Dha Yurt Bülteni - 1

Dha Yurt Bülteni - 1

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, "Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu'nu paylaştı.

KORONAVİRÜS SALGININDA CAN KAYBI 3 BİN 739'A YÜKSELDİ

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, "Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu'nu paylaştı. Dün yapılan 35 bin 605 testten 1546'sı pozitif çıktı, yaşamını yitiren 50 kişi ile toplam can kaybı 3 bin 739 oldu. Toplam iyileşen hasta sayısı ise 89 bin 480'e yükseldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, Twitter hesabından paylaştığı tabloya göre; dün 35 bin 605 test yapıldı, 1546 yeni koronavirüs vakası tespit edildi. 50 kişi yaşamını yitirirken, 3 bin 84 kişi de iyileşerek taburcu oldu. Dünkü verilerle toplam test sayısı 1 milyon 334 bin 411, toplam vaka sayısı 137 bin 115, toplam vefat sayısı 3 bin 739, toplam yoğun bakım hasta sayısı 1168, toplam entübe hasta sayısı 628 ve toplam iyileşen hasta sayısı 89 bin 480 oldu.

'DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR'

Bakan Fahrettin Koca, verilere ilişkin, "Toplam iyileşen sayısı 90 bine yaklaştı. Yoğun bakım desteğine ihtiyaç duyanların sayısındaki azalma devam ediyor. Yapılan test sayısına göre, yeni tanı konan vaka sayısında düşüş devam ediyor. Tedbiri elden bırakmayalım" açıklamasında bulundu.

====================

CEREN'İN ANNESİ: ANNELER GÜNÜ'NDE BANA KAHVALTI SÜRPRİZİ YAPARDI

ORDU'da, evinin bulunduğu binanın girişinde bıçaklanarak öldürülen, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi 3'üncü sınıf öğrencisi Ceren Özdemir'in (20) annesi Güfer Özdemir, Anneler Günü'ne buruk giriyor. Ceren'in her Anneler Günü'nde kendisine özel kahvaltı hazırladığını anlatan Güfer Özdemir, "O özel günleri çok güzel takip ederdi. Hiç kaçırmazdı. Bana sarılmasını çok özledim" dedi.

Ordu'nun Altınordu ilçesinde, 3 Aralık 2019'da, cezaevi firarisi Özgür Arduç tarafından takip edilip, evinin bulunduğu binanın girişinde bıçaklanarak, öldürülen Ceren Özdemir'in annesi Güfer Özdemir, Demirören Haber Ajansı'na konuştu. Ceren'siz buruk bir Anneler Günü geçireceklerini söyleyen Güfer Özdemir, Ceren'in her Anneler Günü'nde sabah kahvaltısı hazırladığını anlattı. Güfer Özdemir, "Ceren, Anneler Günü'nde özellikle hediye almak isterdi. Zaman zaman da alırdı ama ben pek hediye istemezdim. En güzel şeyin öpücük olduğunu söylerdim. Pazar günü olduğu için Anneler Günü, Ceren bana pazar kahvaltısı hazırlardı. Yani sen hazırlama anne biz hazırlayalım deyip, ablasıyla birlikte hazırlarlardı. Ablası olmasa da kendisi hazırlardı. "Prenses gel" diyerek kahvaltımızı birlikte yapardık. Bu en büyük sürprizlerinden birisiydi. Benim de çok hoşuma giderdi. Tabi buruk bir Anneler Günü geçireceğiz şimdi ama Ceren hep yanımızdaö diye konuştu.

'EN ÇOK SARILMASINI ÖZLEDİM'

Ceren'in geçtiğimiz yıl Anneler Günü'nde kendisine penye tişört hediye aldığını belirten Özdemir, "Ceren geçen seneki Anneler Günü'nde bana çok güzel bir penye almıştı. Ben hatta alma kızım, gerek yok, paranı harcama demiştim. Bir de yaş pasta almıştı. Mutlu olmuştum. Son Anneler Günü'nü öyle geçirmiştik. Sürprizleri severdi Ceren. Ben ona yapardım, o da bana yapardı. Tabi bu sene çok buruk geçecek Ceren'siz Anneler Günü. O, özel günleri çok güzel takip ederdi. Hiç kaçırmazdı. Bana sarılmasını çok özledim. Sıkı sıkı sarılırdıö dedi.

'KATİLİ YETİŞTİREN DE BİZİZ, MASUMU YETİŞTİREN DE'

Annelerin, Anneler Günü'nü de kutlayan Özdemir, "Çocukları yetiştiren biz anneler; sevgi, insan onuruna yakışır çocuklar yetiştiren tüm annelerin, Anneler Günü'nü kutluyorum. Katili yetiştiren de biziz, masumu yetiştiren de biziz. Fakat ben masum, sevgi ve saygıyla yetiştirilen, insan onuruna yakışır şekilde yetiştirilen çocukların annelerini ayriyeten kutlamak istiyorumö ifadelerini kullandı.

'MÜCADELEME DEVAM EDECEĞİM'

Ceren'in ölümünde ihmali olanların ceza alması için hukuki mücadelesini sürdüreceğini kaydeden Özdemir, şunları dedi:

"Katil cezayı aldı ama katili sokağa salanlar cezayı almadı. Kanun dediler, aslında kanun değil. 3 veya 5 senesi kalan mahkumlar açık cezaevine çıkabilir o kanuna katılıyorum ama kanunu uygulayanların yanlışlığı vardı. Onlar ceza almadı. Ben onlar ceza almadığı sürece de rahat etmeyeceğim. Onların ceza alması Ceren'i geri getirmeyecek ama bundan sonraki süreçte diğer çocukların ya da diğer insanların bu şekilde mağdur olmaları, annelerin yürüklerinin yanmaması için mücadeleme devam edeceğim. Çünkü bir sürü suç unsuru varken sokağa bırakılmasında görevlilerin çok büyük ihmali var. İhmali olanların ceza almasını istiyorum ve bu davanın da hiçbir zaman peşini bırakmayacağım. Sonuna kadar mücadele edeceğim. Benimle birlikte herkesin mücadele etmesi lazım. Sadece benim davam değil. Herkesin davası. Çünkü sadece benim çocuğumun katili değil, tüm toplumun katili. Benim çocuğumun hiçbir suçu yoktu. Ortaya atılan bir bombaydı. Onu o sokağa bırakanlar mutlaka ceza almalı diye düşünüyorumö

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Ceren'in mezarından detay

Evinden detay

Annesi'nden detay

Annesi Güfer Özdemir ile röp.

==========================

ÖZDİL'İN MÜHÜRLENEN KAÇAK VİLLASINA ENCÜMEN KARARI

MUĞLA'nın Bodrum ilçesinde yazar Yılmaz Özdil'in eşi Hülya Özdil'in satın aldığı, imara aykırı yapılaşmayla 142,5 metrekareden 310 metrekareye çıkarılan ve mühürlenen villayla ilgili kaçak bölümlerin yıkım kararı Bodrum Belediyesi encümen kararıyla onaylandı. Kaçak eklentiyle ilgili henüz herhangi bir çalışma yapmayan Özdil ailesinin villasında, dün ise site çalışanları tarafından bahçe düzenlemesi gerçekleştirildiği görüldü.

Bodrum'un Bitez Mahallesinde yazar Yılmaz Özdil'in eşi Hülya Özdil, 2 Mayıs 2017'de bir firmadan 4,6 milyon liraya villa satın aldı. Yapı, yürürlükteki imar planında, "ticaret alanı" sınırları içinde kalıyordu. Bodrum Belediyesi yapıya, ilk olarak Hülya Özdil adına "ofis ve iş yeri- iki bağımsız bölüm-142,5 metrekare" olmak üzere yapı ruhsatı vererek, bir süre sonra yapı kullanım izin belgesi verdi. İmar planlarında ticari alan vasfında olan yapıyı, Özdil ailesi villaya çevirdi. Yapı ruhsatının tek katlı iki adet bitişik ofis ünitesi için düzenlendiği, ancak 142,5 metrekare iskanlı yapıya; depo, jeneratör odası, bodrum kat ilavesi yapıldığı anlaşıldı. 310 metrekareye çıkarılan villa için Özdil ailesi, 31 Aralık 2017 tarihine kadar olan yapıları kapsayan İmar Barışı'na başvurdu. Ancak İmar Barışı sonrasında da kaçak yapılaşmaya devam edildiği, 2018 yılında kaçak olarak 45 metrekarelik teras ve müştemilat yapıldığı belirlendi. Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, teras ve müştemilatın İmar Barışı sonrasında yapıldığını, bölgenin uydu fotoğraflarıyla da tespit etti.

Bu gelişmenin ardından, villadaki imara aykırı alanlar belirlenip, inceleme başlatıldı. İncelemenin tamamlanmasının ardından dosya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gönderildi. Ayrıca villa Bodrum Belediyesi tarafından mühürlendi. Mühürde, "Bu inşaat ruhsat ve eklerine aykırı olduğundan 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 32'nci maddesine istinaden mühürlenerek durdurulmuştur" denildi.

HERHANGİ BİR ÇALIŞMA YOK

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından villadaki kaçak eklentilerin yıkılması için yazılan talimat, Bodrum Belediyesi'ne tebliğ edildi. Belediye de söz konusu kaçak eklentilerin 13 Mayıs'a kadar yıkılması için Özdil ailesine tebligat gönderdi. Gönderilen yıkım kararının Bordum Belediyesi encümen kararıyla onaylandığı ve 13 Mayıs'ta kaçak eklentilerin yıkılacağı belirtildi.

nın görüntülediği villada ise geçen süreye rağmen, Özdil ailesi tarafından, kaçak eklentiyle ilgili dün herhangi bir çalışma yapılmadı. Öte yandan site çalışanı bahçıvanların bahçe düzenlemesi yaptığı görüldü.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

- Villadan görüntü

- Genel detay görüntü

=========================

TAZİYE ÇADIRI KURULAN MAHALLEDE VAKA SAYISI 75'E YÜKSELDİ

VAN'da, koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alınan İpekyolu ilçesine bağlı Ortanca Mahallesi'nde, sağlık ekipleri tarafından başlatılan çalışmalarda önceki gün itibariyle 51 olan vaka sayısı dün 75'e yükseldi. Van Valiliği'nden yapılan açıklamada, taziye ve mevlit gibi toplu etkinliklerin yasaklandığı kaydedilerek, yasağa uymayanların 155 Polis ve 156 Jandarma hatlarına bildirilmeleri istendi.

İpekyolu ilçesinin Ortanca Mahallesi, 6 kişinin koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine 5 Mayıs'ta karantinaya alındı. Sağlık ekipleri de mahallede sağlık taraması ve test alma çalışmaları başlattı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında yasak olmasına rağmen mahallede, Eraygen Ailesi tarafından taziye çadırı kuruldu. Eraygen Ailesi üyeleri ile Muhtar Mehmet Nuri Yönten hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldı. Ardından da Muhtar Yönten görevden uzaklaştırıldı. Taziyeye katılanların yaşadıkları Gövelek, Arıtoprak ve Karakoç Mahalleleri'nde de karantina uygulanmaya başlandı. Sağlık ekiplerinin yaptığı taramayla önceki gün itibariyle 51 olan vaka sayısının dün 75'e yükseldiği belirlendi.

TAZİYE VE MEVLİT GİBİ TOPLU ETKİNLİKLER YASAK

Van Valiliği'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, Ortanca Mahallesi'nde taziyeye katılanların tespiti için yürütülen çalışmalar ve sağlık ekiplerinin yaptığı testler sonucu, taziye bağlantılı koronavirüs (Covid-19) pozitif vaka sayısının 75'e yükseldiği bildirilerek şöyle denildi:

"Taziye, mevlit gibi toplu etkinlikler yasaklanmıştır. Bu tür etkinlik düzenleyenleri 155 Polis ve 156 Jandarma hatlarına bildirmeniz toplum sağlığımız ve koronavirüsle mücadelemizde büyük önem arz etmektedir. Kritik bir dönemden geçtiğimizi unutmayalım. Zorunlu olmadıkça evimizden çıkmayalım. Zorunlu hallerde çıktığımız sokakta, maske takalım ve sosyal mesafeyi korumaya dikkat edelim. Bu dönemde evimizde de aile fertlerimizle sosyal mesafemizi koruyalım. İki günlük sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı ilimizde kurallara uyalım ve görevlilerimize yardımcı olalım."

Mahalle'de yaşayan Yavuz Yılmaz, taziye nedeniyle karantinada olduklarını belirterek,"Mahallemizdeki vaka sayısı 75'e yükseldi.Mağdur durumdayız. Mahallemizde kimse dışarı çıkamıyor.Sağlık ekiplerinin dışında kimse yok. Ambulansların biri gidip biri geliyor.Durumumuz vahim şuanda. Dikkat edin. Evde kalın" dedi.

Tahir Dikman ise, taziye nedeniyle 6 olan mahallemizdeki vaka sayısının 75'e yüseldiğini ifade ederek,"Muğduruz. Kimse sokağa çıkamıyor. Mahallesmizdeki karantina devam ediyor." diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

----------------

-Karantina uygulanan Ortanca Mahallesi

-Mahallenin içini anlatan bir vatandaş

-Yavuz Yılmaz ve Tahir Dikman ile röportaj

-Mahalleye gelen ambulansların gidişleri

-Mahallenin içinden detaylar

-Karantinada olan Göbelek Mahallesi'nden genel ve detaylar

========================

CHP'Lİ KÖLEOĞLU: BU PLAN OLİMPOS'TA DOĞANIN KURTULUŞU OLACAK

ANTALYA'nın dünyaca ünlü tatil merkezlerinden Olimpos'ta koruma statüsündeki değişiklik tartışmalarıyla ilgili konuşan Kumluca Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Köleoğlu, planla ilgili yanlış anlaşılma olduğunu söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın hazırladığı planın sahil ve antik kent bölgelerini içermediğini, zaten çarpık yapılaşma olan bir alanı kapsadığını belirten Köleoğlu, "Bu plan Olimpos'ta doğanın kurtuluşu olacak" dedi.

Kumluca ilçesindeki eşsiz doğaya sahip dünyaca ünlü Olimpos'la ilgili Koruma Amaçlı İmar Planı onaylandı. Bazı alanlar 2'nci derece sit statüsünden 3'üncü derece site dönüştürüldü. Çevreciler "Olimpos imara açılıyor" endişesini dile getirirken, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, "Olimpos gibi bir değerin bozulmasına ben de izin vermem" diye açıklama yapmıştı.

Olimpos'un bağlı olduğu Kumluca ilçesinin CHP'li Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, yapılan işin doğru olduğunu söyledi, Bakan Ersoy'a destek verdi. Başkan Köleoğlu, Koruma Amaçlı İmar Planı'nda planlama sürecinin Antalya Valiliği tarafından başlatılmış olup, 6360 sayılı kanun gereği Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin takibine geçtiğine dikkati çekti.

'AMAÇ ÇARPIK YAPILAŞMAYI ENGELLEMEK'

Plan yapılan kısımla ilgili jeoradar görüntü haritalarının yapıldığını ve herhangi bir dokuya rastlanılmadığını kaydeden Başkan Köleoğlu, "Bölgenin tüm tarihi dokuları, doğası göz önünde bulundurularak Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın onayı ile 2'nci dereceden 3'üncü dereceye düşürülerek planlanmıştır. Buradaki amaç, daha önceden var olan ve halen yapılmakta olan çarpık yapılaşmanın önüne geçmektir, inşaat artışını engellemektir" dedi.

'YEŞİL DOĞANIN KORUNMASI HEDEFLENİYOR'

Mevcut yapılaşmanın parsellere oranının yüzde 70- 80 bandında iken, planlama ile bu oranın yüzde 30'a düşürülerek, yeşil doğanın korunmasının hedeflendiğini söyleyen Köleoğlu, "Planlanmış bölge 3'üncü derece arkeolojik sit alanında kalmakta olup tarihi Olympos Antik Kenti'ni etkilememektedir. Kıyı bandında ve deniz kenarında herhangi bir planlama yapılmamıştır. Ayrıca planlanan alan şahsi mülkiyetleri içermekte olup, devletin hüküm ve tasarrufu altında kalan yerlere dokunulmamıştır" diye konuştu.

AHŞAP YAPI VE KONTROLLÜ TURİZM

Planda Olimpos Antik Kenti Kazı Başkanlığı'nın desteği ve önerilerinin de dikkate alındığını belirten Mustafa Köleoğlu, "Planlama yapılmasının, Olimpos'un değerinin ortaya çıkartılması ve kenti bekleyen muhtemel tehlikeler için gerekli olduğu düşünülmüştür. Doğayla uyumlu ahşap tarzı yapılar ile kontrollü turizmin gerçekleşmesi hedeflenmektedir. Bu amaçla yapılan Olimpos Koruma Amaçlı İmar Planı, 7 Mayıs 2020 tarihi itibariyle belediyemizce askıya çıkartılmıştır" dedi.

DOĞANIN KURTULUŞU

Planın sahil kesimi ya da antik kent bölgesiyle ilgisinin olmadığına dikkati çeken Başkan Köleoğlu, şunları kaydetti:

"Tapulu özel mülklerin bulunduğu bölgede zaten yüzde 90 çarpık yapılaşma var. Örneğin bir özel mülk sahibi, eskiden ruhsatım var diyerek yüzde 70- 80'e kadar inşaat faaliyeti yapabiliyordu. Bu yeni planla bu yüzde 30'la sınırlandırılıyor ve sadece ahşap yapı şartı getiriliyor. Yüzde 70'i yeşil alan olacak. Biz de belediye olarak bölgenin altyapısı, yolları, ışıklandırmasıyla hizmetlerimizi yapacağız. Bu plan Olimpos'ta doğanın kurtuluşu olacak."

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

--------------

-Olimpos sahilinden drone görüntüsü

-Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu'nun açıklaması

===========================

13 YAŞINDAKİ HAMZA, ÖZEL İZİN İLE BABASININ MEZARINI ZİYARET ETTİ

Bursa'nın Osmangazi ilçesinin Belediye Başkanı Mustafa Dündar, ölen babasının mezarını ziyaret etmek isteyen ancak koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkamayan 13 yaşındaki Hamza'nın bu isteğini gerçekleştirdi. Başkan Dündar Hamza ve annesi için özel izin çıkardı.

Osmangazi Belediyesi'nin her yıl ramazan ayının 15'inde Dünya Yetimler Günü dolayısıyla düzenlediği geleneksel yetim çocuklar için iftar etkinliği, bu yıl koronavirüs nedeniyle yapılamadı. Bunun üzerine Osmangazi Belediyesi ekipleri, yetim çocukların ve ailelerinin evlerine giderek iftar yemeklerini teslim etti. Ziyaret sırasında çocuklardan Hamza Koca, ekiplere babasının mezarını ziyaret etmek istediğini, ancak sokağa çıkma yasağı nedeniyle gidemediğini söyledi. Belediye ekiplerinin durumu iletmesi üzerine Başkan Dündar, Hamza'nın bu isteğini geri çevirmedi. Dündar'ın talimatıyla çıkarılan özel izinle Hamza, annesi Ayşe Koca ile babasını mezarında ziyaret etti.

Belediye Başkanı Mustafa Dündar'a teşekkür eden Hamza, "Dün Mustafa Başkan evimize geldi, bir isteğimiz var mı diye sordu. Ben de babamın mezarını görmek istediğimi söyledim. O da bu arzumu gerçekleştirdi. Şimdi babamın mezarındayız. Dua ettik" dedi.

Hamza'nın annesi Ayşe Koca da "Çocuklarımla çok mutluyuz. Dileğimizi yerine getirdi. Mustafa Başkan, bana en güzel anneler günü hediyesini verdi. Kendisinden Allah razı olsun, teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------------------

-Hamza'nın açıklamaları

-Annenin açıklamaları

-Mezar ziyaretinden detaylar

-Başkan Dündar'ın evlerine gidişi

==========================

BABASI TARAFINDAN ÖLDÜRÜLEN GENÇ TOPRAĞA VERİLDİ

DENİZLİ'nin Çivril ilçesinde, annesinin açtığı boşanma davasında aleyhine tanıklık ettiği babası Ünal Yılmaz (52) tarafından önceki gün başından tabancayla vurularak öldürülen Şahin Yılmaz (21), dün gözyaşları arasında toprağa verildi. Olayın ardından kaçan Ünal Yılmaz'ı arama çalışmaları sürüyor.

Kızılcasöğüt Mahallesi'nde oturan Ünal Yılmaz, kendisine boşanma davası açan eşi Selma Yılmaz'ı geçen yıl bıçakla yaraladı. Jandarma ekiplerince yakalanan Ünal Yılmaz, sevk edildiği adliyede çıkarıldğı mahkemece tutuklandı. Bir süre önce konulduğu cezaevinden tahliye olan Ünal Yılmaz, iddiaya göre önceki gün saat 10.00 sıralarında, boşanma davasında aleyhine tanıklık eden oğlu Şahin Yılmaz'ın çalıştığı Çivril- Dinar yolu mevkiinde Hamam Mahallesi'ndeki kum ocağına gitti. Bisikletle iş yerine gelen Ünal Yılmaz, oğluyla bir süre tartıştıktan sonra, kendisiyle birlikte yürümeye zorladı. Ünal Yılmaz'ın, oğlunun iş yerine geldiği ve Şahin Yılmaz'ı alıp götürdüğü anlar iş yerinin güvenlik kamerası görüntülerine yansıdı. Kum ocağının şantiyesinden çıkıp, kara yolunun karşısına geçen Ünal Yılmaz, oğlu Şahin Yılmaz'ı başından tabancayla vurdu. Silah sesini duyan çevredekilerin ihbarı üzerine, olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Sağlık ekibi, başından vurulan Şahin Yılmaz'ın yaşamını yitirdiğini belirledi. Polis ve jandarma ekipleri, oğlunu öldürdükten sonra kaçan Ünal Yılmaz'ın yakalanması için çalışma başlattı.

ÖLDÜRÜLEN GENÇ TOPRAĞA VERİLDİ

Babası Ünal Yılmaz tarafından öldürülen Şahin Yılmaz için dün Kızılcazöğüt Mahalle Camii'nde cenaze namazı kılındı. Yakınları ve arkadaşlarının katıldığı cenaze namazı sırasında sosyal mesafeye uyuldu. Cenaze töreninde geniş güvenlik önlemleri de alındı. Namazın kılınmasının ardından Yılmaz, mahalle mezarlığında gözyaşları arasında toprağa verildi.

ANNE KORUMA ALTINDA

Polis ve jandarma ekiplerince kaçan Ünal Yılmaz'ı arama çalşmaları sürüyor. Ünal Yılmaz'ın eşini de öldürmesinden endişe edilirken, polis ekipleri Selma Yılmaz'ın yaşadığı evin önünde bekliyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-Cenaze namazından görüntü

-Cenaze namazının kılınmasından detay

-Sokakta polis ekiplerinden detay

-Baba Ünal Yılmaz'ın resmi

-Öldürülen Şahin Yılmaz'ın resmi

=======================

KÖPRÜDE HELALLİK İSTEYEREK GÖRÜNTÜ ÇEKTİ, ARDINDAN NEHRE ATLADI

SAMSUN'da, sevgilisinden ayrıldığı için bunalımda olduğu öne sürülen İlyas C. (26), Ali Fuat Başgil Köprüsü'ne gelerek helallik istediği anları kayda aldı. Görüntüleri gönderdiği arkadaşlarının yanına geldiği İlyas C., aniden Yeşilırmak Nehri'ne atladı. İlyas C.'nin bulunması için arama çalışması başlatıldı.

Olay, saat 18.30 sıralarında Çarşamba ilçesindeki Ali Fuat Başgil Köprüsü'nde meydana geldi. İddiaya göre sevgilisinden ayrılan İlyas C., köprü üzerinde ağlayarak cep telefonu ile "Hakkını helal et yavrum, ben ölümü çok sevdim. Ben bu acıyla yaşayamıyorum. Ben bu vicdan azabıyla yaşayamıyorum gülüm" ifadeleri ile kendini kayda aldı. İlyas C., ardından görüntüleri arkadaşlarına gönderdi. Kısa sürede arkadaşlarının geldiği köprüde İlyas C., aniden Yeşilırmak Nehri'ne altladı. Suda sürüklenen İlyas C. bir süre sonra gözden kayboldu. İhbar üzerine nehir kıyısına gelen polis ve itfaiye ekipleri, İlyas C. için arama çalışması başlattı.

Görüntü Dökümü:

--------------------

- Olay yerinden detaylar

- İ.C.'nin arkadaşlarına gönderdiği video not

========================

SAHTE BELGEYLE BARTIN'A GELENLER KARANTİNAYA ALINDI, 37 BİN LİRA CEZA KESİLDİ

BARTIN'da, sahte belge düzenleyerek kente gelen 12 kişi koronavirüs tedbirleri kapsamında yerleştirildikleri yurtta karantinaya alındı. 12 kişiye toplam 37 bin 800 TL idari para cezası kesildi.

Bartın Valiliği yaptığı açıklama ile Ramazan Bayramı ve yaz tatili için kente gelinmemesini isterken, seyahat izin belgesi olmadan gelenlerin de 14 gün yurtlarda karantinaya alınacağı uyarısında bulundu. Jandarma ekipleri yaptıkları çalışmalar neticesinde sahte seyahat belgesi düzenleyenlerin kente Zonguldak Çaycuma-Kozcağız sınırından minibüs ile giriş yapacağını belirledi. Ekipler, sabah saatlerinde kontrol noktasında Bartın'a giriş yapmak giriş yapmak isteyenlerin bulunduğu minibüsü durdurdu. Ekipler, sahte belgelerle kente gelen 12 kişi hakkında belgede sahtecilikten adli soruşturma başlatılarak, ayrıca Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesine ihlalden her birine 3 bin 150 TL olmak üzere toplam 37 bin 800 TL para cezası kesildi. İstanbul'dan memleketleri Bartın'a gelen 12 kişi daha sonra Çeşm-i Cihan Yurdu'na yerleştirilerek, 14 gün süreyle karantinaya alındı.

Bartın İl Jandarma Komutanlığı ekipleri ayrıca, önceki gün gece yarısı Zonguldak Çaycuma Nebioğlu Beldesinde oturan A.C.'nin (40), seyahat izin belgesi olmadan yaya olarak Nebioğlu Beldesi Madenler Köyü arazisinden Bartın Tasmacı Köyü tarafına yürüyerek geçtiğini tespit etti. A.C.'ye, seyahat izin belgesiz ve kurallara aykırı olarak Bartın'a giriş yapması nedeniyle 3 bin 150 TL para cezası kesilerek, geldiği yerden Zonguldak tarafına çıkarıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Jandarmanın yaptığı denetimlerden görüntü

======================

ANTALYA'DA "SOSYAL MESAFELİ OTO HAVUZ" TURU

ANTALYA'da koronavirüse yönelik tedbirler kapsamında yasak olduğu için denize ve havuza giremeyen otomobil aksesuarcısı Murat Tokmak, 3 bin liraya satın aldığı otomobilin üstünü kesip içerisine branda gererek havuza dönüştürdü. Tokmak ve üç arkadaşı "sosyal mesafeli oto havuz" adını verdiği aracıyla caddelerde ilerleyerek hem sürüş hem de havuz keyfi yaşadı.

Antalya'da otomobil aksesuarı satan Murat Tokmak (30) bir hafta önce 1987 model Serçe marka otomobili 3 bin liraya satın aldı. Tokmak, eğlence amaçlı video çekmek amacıyla satın aldığı arabanın tavanını kestirerek üstü açık hale getirdi. Otomobilin ön yolcu koltuğunu söken Tokmak, otomobilin içerisine branda gererek havuza dönüştürdü.

Koronavirüs nedeniyle denize ve havuza girmenin yasak olduğu Antalya'da eğlenceli vakit geçirmek isteyen Tokmak, sürücünün ayrı bölmede oturduğu, arkada 2, ön tarafta da 1 kişinin oturabildiği araca, "sosyal mesafeli oto havuzu" adını verdi. Arabasıyla 3 arkadaşıyla trafiğe kapalı alanda ilerleyerek havuz ve deniz özlemini gideren Tokmak, arkadaşlarıyla hem arabasında yaptığı düzenlemeyle sürüş hem de havuz keyfini yaşadı.

Arabanın üstünü kendileri kesip, içerisini suntayla böldükten sonra branda ile çevirdiklerini anlatan Murat Tokmak, oto havuzunu 200 liraya mal ettiklerini söyledi. Araçtaki havuzun 250 litre su aldığına değinen Tokmak, arkadaşlarıyla sosyal mesafeli oto havuzunda yaşadığı eğlenceyi şu sözlerle anlattı:

"Arabayı bir hafta önce aldık. Hobi amaçlı eğlence için aracın üstünü kestik. Sonra ne yapabiliriz diye düşündük. Arkadaşlar arasında bunu yürüyen bir havuz haline getirelim dedik. Burada sosyal mesafeyi koruyoruz. Yasaklar nedeniyle artık kendini havuzumuzu kendimiz yapmaya başladık. İnşallah bu yasaklar bittiğinde denize havuza gideriz. Bizim için keyifli oluyor. Salgın günlerinde hem eğleniyoruz hem de çektiğimiz videoları sosyal medyada yayınlayarak başkalarının eğlenmesine faydamız oluyor."

OTOPARKA ÇEKİLDİ

Antalya'da koronavirüse yönelik tedbirler kapsamında yasak olduğu için denize ve havuza giremeyen otomobil aksesuarcısı Murat Tokmak'ın, üstünü kesip içerisine branda gererek havuza dönüştürdüğü otomobil, polis tarafından otoparka çekildi. Şikayet üzerine aracın belgelerinde inceleme yapan polis, çekme belgeli ve trafiğe çıkmasının yasak olduğunu belirledi. Tokmak'a da cezai işlem uygulandığı kaydedildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

--------------------------------

-Oto havuza binmeleri ve oto havuzda ilerlerken drone görüntü

-Araca su doldurmaları

-RÖP: Murat Tokmak ile röportaj

-Cabrio haline gelen Murat 124'den detay görüntü

-Detay

-Aracın çekme işlemi yapılması

=====================

107 TÜRK VATANDAŞI MUŞ'TA KARANTİNAYA ALINDI

KORONAVİRÜS tedbirleri kapsamında Almanya'dan yurda getirilen 107 Türk vatandaşı, Muş'taki Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne ait öğrenci yurduna yerleştirilerek, 14 gün süreyle karantina altına alındı.

Almanya'dan kalkan uçakla 107 kişi , Muş Sultan Alparslan Havalimanı'na getirildi. Uçaktan inenler sağlık ekiplerinin buradaki kontrol işlemlerinin ardından polis ve AFAD ekipleri eşliğinde otobüslerle, dezenfekte edilerek hazır hale getirilen Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne ait Müştakbaba Kız Öğrenci Yurdu'na yerleştirildi.Karanfillerle karşılanan ve yurtta 14 gün gözlem altında tutulacak vatandaşların ihtiyaçlarının ise Muş Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri İl Müdürlüğü, AFAD ve Kızılay tarafından karşılanacağı kaydedildi. Ayrıca karantinada kalacak olan vatandaşlar için yurttaki tüm hazırlıklar tamamlanırken, karantinada kalacak misafirlerin odalarına el dezenfektanı, kişisel bakım ürünleri, çay, şeker, diş fırçası ve macunu ile havlu ve terlik bırakıldığı öğrenildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------------------

Havalimanından detaylar

Türk vatandaşlarını taşıyan uçağın inişinden detay

Vatandaşlara ait bagajların indirilmesi ve dezenfekte edilmesinden detay

Yolcuların inmesinden detay

Yolcuların sağlık kontrolünden geçmesi

Yolcuların otobüslere binmesinden detay

Yolcuların yurda gelişinden detay

Yolcuların karanfillerle karşılanmasından detay

Yolcuların yurt işlemlerinden detaylar

=======================

MANİSA KISITLAMA NEDENİYLE SESSİZLİĞE BÜRÜNDÜ

MANİSA'nın Şehzadeler ve Yunusemre ilçelerinde sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle boş kalan yollar insansız hava aracı drone ile görüntülendi.

İçişleri Bakanlığı'nca yayımlanan genelgeyle koronavirüs tedbirleri kapsamında 24 ilde 2 gün boyunca sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Kararın uygulandığı ilk günde, Manisalıların evlerinde kaldığı görüldü. Kentteki sokak ve caddeler boş kaldı. Manisa İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipleri, şehrin giriş ve çıkışlarında uygulama yaptı. Manisa-İstanbul Karayolu üzeri Gediz Kavşağı yakınlarındaki uygulama noktasında şehre giriş çıkış yapan araçları durduran polis ekipleri, vatandaşlara gerekçelerini sorarak, sokağa çıkma kısıtlamasına uymayan vatandaşlara ceza yazdı. İlçe merkezindeki boş cadde ve sokaklar, drone ile görüntülendi. İş yerlerinin kapandığı kentte, polis ve bekçiler sokaklarda devriye gezerek kontroller yaptı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------------------

-Şehzadeler ilçesindeki Valilik binası ve etrafından drone görüntüsü,

-Manisa-İstanbul karayolu üzerinden drone görüntüsü,

-Şehir merkezinden görüntü,

-Uygulama yapan polis ekiplerinden görüntü.

======================

SİVAS'TA BERBER, KUAFÖR VE GÜZELLİK MERKEZLERİ DEZENFEKTE EDİLDİ

SİVAS'ta belediye ekipleri, koronavirüs tedbirleri kapsamında faaliyetleri durdurulan ve 11 Mayıs'ta yeniden hizmet vermeye başlayacak olan kuaför, berber ve güzellik salonlarını dezenfekte etti. Yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında 21 Mart'ta kapatılan berber, kuaför ve güzellik merkezleri 11 Mayıs itibarıyla iş yerlerini hizmete açacak. Kısıtlamanın sona ermesiyle birlikte Sivas Belediyesi ekipleri, berber ve kuaför salonlarında çalışma başlattı.

Sivas genelinde 490 berber, kuaför ve güzellik merkezi dezenfekte edilmeye başlandı. Belediye tarafından oluşturulan özel ekipler, halkın yoğun olarak kullandığı birçok noktada dezenfekte ve ilaçlama faaliyetlerini periyodik olarak sürdürüyor. 1,5 aydır kapalı olan ve yoğun ilgi görmesi beklenen berberler ve kuaförler için de Sivas Belediyesi harekete geçti. Pazartesi gününe kadar tüm berber, kuaför ve güzellik merkezlerinde dezenfeksiyon işlemlerini tamamlayacak.Uygulama nedeni ile belediyeye teşekkür eden Sivas Berberler Ve Kuaförler Esnaf Odası Başkanı Ömer Şeker "21 Mart'tan itibaren berberler, kuaförler ve güzellik salonlarımız kapalı. Bu zorlu süreci 11 Mayıs itibariyle bitiriyoruz inşallah. 11 Mayıs'ı bundan sonra kuaförler günü olarak da kutlayacağız. Bizleri bu zorlu süreçte yalnız bırakmayan Sivas Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin'e, Başkan Yardımcılarımıza, belediye ekiplerimize çok teşekkür ediyoruz. Kendisinin her zaman yanında olacağımızı bilmesini istiyoruz" dedi.

Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Duman ise, "Koronavirüs nedeniyle berberler, kuaförler ve güzellik salonları hizmete ara vermişti.11 Mayıs itibariyle yeniden açılıyor. Tabi açılmasıyla beraber bizlerde bu konuda önlem anlamamız gerekiyordu. Hassas bir döneme giriyoruz. 9 gündür Sivas Merkezde koronavirüs vakasına denk gelinmedi. Sivas için iyiye gidiyoruz ancak hemşehrilerimizden tedbiri elden bırakmamalarını rica ediyorum. Bu süreçte başkanımızın talimatlarıyla bizlerde kuaförlerimiz de dezenfekte çalışmalarını başlattık"" dedi.

'ESNAFLARA BİN LİRA NAKDİ YARDIM SAĞLANDI'

Esnaflarımıza kapalı oldukları dönemlerde belediye olarak maddi ve manevi destek sağlamaya çalıştıklarını anlatan Duman, "Geçtiğimiz hafta içerisinde de iş yerleri kapalı olan esnaflarımıza 1000 liralık maddi yardımın ödemelerini gerçekleştirdik. Çok şükür bu süreç çok uzamadan Kuaför esnafımız dükkânlarını açıyorlar. Bizler de bu süreçte Sivas genelinde 490 berber kuaför ve güzellik salonunu dezenfekte edeceğiz. Hemşehrilerimize sağlıklı bir ortam sunmak için elimizden gelen tüm çabayı ve gayreti gösteriyoruz" ifadesini kullandı.

Kuaför ve güzellik salonu işletmecileri de 50 gündür kapalı olan salonlarımız tekrar açılacak olmasından dolayı mutlu olduklarını belirterek, zorlu süreçte kendilerine destek olan belediyeye teşekkür etti.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------

-Berber ve kuaför salonlarından görüntüler

-Dezenfekte işlemi

-İşletmecilerin konuşmaları

-Berberler Derneği Başkanını açıklaması

-Belediye Başkan yardımcısınına çıklamaları

=========================

BURSA'DA, KUAFÖR VE BERBERLER DEZENFEKTE EDİLDİ

BURSA'da, koronavirüs önlemleri kapsamında geçici olarak kapatılan kuaför ve berberler, 11 Mayıs Pazartesi günü yeniden açılacak. Kuaför ve berberlerde yapılan dezenfekte çalışmalarına, Gemlik Belediyesi ekipleri de destek verdi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan kuaför ve berberler 11 Mayıs Pazartesi günü yeniden açılıyor. Bu kapsamda Bursa'nın Gemlik ilçesindeki kuaförlerde de dezenfekte çalışmaları başlarken, Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan ve CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu çalışmaları yerinde inceledi.

KAYIŞOĞLU: 198 İŞ YERİ DEZENFEKTE EDİLDİ

Konu ile ilgili değerlendirme yapan CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, "Gemlik Belediyemizin yaptığı çalışmalara bizler de eşlik etmeye geldik. Kuaförler iki ay aradan sonra açılacaklar. Gemlik'te 198 iş yeri var. Bu kapsamda hepsinin dezenfekte işlemlerini belediyemiz yapacak. Covid-19 salgını boyunca vatandaşın yanında yer aldılar" dedi.

SERTASLAN: GEMLİK, SALGINDA ÇOĞU BÖLGEYE GÖRE İYİ DURUMDA

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, Gemlik'in koronavirüsle mücadelede iyi bir tablo sergilediğini belirterek, "Hep söylüyorum, belediyeler ne yaparsa yapsın, vatandaşın alacağı önlemler önemli. Gemlik'te çok sayıda yere göre daha duyarlı hemşehrilerimiz. Market sıraları ve sokağa çıkma ile alakalı da biraz dikkat edersek daha başarılı olacağız. Kuaförlerimizin, dezenfekte konusunda endişeleri vardı. Bizler bugün sağlık müdürlüğümüz aracılığı ile esnaf odamızdan aldığımız liste ile gidip iş yerlerini ziyaret ettik ve dezenfeksiyon ihtiyacımızı karşılamayı amaçladık. Vatandaşlarımızın da dikkatli olmasını istiyorum" diye konuştu.

Görüntü Dökümü

------------------------

-Gemlik Belediye Başkanının kuaförleri ziyaret etmesi

-Kuaförlerde dezenfekte çalışması yapılması

-Başkanın açıklamaları

=======================

MERSİN'DE SOSYAL MESAFELİ BANK ÜRETİLDİ

MERSİN'in Yenişehir Belediyesi tarafından, sosyal mesafeli oturma bankları üretti.

Yenişehir Belediyesi korona virüs tedbirleri kapsamında oturma banklarında sosyal mesafe düzenlemesi yaptı. Sosyal mesafeli oturma bankları Park ve Bahçeler Müdürlüğü'ne bağlı marangozhanede tasarlandı. Yeni tasarım banklarda iki kişi birer metre mesafeyle oturabilecek. Bankların arasına ise rengarenk çiçekler yerleştirildi. Belediyenin bu uygulaması, vatandaşları da memnun etti. Kısıtlamaların esnetilmesinin ardından vatandaşlar oturma banklarında sosyal mesafelerini koruyarak sevdikleriyle vakit geçirebilecek.

Ürettikleri sosyal mesafeli oturma banklarını ilçenin kentin çeşitli noktalarına yerleştirdiklerini söyleyen Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, "Vatandaşlarımızın sağlığı için parklarımızdaki bazı oturma banklarını sökmek zorunda kalmıştık. Şimdi bunların yerine sosyal mesafeyi koruyacak oturma bankları ürettik ve bu bankları kentimizin çeşitli noktalarına yerleştirdik. Üretime devam ediyoruz, sosyal mesafeli oturma banklarımızın sayısını arttıracağız. En büyük temennimiz, vatandaşlarımızın sağlık için evde kalmalarıdır. Ama sokağa çıkma kısıtlamalarının esnetildiği günlerde hemşehrilerimiz sevdikleriyle oturup dinlenirken, aralarına koronavirüs girmesin diye rengârenk çiçekler koyduk. Uzun zamandır sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle evlerinde kalan 65 yaş üzeri ve 20 yaş altı hemşerilerimiz kısıtlamanın kaldırıldığı vakitlerde sosyal mesafeli banklarımızda oturarak, güneşin ve temiz havanın tadını çıkarabilecekö ifadelerini kullandı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------

-Hazırlanan banklardan görüntü

-Banklarda oturan vatandaşlardan görüntü

=========================

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞIYLA AYRI KALAN ÇİFTİ, EKİPLER BİRARAYA GETİRDİ

SAMSUN'da, koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağıyla ayrı ilçelerdeki evlerde kalan Nurdan (68) ve eşi Hasan Demirel (68) çiftini zabıta ekipleri bir araya getirdi.

Samsun'da koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasağı nedeniyle Atakum ilçesindeki evinde kalan Nurdan Demirel, 47 kilometre mesafedeki Kavak ilçesinde köy evinde kalan Hasan Demirel'in yanına gitmek için belediye ekiplerinden yardım istedi. Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, talep üzerine harekete geçti. Atakum ilçesinde yaşayan Nurdan Demirel'i evinden alan ekipler, Kavak ilçesi Belalan Mahallesi'ndeki eşinin yanına götürdü.

BAŞKAN VE ZABITAYA DUALAR ETTİ

Nurdan Demirel, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ile zabıta ekiplerine dua etti. Demirel, "Biz köyde de iş yapıyoruz. Küçükbaş hayvanlarımız var. Eşim daha önceden gitmişti. Ben de buradaydım. Sokağa çıkma yasağı başlayınca zorunlu olarak dönemeyip köyde kaldı. Ben de belediye ekiplerinden yardım istedimö diye konuştu.

EŞİ İÇİN ENDİŞELENDİ

Eşini uzun zamandır göremediği için endişelendiğini anlatan Demirel, "Onun için çok endişelendim. Oruç tutuyor ama yemek yapamıyor. Onun için yemekler yapıp getirdim. Gelebildiğim için de mutluyum. Allah ne muradınız varsa versin. Çok teşekkür ederim. Bu unutulmaz bir olay. Çok memnun oldum. Başkanımızdan ve sizlerden Allah razı olsunö ifadelerini kullandı.

'EŞİNİZİN KIYMETİNİ İYİ BİLİN'

Hasan Demirel ise "Köyde evimiz var. Bahçemiz, küçükbaş hayvanlarımız bulunuyor. Onlar için buraya gelmiştim. Sonra böyle bir yasak gelince ben eve gidemedim, eşim de yanıma gelemedi. Bizi tekrar bir araya getirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Eşlerimizin kıymetini iyi bilmemiz, anlamamız lazımö dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------------------

-Nurdan Demir'in evinden alınıp köye götürülmesi

-Nurdan Demirel ile eşi Hasan Demirelin biraraya gelmesi

-Detaylar

-Röportajlar

======================

KORONAVİRÜSÜ YENEN DOKTOR, MESLEKTAŞLARINA FLÜT ÇALARAK TEŞEKKÜR ETTİ

EDİRNE'de koronavirüs tedavi gördükten sonra taburcu olan Sultan 1'inci Murat Devlet Hastanesi'nde görevli uzman doktor Şevket Hüseyin Akpınar, kendisini ziyarete gelen meslektaşlarına yan flütle parçalar çalarak teşekkür etti.

Edirne Sultan 1'inci Murat Devlet Hastanesi Dahiliye Bölümü'nde görevli Uzman Dr. Şevket Hüseyin Akpınar'ın koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine aynı hastanede tedavi altına alındı. Yaklaşık 1 ayr tedavi gören ve yapılan son testlerinden negatif sonuç alınan Akpınar, bir hafta önce taburcu edildi. Edirne İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan ile Sultan 1'inci Murat Devlet Hastanesi Başhekimi Mustafa Talha Sütçü, koronavirüsü yenen Akpınar'ı evinde ziyaret etti. Meslektaşlarının geçmiş olsun dilekleri iletilen doktor Şevket Hüseyin Akpınar da,

meslektaşlarına yan flütle parçalar çalarak teşekkür etti.

Koronavirüs tedavisi süresince umudunu hiç kaybetmediğini belirten Akpınar, vatandaşların koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlere uymasını ve evlerinde kalmasını istedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------------

-Doktor Akpınar'ın flüt çalması

-Doktorun ailesi ile şakalaşması

-Akpınar'ın Sağlık Müdürü ile konuşması

-Ziyaretten detaylar

===================

SAĞLIKÇININ 2 YAŞINDAKİ KIZINA, BELEDİYE BAŞKANINDAN "DOĞUM GÜNÜ" SÜRPRİZİ

EDİRNE'de, Keşan Devlet Hastanesi'nde çalışan Özlem Bağırtlak, koronavirüs nedeniyle göremediği 2 yaşındaki kızı Ayşe Sena'nın doğum gününü, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu aracılığıyla cep telefonu üzerinden görüntülü görüşmeyle kutladı.

Keşan Devlet Hastanesi Acil Servis'te veri giriş personeli olarak görev yapan Özlem Bağırtlak, koronavirüs nedeniyle bir süredir göremediği kızının doğum gününü kutlamak için Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu'na ulaştı. Başkan Helvacıoğlu, bunun üzerine anneannesi Gülnaz ve dedesi İsmail Yılmaz'ın yanında kalan Ayşe Sena'nın Yukarı Zaferiye Mahallesi Tarhan Sokak'taki evine gitti. Anne Özlem Bağırtlak, Mustafa Helvacıoğlu aracılığıyla cep telefonu üzerinden görüntülü görüşme yaparak, kızı Ayşe Sena'nın doğum gününü kutladı. Ayşe Sena, daha sonra getirilen pastadaki mumları üfledi.

Başkan Helvacıoğlu, koronavirüs ile mücadelede her zaman sağlık çalışanlarının yanında olduklarını belirterek, "Bu süreçte fedakarca mücadele veren sağlık çalışanlarımızın her zaman yanındayız. Sağlık çalışanlarımız bu süreçte kendi aileleriyle değil bizlerle ilgileniyor. Ayşe Sena kızımız dün 2 yaşına bastı. Biz de ona sarılamıyoruz ama annesinin yerine doğum gününü kutluyoruz. Fedakarlıkları için minnetarız" dedi.

Özlem Bağırtlak da Başkan Mustafa Helvacıoğlu'na teşekkür etti.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------

-Başkan Helvacıoğlu'nun, Özlem Bağırtlak görüntülü konuşması

-Minik Ayşe Sena'ya doğum günü sürprizi yapılması

-Minik Ayşe Sena'ya pasta mumlarının üflettirilmesi

-Annenin kızıyla konuşması

-Başkan Helvacıoğlu'nun konuşması

-Detaylar

============================

RUSLAR "9 MAYIS'I BALKONLARDA KUTLADI

İKİNCİ Dünya Savaşı'nda Hitler Almanya'sının teslim olmasıyla birlikte Sovyetler Birliği tarafından Zafer Günü ilan edilen 9 Mayıs, Antalya'nın Alanya ilçesinde yerleşik Rus ve Rus dili konuşanlar tarafından kutlandı. Üstü açık otobüsten Rus marşları ve şarkıların söylendiği etkinliğe yerleşik Ruslar balkonlardan eşlik etti.

Milyonlarca insanın ölümüne neden olan tarihin en büyük savaşlarından İkinci Dünya Savaşı'nın 8 Mayıs 1945'te Hitler Almanya'sının teslim olmasıyla sona ermesinin ardından Stalin liderliğindeki Sovyetler Birliği, 9 Mayıs'ta zaferini ilan etti. Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından ise Rusya başta olmak üzere Ukrayna, Belarus, Kazakistan, Özbekistan gibi Rus dili konuşan ülkelerde de 1945'ten bugüne kadar 9 Mayıs, Zafer Günü olarak çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

BALKONLARDAN EŞLİK ETTİLER

Türkiye'de en çok yerleşik yabancının yaşadığı Antalya'nın Alanya ilçesinde, koronavirüs tedbirleri kapsamında evlerinde kalan yerleşik yabancılara Zafer Günü coşkusunu yaşatmak için Rus ordu üniforması giyen Alanya Rus Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Ekaterina Gündüz ve dernek üyeleri üstü açık otobüsten Rus marşları ve Rusça şarkılar söyledi. Yaklaşık 11 bin Rus vatandaşının yerleşik olarak yaşadığı ilçede Rusların yoğunlukla ikamet ettiği Mahmutlar Mahallesi'nde otobüsle konser veren dernek üyeleri Ruslar tarafından balkonlarda alkışlarla karşılandı. Balkondan çalan marş ve şarkılara eşlik eden Ruslar, ülke bayraklarını ve Türk bayraklarını sallayarak tezahüratta bulundu.

'EN DEĞERLİ BAYRAM'

Yapılan etkinlikten dolayı Alanya Kaymakamlığı, Alanya Belediyesi ve İlçe Emniyet Müdürlüğüne teşekkür eden Alanya Rus Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Ekaterina Gündüz, Zafer Bayramı'nın Rus dili konuşanlar için en önemli ve en değerli bayram olduğunu söyledi. Gündüz, "İkinci Dünya Savaşı'nda 27 milyon Sovyet vatandaşı hayatını kaybetti ve benim dedem de bu savaşta öldü. Anneannem ise savaşta toplama kampında esir olarak çocukluğunu geçirdi" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------

- Otobüs ve apartmanlardan dron görüntüsü

- Otobüste şarkı söyleyen Ruslardan görüntü

- Balkondan izleyenlerden görüntü

- RÖP: Ekaterina Gündüz

=======================

'DENİZE GİRECEĞİM" DİYEREK KAYBOLAN DOKTOR ARANIYOR

ANTALYA'nın Gazipaşa ilçesinde, 2 gün önce "denize gireceğim" diyerek evden ayrılan ve kendisinden bir daha haber alınamayan doktor Orhan Bican (36) için arama çalışması başlatıldı. Elbiseleri deniz kıyısında bulunan Bican'ın izine henüz rastlanamadı.

Doktor Orhan Bican, 2 gün önce anne ve babasına "denize gireceğim" diyerek evden ayrıldı. Uzun süre eve dönemeyen Orhan Bican için ailesi kayıp başvurusunda bulundu. Bunun üzerine arama çalışmaları Orhan Bican'ın denize gireceğini söylediği Pazarcı Mahallesi Selinus Plajı Kızılin mevkiinde başlatıldı. Bican'ın elbiseleri burada yapılan aramada sahil kenarında bulundu. Alanya Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri ve Gazipaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Orhan Bircan'ın elbiselerinin bulunduğu noktadan arama tarama faaliyetleri başlatılırken, Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı dalış timi de aramalara destek verdi. Yaklaşık 2 saatlik arama çalışmalarında Orhan Bican'ın izine rastlanmadı. Ekiplerin çalışmalarının devam edeceği belirtildi.

Orhan Bican'ın bir süre önce Gazipaşa Havalimanı'ndaki doktorluk görevinden ayrıldığı, eşinden de kısa süre önce boşandığı öğrenildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

--------------

- Sahilden görüntü

- Denize giriş noktasından görüntü

- Sahil Güvenlik botla arama

- Genel ve detay görüntüler

=========================

MOTOSİKLET SÜRÜCÜSÜ, VİDANJÖRÜN ALTINDA KALARAK ÖLDÜ

YOZGAT'ta, motosikleti ile kaldırıma çarpıp savrulan Aytekin Düz (49), belediyeye ait vidanjörün altında kalarak hayatını kaybetti.

Kaza, Eskipazar Mahallesinde meydana geldi. Aytekin Düz yönetimindeki plakasız motosiklet, caddede seyir halindeyken yan tarafındaki sepetin kaldırıma çarpması sonucu kontrolden çıkarak devrildi. Motosikletten yola savrulan Düz, arkadan gelen O.G. yönetimindeki Yozgat Belediyesine ait 66 DP 795 plakalı vidanjörün altında kaldı. Aytekin Düz, olay yerinde hayatını kaybetti. Düz'ün cesedi, kaza yerinde yapılan incelemeden sonra hastane morguna kaldırıldı. Sürücü O.G. ise gözaltına alındı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-Olay yeri

-Motosikletten görüntü

-Vidanjörden görüntü

-Detay

========================

KAMYONET ÇALAN HIRSIZLAR POLİSTEN 20 DAKİKA KAÇABİLDİ

Bursa'da kamyonet çalan 3 şüpheli, 20 dakika sonra, 5 kilometre mesafedeki bir binanın bahçesinde, çalıların arasında saklanırken yakalandı.

Olay, 27 Nisan gecesi, Yıldırım ilçesi Emirsultan Mahallesi'nde meydana geldi. Evinin önünde park halinde bulunan kamyonetinin çalındığını gören Ş.K. durumu polise bildirdi. İhbar üzerine harekete geçen Yıldırım İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, bölgede geniş çaplı arama başlattı. Şüphelilerin kaçış güzergahındaki onlarca kamerayı mercek altına alan polis ekipleri, Plaka Tanıma Sistemi'nden (PTS) kamyonetin Millet Mahallesi'nde olduğunu tespit etti. Mahalleye giriş-çıkışı kapatan ekipleri fark eden şüpheliler, önce kamyonetle kaçmaya çalıştı. Yakalanacaklarını anlayınca da kamyonu bırakıp koşarak uzaklaştı. Polisler, hırsızlık olayından 20 dakika sonra şüpheliler H.C.M., M.D. ve M.Ç.'yi Mızrak Sokak'ta bulunan bir binanın bahçesindeki çalıların arasına saklanırken yakaladı.Şüpheliler, polis merkezine götürüldü. Kamyonet ise çekici yardımıyla otoparka çekildi.

3 şüpheli savcılık tarafından ifadeleri alındıktan sonra, adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------

-Kamyonun yakalanması

-Ekiplerin inceleme yapması

-Şüpheli şahısların üzerlerinin aranması

========================

EVDEN YAYILAN KÖTÜ KOKU PANİĞE NEDEN OLDU

DENİZLİ'nin Pamukkale ilçesinde sahibi yurt dışında olan bir apartman dairesinden kötü koku yayıldığı ve birinin ölmüş olabileceği ihbarı üzerine itfaiye kapıyı kırarak girdi. Evin içinde inceleme yapan polis ekipleri kötü kokunun ölen bir kediden yayıldığını tespit etti. Çevre sakinleri rahat bir nefes aldı.

Olay, dün saat 15.00 sıralarında Fesleğen Mahallesi 1054 Sokak'taki Yalçın Apartmanı'nda yaşandı. Çevredeki vatandaşlar, 3 katlı apartmanın birinci katından kötü koku yayıldığını ve pencerenin karasinek kaplandığını fark edince evde bir kişinin ölmüş olabileceği ihbarında bulundu. İhbar üzerine olay yerine, Denizli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı arama kurtarma ve polis ekipleri sevk edildi. Sahibi Şerife Yalçın'ın Almanya'da yaşadığını öğrenen polis ekibi kapıyı açamayınca itfaiye ekibi önce apartmanın demir kapısını kırdı. Ardından birinci kattaki dairenin kapısını da kıran ekipler, evde yaptıkları incelemede bir kedinin öldüğünü gördü. Ölen kedinin bulunduğu odanın penceresindeki kara sineklerin yoğunluğu da dikkat çekti. Kedinin eve nasıl girdiği bilinmezken, belediye ekiplerinin de evde ilaçlama yapacağı bildirildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

- İtfaiye ve polis ekiplerinden detay görüntü,

- İtfaiye ekibinin apartman kapısını kırmasından görüntü,

- Ekiplerin evin içine girmesinden görüntü,

- Bir vatandaşın olayı anlatmasından görüntü.

=======================

ADIYAMAN'DA TEK KATLI EVİN ÇATISI ÇÖKTÜ

ADIYAMAN'da, etkili olan sağanak nedeni ile toprak evin bir odasının çatısı çöktü. Yaralananın olmadığı olayda evdeki eşyalar kullanılmaz hale geldi.

Kentte öğle saatlerinde başlayan sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi. Öğleden sonra etkisini artıran yağışa dayanamayan Kayalık Mahallesi'ndeki Aktaş ailesinin yaşadığı toprak evin bir odasının çatısı çöktü. Yıldız Aktaş ve 3 çocuğunun yaşadığı evde yaralanan olmazken enkaz altında kalan eşyalar kullanılmaz hale geldi. Çökmenin oğlunun odada yattığı sırada olduğunu söyleyen Yıldız Aktaş, "En büyük oğlum bu odada yatıyordu. Küçük oğlum ise yanımda yatıyordu. Bir anda bomba gibi deprem oluyor gibi bir ses duydum içeri girdiğimde evin çöktüğünü gördüm. Hiçbir gelirimiz yok. Allah ev sahibimizden razı olsun bize geçici olarak bir göz odasını verdi. Şu anda orada kalıyoruz. Hayır sever insanlardan rica ediyorum başımızı sokacağımız bir evde kalmak istiyoruz. Yardımcı olursa sevinirim" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

---------------------------------

- Olay yeri

- Çöken oda

- Yıldız Aktaş ile röp.

- Kayalık Mahallesi Muhtarı Mehmet Abidin Ekinci ile röp.

- Genel ve detay görüntüler

=========================

MOTOSİKLETLİLERDEN KIZILAY'A KAN BAĞIŞI

Antalya'nın Alanya ilçesinde motosiklet tutkunu bir grup vatandaş, Kızılay'ın kan bağışı çadırına giderek kan verdi.

Alanyalı iş insanı ve motosiklet tutkunu Aydın Delice, sosyal medya hesabından Alanyalı motosiklet tutkunlarının dün toplu olarak Kızılay'a kan bağışında bulunacaklarını belirterek, motosiklet sevdalılarını kampanyaya destek vermeye davet etti. Alanyalı motosiklet tutkunları Delice'nin davetine icabet ederek dün saat 15.00'te Kızılay'ın kan bağışı çadırında buluşarak, kan bağışında bulundu.

Aydın Delice, "Türkiye Motosiklet Federasyonu'nun çağrısına uyarak Alanya'daki motosiklet sever arkadaşlarımla beraber Kızılay'a bu zor günlerde kan bağışında bulunmaya geldik. Çağrımıza uyup bize eşlik eden bizimle beraber bağışa gelen bütün özgür ruh motorcu arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" dedi. Bağışta bulunan Alanyalı motosiklet severlere teşekkür eden Kızılay Alanya Şube Başkanı Mehmet Dikici de "Genel Başkanımız Kerem Kınık'ın daveti üzerine, kan stoklarındaki azalmadan sonra milletimiz gerçekten güzel bir duyarlılık gösterdi. Dün de burada motosikletliler sağ olsunlar gelip, kan bağışında bulundu. Kendilerine teşekkür ediyoruz çünkü kan acil bir ihtiyaç değil sürekli bir ihtiyaç. İnsandan başka bir kaynağı da yok. O yüzden yaptıkları bu bağıştan dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Kan bağışını yaptıktan sonra Alanyalı motosikletliler Kızılay Alanya Şube Başkanı Mehmet Dikici'ye siperlik hediye etti.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------

-Motosikletçiler Kızılay çadırına gelirken ve önünde genel ve detay görüntü

-Motosikletçiler kan bağışı yaparken genel görüntü

-Motosikletçilerin siperlik hediye ettiği anlardan genel görüntü

-Aydın Delice RÖP.

-Mehmet Dikici RÖP.

======================

İZİN ALDILAR, İFTARDAN SONRA "KAN" BAĞIŞLADILAR

SAKARYA Motosikletçiler Spor Kulübü üyeleri, sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle aldıkları izinle iftar sonrası kan bağışında bulundu.

Sakarya Motosikletçiler Spor Kulübü üyeleri, Kızılay Genel Başkanlığı tarafından yapılan kan bağışı çağrısı sonrası sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle Sakarya Valiliği'nden izin alarak iftar sonrasında Adapazarı Demokrasi Meydanı'nda bulunan Kızılay Kan Bağışı aracı önünde toplandı. Sosyal mesafe kurallarına uyarak kan bağışında bulunan yaklaşık 30 motosiklet sürücüsü adına konuşan Sakarya Motosikletçiler Kulübü Başkanı Adem Koç, "Yaklaşık 30 motorcu burada kan bağışında bulunuyoruz. Vatandaşlarımızı da kan bağışına davet ediyoruz" dedi.

Bu arada gerçekleştirilecek olan programı sosyal medyadan duyan ve kulüp üyesi olmayan 2 motosiklet sürücüsü, toplanma alanına gelirken kendilerine "dur" ihtarında bulunan polisleri duymayınca kısa çaplı bir kovalamaca yaşandı. Demokrasi Meydanı'nda durdurulan 2 motosiklet sürücüsünden birine trafiği tehlikeye atmak suçundan işlem yapılırken, diğer sürücüye ise araç üzerinde yasal olmayan tadilat yaptığı için ceza yazıldı. Rengi değiştirilen, sigorta ve muayenesi bulunmayan motosiklet trafikten men edildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

Motosikletlerin gelişi

Adem Koç röp.

Kan bağışı detay

Polis ekiplerinin gelişi

2 motorun incelenmesi

Detay

======================

KUŞADASI'NDA YASAĞA RAĞMEN DENİZE GİRDİLER

AYDIN'ın turistik kenti Kuşadası'nda hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının sona ermesiyle birlikte cadde ve sokaklarda hareketlilik yaşandı. İlçenin dünyaca ünlü Kadınlar Denizi Plajı'nda bazı vatandaşlar yasağa rağmen denize girdi.

Türkiye'de koronavirüs ile mücadele tedbirleri kapsamında 30 büyükşehir ve Zonguldak'ta uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması bazı illerde sona erdi. 11 Nisan tarihinde hafta sonları ve resmi günleri kapsayan şekilde başlayan yasak, İçişleri Bakanlığı'nın genelgesiyle aralarında Aydın'ın da bulunduğu 7 ilde sona erdi. Kısıtlamanın sona ermesiyle birlikte Aydın'ın turistik ilçesi Kuşadası'nın cadde ve sokaklarına hareketlilik getirdi. Havanın güzel olmasını fırsat bilenler maskelerini takıp gerekli önlemlerini alarak dışarıya çıktı, sahil bandında yürüyüş yaptı. Kenti ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktaları arasında yer alan Atatürk Bulvarı ve Sağlık Caddesi'nde de bazı alışveriş dükkanları açıldı. İlçenin dünyaca ünlü mavi bayraklı plajı Kadınlar Denizi'nde bazı vatandaşların yasak olmasına rağmen denize girip güneşlendiği görüldü.

'KUŞADASI ÇOK GÜZEL'

Kuşadası'nda 25 yıldan fazla yaşadığını belirten serbest meslek sahibi Alpay Yıldırım, "Sokağa çıkma yasağı olduğu için hafta sonları evde oturmak zorunda kalıyorduk. Yasağın kalkmasıyla birlikte tedbirimizi alıp kendimizi dışarıya attık. Kuşadası çok güzel bir tatil kenti. Umarım en kısa sürede bu hastalıktan tamamen kurtulur, eski yaşantımıza döneriz" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

- Kuşadası plajlarından görüntü,

- Vatandaşlarla röportaj

======================

SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN ANNELER GÜNÜ SÜRPRİZİ

İZMİR Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki sağlık çalışanları, pandemi sürecinde uzak kaldıkları annelerinin Anneler Günü'nü uzaktan kutladı. Video haline getirilen kutlama mesajları duygusal anlar yaşattı.

Pandemiye büyük bir özveriyle çalışan sağlık çalışanları, çoğu zaman bulaşma ihtimaline karşı ailelerinden uzak kalıyor. Bu nedenle Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki sağlık çalışanları,

Anneler Günü nedeniyle uzak kaldıkları anneleri ile görüntülü görüştü. Sağlık çalışanlarının çocukları da annelerini yine görüntülü arayarak Anneler Günü'nü kutladı. Hastane tarafından hazırlanan videoda, "Anneler Günü'nde anneye sarılmak her zaman güzel ama bu anneler gününde kahraman sağlık çalışanlarımız hayata sarılıyor. Annelerle evlatlarından ayrı kaldığı son Anneler Günü bu olması dileğiyle tüm annelerimizin günü kutlu olsun" ifadelerine yer verildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

- Sağlık çalışanları annelerini görüntülü arayarak Anneler Günü'nü kutladı

=========================

ORHANGAZİ'DE JANDARMA EKİPLERİNDEN ANNELER GÜNÜ SÜRPRİZİ

BURSA'da, Orhangazi Jandarma Komutanlığı ekipleri, çocukları uzakta olan iki anneyi ziyaret ederek Anneler Günü'nü kutlayıp çiçek takdim etti. Jandarma ekipleri ayrıca, yol kontrolleri sırasında araçlardaki annelere de çiçek vererek Anneler Günü'nü kutladı.

Koronavirüs önlemleri kapsamında sokağa çıkma yasağının uygulandığı güne denk gelen anneler gününde Orhangazi Jandarma Komutanlığı ekipleri anneleri ziyaret ederek sürpriz bir anı yaşattı. Orhangazi Jandarma Komutanlığı ekipleri, Bayırköy ve Paşapınar Mahallelerinde ikamet eden ve çocukları il dışında olduğu için anneler gününü kutlamaya gelemeyecek olan 2 anneyi evlerinde ziyaret etti. Ellerinde çiçeklerle anneleri ziyaret eden jandarma komutanlığı ekipleri annelere çiçeklerini sunup ellerini öptükten sonra anneler günlerini kutladı.

Ayrıca yol kontrolünde de çiçek sürprizi yapan ekipler, oluşturdukları trafik noktalarından geçen araçlardaki kadınların anneler gününü kutladı.

Görüntü Dökümü

--------------------------------------

-Jandarmanın arabayla gelişi

-Elinde çiçekle anneyi ziyareti çiçekleri vermesi

-Diyaloglar ve detaylar

=========================

DATÇA'DA 65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLAR İÇİN UYARI ANONSU

MUĞLA'nın Datça İlçesi'nde uzun bir aradan sonra 10 Mayıs Pazar günü, sokağa çıkacak 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlar için bir duyuru yapılarak aynı saatlerde diğer vatandaşların dışarı çıkmamaları istendi.

Muğla Valisi Esengül Civelek'in talimatı doğrultusunda, ilçenin cadde ve sokaklarını dolaşaran polis ekipleri otomobil içersinden anons yaparak, vatandaşları uyardı. Uyarıda, yaklaşık iki aylık aradan sonra 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların bugün 11.00 ile 15.00 saatleri arasında sokağa çıkacakları hatırlatılarak, "Büyüklerimizin sağlığını korumak amacıyla, onların dışarda olduğu saatlerde, onlara duyduğumuz saygıyla, hürmetle, sevgiyle, sorumluluk duygusuyla evde kalalım. Dışarıya çıkmayalım. Unutmayalım, salgının önlenmesinde en önemli etken, sosyal izalasyonu sağlamaktır. Tedbiri elden bırakmayalım. Hepimiz sorumluyuz" anonsu yapıldı.

GÖRÜNTÜ GEÇİLİYOR

=====================

ÖLEN ATI İÇİN AĞLADI, TUTANAK İMZALATILMAK İSTENİNCE KAÇTI

BURSA'nın İnegöl ilçesinde ihtiyaç sahiplerine yardım götüren ekibin içinde bulunduğu otomobil ata çarptı. Telef olan atın sahibi olduğunu öne süren kadın gözyaşı döktü, polis, kazayla ilgili tutanak imzalatmak isteyince de kaçtı.

Alanyurt Mahallesi'nden ilçe merkezindeki bir aileye yardım götürmek için yola çıkan ekibin içinde bulunduğu Nida Menteş yönetimindeki 34 AIV 887 plakalı otomobil, aniden yola çıkan başıboş ata çarptı. At telef olurken, otomobilde ise maddi hasar meydana geldi. Kazanın ardından bölgeye gelen bir kadın, atın sahibi olduğunu belirterek sürücüye tepki gösterip ağlayama başladı. Kadın, polisler kazayla ilgili tutanak imzalatmak isteyince kaçarak uzaklaştı.

Görüntü dökümü;

-Kaza yerinden detaylar

-Kadının atın başında ağlaması

-Kadının saldırgan tavırları

-Attan detaylar

-Otomobilden detaylar

========================

KEDİ İLE SAKSAĞANLAR ARASINDA YAŞANAN İLGİNÇ ANLAR KAMERADA

MUĞLA'da, iki saksağan ile kedi arasında yaşanan ilginç anlar cep telefonu kamerasına yansıdı.

Muğla'nın merkez ilçesi Menteşe'nin Muslihittin Mahallesi Şedit Özken Aşınmaz Caddesi üzerindeki bir apartmanın önünde saksağanlar ile kedi arasında ilginç anlar yaşandı. İki saksağan bir otomobilin önünde güneşlenen kedinin yanına giderek ötmeye başladı. Kedinin sessiz kalması üzerine kuşlar ötmeye devam etti. Sevimli kuşlar, kedinin yakasını bir türlü bırakmazken, o anlar ise cep telefonu kamerası ile saniye saniye kaydedildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-Saksağanların kedi ile uğraşma görüntüsü

=======================

ÇUKURA DÜŞEN ANNE PORSUK VE YAVRUSU KURTARILDI

AKSARAY'da definecilerin kazdığı iddia edilen çukura düşen anne porsuk ve yavrusu doğa koruma ekiplerince kurtarıldı.

Merkeze bağlı Çekiçler köyü kırsalında hayvanlarını otlatan bir vatandaş, yaklaşık 3 metre derinliğindeki çukura düşmüş türünü bilmediği 2 hayvan olduğunu fark etti. İhbar üzerine bölgeye gelen Tarım ve Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi ekipleri, çukura düşen hayvanların porsuk olduğunu tespit etti. Merdiven yardımıyla çukura inen bir doğa koruma memuru, anne ve yavru porsuğu çukurdan çıkartarak doğaya bıraktı. Çukurun defineciler tarafından kaçak kazı amacıyla kazıldığı öne sürüldü.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------

-Ekiplerin çukurdan merdiven yardımı ile porsukları kurtarmaları

-Kurtarılan porsukların doğaya salınması

======================

DHA

HABERE YORUM KAT