Dha İstanbul Bülteni- 3

Dha İstanbul Bülteni- 3

1- CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SANCAKTEPE'DE SALGIN HASTANESİNİ İNCELEDİ (geniş haber)

1- CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SANCAKTEPE'DE SALGIN HASTANESİNİ İNCELEDİ (geniş haber)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sancaktepe'de yapımı sürülen salgın hastanesine gelerek incelemelerde bulundu.

Erdoğan'ın talimatıyla Sancaktepe'de 7 Nisan günü yapımına başlanan salgın hastanesinde inşaat çalışmaları aralıksız devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün saat 14.00 sıralarında Sancaktepe'ye yapılan salgın hastanesine gelerek incelemelerde bulundu. Erdoğan'a Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son durum hakkında bilgi verdi. Erdoğan'ın incelemesinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan incelemesi yaklaşık yarım saat sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan pandemi hastanesini helikopterle havadan da inceledikten sonra Atatürk Havalimanı'ndaki hastaneye geçti

Görüntü Dökümü

----------------------

-Helikopterin gelişi

-Helikopterlerden görüntüler

-Hastane çevresinden görüntüler

-Helikopterin havalanması

-Ziyaretten fotoğraflar

FEED

====================

2-CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ATATÜRK HAVALİMANI'NDAKİ SALGIN HASTANESİNDE İNCELEME YAPTI(1)

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nda yapımı süren salgın hastanesinde inceleme yapıyor.

Erdoğan'ın helikopteri saat 14.35'te Atatürk Havalimanı'na. Erdoğan'ın hastanedeki incelemesi devam ediyor.

Görüntü Dökümü:

------

-Helikopterin inişi

===============

3- ERDOĞAN YASSIADA'YI HAVADAN İNCELEDİ

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Yassıada'yı havadan inceledi.

Erdoğan, Sancaktepe'den Atatürk Havalimanı'na geçerken, "Demokrasi ve Özgürlükler Adası" olarak yeniden düzenlenen Yassıada'da sürdürülen çalışmaları havadan inceledi.

Görüntü Dökümü;:

----------

-Yassıada inceleme

===================

4- CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN 9 MAYIS AVRUPA GÜNÜ MESAJI

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, 9 Mayıs Avrupa Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, "Bu zor günlerin, Türkiye - AB ilişkilerini yeniden canlandırmak konusunda sunacağı fırsatları iyi değerlendirmeliyiz. Şimdiye kadar ülkemize pek çok konuda ayrımcı ve dışlayıcı tutum takınan AB'nin, artık hepimizin aynı gemide olduğunu anladığını umuyorum. AB üyeliğine aday, müzakere eden, AB ile gümrük birliği içinde olan, AB'nin en önemli ticaret ve yatırım ortaklarından Türkiye'nin, Birliğin salgın süresince ve salgın sonrası dönemde alacağı tüm önlemlere ve çalışmalara katılması AB'yi ancak daha güçlü kılacaktır." ifadeleri yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Mayıs Avrupa Günü dolayısıyla mesaj yayımladı, Erdoğan'ın mesajında, "Bugün, Avrupa Birliği fikrine hayat veren Schuman Deklarasyonu'nun kabul edilmesinin 70. yıldönümüdür. Avrupa Birliği'ne adaylık statümüzün tescil edildiği 1999 yılından bu yana "9 Mayıs Avrupa Günü'nü tüm Avrupa halklarıyla birlikte ülkemizde de kutluyoruz. Schuman Deklarasyonu'nun ardındaki düşünceler, tüm dünyayı yıkan bir savaşın ardından Avrupa'nın küllerinden yeniden doğmasını, ülkelerin farklılıklarını ve düşmanlıklarını bir kenara bırakarak barış, güvenlik, kalkınma ve refah için bir araya gelmesini sağlamıştı. Bugün yine yıkıcı bir felaket ile karşı karşıyayız. Bu kez ortak düşmanımız, hiçbir sınır tanımayan, sadece sağlığımızı değil refahımızı, sosyal düzenimizi ve insani bağlarımızı tehdit eden bir virüs. Bu gözle görülmeyen küçük düşman bize, son dönemde unutma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığımız, popülist politikalara ve kısa dönem ulusal çıkarlara feda etmeye hazır hale geldiğimiz "birlik olma"nın, birlik içinde güçlü olmanın anlamını tekrar hatırlatmıştır."

"AVRUPA BİRLİĞİ'NİN DOĞRU VE ZAMANINDA ATACAĞI ADIMLARLA BU KRİZDEN DE GÜÇLENEREK ÇIKACAĞINA İNANIYORUM"

"Her felaketin fırsatları da beraberinde getirdiği unutulmamalıdır. Avrupa Birliği'nin doğru ve zamanında atacağı adımlarla bu krizden de güçlenerek çıkacağına inanıyorum. Ayrımcılık ve nefret dili bir kenara bırakıldığında, Avrupamızın ortak menfaati küçük siyasi oyunlara veya ulusal çıkarlara feda edilmediğinde, kapsayıcı ve adil olunduğunda daha güzel günlerin bizim olacağına inancım tamdır. Önümüzde hem salgınla mücadele hem salgın sonrası dönemde ekonomik açıdan yeniden toparlanma hem de kıtamızı etkileyen bölgesel gelişmeleri yönlendirme ve düzensiz göç ile terörle mücadele çalışmalarına ağırlık vereceğimiz zor günler bulunmaktadır."

"AB'NİN, ARTIK HEPİMİZİN AYNI GEMİDE OLDUĞUNU ANLADIĞINI UMUYORUM"

"Bu zor günlerin, Türkiye - AB ilişkilerini yeniden canlandırmak konusunda sunacağı fırsatları iyi değerlendirmeliyiz. Şimdiye kadar ülkemize pek çok konuda ayrımcı ve dışlayıcı tutum takınan AB'nin, artık hepimizin aynı gemide olduğunu anladığını umuyorum. Salgın döneminde pek çok AB üyesi ülkenin ülkemizden yardım talebinde bulunduğu, ülkemizin sağlık sistemi ve aldığı önlemler ile pek çok AB üye ve aday ülkesine örnek olabilecek düzeyde bulunduğu görülmüştür. AB üyeliğine aday, müzakere eden, AB ile gümrük birliği içinde olan, AB'nin en önemli ticaret ve yatırım ortaklarından Türkiye'nin, Birliğin salgın süresince ve salgın sonrası dönemde alacağı tüm önlemlere ve çalışmalara katılması AB'yi ancak daha güçlü kılacaktır."

"DÖNEM HER ALANDA GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİRME DÖNEMİDİR"

"Dönem her alanda güçlerimizi birleştirme dönemidir. Ülkemizin tam üyeliği ekonomik, siyasi, güvenlik ve sosyal katkıların yanı sıra Avrupa Birliği'ne daha katılımcı ve kucaklayıcı bir vizyon kazandıracak ve AB'yi küresel bir aktör haline getirecektir. Türkiye olarak, müzakere sürecinde karşılaştığımız tüm zorluklara rağmen stratejik hedef gördüğümüz Avrupa Birliği'ne tam üyeliğe ulaşmakta kararlıyız. Bu düşüncelerle, "Avrupa Günü'nün, kıtamızın bugün içinde bulunduğu durumun ve geleceğine ilişkin planların, yapıcı ve vizyoner bir yaklaşımla değerlendirilmesine vesile olmasını diliyor, vatandaşlarım başta olmak üzere tüm Avrupalıların 9 Mayıs Avrupa Günü'nü tebrik ediyorum."

=================

5- TAKSİM MEYDANI VE İSTİKLAL CADDESİ'NDEKİ SAKİNLİK HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

İSTANBUL'da koronavirüs salgını nedeniyle iki günlük sokağa çıkma yasağının ilk gününde Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi sessizliğe büründü. Geçtiğimiz hafta içinde oldukça kalabalık görüntü veren İstiklal Caddesi'nde ise görevliler dışında kimse yoktu. Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'ndeki sakinlik havadan görüntülendi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın geçtiğimiz hafta içinde "İyi bir görüntü vermedi" dediği İstiklal Caddesi sokağa çıkma yasağının ilk gününde sessizliğe büründü. İstiklal Caddesi'nde görevli güvenlik personeli dışında kimse yoktu. Polis ekipleri İstiklal Caddesi'nden geçenlere kimlik kontrolünden geçirilirken, kontrol edilen kişilerin yasaktan muaf oldukları belirlendi. Polis araçları da gün boyu İstiklal Caddesi'nde devriye görevi yaptı.

Koronavirüs salgınından önce büyük kalabalıkların geçtiği Taksim Meydanı'nda da gün boyu boş kaldı. Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'ndeki sakinlik havadan görüntülendi.

Görüntü Dökümü:

--------------

-Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'nin havadan çekilen görüntüleri

-Alandaki sakinlik

-Detaylar

=================

6-ESENYURT'TA POLİS DENETİMİNE TAKILAN FIRINCININ MOTOSİKLETİ ÇALINTI ÇIKTI

Esenyurt'ta sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında yapılan trafik denetimine takılan bir fırıncının kullandığı motosiklet çalıntı çıktı. Motosiklet denetim noktasına gelen çekici ile otoparka götürüldü.

İstanbul'da koronavirüs tedbirleri kapsamında polisi ekipleri, İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede sokağa çıkması yasak olanlar için trafikte denetim yapmaya devam ediyor. İstanbul'un birçok noktasında uygulama yapan ekipler, izinsiz sokağa çıkan vatandaşlara ceza kesiyor.

Esenyurt Esenkent girişinde denetim yapan Esenyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri bir fırıncıyı durdurup kimlik ve izin kâğıdı kontrolü yaptı. Fırıncının kullandığı motosikleti de kontrol eden polis ekipleri motosikletin çalıntı olduğunu tespit etti.

Birkaç gün önce internetten aldığı motosikletin çalıntı olduğunu öğrenen Murat Özdamar, motosikleti satın aldığı kişiyi aradığını ve hala geri dönmediğini söyledi. Mağdur olduğunu ifade eden Özdamar, "Motosiklet aldım, çalıntıymış. İnternetten aldım. Aldığım kişinin evrakları, mesajları duruyor bende. 4-5 gün önce bin 600 TL'ye aldım. Hiçbir evrak vermedi bana. Sadece bir kimlik fotokopisi verdi, bir şey olursa bana ulaşırsın dedi. Ulaştım şu anda. "Döneceğim sana" dedi dönmedi. Fırıncıyım, halka hizmet yapmak için çalışıyorduk ama başımıza böyle bir şey geldi." dedi.

Çalıntı olduğu tespit edilen motosiklet denetim noktasına gelen çekici ile otoparka götürüldü.

Görüntü Dökümü:

-------------------

-Fırıncıdan görüntü

-Motosikletten görüntü

-Motosikletin çekilmesinden görüntü

-Polis ve fırıncı diyalogu

-Fırıncı röportaj

==================

(Geniş haber)

7-KADIKÖY'DE TATBİKAT SIRASINDA İTFAİYE MERDİVENİ KIRILDI: 2 YARALI (Havadan görüntülerle)

Kadıköy'de itfaiyenin tatbikatı sırasında metrelerce uzunluktaki merdiven kırıldı. Merdiven karşı binaya da çarparken 2 itfaiyeci yaralandı.

Kadıköy Hasanpaşa Mahallesi Mahmutbaba Sokak'ta bulunan Kadıköy İtfaiye İstasyonunda, saat 11.00 sıralarında itfaiye erleri tatbikat yaparken merdivenleri kırıldı. Merdivenin kırılmasıyla iki itfaiye eri istasyonun karşısındaki apartmanın çatısına düştü. İhbar üzerine olay yerine sağlık ekipleri yönlendirildi. Yaralı itfaiye erleri, itfaiyeciler tarafından yine merdivenle çatıdan indirildi. Sağlık ekiplerine teslim edilen itfaiyecilerden biri Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne, diğeri ise olay yerine yakın olan bir özel hastaneye kaldırıldı. Tedavi altına alınan itfaiyecilerden birinin sağlık durumunun ciddi olduğu öğrenildi. Öte yandan kırılan merdivenin yol üzerine düşmesiyle yolda bulunan otomobilde ve merdivenin düştüğü binanın çatısında hasar oluştu. Olay yerine gelen polis ekipler ve savcı incelemelerde bulundu. İtfaiye ekipleri ise binadaki zarar gören mermerleri, düşmemesi için yerinden söktü.

Merdivenin hasar verdiği binanın en alt katında kadayıf dükkanı bulunan Maşuk Delal, "İçeride kadayıf yapıyordum, çalışıyordum. Baktım ses geldi. Ses gelince deprem oldu zannettim. Dışarı kaçtım. Dışarıda vinci görünce geri kaçtım. Olay sakinleşince dışarı çıkıp baktım. Sepetin içerisinde herhalde itfaiye çalışma yapıyordu. O anda düşmüşler" dedi.

Görüntü Dökümü

-------------------

-HAVADAN GÖRÜNTÜLER

-Olay yerinden görüntü

-Hazar yapan araç ve bina

-İtfaiyenin binadan mermeri sökmesi

-İtfaiye ve polis ekipleri

-Savcılığın ve polisin olay yeri incelemesi

-Maşuk Delal ile röp

-Genel ve detay görüntüler

===============

8- KADIKÖY'DE YAŞLI KADINI DOLANDIRAN ŞÜPHELİ KAMERADA

Kadıköy'de 80 yaşındaki Zeynep Oya K.'dan kendisini polis olarak tanıtıp, hesap bilgilerinin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) silahlı terör örgütünce ele geçirildiğini, paraların incelenmesi gerektiğini söyleyerek 7 bin dolar ve 8 bin euro alan Suriye uyruklu şüpheli İbrahim N. (18) tutuklandı. Şüpheli İbrahim N., şikayetçinin kapısından para aldığı sırada güvenlik kamera görüntülerine takıldı. Şüpheli İbrahim N.'nin yanında olan ve parayı gönderdiği tespit edilen 4 şüpheli ise sevk edildikleri adliyede serbest bırakıldı.

Olay, Fenerbahçe Mahallesi, Kurukahveci Sokak üzerinde ikamet eden Zeynep Oya K.'nın şikayeti üzerine ortaya çıktı. Yaşlı kadın, 6 Mayıs'ta kendisini polis olarak tanıtarak telefonla arayan bir şahsın, hesap bilgilerinin FETÖ/PDY terör örgütünün eline geçtiğini, hesapları üzerinden para giriş çıkışı yapıldığını ve kendisinde olan paraların incelenmesi gerektiğini söyleyerek para istediğini, bu nedenle kapısına gelen şüpheliye 7 bin dolar ve 8 bin euro para verdiğini belirterek şikayetçi oldu.

6 BİN 400 DOLAR ŞİKAYETÇİYE TESLİM EDİLDİ

Bunun üzerine Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlilerince yapılan çalışmalarda, kamera görüntülerinden parayı aldığı tespit edilen Suriye uyruklu İbrahim N., Mohamed Emin Hac M.(30) ve Mohamad H.(24) yakalanarak gözaltına alındı. Yapılan üst aramasında Mohammed Emin Hac M.'nin üzerinden çıkan 6 bin 400 dolar para, yaşlı kadına verildi. Daha sonra para geri kalanının Şanlıurfa, Akçakoca'da bulunan Suriye uyruklu Salah M.(29) ve Sıreyya El A. "ya (45) havale yapıldığı tespit edildi. Bu şüpheliler de, Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen şüpheliler Mohamad H., Sıreyya El A., Salah A. serbest bırakılırken; 8 Mayıs'ta adliyeye sevk edilen şüpheliler Mohamed Emin Hac M. adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. Şüpheli İbrahim N. ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Görüntü Dökümü

----------------------

- Şüpheli kapıdan para alırken

==================

9- ÇİÇEKÇİLERDE ANNELER GÜNÜ MESAİSİ BAŞLADI

Koronavirüs sebebiyle getirilen sokağa çıkma kısıtlamasından bu hafta muaf olan çiçekçilerde anneler günü mesaisi başladı. Mevsimsel kır çiçekleri en çok tercih edilen çiçekler arasında yer alırken, çiçek satıcıları satışlardan memnun olduklarını söyledi.

Her yıl Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan anneler günü sebebiyle, çiçekçilerde hareketlilik başladı. Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma kısıtlamasına denk gelen anneler gününde, hediye olarak en çok evlere servis çiçekler tercih ediliyor. Bu hafta sonu uygulanan kısıtlamadan ise çiçekçiler muaf tutuldu. Anneler günü sebebiyle hareketlilik yaşayan çiçekçiler ise bu durumdan memnun.

"BEKLENTİLERİMİZİN ÜZERİNDE BİR TALEP VAR"

Beşiktaş'ta çiçek dükkanı işleten Mahmut Yıldız, yoğunluğun beklentinin üzerinde olduğunu belirterek, "Siparişlerimizi hazırlamaya başladık. Bakanlığımızdan izin çıktı bizler için. Evlere dağıtım yapabiliyoruz. Tüm annelerimizin anneler gününü kutluyoruz. Biz görevimizin başındayız. Hazırlıklarımız tüm hızıyla devam ediyor. Servislerimiz de başlamış vaziyette. Hareketlilik başladı. Beklentilerimizin üzerinde bir talep var" dedi.

Çiçek fiyatlarının ise ortalama 100 liradan başladığını ve tercihe göre fiyatının değiştiğini dile getiren Yıldız, "Anneler için daha çok bahar çiçekleri, canlı renkler tercih ediliyor. Tercihe göre de değişiyor tabii. Bahar mevsiminde olduğumuz için daha canlı, kokulu çiçek olan sümbül, lale, papatya bu tarz bahar buketleri ön plana çıkıyor. Anneleri de mutlu ediyor, enerjilerini yükseltiyor bu çiçekler" diye konuştu.

Görüntü Dökümü

--------------

-Çiçek hazırlıklarının yapılması

-Çiçeklerden detaylar

-Sipariş alınması, hazırlanması

-Mahmut Yıldız röportajı

-Muhabir anonsu (Elif YAVUZ

====================

10- 19 GÜNDÜR KAYIP OTİZMLİ GENÇ ÖZEL İZİNLE ARNAVUTKÖY'DE ARANDI (Havadan görüntülerle)

KÜÇÜKÇEMECE'de 20 Nisan'da, eve dönüş yolunda babasının yanından kaybolan, 18 yaşındaki otizmli ve epilepsi hastası olduğu iddia edilen Taha Yiğit'i arama çalışmaları sürüyor. Kayıp Taha için sokağa çıkma kısıtlamasında alınan özel izinle ekipler, çalışmaların 19'ncu gününde Arnavutköy'de arazi ve şehir aramasının yanı sıra, çevre ilçelerde aramalara devam etti.

19 gündür kayıp olan ve en son Arnavutköy'de görüldüğü öene sürülen 18 yaşındaki Taha Yiğit'i arama çalışmaları sürüyor. İki günlük sokağa çıkma kısıtlamasında aramaların daha rahat yapılabilmesi için özel izin alan ekipler bugün ormanlık arazide ve şehir içinde aramalara devam etti. 16 motosiklet, 13 araç ve 7 arazi aracı ve yaklaşık 90 kişilik ekiple Arnavutköy ve çevre ilçeler didik didik aranıyor.

Aramalara katılan İHH sorumlusu İbrahim Topal, "AFAD ve diğer ekipler koordinatörlüğünde yaptığımız toplantıda bugüne kadar taradığımız bölgeleri tekrar tarayacağız. Arazi alanlarında yayılımı daha fazla yapacağız. Asılsız gelen ihbarlar dezavantajımız oluyor. Bir alana yoğunlaşmış oluyoruz ve o esnada gelen bir ihbar bizi farklı bir alana yönlendiriyor. Ancak vatandaşlarımız yine de benzer eşkalleri ihbar etsinler. En son üzerinde lacivert mont, kot ve spor ayakkabısı olduğu söyleniyor. 2-3 gün önce Arnavutköy Merkez Camii'nin orada gelen bir ihbardaki eşkal birebir uyuyordu ama onda da bir şey çıkmadı" diye konuştu. Yapılan arama kurtarma çalışmaları havadan da görüntülendi.

Görüntü Dökümü

-------------------

-Arama çalışmalarından detaylar

-Arazi çalışmaları

-İbrahim Topal röp

-Muhabir anonsu (Elif YAVUZ)

-Havadan görüntüler

==================

11- TARABYA SAHİLE ÖLÜ YUNUS VURDU

SARIYER Tarabya Sahili'ne ölü yunus vurdu. Uzun süre sahilde sürüklenen ölü yunus, daha sonra gözden kayboldu.

Tarabya Sahilinde denizde ters dönmüş yunus görenler durumu polise bildirdi. Kısa sürede olay yerine gelen polis ve İBB 153 ekipleri yunusu denizden çıkarmak için İÇTAŞ deniz temizleme ekiplerine haber verdi. Bu arada sürüklenmeye devam eden yunus gözden kayboldu. O anlarda denizde yüzen yunuslar ise kameralara yansıdı.

Görüntü Dökümü:

-------------

Tarabya sahildeki ölü yunus

Polis ekiplerinin gelmesi

İBB ekiplerinin gelmesi

Ölü yunusun sürüklenerek kaybolması

Denizde yüzen yunuslardan görüntü

Genel ve detaylar

==================

(ÖZEL)

12- CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN VİDEO KONFERANSLA GÖRÜŞTÜĞÜ AİLE KONUŞTU

- 14 günü hastanede olmak üzere yaklaşık 20 gün süren tedavilerinin sonunda sağlığına kavuşan aile, hastaneden taburcu olarak Bahçelievler'deki evlerine döndü.

"Sayın rektörümüz Prof. Dr. Nuri Aydın, bir gece önceden bize bir sürprizinin olduğunu söylemişti. Düşündük sürekli, sürpriz ne olabilir diye. Ertesi gün geldi ve "Size birisi geçmiş olsun demek istiyor" dedi "

"Çok mutlu olduk sayın Cumhurbaşkanımız ile görüştüğümüz için. Çok heyecanlandık, motive olduk. Kendimizi daha güçlü, kuvvetli hissettik.

na anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın video konferans ile geçmiş olsun dileklerini ilettiğini Özturhallı ailesi taburcu oldu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa (İÜC)-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde ailece kaldıkları odada koronavirüs tedavileri süren 60 yaşındaki emekli işveren Ümit Özturhallı, İÜC-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkan Sekreteri eşi Neslihan Turhallı(47) ve üniversite öğrencisi kızları Sude (20), hastane odasında kaldıkları esnada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendilerini aramasının, tedavi sürecinde motive edici olduğunu ifade etti. Ailede hastalığa ilk yakalanan Ümit Özturhallı, yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı. 14 günü hastanede olmak üzere yaklaşık 20 gün süren tedavilerinin sonunda sağlığına kavuşan aile, hastaneden taburcu olarak Bahçelievler'deki evlerine döndü. Hastalık sürecinde tek dileklerinin iyileşmek olduğunu anlatan Özturhallı ailesi, şimdi ise salgın sürecinin sona erdiği ve birbirlerine doya doya sarılacakları günü iple çekiyor.

"EŞİM VE KIZIM DA POZİTİF ÇIKINCA EYVAH DEDİM"

Zorlu bir tedavi süreci geçiren Ümit Özturhallı, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

" "Sağlık Bakanlığı'ndan arıyoruz, durumunuzdan haberiniz var mı" dediler. "Hayır yok" dedim. "Pozitifsiniz" dediler. Pozitifsiniz deyince "olabilir" dedim. Yani makul karşıladım. Hiç kendimi telaşa vermedim. Olacağı varsa Allah'tan, ama kendimi her zaman motive tuttum, iyi olacak diye. Gerçekten zorlu bir süreçti. Sonra eşimle kızım da pozitif çıkınca eyvah dedim, ailece kaptık. Kızım bizleri düşünüyor, biz onu düşünüyoruz. Almış olduğumuz ilaçları, evde 5 gün boyunca kullandık. İyileşme sürecini bekliyoruz, artık herhalde iyileşeceğiz diyoruz. Hepimiz evde izoleyiz. Kızım ayrı, ben ayrı, eşim ayrı odada. Fakat bir türlü iyileşme safhasına gelemiyoruz. Ateşlerimiz yükseliyor, isteklerimiz azalıyor, yeme ihtiyacımızı karşılayamıyoruz, nefes alma problemleri yaşıyoruz. Pazar günü kontrole gittikten sonra tekrar baktırdık yine pozitiftik. Gittiğimizde, nefes alacak halim yoktu. Her zaman rahatlıkla yürüdüğüm bir yolda, 10 metreyi zor yürüyecek hale geldim. Allah razı olsun bizi hastaneye yatırdılar. Hocalarımızdan, dekanımızdan, bizimle ilgilenen sağlık personelinden çok memnun kaldık. Bir dediğimiz iki olmadı. Gerçi bizim bir isteğimiz yoktu, tek isteğimiz bir an önce sağlığımıza kavuşmaktı. Ama onların yaptıklarına minnettarız"

"CUMHURBAŞKANIMIZ ARAYINCA HASTALIĞIMIZI UNUTTUK"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile hastane odasında yaptıkları görüşmenin, kendilerini çok heyecanlandırdığını anlatan Özturhallı, "Nuri beyin gelip, size bir sürprizim var demesi, eşime anlatması. Bizlerin de bir telaş halinde tutulup ne yapacağız, ne konuşacağız diye düşünmesi… Kendi hastalığımızı unuttuk işin gerçek yanı, bir telaş başladı odada. Bambaşka bir duygu. Allah razı olsun, sayın Cumhurbaşkanımızın bizleri arayıp da teselli etmesi ve sağlıklı günler dilemesi bambaşka bir duyguydu. Çok güzel hissettik, sevinçliydik. Şaşırdık da tabii, her kişiye de bu gibi bir olay kısmet olmaz. Bize nasip oldu" şeklinde konuştu.

AİLECE KALDIKLARI ODADA TEDAVİLERİ 14 GÜN SÜRDÜ

Neslihan Özturhallı ise, çok zorlu bir süreç geçirdiklerini vurgulayarak, "İlk eşim rahatsızlandı. Eşimde öksürük ve yorgunluk belirtisi vardı. Bunun üzerine hemen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi acil bölümüne gittik. Orada tahliller yapıldı. Tahliller sonunda eşim pozitif çıkar çıkmaz, ben ve kızım hemen hastaneye gittik. Biz de pozitif çıktık. Sonra ilaç kullanmaya başladık. İlk 5 günümüz evde geçti ama zorlu bir süreçti. Beşinci günden sonra daha da kötüye gitmeye başladık. Artık evde yürüyemiyorduk, o kadar kötü ve halsizdik. 5 gün sonra, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi temas bölümüne gittik. Orada sağ olsun Doç. Dr. İlker İnanç Balkan bizi gördü. Görür görmez hemen üçümüzü yatırdılar. Bir aile odasında tedavimize başlandı. Çok şükür iyi olduk. Toplam 20 günlük bir süreydi. Hastanede kaldığımız süre ise 14 gündü" ifadelerini kullandı.

"O GÖRÜŞME SAYESİNDE KENDİMİZİ DAHA GÜÇLÜ, MOTİVE HİSSETTİK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmelerini ise Özturhallı, "Çok mutlu olduk sayın Cumhurbaşkanımız ile görüştüğümüz için. Çok heyecanlandık, motive olduk. Kendimizi daha güçlü, kuvvetli hissettik. Sayın rektörümüz Prof. Dr. Nuri Aydın hocamız da yanımızdaydı o görüşme esnasında. Çok mutlu oldum, iyi geldi. Bu iyileşme sürecimize güzel bir katkısı olmuş oldu aynı zamanda" diye anlattı.

"ANNEMİ VE BABAMI KAYBETME KORKUSU YAŞADIM"

Anne ve babası için çok endişelendiğini ifade eden Sude Özturhallı da, "Benim için çok zorlu bir süreçti. İlk hafta evde tedavi gördüm. Eklem ağrılarım, mide bulantım. Hepsi çok zordu. Bir hafta sonunda daha kötü bir hal aldıktan sonra hastaneye yatmamıza karar verdi doktorlar. Benim için çok endişeli bir süreçti. Bir tarafta annem, bir tarafta babam. Hangi birini düşüneceğimi şaşırıyordum. İkisini de kaybetme korkusuna girmiştim istemsizce. Çok şükür atlattık" dedi.

"GÜZEL GÜNLERİN ÇOK YAKINDA OLDUĞUNU SÖYLEDİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendilerini arayacaklarını nasıl öğrendiklerini ise Özturhallı, şöyle anlattı:

"Sayın rektörümüz Prof. Dr. Nuri Aydın, bir gece önceden bize bir sürprizinin olduğunu söylemişti. Düşündük sürekli, sürpriz ne olabilir diye. Ertesi gün geldi ve "Size birisi geçmiş olsun demek istiyor" dedi. "Sayın Cumhurbaşkanımız geçmiş olsun diyecek, görüntülü konuşacaksınız" dedi. Bir telaş, heyecan vardı tabii ki. "Geçmiş olsun" dedi, güzel dileklerini iletti ve güzel günlerin çok yakında olduğunu söyledi.

Görüntü Dökümü:

-------------------------

-Ailenin evdeki görüntüleri

-Sohbet etmeleri

-Hastalık sürecine dair konuşmaları

-Neslihan Özturhallı'nın sarılmak istediklerini anlatması

-Aile üyeleri ile röp.

-Ümit Özturhallı'nın göz yaşlarını tutamaması

-Kapıdan ve camdan el sallamaları

-Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptıkları Video konferans görüşmesi anı(ARŞİV)

-Genel ve detay

======================

13- HALİÇ'TE MOTOSİKLET ÜZERİNDE TEHLİKELİ YOLCULUK KAMERADA

İstanbul'da bir motosikletli, hem kendini hem trafiği tehlikeye sokacak şekilde motosiklet üzerinde yüz üstü uzanarak yolculuk yaptı. Yürekleri ağza getiren yolculuk bir sürücünün cep telefonu kamerasına yansıdı.

Görüntüler trafikte seyir halinde bir araçtan dün saat 19.00 sıralarından Haliç Köprüsü üzerinde çekildi. D - 100 Karayolu Kadıköy istikametinde seyir halinde olan motosikletin sürücüsü, hem kendini hem trafiği tehlikeye sokacak şekilde yolculuk yaptı. Motosikleti üzerinde yüz üstü uzanarak bir süre yolculuk yapan sürücü yürekleri ağza getirdi.

Görüntü Dökümü:

-----------

-Motosiklet üzerinde yapılan tehlikeli yolculuk

=====================

14- THY'NİN KADIN PİLOTLARI DA O AKIMA UYDU

KORONAVİRÜS salgını nedeniyle uçuşların iptal olmasının ardından evlerinde kalan Türk Hava Yolları'nda (THY) görevli 30 kadın kaptan pilot "Dont Rush Challenge" akımına uydu ve bir video çekti.

Koronavirüs salgını nedeniyle uzun bir süredir evde kalan birçok havayolunda görevli kadın pilotların başlattığı Dont Rush Challenge akımına Türk Hava Yolları (THY) katıldı. Salgın nedeniyle uçuş olmadığı için evde kalan 30 kadın kaptan pilot 4 dakikalık bir video çekti. Sosyal medya hesaplarından paylaşılan video kısa sürede büyük beğeni toplarken, kadın pilotların videonun sonunda , "Yakında döneceğiz" mesajını paylaştı.

Görüntü Dökümü:

----------------------

-Sosyal medya hesaplarında paylaşılan o video

DHA

HABERE YORUM KAT