• BIST 106.239
 • Altın 161,321
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671
 • Berlin 5 °C
 • Frankfurt 6 °C
 • Paris 8 °C
 • Ankara 9 °C
 • İstanbul 16 °C
 • İzmir 16 °C
 • Stockholm 0 °C

Dha İstanbul Bülteni -4

Dha İstanbul Bülteni -4
1- ŞİŞLİ'DE HDP'LİLERİN TUTUKLANMASINI PROTESTO EDENLERE POLİS MÜDAHALESİ (3)

1- ŞİŞLİ'DE HDP'LİLERİN TUTUKLANMASINI PROTESTO EDENLERE POLİS MÜDAHALESİ (3)

* HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasını protesto eden gruplar, Şişli Camii önünde biraraya geldi.

* Kalabalık basın açıklamasının ardından Cumhuriyet Gazetesi'ne yürümek istedi. Ancak polis yürüyüşe için vermedi.

* Dağılmaları yönünde uyarıda bulunduğu kalabalığın yürüyüşe geçmesi üzerine polis müdahalede bulundu.

* TOMA'dan sıkılan tazyikli su ve biber gazı ile yapılan müdahale sonrası eylemciler ara sokaklara kaçtı.

* Gazdan çevredeki vatandaşlar da etkilendi.

HDP İstanbul İl Başkanlığının çağrısıyla saat 16:00'da Şişli Meydanı'nda toplanan kalabalık basın açıklaması yaptı.

HDP Eş Genel Başkanları ve bazı milletvekillerinin tutuklanmasını protesto eden kalabalık, sık sık slogan attı. Çevik kuvvet ekipleri çevrede önlem aldı. İki TOMA da hazır olarak bekletildi. Polis kalabalığı sık sık "yasa dışı slogan atılırsa müdahale ederiz" diye uyardı. HDP İstanbul İl Başkanı Doğan Erbaş'ın konuşmasının ardından basın açıklaması okundu. Basın açıklamasının ardından kalabalık yakında bulunan Cumhuriyet Gazetesi'ne destek vermek için yürüyüşe davet edildi. Kalabalık Büyükdere Caddesini her iki yönden trafiğe kapatınca polis uyarının ardından gruba müdahale etti. İlk olarak kalabalığın üzerine TOMA ile su sıkıldı. Kalabalığın bir bölümü Halaskargazi Caddesine kaçtı. Polis ekipleri bazı eylemcileri uzun süre kovaladı. Gözaltına alınanlar oldu. Çevik kuvvet ekibi zaman gazlı mermi kullandı. Gaz etraftaki vatandaşları da etkiledi. Birçok kişi çevredeki işyerlerine sığındı. Bölgede ara sokaklarda polis ekiplerinin müdahaleleri uzun süre devam etti.

Görüntü Dökümü:

---------

- Kalabalığın toplanması

- Kalabalığın genel görüntüsü

- Açılan pankart ve dövizlerden detay

- Slogan atılması

- Polisin uyarısı

- Kalabalığın basın açıklaması yapması

- Basın açıklamasının ardından HDP'li grubun yolu kapatarak yürüyüşe geçmesi

- Polisin TOMA ve gazlı mermiyle müdahalesi

- Müdahale ve kovalamacadan genel ve detay görüntüler

05.11.2016 - 15.51 Haber Kodu : 161105114

05.11.2016 - 15.53 Haber Kodu : 161105115

05.11.2016 - 15.59 Haber Kodu : 161105116

05.11.2016 - 16.10 Haber Kodu : 161105118

===========================

2- CUMHURİYET GAZETESİNE DESTEK ZİYARETLERİ

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın da aralarında bulunduğu bazı basın-yayın meslek örgütleri, Cumhuriyet Gazetesi yazarları ve yöneticilerinin tutuklanmasının ardından gazeteye dayanışma ziyaretinde bulundu.

Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik operasyonda tutuklama kararlarına tepki gösteren meslek örgütleri temsilcileri ve gazetecilerden oluşan bir grup gazetenin Şişli'deki merkezinin önünde basın açıklaması yaptı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş burada yaptığı açıklamada tutuklamalara tepki gösterdi. Çok üzgün olduklarını belirten Güneş, "Türkiye'nin basın, düşünce ve ifade özgürlüğü açısından karanlık bir gününü hep birlikte yaşıyoruz. Gazetecilik suç değildir" diye konuştu. Gazetecilerin OHAL'in mağduru olduğunu kaydeden Güneş bundan sonra da Cumhuriyet Gazetesiyle dayanışma göstermeye devam edeceklerini söyledi.

TGS'DEN CUMHURİYET'E DESTEK AÇIKLAMASI

Türkiye Gazeteciler Sendikası adına konuşan Genel Başkan Gökhan Durmuş ise demokrasi ve basın özgürlüğü açısıdan kara bir gün yaşandığını ifade etti. Durmuş ise, "Türkiye'de basın özgürlüğünü yok etmeye, Cumhuriyet'i susturmaya çalışıyorlar. Cumhuriyet Gazetesi 93 yıllık tarihi boyunca hiç susmamıştır. Bugün de susmayacaktır. Bu baskılar ve kayyum tehditleriyle çalışanları yıldıracaklarını düşünenler yanılıyorlar. Sendika olarak bütün gücümüzle Cumhuriyet'in yanında olmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

EROL ÖNDEROĞLU: GAZETECİLİK YAPMAYI BİLMİŞ MESLEKTAŞLARIMIZ BUGÜN TUTUKLANDI"

Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu da konuşmasında ,"Yaşamları boyunca sadece gazetecilik yapmayı bilmiş meslektaşlarımız bugün tutuklandılar. Onlar arasında bulunanlardan birkaçı ben daha Metris'te cezaevindeyken benim için cezaevi önünde toplanıp bana destek olmuşlardı. Onlara müteşekkirim çünkü benim tahliyemde onların da emeği vardı. Bu konularda gazetecilik yapmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

CHP MİLLETVEKİLİ YARKADAŞ TUTUKLAMALARA TEPKİ GÖSTERDİ

Destek için gazetede nöbet tutanlar arasında bulunan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, tutuklamalara tepki gösterdi. Yarkadaş, "Gazetecilerin tutuklanmasının sebebi, aydınlara, yazarlara, muhalifle gazetecilere gözdağı vermekten başka birşey değildir. İktidar başkanlık tartışmaları öncesi buna karşı olan Cumhuriyet Gazetesi'ni susturmaya, sindirmeye ortadan kaldırmaya ve yok etmeye çalışmaktadır. Ne cumhuriyetin yıkılmasına izin vereceğiz ne de Cumhuriyet Gazetesi'nin kapatılmasına izin vereceğiz" diye konuştu.

Açıklamalar sırasında sık sık "Özgür basın susturulamaz" sloganları atıldı. Öte yandan destek için gazete önünde nöbet tutan vatandaşların bekleyişi de devam ediyor.

Görüntü Dökümü

-------------------

-Basın meslek örgütü temsilcileri ve gazeteciler

-Basın açıklamaları

-Barış Yarkadaş'ın açıklaması

-Slogan atılması

-Genel ve detaylar

05.11.2016 - 16.54 Haber Kodu : 161105128

==========================

(GÖRÜNTÜYLE YENİDEN)

3- BAŞBAKAN YILDIRIM İŞ ADAMLARIYLA BİRAYAYA GELDİ

Başbakan Binali Yıldırım, iş dünyası temsilcileriyle Dolmabahçe Çalışma ofisinde biraraya geldi.

Yaklaşık 5 saat süre dün akşamki toplantıya Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Mehmet Muş hazır da katıldı.

45 KİŞİ KATILDI

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre; çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren Türkiye'nin önde gelen 45 kişinin katıldığı toplantının amacı, iş dünyası ile güncel ekonomik konuları istişare etmek, katılımcıların görüş ve önerilerini almaktı.

ZEYBEKCİ SUNUM YAPTI

Toplantının başında, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda güncel ekonomik görünüm, Ekonomi Bakanlığı'nın mal ve hizmet ihracatına yönelik yeni destek paketi ve yatırım teşviklerine yeni bir boyut getiren proje bazlı destek sistemi kapsamlı bir şekilde katılımcılarla paylaşıldı.

ÖNLEMLER KONUŞULDU

Sunum sonrasında farklı sektörlere mensup iş dünyası temsilcileri ile, 65. Hükümet programının öncelikleri arasında yer alan özel sektör eliyle sürdürülebilir büyüme, yüksek teknoloji içerikli ve katma değeri yüksek ürünlerin üretimine dönük yatırımların artırılması, istihdam artırıcı önlemler yanı sıra, sanayi, üretim ve ihracata dayalı büyüme modelini geliştirmek adına karşılıklı istişarelerde bulunuldu.

Katılımcıların hükümetin uygulamaya koyduğu ekonomik reform çalışmaları, yeni teşvik yasası ve varlık fonunun kurulması gibi faaliyetlerinden duydukları memnuniyeti dile getirdikleri öğrenildi.

"2017 DAHA İYİ OLACAK"

Toplantıda Başbakan Binali Yıldırım, "Türkiye ekonomisi 15 Temmuz'da çok büyük bir sınavı başarıyla atlattı. Ekonomisi sağlam olmayan bir ülke bu olayların 10'da birini yaşamış olsa, altından kalkamazdı. Türkiye'nin durumunu bilmeyenlerin yanlış algısını düzletmek için birlikte çalışmalıyız. Türkiye'nin gerçekleri ve algısı arasındaki farkı ortadan kaldırmak için kararlılıkla hep birlikte mücadele etmeliyiz" dediği öğrenildi. Başbakan Yıldırım, iş adamlarına 2017 yılının 2016'dan daha iyi olacağını söyledi.

"15 TEMMUZ SONRASI TÜRKİYE'NİN EKONOMİK GÜCÜNÜ ORTAYA KOYDU"

Toplantıda söz alan iş dünyası temsilcilerinin, 15 Temmuz'dan sonra Türkiye ekonomisinin gücünü ortaya koyduğunu, gerek reel kesim gerekse finans sektöründe hızlı bir toparlanma süreci yaşandığını ifade ettiği belirtildi. Bu noktadan sonra geleceğe dönük projelerin ön plana çıkması gerektiğini, bu kapsamda da hükümetin kararlı duruşundan ve özel sektörü destekleyici adımlarından memnuniyet duyulduğunun belirtildiği vurgulandı.

AVRASYA TÜNELİNİN AÇILIŞINA DAVET

Bu toplantıların kurumsal kimlik kazanacağı ve daha sık yapılacağının altını çizen Başbakan Binali Yıldırım'ın, ilk defa 2004 yılında fikrini oluşturduğu İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçiş Tüneli'nin (Avrasya Tüneli) 20 Aralık'ta yapılması planlanan açılışına iş dünyası temsilcilerini davet ederek toplantıyı sonlandırdığı kaydedildi.

Görüntü Dökümü:

----------

-Toplantıdan görüntüler

05.11.2016 - 14.51 Haber Kodu : 161105091

==================================

4- CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ÇİN DEVLET KONSEYİ BAŞBAKAN YARDIMCISI YANG'I KABUL ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi Başbakan Yardımcısı Wang Yang'ı kabul etti. Görüşme Tarabya Köşkü'nde basına kapalı olarak gerçekleşti.

Görüntü Dökümü:

----------

-Görüşmeden görüntüler

05.11.2016 - 15.18 Haber Kodu : 161105103_

DHA

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Tel : +49 (0) 615098 03 04 Faks : +49 (0) 615098 03 05