Dha İstanbul Bülteni- 3

Dha İstanbul Bülteni- 3

Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kurtulmuş, Kapalıçarşı'nın 1 Haziran'da ziyarete açılacağını açıkladı.

1- KAPALIÇARŞI 1 HAZİRAN'DA AÇILIYOR (1)

Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kurtulmuş, Kapalıçarşı'nın 1 Haziran'da ziyarete açılacağını açıkladı.

Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kurtulmuş çarşının Kalpakçılar Caddesi'nde basın toplantısı düzenledi. Kurtulmuş, "23 Mart itibariyle sadece esnafımızı 2 kapıdan alarak bugünlere kadar geldik. Kapalıçarşı'yı 1 Haziran'da ziyarete açacağız" dedi.

Çarşının 21 kapısının açılmayacağını belirten Kurtulmuş, "10-11 kapıyı açacağız ve ziyaretçileri kontrollü bir şekilde içeri alacağız" diye konuştu.

Görüntü Dökümü:

-------------------

- Çarşıdan görüntüler

- Kurtulmuş'un açıklamaları

- Detaylar

====================

2-TAKSİM MEYDANI VE İSTİKLAL CADDESİ'NDE MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ

BEYOĞLU Kaymakamlığı'nın aldığı karara doğrultusunda Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesinde maske takılması ve sosyal mesafe kuralına uyulması zorunlu hale getirildi. Karara uymayanlara 1593 sayılı Hıfzısıhha Kanununun 282 maddesi gereğince idari yaptırım uygulanacağı açıklandı.

Beyoğlu İlçe Hıfzısıhha Kurulu Çarşamba günü Kaymakam Mustafa Demirelli başkanlığında olağanüstü toplanmıştır. Toplantıda; Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'nde bulunan tüm kişilerin maske takması, kişilerin arasında en az 3 metre sosyal mesafeyi koruyacak şekilde hareket edilmesi ve tedbirlere uymayanlara 1593 sayılı Hıfzısıhha Kanununun 282 maddesi gereğince idari yaptırım uygulanması kararı alındı.

Beyoğlu Kaymakamlığı'ndan yapılan açıklamada,

"Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen ve ülkemizde salgın riski olan koronavirüs hastalığının en temel özelliğinin fiziksel temas, damlacık yolu vb. çok hızlı bulaşması ve enfekte insan sayısının çok hızlı artması olduğu, salgının yayılmasının engellemenin en etkili yolunun sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonun mutlak şekilde sağlanması olduğu, aksi hallerde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ve tedavi gereksiniminin artması sonucu vatandaşların hayatlarını kaybetme riski ile toplum sağlığı ve kamu düzeninin bozulmasına sebep olacağı gerekçesiyle, normalleşme süreci kapsamında ülkemizin gözbebeği konumundaki Beyoğlu Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesindeki hareketlenmenin artacağı ve bunun da bulaş riskini arttıracağından bahisle, Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'nde bulunan tüm kişilerin maske takmasına, kişilerin arasında en az 3 metre sosyal mesafeyi koruyacak şekilde hareket edilmesine alınan bu tedbirlere uymayanlara 1593 sayılı Hıfzısıhha Kanununun 282 maddesi gereğince idari yaptırım uygulanmasına karar verilmiştir." ifadeleri yer aldı.

Görüntü Dökümü:

--------------

Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'nin havadan ve yerden görüntüleri

=================

3- TAKSİM MEYDANI VE İSTİKLAL CADDESİNDE MASKE DENETİMİ BAŞLADI

Beyoğlu Kaymakamlığı İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından koronavirüsle mücadele kapsamında Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'nde maske takma zorunluluğu ve 3 metre sosyal mesafe kuralı getirildi. Meydan ve caddede sosyal mesafe ve maske denetimi yapılmaya başlandı.

Beyoğlu Kaymakamlığı İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'nde maske takma zorunluluğu ve 3 metre sosyal mesafe kuralı getirildi. Polis ekipleri caddede maske maske denetimi yapmaya başlarken, zabıta da vatandaşlara sosyal mesafe kuralına uymaları yönünde uyarılarda bulundu.

Görüntü Dökümü:

--------------------

İstiklal Caddesinden detay

Taksim Meydanından detay

Zabıtaların uyarıları

Vatandaşların ateşlerinin ölçülmesi

Maske dağıtımı

Genel ve detaylar

===============

4- ESENYURT'TA 2'NCİ KEZ DURDURULAN MİNİBÜSTEN 32 YOLCU ÇIKTI

ESENYURT'ta koronavirüs ile mücadele kapsamında yapılan minibüs denetimleri sırasında bir minibüste tam 32 yolcu çıktı. Minibüsün yine bugün fazla yolcu taşırken durdurulduğu öğrenilirken, şoföre ikinci kez ceza kesildi.

Esenyurt'ta polis ekiplerinin toplu taşıma araçlarına yönelik denetimleri devam ediyor. Ekipler bugün öğle saatlerinde 34 M 5614 plakalı Evren Yıldırım yönetimindeki yolcu minibüsünü durdurdu. Ekipler yayımlanan genelge doğrultusunda en fazla 6 yolcu alması gereken minibüs sürücüsünün bu kuralı çiğnediğini belirleyerek 4 bin 70 TL para cezası kesti. Denetimleri sabit noktada yapmayarak sürücülerin birbirlerini uyarmasının önüne geçmeyi amaçlayan ekipler Erzurum Kongre Caddesi üzerinde devriye görevi yaparken yarım saat sonra yine aynı aracı ve sürücüyü durdurdu. Bu kez minibüste 32 yolcu olduğu belirlendi. Sürücüye yine aynı ceza kesildi. Fazla yolcular araçtan sayılarak indirildi.

Görüntü Dökümü:

---------------------

Polisin yaptığı denetimden görüntüler

İkinci kez durdurulan minibüsteki 32 yolcu sayılarak indirilirken

Ceza işlemleri uygulanırken

Genel ve detay görüntüler

================

5-YOĞUNLUK OLMAYAN PAZARDA SOSYAL MESAFEYE YİNE DİKKAT EDİLMEDİ

Sokağa çıkma kısıtlaması öncesi vatandaşlar semt pazarında alışveriş yaptı. Vatandaşların sosyal mesafe kuralına uymadığını, ürünlerin eldivensiz seçildiği görüldü.

Koronavirüsle mücadele kapsamında gece yarısı başlayacak olan sokağa çıkma kısıtlaması öncesi Kartal'da vatandaşlar ev ihtiyaçlarını karşılamak için pazara gitti. Uğur Mumcu Mahallesi semt pazarında yoğunluk olmamasına rağmen sosyal mesafe kuralına uyulmadığı ve ürünlerin eldivensiz seçildiği görüldü.

ÜRÜNLERİ ELLE SEÇMEK İSTEYENLER ÇOK FAZLA

Pazar müşterisi Melih İzbe, kurallara uyup uyulmadığı sorulduğunda "Ne yapalım, gece gündüz dinliyoruz adamlarıö dedi.

Pazar esnafı Özkan Toptaş ise yoğunluğun hafif olduğunu dile getirerek "Diğer pazarlarda yoğunluk oluyor. Esnaf bitik ve dehşet durumda şu an. Genelde bu pazarda maske takmayan olmuyor çoğu takıyor. Eldivensiz gelen çok, ürünleri seçmek isteyen çok çok fazla. Cezası var diyoruz ama yine de dinlemiyorlar. Bize sitem ediyorlar, "Neden seçtirmiyorsunuz" diyorlar. Yani zor bir durumdayız şu anda.ö ifadelerini kullandı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

----------------

Pazardan görüntü

Müşterilerin sosyal mesafe kuralına uymaması

Müşterilerin eldivensiz ürün seçmesi

Müşteriyle röp

Esnafla röp

Genel ve detay görüntü

==================

(Yeniden)

6-ARNAVUTKÖY'DE BEKÇİNİN SOPAYLA KENDİSİNE SALDIRAN KİŞİYİ VURMA ANI KAMERADA

ARNAVUTKÖY'de fırın önlerinde yoğunluk yaşanmaması ve sosyal mesafenin korunmasını sağlamak için görev yapan bekçi şüphelendiği bir araçtaki kişilerin kimlik kontrolünü yapmak istedi. Araçtaki şüphelilerden biri kimliğini vermek istemeyerek mahalle bekçisini sopayla elinden yaraladı. Bekçi şüpheliyi ayağından vurarak etkisiz hale getirdi. Olay anları bir vatandaşın cep telefonu kamerasına saniye saniye yansıdı.

KİMLİK GÖSTERMEK İSTEMEDİ

Arnavutköy Hoca Ahmet Yesevi Caddesinde Çarşamba günü saat 19.45 sıralarında fırın önlerinde yoğunluk olmaması için çalışma yapan çarşı ve mahalle bekçileri şüphelendikleri bir aracı durdurarak kimlik kontrolü yapmak istedi. Araçtaki şüphelilerden Yüksel D.(34) mahalle bekçisi Mehmet A.'ya "Sen benim kimliğimi alamazsın" diyerek saldırdı. Şüpheli kendisine biber gazı sıkan bekçiye yerden aldığı sopayla saldırdı. Mahalle bekçisi başına gelen sopa darbesini engellemeye çalışırken elinden yaralandı.

BACAĞINDAN VURDU

Bekçi, tabancasıyla ateş ederek şüpheliyi sol bacağından vurdu. Yaralanan şüpheli, ambulansla Arnavutköy Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Tedavi altına alınan yaralının hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi. Araçta bulunan diğer şüpheli Orhan D. ise hastanenin önünde yakalanarak gözaltına alındı. Şüphelilerden Orhan D.'nin uyuşturucu madde kullanma, kasten yaralama, ruhsatsız silah bulundurma ve dolandırıcılıktan, Yüksel D.'nin ise kasten adam öldürmeye teşebbüs, kasten yaralama ve nitelikli yağma suçlarından kaydı olduğu öğrenildi. Olayla ilgili incelemenin sürdüğü kaydedildi.

OLAY ANI KAMERADA

Olay anı bir vatandaşın cep telefonu kamerasına saniye saniye yansıdı. Görüntülerde, bekçinin kendisine saldıran şüpheliye biber gazı sıktığı, bunun üzerine şüphelinin yerden aldığı sopayla bekçiye saldırdığı, bekçinin şüphelinin ayağına tabancayla ateş ettiği görülüyor. Şüphelinin yaralandıktan sonra da bekçiye saldırmaya çalıştığı ve diğer bekçi ile çevredekilerin araya girdiği kameraya yansıyor.

Görüntü Dökümü:

------------------

CEP TELEFONU GÖRÜNTÜLERİ

-Olay anı

-Bekçinin kendisine saldıran şüpheliye biber gazı sıkması

-Şüphelinin yerden aldığı sopayla bekçiye saldırması

-Bekçinin şüphelinin ayağına ateş açması

-Şüphelinin yaralıyken saldırmayı sürdürmesi

-Diğer bekçi ve çevredekilerin araya girmesi

-Yaralının yerde uzanması

AKTÜEL

-Olay yeri

-Şüphelilerin fotoğrafları

=================

(havadan görüntülerle)

7-CERRAHPAŞA'DA BİR YANDA KORONAVİRÜS İLE MÜCADELE BİR YANDA YENİLEME

- İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın,

"Yaklaşık 1 yıldır devam eden bir arkeolojik kazı çalışması da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin boşaltılan 3'te 1'lik alanında başlamış durumda. Bu birinci aşama şu anda devam ediyor. İkinci aşama çalışmanın da yakın zamanda başlayacağını planlıyoruz"

DEPREME dayanıksız olması nedeniyle yıkılarak yeniden yapılma kararı verilen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa- Cerrahpaşa Yerleşkesi'nde, çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Yıkım ve yeniden yapılandırma ve restorasyon çalışmaları bugün üniversite yetkilileri tarafından incelendi.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa- Cerrahpaşa Yerleşkesi'nde bulunan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ile Nöroloji Binalarının yıkımı denetlendi. Ayrıca restorasyon çalışmaları devam eden tarihi Neşet Ömer Amfi Binası da ziyaret edildi. Denetlemeye İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın'ın yanı sıra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Sait Gönen, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastane Başhekimi Doç. Dr. Zekayi Kutlubay, İÜC Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Dr.Öğr.Üyesi Barış Yıldızlar ile diğer yetkililer de katıldı. İki etap olarak planlanan Cerrahpaşa Master Plan yapım uygulamalarından önce, Üst Cerrahpaşa bölgesinde yaklaşık 22 bin metrekarelik bir alana oturan ve yaklaşık 100 bin metrekareden fazla kullanım alanına sahip mevcut binalar yıkıldı. Yakın zamanda ilave olarak yaklaşık 15 bin metrekare kullanım alanına sahip bina yıkılacak. Yıkılan binaların bulunduğu alanda, bir ay önce başlayan arkeolojik kazılar ise devam ediyor.

CERRAHPAŞA İKİ ETABA AYRILDI

Cerrahpaşa Yerleşkesi hastane yapılarını içeren Üst Cerrahpaşa ve eğitim yapılarını içeren Alt Cerrahpaşa olmak üzere iki ana bölgeye ve etaba ayrıldı. Hastane yapılarını barındıran Üst Cerrahpaşa 358 bin metrekare , eğitim yapılarını barındıran Alt Cerrahpaşa ise 258 bin metrekare kapalı alana sahip olacak şekilde toplamda 616 bin metrekare olarak projelendirildi. 550 oda ve 1100 yatak kapasitesine sahip olacak olan Cerrahpaşa'da, 164 yoğun bakım yatağı olacak. Hastane genelinde 36 genel ameliyathane, 7 günlük ameliyathane ve 1 hibrit ameliyathane olmak üzere toplamda 44 ameliyathane servis verecek. Diğer taraftan toplamda 211 muayene odası ve 88 araştırma laboratuvarı bulunacak. Bununla birlikte toplam 697 öğrenci kapasiteli derslik, 2388 kişi kapasiteli amfi ve 522 yataklı yurt inşa edilecek. Yerleşke genelinde uzun yıllardır öğretim üyesi, idari personel, hasta ve hasta yakını için büyük bir problem olan otopark sorununu gidermek adına ise, yer altında toplam 3062 araç kapasiteli otopark ve çeşitli modern sosyal alanlar planlandı.

SİSMİK İZOLATÖRLÜ BİNALAR OLACAK

Ayrıca, Leed Gold Sertifikasının hedeflendiği Cerrahpaşa Yerleşkesinde hastane binaları sismik izolatörlü depreme dayanıklı binalar olarak projelendirildi. Master Planın iki etapta yapılması planlanıyor. İlk olarak 1. etapta Üst Cerrahpaşa bölgesindeki hastane yapıları yapılacak, sonrasında ise Alt Cerrahpaşa'daki binalar yıkılarak 2. etaba başlanacak.

17 TANE ÇELİK KONSTRÜKSİYON BİNA YAPILDI

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yenileme çalışmaları ile ilgili olarak şunları söyledi:

"Korona mücadelesinde çok aktif ve organize bir görev aldı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve bunu başarıyla sürdürüyor. Ve inşallah yakın zamanda da atlatmış olacağız. Bu süre içinde bizim Cerrahpaşa Tıp Fakültesini yenileme projesi ile ilgili bir gidişat vardı ve bu da aynı şekilde devam ediyor. Biliyorsunuz 26 Eylül 2019 tarihinde bir deprem yaşadık ve bu deprem sırasında bazı binalarımız hasar almıştı ve boşaltmıştık bunları. Yavaş yavaş Cerrahpaşa projesi için yer açma çalışmalarımız devam ediyor ve binalarımızı boşaltarak yıkıyoruz. Tabii bunları boşaltırken hizmetin aksamaması açısından da Cerrahpaşa'nın içine yaklaşık 17 tane çelik konstrüksiyon binalar yaptık ve biz bu üniteleri hasta hizmetinin, eğitim faaliyetinin aksamaması için, bu çelik konstrüksiyon binalara faaliyetleri naklettik. Ve sırayla da yıkımları gerçekleştiriyoruz. Bugün şu an önünde bulunduğumuz alan, eski Fizik Tedavi ve Nöroloji binasının olduğu bölge. Buranın yıkımı tamamlandı. Sırada hemen sol tarafımızda bulunan Çocuk Hastalıkları ve Kadın Doğum binası var. Orası da şu an boşaltıldı ve yıkıma başlamış oluyoruz"

ALANDA 1 AYDIR ARKEOLOJİK KAZI ÇALIŞMASI YAPILIYOR

Hastanenin Tarihi Yarımada'da yer alması nedeniyle, derin hafriyat çalışmalarına başlanmadan önce arkeolojik kazıların yapıldığını vurgulayan Aydın, "Bildiğiniz gibi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tarihi Yarımada içinde yerleşik. Tarihi Yarımada aslında sit alanı. Sit alanı olduğu için bu bölgede derin hafriyat yapılması için önden bir arkeolojik kazı çalışması yapılması gerekiyor ve bunun ihalesi de TOKİ tarafından yapıldı. Yaklaşık 1 yıldır devam eden bir arkeolojik kazı çalışması da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin boşaltılan 3'te 1'lik alanında başlamış durumda. Bu birinci aşama şu anda devam ediyor. İkinci aşama çalışmanın da yakın zamanda başlayacağını planlıyoruz" şeklinde konuştu.

YERLEŞKE İÇİNDEKİ TARİHİ BİNALAR RESTORE EDİLİYOR

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin en eski amfisi olma özelliğine sahip, yaklaşık 90 yıllık Neşet Ömer Amfisi restorasyon çalışmalarını da inceleyen Aydın, "Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yeniden yapılması tamamlandığı zaman iki bölge hedefleniyor. Bir Alt Cerrahpaşa eğitim bölgesi, Üst Cerrahpaşa da hastane bölgesi. İki bölge, eğitim ve hasta hizmetleri birbirinden ayrı olarak faaliyet gösterecek. Şu anda bu yerleşke içinde tarihi binalarımız var. Aslında 14 Aralık 1930'da Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu yerleşkeyi ziyaret etmiş. Ve Atatürk'ün de hastanemizde ziyaret ettiği bina restore ediliyor. Sona gelindi artık, yakında açılışını planlayacağız. Diğer tarihi yapıları da sırayla restore etmeye devam ediyoruz. Bunlardan biri de Neşet Ömer Amfisi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesinin en eski amfisi. Çok orijinal bir amfi. Özellikle Tavan mimarisi açısından orijinallik arz eden bir yer. Burayı hakikaten çok güzel yapmak istiyoruz. Gelecek nesillere geçmişi yansıtacak bir eser olsun arzusundayız. Bu yıkımlar ve yeniden yapılanma nedeni ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesi gerek araştırma, gerek eğitim faaliyetlerinden, gerekse hasta hizmetleri faaliyetlerinde hiçbir kapasite kaybına uğramamıştır. Yapılan yeni çelik konstrüksiyon geçici binalarla kapasitemizi maksimum kullanıyoruz şu aşamada" dedi.

Görüntü Dökümü:

-------------

-Çalışmaların incelenmesi

-Neşet Ömer Amfisi restorasyonunun incelenmesi

-Rektör'ün açıklaması

-Yıkım çalışmaları

-Havadan görüntüler

-Genel ve detay

===============

8- MESUT YILMAZ'IN SAĞLIK DURUMU

ESKİ Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın sağlık durumunun iyiye gittiği açıklandı.

Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Uğur Türe tarafından ameliyat edilen

Mesut Yılmaz'ın sağlık durumuyla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, "Mesut Yılmaz, 5 Mayıs 2020 tarihinde Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesinde başarılı bir beyin ameliyatı geçirmiştir. Şu an itibariyle tedavisine serviste devam edilmekte ve sağlık durumu hızla iyileşmektedir" denildi.

==================

9- KIZILAY'DAN ERMENİ CEMAATİNE MENSUP İHTİYAÇ SAHİPLERİNE YARDIM

KIZILAY, Ermeni cemaatine mensup ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere hazırlanan yardım kolilerini, Ferköy'deki Surp Vartanans Kilisesi'ne teslim etti.

Rum Ortodoks Kilisesi'nin ardından Kızılay bugün de, Ermeni Cemaatine mensup ihtiyaç sahibi ailelere yardım ulaştırdı. Kızılay'ın temel ihtiyaç malzemelerinden oluşan 200 gıda kolisi, kavurma, kıyma ve hijyen setleri, koronavirüs salgını nedeniyle sayısı artan ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılmak üzere Feriköy'deki Surp Vartanans Kilisesi'ne teslim edildi. Kolilerin teslim edilmesinin ardından Feriköy Kilisesi Vakfı Başkanı Murat Över, Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan'a teşekkür ederek çiçek takdim etti.

"KORONAVİRÜS NEDENİYLE İHTİYAÇ SAHİPLERİMİZİN SAYISI ARTTI"

Gıda kolilerini teslim ettikten sonra açıklama yapan Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan, "Dünyanın bir çok ülkesinde yardımlarımız olduğu gibi, ülkemizde de devam ediyor. Koronavirüs salgını dolayısıyla ihtiyaç sahiplerimizin sayısı arttı. Biz de Türk Kızılay'ı olarak ülkemizdeki ihtiyaç sahipleri için desteklerimizi sağlıyoruz. Şu anda Ermeni vatandaşlarımız için, Ermeni kilisesindeki bağışlarımız için buraya geldik. Bu bağışlarımızda gıda kolilerimiz ve kavurmalarımız ve kıymalarımız var. Bunları ihtiyaç sahiplerine iletmeleri için kendilerine takdim edeceğiz" dedi.

"KÖTÜ GÜNÜMÜZDE YANIMIZDASINIZ"

Feriköy Kilisesi Vakfı Başkanı Murat Över ise, "Bugün çok güzel bir şeye şahitlik ediyorsunuz. Ülkemizin en önemli kurumlarından Kızılay, halkın yardımına Feriköy'de de koşmuş durumda. Sağ olsunlar, yöneticilerimizi aradılar ve fakirlerimiz ile ilgili bir talebimiz olup olmadığını sordular. Bizden almış oldukları bilgilerle, bağışlarını paylaştılar. Kızılay ülkemizin gerçekten de çok büyük bir değeri. Halkın her zaman için yanında olan, iyilikten başka amaç gütmeyen bir değeri. Biz Ercan beyin şahsında sayın genel müdürümüze de çok teşekkür ediyoruz. İyi ki varsınız, kötü günümüzde yanımızdasınız, Allah razı olsun" şeklinde konuştu.

Görüntü Dökümü:

------------------------

-Kiliseye koli taşınması

-Yardım kolileri

-Ercan Tan'ın açıklaması

-Murat Över'in açıklaması

-Genel ve detay

====================

10- MİT ŞEHİDİNİN İFŞA EDİLMESİNE İLİŞKİN DAVADA YENİ GELİŞME: DURUŞMA TARİHİ 24 HAZİRAN

Şehit olan MİT mensubunun cenaze töreni haberiyle "İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek" suçundan haklarında dava açılan Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel'in de aralarında bulunduğu sanıklar hakkındaki dosyada yeni bir gelişme yaşandı. 6'sı tutuklu, biri firari toplam 8 sanık, 24 Haziran tarihinde hakim karşısına çıkacak.

İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nca hazırlanan 50 sayfalık iddianame, gönderildiği İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından dün kabul edilmişti. Mahkeme tensip zaptını bugün hazırladı. Buna göre, duruşmanın görüleceği tarih 24 Haziran olarak belirlendi. Mahkeme heyeti oy çokluğuyla, tutuklu sanıklar Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Murat Ağırel, Hülya Kılınç, Mehmet Ferhat Çelik ve Aydın Keser'in "suçun vasıf ve mahiyeti, kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren açık kaynak araştırma raporları, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı'nın suç duyurusu yazıları, tanık beyanları ile sanıkların kısmen çelişkili savunmaları gibi somut delillerin varlığı, sanıkların delilleri yok etme, gizleme veya değiştirme, tanık üzerinde baskı yapma girişiminde bulunma ihtimali göz önüne alındığında adli kontrol tedbiriyle yeterli ve etkili hukuksal denetim sağlanamayacak olduğu kanaatiyle" ayrı ayrı tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Sanık avukatlarının tutukluluk yönündeki itirazları reddedildi. Öte yandan üye hakimlerden biri, sanık Barış Terkoğlu'nun adli kontrol altına alınarak tahliyesine karar verilmesi yönünde karara şerh düştü.

Tensip tutanağında BTK'ya yazı yazılarak odatv.com ve yeniyaşamgazetesi1.com internet sitesinin 23 Şubat 2020'deki içerik sağlayıcının kim ya da kimler olduğunun bildirilmesi de istenildi. Yakalamalı sanık Erk Acarer hakkında yakalama emri düzenlenmesine, yakalandığında 24 saat içinde mahkemede hazır edilmesine ve sorgusunun yapılmasına da hükmedildi.

8 YILDAN 19'AR YILA KADAR HAPİSLERİ İSTENİYOR

İddianamede, tutuklu sanıklar Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Murat Ağırel, Hülya Kılınç, Mehmet Ferhat Çelik ve Aydın Keser ile tutuksuz sanık Eren Ekinci ve hakkında yakalama kararı çıkarılan sanık Erk Acarer'in, "Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama" suçundan 5'er yıldan 10'ar yıla, "İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek" suçundan ise 3'er yıldan 9'ar yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

===============

11-KADIKÖY'DE KALDIRIMDA OTURAN KİŞİNİN HEMEN YANINA BİNADAN BETON PARÇALARI DÜŞTÜ

KADIKÖY'de kaldırımda oturan kişinin hemen yanına binadan beton parçaları düştü. O anlar kameraya yansıdı.

Kadıköy'de Vecdi Akgül isimli bir kişi tamircisine verdiği telefonunu beklemek için kaldırıma oturdu. Binanın çatısından kopan beton parçaları Akgül'ün yanına düştü. Ne olduğunu anlamayan Akgül oturduğu yerden kalktı. Akgül olayı yara almadan atlatırken, beton parçalarının düşmesi ve Akgül'ün buradan uzaklaşması güvenlik kamerasına yansıdı.

Görüntü Dökümü:

------------

-Güvenlik kamerası olay anı

DHA

HABERE YORUM KAT