ilan eden Kuşadası Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü (TİM) bağlı ekipleri, restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçesi, spor salonu ve dernek lokali gibi işletmelerde dezenfekte işlemi gerçekleştirdi. TİM ekipleri tarafından 2 günde tam 648 işletme köşe bucak temizlenerek vatandaşlar için hijyenik ve güvenli hale getirildi.

'TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAYACAĞIZ'

Kuşadası'nda koronavirüse karşı tedbiri hiçbir zaman elden bırakmayacaklarını belirten Belediye Başkanı Ömer Günel, "Normalleşme adımlarının yaşama geçirilmesi riskin ortadan kalktığı anlamına gelmiyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de halkımızın sağlığını korumak için belediye olarak elimizden geleni yapacağız. İlçemizi ziyaret etmeye gelen yerli ve yabancı misafirlerimizden tek bir isteğim var. Sosyal hayatta kurallara uyup ilk günkü gibi virüsten korunma yöntemlerini uygulamaya devam etmeleri" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------

-Kadınlar Denizi'nden görüntü.

-Sahil bandından görüntü.

-Hazırlık yapan esnaf ve dükkanlardan görüntü

=========================

MARMARİS'TE 65 YAŞ GRUBU PARKTA CANLI MİNİ KONSERLE EĞLENDİ

MUĞLA'nın Marmaris ilçesinde, koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olanlar, belirli saatlerde getirilen serbestlikle çıktıları parkta canlı mini konser ile eğlendi.

Marmaris ilçesinde, 65 yaş ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlar, sokağa çıkma kısıtlamasının altı saatliğine kaldırılması ile anın keyfini yaşadı. 3 Nisan tarihinde Marmaris Hıfzıssıhha Kurulu tarafından sahil yürüyüş yolu ve plajlara giriş-çıkışlar yasaklanırken düne özel sadece 65 yaş ve üstü kişilere serbestlik getirildi. Havanın serin olmasını fırsat bilen 65 yaş grubu Atatürk Caddesi'nden Siteler Mahallesi'ne kadar uzanan 8 kilometrelik sahil yürüyüş yolunu doldurdu. Kimi açan çiçekleri, bazıları ise deniz manzarasıyla öz çekim yaptı. Uzun yürüyüşler yapanlar ve banklarda oturup dinlenenler anın keyfini çıkardı. Kadın ve erkekler Atatürk Caddesi'ndeki bisiklet yolunda pedal basarak spor yaptı. Marmaris Filarmoni Derneği üyeleri, Abdi İpekçi Parkı'ndan 65 yaş ve üzeri kişilere mini canlı konser verdi. Bir viyolonsel, iki kemancıdan oluşan grup, yaşıtlarına Mozart, Johann Sebastian Bach'ın eserlerini çaldı. Yedi parçalık mini konserin sonunda Türkiye Milli Takım Marşı olan "Yer Gök İnlesin" hep bir ağızdan alkışlarla söylendi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------

-Canlı mini konserden genel görüntü

-Sahil yolunda yürüyüş yapan 65 yaş ve kronik rahatsızlığı bulunan kişiler genel görüntü

========================

ÇANAKKALE'DE 65 YAŞ VE ÜZERİ KORDON BOYUNDA

ÇANAKKALE'de, sokağa çıkma kısıtlaması esnetilen 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, normalleşme adımları çerçevesinde yürüyüşe açılan kordon boyuna akın etti.

Koronavirüs önlemleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlaması bulunan 65 yaş ve üzeri vatandaşların kısıtlamaları, 14.00 ile 20.00 saatleri arasında esnetildi. Çanakkale'de ise 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, kısıtlamanın kalktığı ilk dakikadan itibaren koronavirüs salgını nedeniyle polis barikatlarıyla 2 ay önce kapatılan ve önceki gün yeniden yürüyüşe açılan kordon boyuna akın etti. Bazı vatandaşların sosyal mesafe kurallarına uymadıkları görüldü.

'İHTİYACIMIZ VARDI"

Dışarıya çıkma iznine ihtiyacı olduğunu söyleyen İlker Kızılok (76), "Koronavirüsten dolayı sıkıntı çektik. Çok şükür böyle bir izin verdiler, dışarıya çıktık. İnşallah her şey bundan sonra daha da güzel olacak. Kordon boyunun baştan kapanması bana biraz garip geldi. Açılması tabii ki çok güzel. İnsanlar hava alıyorlar, yürüyorlar, geziyorlar " diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-Kordon boyundan genel detay görüntüler

-Banklarda dinlenen vatandaşlardan görüntü

-İlker Kızılok­ röp.

==========================

BOLU'NUN DOĞA HARİKALARI ZİYARETÇİLERE AÇILIYOR

BOLU'nun doğa harikası tabiat parkları ve milli park 1 Haziran itibariyle, koronavirüs tedbirleriyle ziyaretçilere açılıyor.

Doğa turizmiyle Türkiye'nin önde gelen illerinden biri olan Bolu'da Abant ve Gölcük Tabiat Parkları ile Yedigöller Milli Parkı 1 Haziran itibariyle koronavirüs tedbirleriyle yeniden ziyaretçilere açılacak. Abant, Gölcük ve Yedigöller'de spor, yürüyüş ve gezi gibi faaliyetlere sosyal mesafe kuralına uyma ve maske takma zorunluluğuyla izin verilecek. Ancak mangal yakarak piknik yapmak yasak olacak. Tabiat parklarında doğa, boş geçen bu süreçte kendini yeniledi.

Bolu Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Halka açık alan olan park, bahçe, rekreasyon alanları, piknik alanları, mesire ve ören yerlerinde piknik, spor, yürüyüş, gezi, balık tutma (mangal hariç) faaliyetlere belirlenen kurallar ve mesafe şartlarına uyularak 1 Haziran gününden itibaren açılacaktır. Ziyaretçilerimizin kurallara uymalarını önemle rica ediyoruz" denildi.

İşletmesi Bolu Belediyesi tarafından yapılan doğa harikası Gölcük Tabiat Parkı'ndaki çalışmalar ile ilgili bilgiler veren Bolu Belediye Başkanlığı Sözcüsü ve Başkan Yardımcısı Rasim Özdemir, "Cennet olarak tabir ettiğimiz Gölcük her yıl 1 milyona yakın ziyaretçi ağırlıyordu. 27 Mart genelgesiyle kapatılmıştı. Yeni genelgeyle birlikte 1 Haziran itibariyle açılacak. Biz de bu konuyla tedbirlerimiz aldık. Dezenfeksiyon çalışmalarımızı yaptık. Bu açılış geçtiğimiz yıllara göre tedbirli bir şekilde devam edecek" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------

-Abant ve Gölcük'ten görüntüler

-Belediye Başkan yardımcısı Rasim Özdemir ile röportaj

-Detaylar

========================

DAMPERİ AÇILAN KAMYON EDS DİREĞİNİ DEVİRDİ

BOLU'da, damperi açılan kamyon yol üzerinde bulunan Elektronik Denetim Sistemi'nin kurulu olduğu direği devirdi.

Kaza, saat 13.30 sıralarında D-100 karayolu Kılıçarslan mevkiinde meydana geldi. Ankara istikametine giden Ramiz Ata idaresindeki 16 AAZ 928 plakalı kamyonun damperi açıldı. Sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği kamyon, Elektronik Denetim Sistemi'nin kurulu olduğu direğe çarptı. Kamyon metrelerce sürüklenirken, damperde bulunan taş tozu yola döküldü. EDS direği ise yola devrildi. Kamyon sürücüsü Ramiz Ata, kazayı hafif sıyrıklarla atlattı. Haber verilmesi üzerine olay yerine 112 Acil ve polis ekipleri geldi. Kaza nedeniyle D-100 karayolu Ankara istikameti bir süre trafiğe kapatıldı. Trafik ekipleri, araçları yan yola yönlendirdi. Aracın ve direğin yoldan kaldırılmasıyla ulaşım normale döndü. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-Kaza yapan kamyon

-Devrilen Elektronik Denetim Sistemi

-Sürücüden görüntüler

-Detaylar

=======================

6 SAATLİK İZİNDE SOKAĞA ÇIKTI, ÇÖKEN ASMA TAVANIN ALTINA KALDI

AMASYA'da çay ocağındaki tadilat sırasında çöken asma tavanın altında kalan Nurettin Güney (77), yaralandı. Tedaviye alınan Güney'in, salgın nedeniyle verilen 6 saatlik izinle sokağa çıktığı belirtildi.

Olay, saat 15.30 sıralarında, Yüzevler Mahallesi, Mustafa Kemal Paşa Caddesi'nde meydana geldi. Cadde üzerindeki bir pasajın zemin katında, koronavirüs nedeniyle açıklanan normalleşme takvimiyle bugün açılması planlan M.K.'ya ait çay ocağındaki tadilat sırasında, asma tavan, bilinmeyen nedenle çöktü. Asma tavanın aniden çökmesi sonucu, kartonpiyer yığını altında kalan Nurettin Güney, yaralandı. İhbar üzerine adrese, sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Gelen sağlık ekiplerince ilk müdahalede bulunulan Güney, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Tedaviye alınan ve sağlık durumun iyi olduğu belirtilen Güney'in, salgın nedeniyle verilen 6 saatlik izinle sokağa çıktığı öğrenildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------

-Çay ocağı olay yeri görüntüsü

========================

ATAKAN, SERİNLEMEK İÇİN GİRDİĞİ IRMAKTA BOĞULDU

SAMSUN'un Bafra ilçesinde serinlemek için ırmağa giren Atakan Duman (15), hayatını kaybetti.

Olay, Bafra ilçesi Şeyhulaş Mahallesi'nde öğlen saatlerinde meydana geldi. Atakan Duman serinlemek için ırmağa girdi. Bir süre sonra suda sürüklenen Duman'ı görenler polis, sağlık ve itfaiye ekiplerine haber verdi. Duman, çevredeki vatandaşlar ve ekiplerin yardımıyla sudan çıkarıldı. Sağlık ekipleri çocuğun hayatını kaybettiğini belirledi. Duman'ın cenazesi otopsi için Bafra Devlet Hastanesi Morguna kaldırıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------

-Olay yeri detayları

-Detaylar

======================

ZİHİNSEL ENGELLİ KADIN BİR GÜN SONRA BULUNDU

AĞRI'nın Tutak ilçesi Pınar Mahallesi'nde kaybolan zihinsel engelli Işık Yalçın (42), yaklaşık bir gün sonra arazide bulundu.

Tutak İlçesine bağlı Pınar Mahallesi'nde ailesiyle birlikte yaşayan Işık Yalçın önceki gün saat 10.30'da çıktığı evine bir daha geri dönmedi. Aramalarına rağmen Işık Yalçın'ı bulamayan ailesi durumu jandarmaya haber verdi. Jandarma ve AFAD ekipleri, Yalçın'ı bulmak için alarma geçti. Jandarmaya ait iz ve canlı arama köpeklerinin de katıldığı aramada bölgede arazi didik didik araştırıldı. Köylülerin de katıldığı aramada sonuç alınamadı.

Zihinsel engelli kadın çobanların ihbarıyla Yukarı Köşk köyüne yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta dere kenarında dün saat 11.30'da bulundu. Arazide yapılan sağlık muayenesinde sorunu olmadığı belirlenen kadını, görevliler araçlarına kadar 3 kilometre boyunca kucaklarında ve sırtlarında taşıdı. Işık Yalçın, görevliler tarafından Pınar mahallesindeki yakınlarına teslim edildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-Arazide ekiplerin araması

-Bulunan kadının kucakta taşınması

-Jandarma ve AFAD ekipleri

=========================

PLAKASIZ MOTOSİKLET İLE GEZEN 2 GENCE 11 BİN TL CEZA

BURSA'nın İnegöl ilçesinde, sokağa çıkma yasağına rağmen plakasız ve ehliyetsiz motosiklet ile gezmeye çıkan 2 kişiye 11 bin 180 lira para cezası uygulandı. Motosiklet, çekici yardımıyla otoparka çekildi.

İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, sokağa çıkma yasağında plakasız motosikletleriyle Orhaniye Mahallesi'ndeki Ankara Caddesi üzerinde seyir halinde olan iki kişiyi durdurdu. Yapılan incelemede motosikletin sigortası ve muayenesinin bulunmadığı, Suriye uyruklu sürücü Ammar H.'nin (24) de sürücü belgesinin olmadığı tespit edildi. Sürücüye kurallara uymadığı ve sokağa çıkma yasağına ihlal ettiği gerekçesiyle 8 bin lira, yanında bulunan yine Suriye uyruklu arkadaşı Samir C.'ye de (23) yasağı ihlal ettiği için 3 bin 180 lira para cezası kesildi.

Motosiklet daha sonra çekici yardımıyla otoparka çekildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------------------

-Gençlerden detaylar

-Ceza kesilmesi

=======================

BARO TEMSİLCİSİ AVUKAT KAZADA HAYATINI KAYBETTİ: 1 ÖLÜ, 1 YARALI

ŞANLIURFA'nın Siverek ilçesinde, iki otomobilin çarpıştığı kazada avukat Şeyhmus İnal (54) öldü, bir kişi de yaralandı.

Kaza, akşam saatlerinde Siverek-Karacadağ karayolunun 10'uncu kilometresinde meydana geldi. Avukat Şeyhmus İnal (54) yönetimindeki 34 JF 0516 plakalı otomobil ile İsmail Sarısaç'ın (27) kullandığı 33 CDE 10 plakalı otomobil kafa kafaya çarpıştı. Çarpışmanın etkisi ile şarampole devrilen araçların sürücüleri yaralandı. Yaralılar, ihbar üzerine gelen ambulanslarla Siverek Devlet Hastanesine kaldırıldı. Acil serviste tedaviye alınan yaralılardan Şeyhmus İnal, doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamadı. Yaralı diğer sürücü Sarısaç ise müdahale sonrası Şanlıurfa'ya sevk edildi.

Kazada hayatını kaydeden aynı zamanda Şanlıurfa Barosu Siverek ilçe temsilcisi olan Şeyhmus İnal'ın cenazesi otopsi için hastane morguna konuldu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------------------

-Kaza yeri

-Kaza yapan cip ve otomobil

-Olay yerinde toplanan kalabalık

-Ambulans ve itfaiye ekibi

-Genel ve detay görüntüler

=====================

MOTOSİKLET YÜRÜYÜŞ YAPAN KADINLARA ÇARPTI: 5 YARALI

KARAMAN'ın Ermenek ilçesinde sürücüsünün kontrolünden çıkan motosiklet yolun kenarında yürüyüş yapan 4 kadına çarptı. Yaralanan motosiklet sürücüsü Onur K. ile birlikte 4 kadın ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.

Kaza, saat 17.50 sıralarında Meydan Mahallesi Yassıkaya mevkiinde meydana geldi. Onur K. yönetimindeki 70 E 802 plakalı motosiklet, sürücüsünün kontrolden çıkıp yolun kenarında yürüyüş yapan 4 kadına çarptı. Çarpmanın etkisiyle 4 kadın ile sürücü Onur K., şarampole savruldu. Kazada yaralanan Onur K. ile Haife E., Nazan B, Solmaz E., ismin öğrenilemeyen bir kadın ambulanslarla Ermenek Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Soruşturma sürüyor.

Görüntü Dökümü

---------------------

-Kaza yerinden detay

-Yaralıların ambulansa alınması

-Genel ve detay

========================

YANLIŞ VİTESE TAKINCA SİTENİN BAHÇESİNE DÜŞTÜ: 2 YARALI

KARABÜK'ün Safranbolu ilçesinde, sürücüsünün park ettiği otomobili geri vites yerine ileri vitese takınca araç sitenin bahçesine düştü. Yaralanan 2 kişi tedavi altına alındı.

Kaza öğleden sonra, Safranbolu Bostanbükü Mahallesi'nde meydana geldi. Tezcan Y.(46) sitenin önünde park halinde bulunan 78 AAH 447 plakalı otomobili geri vites yerine ileri vitese takıp hareket ettirince araç sitenin bahçesine düştü. Yaklaşık 3 metre yükseklikten sitenin bahçesine düşen otomobil ters döndü. Kazayı gören site sakinleri yardıma koşarken, 112 Acile haber verdi. Olay yerine gelen sağlık ekibi yaralanan Tezcan Y. ve Soner U.'yu (32) araçtan çıkardı. Yaralanan Tezcan Y. ve Soner U. Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Kaza anında bahçede kimsenin bulunmaması olası bir faciayı önlerken, araç vinçle sitenin bahçesinden kaldırıldı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Olay yerinde polis ekiplerinden görüntü

Sitenin bahçesine düşen otomobilden görüntü

Otomobilin vinçle kaldırılması

=====================

APARTMANIN ÇATISI YANDI, MAHALLELİ SOSYAL MESAFESİZ İZLEDİ

SİVAS'ta, 4 katlı apartmanın çatısında çıkan yangın, itfaiye ekipleri tarafından söndürdü. Yangını merak ederek dışarıya çıkan mahalle sakinleri, sosyal mesafeyi hiçe sayıp, çalışmaları izledi.

Yangın, saat 17.30 sıralarında Huzur Mahallesi 37'nci sokakta meydana geldi. Sokak üzerinde bulunan 4 katlı Cihan Evler A Blok çatısında bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Yangını görenler durumu itfaiye, sağlık ve polis ekiplerine haber verdi. Kısa sürede olay yerine gelen Sivas Belediyesi İtfaiye ekipleri yangına müdahale etti. Yangın fark edildiği andan itibaren ise apartman içerisinde oturanlar tahliye edildi. Ekiplerin yaklaşık 1 saat süren çalışmasının ardından yangın kontrol altına alındı.

Ekiplerin müdahalesini ise bölgedeki boş arsada toplanan mahalle sakinleri sosyal mesafeyi hiçe sayarak izledi. Binada hasara yol açan olayda yaralanan olmazken, yangının çıkış nedeniyle ilgili inceleme başlatıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------------------

-Olay yerinden görüntüler

-İtaiye ekiplerinin yangına müdahalesi

-Çevreden yangını izleyenler

-Ekiplerin çalışması ve yangının kontrol altına alınması

======================

SU KUYUSUNA DÜŞEN KÖPEKLE BORUYA SIKIŞAN KUŞU İTFAİYE KURTARDI

BURDUR'un Bucak ilçesinde su kuyusuna düşen sokak köpeğiyle yağmur suyu borusuna sıkışan kırlangıcı itfaiye ekipleri kurtardı.

Bucak ilçesinde Sazak Harman yerinden geçen vatandaşlar kuru su kuyusundan köpek havlaması gelmesi üzerine, Bucak Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü'nü arayarak ihbarda bulundu. İtfaiye ekipleri olay yerine geldiklerinde yaklaşık 5 metre derinlindeki kuyuda bir köpek olduğunu gördü. Kuyunun dar olmasından dolayı içeri giremeyen itfaiye ekipleri, halatla köpeği çıkarmak için çalışma başlattı. Uzun uğraşlar sonrası köpek beline geçirilen halatla dışarı çıkarılarak, kurtarıldı.

Konak Mahallesi'ndeki Askerlik Şubesi Başkanlığı binasında ise çatıdaki yağmur suyu borusuna kırlangıç sıkıştığını görenler Bucak Belediyesi İtfaiye Müdürlüğüne haber verdi. İtfaiye ekipleri olay yerine gelerek, boruya ayaklarından sıkışan kuşu kurtarıp, sağlık durumunu kontrol edildikten sonra doğaya bırakıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------

-Köpeğin kurtarılması

=====================

HORTUM SAMANLARI HAVALANDIRDI

SAKARYA'nın Kaynarca ilçesinde, bir tarlada oluşan hortum samanları havalandırdı. O anlar tarla sahipleri tarafından cep telefonuyla görüntülendi.

Kaynarca Turnalı köyünde tarlada çalışan Coşkun İskender ve Mehmet Halil, aniden oluşan hortumun yarattığı etkinin şaşkınlığını yaşadı. Tarlanın ortasında oluşan hortum samanları havalandırdı. Samanlar metrelerce yukarı doğru havalandı. Hortum bir süre etkili olurken, etkisini kaybetmesiyle havalanan samanlar etrafa saçıldı. Bu sırada Coşkun İskender, hortumun oluştuğu yere doğru traktörle yanaşırken, o anları cep telefonuyla kaydeden arkadaşı uyarıda bulundu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------------------

-Hortumun samanları havalandırması

-Coşkun İskender'in hortumun olduğu yere doğru traktörle yaklaşması

DHA

HABERE YORUM KAT