Dha İstanbul Bülteni- 2

Dha İstanbul Bülteni- 2

Koronavirüs ile mücadele kapsamında yapımına başlanan Atatürk Havalimanı'ndaki salgın hastanesi inşaatında 1 ay geride kaldı.

(Havadan görüntülerle)

1-ATATÜRK HAVALİMANI'DAKİ HASTANENİN YOL VE OTOPARK BÖLÜMLERİ YAPILIYOR

Koronavirüs ile mücadele kapsamında yapımına başlanan Atatürk Havalimanı'ndaki salgın hastanesi inşaatında 1 ay geride kaldı. Geçtiğimiz günlerde çevre düzenlemesinin de başladığı inşaatta yol ve otopark bölümlerinin bir bölümü tamamlandı. Büyük bölümü tamamlanan hastane havadan görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 Nisan'da Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sonrası yaptığı açıklamada İstanbul'da Atatürk Havalimanı arazisi içinde ve Sancaktepe'de iki salgın hastanesinin yapılacağını açıklamıştı. 8 Nisan'da inşa çalışmalarına başlanan Atatürk Havalimanı'ndaki hastane inşaatında 1 ay geride kaldı. 32. gününe gelen hastane inşaatı hızla ilerlemeye devam ediyor.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında yapılan bin yataklı Atatürk Havalimanı'ndaki hastane inşaatında gelinen son durum havadan görüntülendi. 45 günde bitirilmesi planlanan inşaatta 7 gün 24 saat esasına göre iş makineleri ve hafriyat kamyonları ile aralıksız bir çalışma yürütülüyor.

Geçtiğimiz günlerde çevre düzenlemesine başlanan hastane inşaatının yol ve otopark bölümlerinin de bir kısmı tamamlandı. Havadan çekilen görüntülerde hastanenin ana girişi olarak yapılan bölüme giden yolların asfaltlandığı ve açık otopark bölümünün de büyük oranda tamamlandığı görülüyor. Hastanenin Ramazan Bayramı'ndan önce koronavirüsle mücadele kapsamında hastalara hizmet vermeye başlaması bekleniyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

----------------------

Asfaltlanan yol otopark havadan görüntüsü

Hastane inşaatının genel havadan görüntüsü

Hastane binalarından görüntü

================

(ÖZEL)

2-BİR HEMŞİRENİN EN ZOR ANNELER GÜNÜ

- Aslı hemşire, her gün mesai sonrası oturdukları evinin önüne gidiyor, balkona çıkan kızlarını birkaç dakikalığına görüp ayrılıyor.

KORONAVİRÜS salgını başladığından beri hastanenin tahsis ettiği yurtta kalan ve evine gidemeyen 2 çocuk annesi Hemşire Aslı Avcı, bu yılki anneler gününün en anlamlı ve zor anneler günü olduğunu söyledi. Aslı Avcı, her gün mesai sonrası oturdukları evinin önüne gidiyor, balkona çıkan kızlarını birkaç dakikalığına görüp ayrılıyor.

kameralarına yansıdı.

'BİRBİRİMİZE DESTEK OLARAK ATLATMAYA ÇALIŞIYORUZ'

Pandemi hastanesi ilan edildiklerinden beri evine gidemediğini söyleyen Avcı, "İki tane kızım var. Ezgi ve Naz. Büyük kızım 12 yaşında, 12 yıldır anneliği bana yaşattığı özellikle ona çok teşekkür etmek istiyorum. Rabbimin verdiği en güzel hediyeler onlar, çocuklarımız. Yaşadığım en anlamlı ve zor anneler günü olacak bu. Bu süreç ne kadar böyle devam edecek bilmiyoruz. Buraya gelmek zorundayız, evi idare etmek zorundayız, yükümüz çok daha ağırlaştı sağlık çalışanları olarak. Ailelerimizden uzak kaldık. İnşallah bu günler geçecek. Akşam mesai bitiminde evime gidip camdan çocuklarımı görüyorum, sonra tekrar hastanenin bize tahsis ettiği yurda geri dönüyorum. Sonra da görüntülü konuşma ile aradaki mesafeyi kapatmaya çalışıyoruz. Üç arkadaşımla birlikte kalıyorum. Onların da çocukları var, birininki 3, diğerininki 5 ve 6 yaşlarında. Onlar da evlerinden ayrılar. Bu dönemi hep birlikte, birbirimize destek olarak atlatmaya çalışıyoruz" dedi.

'EKİPMAN SIKINTISI YAŞAMADIK AMA SÜRECİN KENDİSİ ZOR'

"Çocuklarımızdan uzak kalmak, sadece kapı önünden görmek hem onlar hem benim için inanılmaz derecede yıpratıcı" diyen Hemşire Aslı Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ameliyathanemizde 5 oda şeklinde çalışıyoruz. İkisi Kovid pozitif vakaların ameliyatlarını yaptığımız salon. Geri kalanda da acil vakaları alıyoruz. Sezaryenler, ortopedi ameliyatları, kalp gibi. Kovid vakaları ekstra zor. Çünkü ekstra koruyucu kıyafetler giyiyorsunuz; içerisi negatif basınçlı odalar, o koruyucu ekipmanların içinde inanılmaz derecede sıvı kaybediyor ekiptekiler. Vakanın sonuna doğru artık sıcak ve oda şartları dayanılmayacak bir hale gelmeye başlıyor. Bir de sürekli tulum içerisinde çalışıp su gibi terledikleri için dışarı çıktıklarında daha sonra öksürük gibi başka şikayetler de başlıyor. Kovid mi, değil mi, herkes birbirine şüphe ile bakmak zorunda kalıyor emin olana kadar. Şu bir gerçek, koruyucu ekipmanlar açısından hiçbir sıkıntı yaşamadık. Malzeme açısından çok rahat bir şekilde geçirdik bu dönemi. Burada gerçekten savaşıyoruz. Ama görmediğimiz bir düşmanla uğraşıyoruz"

'HEM HASTALARDAN, HEM EKİPTEKİ HERKESTEN TEK TEK SORUMLUYUM'

Ameliyathane sorumlu hemşiresi olarak 47 kişilik ekibinin sağlığından ve güvenliğinden de sorumlu olduğunu anlatan Avcı, "Hem kendinizi hem de ekibinizi korumak zorundasınız. Kalabalık bir ekibimiz var. Ameliyathane hemşire ve personeli olarak 47 kişilik bir grubuyuz. O arkadaşlarımızın sorumlulukları da benim üzerimde. Kendimi onlara karşı sorumlu hissediyorum çünkü. Ekipmanları, ameliyata girip çıkmaları, bayılan arkadaşlarımız oluyor o sıcağa daha fazla dayanamayıp. Ameliyathane ekibi olmak zaten başlı başına stresli bir iştir. Hep gözünüz açık olmak, bir şeylere dikkat etmek zorundasınızdır. Ama bu dönemde daha da fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Birbirimizi sürekli takip ediyoruz, hastaları korumak zorundayız. Kovid olan var, olmayan var. Şüpheli vaka var; negatif olanı pozitif olandan korumanız lazım. Ameliyathane giriş kapılarımız ayrı bu nedenle. Negatif hastaları başka bir kapıdan alıyoruz. Bu süreç biter bitmez kesinlikle iyi bir tatile ihtiyacımız var, ailemle vakit geçirmeye ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı.

Görüntü dökümü:

----------------

-Hemşire Aslı Avcı ile röportaj

-Aslı Avcı'nın evinin balkonundan kızlarıyla görüştüğü görüntüler

-Görüntülü telefon görüşmeleri

-Çalışma ortamından genel ve detay görüntüler

==================

3-İŞE GİTMEK İÇİN DAKİKALARCA OTOBÜS BEKLEDİLER

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında 2 günlük sokağa çıkma yasağı bugün başladı. Yasaktan muaf olan vatandaşlar ise sabahın erken saatlerinden itibaren işlerine gitmek için dakikalarca duraklarda bekledi.

Koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan iki günlük sokağa çıkma yasağının ilk gününde, normalde kalabalığın ve trafiğin yoğun olduğu Kadıköy ve Üsküdar'da sakinlik hakimdi. Ancak sağlık personelleri, güvenlik görevlileri ve kamu görevlileri gibi yasaktan muaf olanlar, sabah saatlerinde işlerine gitmek için yola çıktı. Toplu ulaşım araçlarında kısıtlı sayıda yolcu uygulaması ve normale göre daha az sefer sayısı olduğu için bazı vatandaşlar, dakikalarca duraklarda beklemek zorunda kaldı.

"İŞLER AKSIYOR"

Kadıköy'deki otobüs durağında bekleyen sağlık çalışanı Huri Çalışkan "Hastanede çalışıyorum, işe gitmek için çıktım. Otobüs bekliyorum. Yaklaşık 25 dakikadır bekliyorum. Geçen hafta da aynı şekilde baya bekledim, hatta otobüs farklı bir yere gitti. Oradan iş yerine ulaşmam iki buçuk saatimi aldı. Geçen hafta daha çok sorun yaşadım. Şu süreçte konu bilindiği için destek olunuyor ama geç kalmak da çok hoş bir şey değil. Çünkü işler aksıyor. O yüzden saatinde olmasında fayda var" dedi.

"ÇOK ZOR DURUMDA KALIYORUZ"

Gece nöbetinden çıkan Hanife Kararecepoğlu ise, "Hemşireyim, işten çıktım. Eve gidiyorum. 20 dakikadır bekliyorum. Çok zor durumda kalıyoruz, baya beklemem gerekiyor. Gece nöbetinden çıktım. Seferler artık normalleşsin" diye konuştu.

İşe gitmek için Üsküdar'daki vapur iskelesinde bekleyen kamu çalışanı Okan Fırat ise, "İşe gideceğim, vapuru bekliyorum. 08.30'da hareket edecek. Kalkmasını bekliyorum. Galiba sefer mesafeleri biraz uzadı, bu yüzden bekliyorum. Ben uzaktan geliyorum. Mesai saatlerine de uyuyorum ama vapurun geç kalkması beni biraz etkiliyor" dedi.

Görüntü Dökümü

-------------

-Kozyatağı Metro-Otobüs durağında bekleyenler

-Otobüs bekleyen Hanife Kararecepoğlu ile röp

-Üsküdar'daki otobüs duraklarında bekleyenler

-Duraktaki vatandaşlar ve otobüsler

-Uzunçayır'daki duraklarda bekleyenler

-Muhabir anonsu (Müge YARIMBATMAN)

-Üsküdar vapur iskelesinde bekleyen vatandaşlar

-Vapur bekleyen Okan Fırat ile röp

-Kadıköy'deki duraklarda bekleyen vatandaşlar

-Otobüs bekleyen Huri Çalışkan ile röp

-Genel ve detay görüntüler

====================

4- KUMAR OYNARKEN YAKALANINCA ÇATI KATINA KAÇTILAR

ZEYTİNBURNU'nda kapalı olması gereken bir kahvehaneye baskın yapan polis kumar oynayan 16 kişiyi yakaladı. Polisin baskını sırasında bazı kişilerin çatı katına saklandığı anlar kamera görüntülerine yansıdı. Koranavirüs salgınına rağmen kumar oynayan kişilere toplam 50 bin 880 lira ceza kesildi.

Zeytinburnu, Veliefendi Mahallesi Semiha Şakır Caddesi'nde bulunan kahvehaneye girip çıkanlar olduğu ihbarını alan polis harekete geçti. Yapılan baskında kahvehanenin açık olduğu ve içerde kumar oynandığı belirlendi. Kahvehaneye yapılan baskın sırasında içerde bulunan bazı kişiler çatı katına kaçarak polisten kurtulmaya çalıştı. O anlar ise polis kamerası tarafından görüntülendi.

16 KİŞİYE TOPLAMDA 50 BİN 880 LİRA PARA CEZASI KESİLDİ

Koranavirüs salgını nedeniyle kapalı olması gereken kahvehanede bulunan 16 kişi hakkında idari işlem yapıldı ve 3 bin 180'er lira para cezası kesildi. Öte yandan baskın sırasında denetim yapılan kahvehanenin ruhsatsız çalıştığı ortaya çıktı. İş yeri sahibi Hakkı K. hakkında TCK'nın 195. maddesi (Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Alınan Tedbirlere Aykırılık) suçundan adli işlem yapılmak üzere polis merkezine götürüldü.

Görüntü Dökümü:

-----------

-Yapılan baskın

-Çatıya saklananlar

====================

(ÖZEL)

5-ESENYURT'TA 100 BİN KAÇAK ÜRETİLEN MASKE ELE GEÇİRİLDİ

Esenyurt'ta bir işyerine yapılan operasyonda kaçak olarak üretilen yaklaşık 100 bin cerrahi maske ele geçirildi.

Esenyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Büro ekipleri, ihbar üzerine Esenyurt Fatih Mahallesi 887 Sokak üzerinde bulunan bir işyerine operasyon düzenledi. Operasyona İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri ve Esenyurt Belediyesi Zabıta ekipleri de katıldı. İşyerinin ruhsatsız olduğu, maske üretimi için gerekli izinlerinin de bulunmadığı tespit edildi. Operasyonda yaklaşık olarak 25 bini hazır, 75 bin adet de dikilmek üzere hazır bekleyen toplam 100 bin cerrahi maske ele geçirildi. Zabıta ekipleri işyerine cezai işlem uyguladı. Ele geçirilen maskeler ise il sağlık müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

-Polis ekiplerinin işyerine girişi

-İşyerinden görüntüler

-Çalışan işçiler

-Polis ekiplerinin kimlik sorgulamaları

-Tutanak tutulması

-Ele geçirilen cerrahi maskeler

-Maskelerin araçlara taşınması

-İşyerinin mühürlenmesi

-Genel ve detay görüntüler

===================

6- ESENLER'DE ÇÖKMENİN OLDUĞU SOKAKTA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Esenler'de çökmenin olduğu sokakta toprakla dolgu çalışması yapılıyor.

Esenler, Kemer Mahallesi 945. sokakta yapımına devam edilen bir inşaatın istinat duvarı ve bitişiğinde bulunan yoldaki çökme olmuştu. Sabah saatlerinde çökmenin yaşandığı alana gelen ekipler, çöken bölgelerde toprakla dolgu çalışması yapıyor.

Mahalle sakini Atakan Korkunç "Yolda çökme yaşandığında evdeydik. Ailemi alıp Arnavutköy'deki akrabalarıma götürdüm. Şu anda kimse bize bir şey söylemedi. Doldurmayla olacak bir şey değil bu. Evimizin hali ne olacak bilmiyoruz. Başımızın çaresine baktık. Müteahhitte yok ortalıkta." dedi.

Muzaffer Tomes ise "Buranın sağlam olması için, kentsel dönüşüm yapılmasını istiyorum. Onarılsa da sağlıklı olacağını düşünmüyorum. Yarın bir deprem olsa, hemen çökme yapar" diye konuştu.

Görüntü Dökümü

---------------------

-Çalışmalardan görüntü

-Çevre sakinleri röp

-Genel ve Detaylar

===============

7-15 TEMMUZ ŞEHİTLER KÖPRÜSÜ AVRUPA GEÇİŞİNDE TAK'LAR KURULUYOR (Havadan görüntülerle)

KARAYOLLARI Genel Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Avrupa istikametinde otoyol üzerinde güvenlik amaçlı TAK'ların kurulması için çalışmalara başladı. Çalışmalar havadan da görüntülendi

Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan sokağa çıkma yasağı saat 00.00 itibariyle başladı. Yasağın başlamasıyla birlikte Karayolları Genel Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün Avrupa güzergah kuzey platformda araç sayım sistemleri ve TAK'ın kurulması için iş makineleriyle çalışmalara başladı. Çalışmalar sırasında ulaşım 3 şeride düşürülerek kontrolü geçiş sağlanacak. Köprüdeki çalışmaların 17 Mayıs tarihinde bitmesi bekleniyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-----------------------------

-Havadan görüntüler

-Karayollarına bağlı ekipleri

-İş makineleriyle çalışmalar

-Çelik Demir bariyerlerden detaylar

-Avrupa'dan Anadolu yakasına yerleştiren TAK'lardan detaylar

-Genel ve detaylar

================

8- KAZA YAPTIĞI MOTOSİKLETTEN UYUŞTURUCU ÇIKAN YAŞI KÜÇÜK ÇOCUĞA CEZA ÜSTÜNE CEZA

Ataşehir'de iki motosikletin çarpışması sonucu meydana gelen kaza sonra F.Ş'nin kullandığı motosikletten yüklü miktarda uyuşturucu çıktı. Sokağa çıkma yasağı olan 19 yaşındaki F.Ş'ye ceza üstüne ceza yazıldı.

Küçükbakkalköy Mahallesi, Kayışdağı Caddesi üzerinde dün saat 22.00 sıralarında devriye gezen gece bekçileri iki motosikletin çarpışarak kaza yaptığını görünce yardıma koştu. Ambulans talebinin olmadığını söyleyen kazazede F.Ş'nin panik halde olduğunu ve bir an önce olay yerinden ayrılmak için çabaladığını fark eden bekçiler F.Ş'nin kullandığı plakasız motosiklette incelemelerde bulundu. Motosikletin koltuk altının içinden çıkan poşette yüklü miktarda uyuşturucu olduğunu gören bekçiler F.Ş'yi gözaltına alarak İçerenköy Polis Merkezine götürdü. Burada yapılan incelemelerde poşetten 118 adet uyuşturucu hap, satışa hazır 53 parça toplamda 57 gram esrar ve F.Ş'nin üstünden uyuşturucu satışından elde edildiği düşünülen bin 30 lira ele geçirildi.

CEZA ÜSTÜNE CEZA KESİLDİ

19 yaşındaki F.Ş'ye 20 yaş altı sokağa çıkma yasağını ihlalden 3 bin lira, ehliyetsiz araç kullanmaktan 2 bin 473 lira para cezası, plakasız motosiklet kullanmaktan 2 bin 81 lira para cezası kesildi. Araç sahibine de 2 bin 473 lira para cezası kesildi. Motosiklet çekici ile otoparka götürülürken F.Ş polis merkezindeki işlemlerin ardından sağlık kontrolünden geçirilerek adliyeye sevk edildi.

Görüntü dökümü

------------------

-F.Ş'nin kullandığı kaza yapan motosikletten çıkan uyuşturucular

=================

9- ÜSKÜDAR MEYDANI'NDAKİ SAKİNLİK HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında ilan edilen 2 günlük sokağa çıkma yasağı nedeniyle Üsküdar Meydanı boş kaldı. Üsküdar Meydanı'ndaki sakinlik havadan görüntülendi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasağı alınan İstanbul'da sokaklar ve caddeler boş kaldı. Sokağa çıkma yasağı ile birlikte Üsküdar Meydanı güvercinlere ve martılara kaldı. Üsküdar Meydanı'ndaki sakinlik havadan görüntülendi.

Görüntü Dökümü:

----------------

-Meydanın havadan görüntüsü

-Üsküdar meydandan görüntü-

-Meydandaki güvercin ve martıların görüntü-

-Boş yollardan görüntü

-Trafik ekiplerinden görüntü

-Genel ve detay görüntüler

=================

10- İKİ YIL ASTIM TEDAVİSİ GÖRDÜ NEFES BORUSUNDA TÜMÖR ÇIKTI

İki çocuk annesi Hilal Karaman, yaklaşık iki yıl önce nefes darlığı yaşamaya başladı. Genç kadının şikayetlerinin psikolojik olduğu düşünüldü. Nefes darlığı giderek artan Karaman'a bir süre sonra astım teşhisi konuldu. 2 yıl boyunca astım ilaçları kullanan Hilal Karaman'ın tomografi sonucu ise gören herkesi şaşırttı. Nefes borusunun yüzde 95'ini kaplayan tümör nedeniyle nefes alamadığı anlaşılan genç kadın, İstanbul'da gerçekleştirilen ameliyat sonrası sağlığına kavuştu.

Eskişehir'de yaşayan 36 yaşındaki Hilal Karaman, bundan tam 2 yıl önce nefes darlığı yaşamaya başladı. Eşi Tunceli'de subay olarak görev yapan genç kadının şikayetlerinin psikolojik olduğu düşünüldü. Nefes darlığı günden güne artarak devam eden genç kadına bu kez de astım teşhisi konuldu. Astım ilaçları kullanmaya başlayan genç kadın, zamanla merdiven çıkamaz hale geldi. Soluğu tekrar hastanede alan genç kadın, yapılan solunum testini de geçemedi. Şikayetleri astım ilaçlarına rağmen artarak devam eden Karaman'ın bu kez tomografisi çekildi. Çıkan sonuç ise gören herkesi şaşkınlığa düşürdü.

Genç kadının nefes borusunda, nefes borusunun yüzde 95'ini tıkayan ve tiroid bezinin de sağ yarısını içine alan 3 santimetrelik tümör tespit edildi. Hastalığını öğrenen genç kadın, ameliyat için İstanbul'a geldi. Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Sina Ercan tarafından muayene edilen genç kadın ameliyata alındı. Nefes darlığı nedeniyle konuşmakta dahi güçlük çeken genç kadın yaklaşık 7 saatlik ameliyat sonrası sağlığına kavuştu. Karaman, evine şarkı söyleyerek döndüğünü söyledi.

"SALGIN DÖNEMİNDE AMELİYAT OLMAM BENİ KORKUTTU"

Solunum şikayetlerinin merdiven çıkarken daha da arttığını belirten Hilal Karaman, yaşadığı zorlu günleri şu sözlerle anlattı:

"3.5 yaşında bir oğlum var. Onu kucağımda dahi taşıyamıyordum. Nefes borumda tümör olduğunu ilk duyduğumda çok şaşırdım. Böyle bir şey beklemiyordum. Astım ilacımın dozu artacak iyileşeceğim diye düşünüyordum. Koronavirüs salgını nedeniyle, ameliyatımın Eskişehir'de yapılamayacağına karar verildi. Bu nedenle beni İstanbul'daki steril bir hastaneye yönlendireceklerini söylediler ve İstanbul'a geldim. Artık çok şükür gayet iyiyim."

"MERDİVEN ÇIKAMIYORDUM KOŞMAYA BAŞLADIM"

Ameliyat sonrası şarkı söyleyerek evine döndüğünü anlatan Hilal Karaman, "Konuşmayı çok seven bir insanım. İnsanlara bir şey anlatırken "acaba zor nefes aldığımı fark ediyorlar mı?" diye düşünüyordum. Bu durum beni inanın çok üzüyordu. Ama ameliyat olup sağlığıma kavuştum. Ameliyattan yaklaşık bir hafta sonra eve dönerken şarkı söylüyordum. Küçük oğlum ameliyattan sonra bana "anneciğim artık birlikte koşabilecek miyiz? diye sordu. Çünkü ben ona sürekli "ben koşamıyorum oğlum" diyordum. Ameliyat sonrası parkta oynadık, koşarak merdivenleri çıkabildik. Artık çok mutluyum" diye konuştu.

Eşinin 2 yıl boyunca yoğun bir nefes darlığı yaşadığını anlatan Acar Selçuk Karaman (38) "Eşimin yaşam kalitesi düştü, nefes alamıyordu, yokuş çıkamıyor, hatta yürüyemiyordu. Her yere arabayla gidiyorduk" dedi.

"HASTA "BOĞULMA" RİSKİ TAŞIYORDU"

Genç kadının ameliyatını gerçekleştiren Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Sina Ercan, Hilal Karaman'ın hastalığın son evresinde ameliyat olduğunu hatırlattı. Bu tür tümörlerin teşhisinde zaman zaman gecikmelerin olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Sina Ercan, "Hilal Hanım bize geldiğinde artık hastalık son noktasındaydı. Hastanın nefes borusunun yüzde 95'i tıkalı durumdaydı. Nefes borusu darlıklarının teşhisi gecikebiliyor. Bulguları farklı şekillerde yorumlanabiliyor. Hilal Hanım'ın nefes darlığının psikolojik olabileceği düşünülmüş. Daha sonra şikayetleri geçmeyip devam edince astım teşhisi konulmuş. Bu durumdaki birçok hastanın durumu, astım ya da KOAH gibi nefes darlığına yol açabilen başka hastalıklarla karıştırılıyor. Uzun süre ilaç tedavisi görüyor, ama bu tabii ki fayda sağlamıyor" ifadelerini kullandı.

"AMELİYAT SONRASI RADYOTERAPİ SÜRECİ OLACAK"

Ameliyatta en büyük riskin ses tellerinin zarar görmesi olduğunu anlatan Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sina Ercan, ameliyat hakkında şu bilgileri verdi:

"En büyük risk, tümörün tamamen çıkarılamaması, ses teline giden sinirlerin zarar görmesidir. O nedenle ilk seferde tam olarak çıkartılabilmesi, sinirlerin ve ses teli fonksiyonlarının korunması önem taşıyor. Hastamızın tümörünün çapı 3 santimetreyi geçiyor. Yetişkin bir bireyde, nefes borusunun çapının 2 santimetre civarında olduğu düşünülürse, tümör nefes borusunun yüzde 95'ini kaplıyordu. Bu hastalarımıza ameliyat sonrasında radyoterapi tedavisi verilerek, hastalığın uzun dönem nüksetme ihtimali de ortadan kaldırılıyor. Hilal Hanım'ın şu an hiçbir sıkıntısı yok, tekrar bu hastalığı yaşamasını da beklemiyoruz."

SES TELLLERİ NASIL KORUNDU?

KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Zeynep Alkan ise nefes borusu ve tiroid bezinin sağ yarısını etkileyen tümörü çıkarırken ses tellerinin hareketini kontrol eden sinirleri koruduklarını belirtti. Prof. Dr. Zeynep Alkan, bu tür ameliyatlarda çeşitli ses teli problemleri yaşanabildiğini anlatarak, "Tümörü çıkarırken ses tellerinin hareketliliğini korumaya dikkat ettik. Tümörle birlikte 3,5 santimetrelik bir kısım nefes borusundan çıkarıldı. Ardından sağlıklı dokular uç uca dikildi. Bu ameliyatta başımıza gelecek en büyük risk, ses tellerine giden sinirin hasar görmesiydi. Ama hem sinir monitörünü kullanarak hem de gözümüzle siniri bulup takip ederek, tümörden güzelce ayırarak, koruyabildik. Artık hastamız nefesini ayarlayabiliyor hatta şarkı söylüyor. Ses tellerine giden sinir korunmasaydı ses teli felci kaçınılmazdı. Tek taraflı bir ses teli felcinde ses kısıklığı, yutma zorluğu, yediklerinin yemek borusuna kaçması ve buna bağlı zatürre atakları; iki taraflı felçte ise nefes alma güçlüğü görülebilirdi" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Doktor, hasta ve eşinden hastane detayları

Tümör detayları

Doktor muayenesi detayları

Hilal Karaman'ın röportajı

Eş-Acar Selçuk Karaman röportajı

Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Sina Ercan röportajı

KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Zeynep Alkan röportajı

KBB Uzmanı ile doğru çalışan ses teli detayları

KBB Uzmanı hasta muayene detayları

==================

11- KORONAVİRÜS SALGINI NEDENİYLE ARA VERİLMİŞTİ; ORGAN NAKİLLERİ BAŞLIYOR

Koronavirüs salgını nedeniyle organ nakillerine ara verilmişti. Sağlık Bakanlığı'nın Bilim Kurulu'nun önerisi doğrultusunda preemptif böbrek nakillerinin perşembe günü itibariyle serbest bıraktığını belirten Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, "Sterilizasyon ve temizliğe dikkat ederek tüm önlemleri alıyoruz. Nakil ameliyatlarının yapılacağı alanlar boşaltılıyor, bu alana koronavirüs hastaları alınmıyor" dedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından alınan enfeksiyon kontrol önlemleri kapsamında, organ nakli ameliyatları da ertelenmişti. Kimi hasta organ yetmezliği tedavisine ilaçlarla devam ederken böbrek nakli bekleyen hastalar ise diyalize başlamak durumunda kaldı. Türkiye'de koronavirüs vakalarının ilk ortaya çıktığı mart ayından bu yana böbrek nakli ameliyatlarını yapamadıklarını ifade eden Medicana Sağlık Grubu Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, "Büyük bir salgınla karşı karşıyayız. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun önerileri doğrultusunda acil olmayan ameliyatları ertelemiştik. Bu kapsamda mart ayından beri böbrek nakli ameliyatlarını yapamıyorduk. Kademeli olarak artık normalleşme sürecine geçiyoruz. Bunlardan biri de aylardır organ nakli bekleyen hastaların artık organ nakillerini yapmaya başlamamız olacak. Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu'nun önerisi doğrultusunda preemptif böbrek nakillerinin perşembe günü itibariyle serbest bıraktığına dair bir yazı gönderdi. Yani kalıcı diyaliz tedavisi görmeyen, diyalize başlamamış hastalara organ nakli yapabileceğiz. Biz de bu hastalarımızın nakillerini başlatıyoruz" diye konuştu.

"KORONAVİRÜS GEÇİRDİYSE NAKİL İÇİN 28 GÜN BEKLENMELİ"

Nakillere koronavirüs tedbirleri kapsamında bazı tedbirler getirildiğini açıklayan Prof. Dr. Murat Tuncer, "Ameliyat öncesi nakil yapılacak kişiye en az iki koronavirüsü testi ve akciğer tomografisi yapıyoruz. Böbrek nakli ameliyatı için kişinin iki testinin de negatif olması gerekiyor. Eğer kişi koronavirüs geçirdiyse en az 28 gün boyunca ameliyat gerçekleştiremiyoruz. Koronavirüs testinin belli aralıklarla en az negatif olması gerekiyor. Bunun yanı sıra akciğer tomografisinde herhangi bir lezyon kalmadığının virüsün tamamen vücuttan temizlendiğinin görülmesi önemli. Vericiler için durum daha da farklı. Koronavirüs olan kişi tedavi olduktan sonra organ bağışında bulunmak için en az 3 ay beklemeli. Bunların hepsi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nca belirlenmiş kriterlerö ifadelerini kullandı.

"NAKİLLİ HASTALARIMIZ STERİLİZASYONU ÇOK İYİ BİLİYOR"

Hastaların 2 aylık süreçte hastaneye gidemediklerinden böbrek fonksiyonlarında bazı bozukluklar yaşadıklarını belirten Prof. Dr. Tuncer, "Örneğin; Almanya'da yaşayan bir hastamla online görüşme yapıyordum. Bu dönemde teknolojinin bize sunduğu imkanlardan faydalandık. Sosyal medya aracılığıyla ya da görüntülü konuşarak hastalarımıza yardımcı olmaya çalıştık. Bu süreçte diyalizlere devam edilmeye başlandı. Eğer diyaliz olmasaydı hastalarımız hayatlarını koruyamazdı. Bu konuyla ilgili sterilizasyon ve izolasyon açısından çok ciddi önlemler aldık. Nakilli hastalarımız sterilizasyon ve izolasyonu çok iyi biliyor. Onların koronavirüse yakalanma oranları toplumdaki diğer insanlardan farklı değil. Özellikle böbrek fonksiyonları normal giden nakilli hastaların da koronavirüse bağlı ölüm oranının neredeyse hiç olmadığını söyleyebilirim. Organ nakli hastalarımız izolasyon ve sosyal mesafe gibi tedbirlerini alacaklar. Ama bu süreçte psikojilerini de bozmayacaklar. İlaçlarını düzenli kullanacaklar ve inşallah bu süreci hep birlikte atlatacağız" uyarısında bulundu.

"AMELİYATHANELERDE NAKİL İÇİN ÖNLEMLER ALINIYOR"

Nakil ameliyatlarının gerçekleştirileceği ameliyathanelerde gerekli önlemleri aldıklarının altını çizen Prof. Dr. Tuncer, şunları söyledi:

"Tabiri caizse korkunç önlemler alıyoruz. Hastanelerde bu ameliyatların yapılacağı alanlar boşaltılıyor. O bölümlere koronavirüs hastaları alınmıyor. Organ nakli ile ilgilenen personel başka bir bölümde çalışmıyor. Sterilizasyon ve temizliğe dikkat ediliyor. Bakanlığımız da bu kuralları belirledi. Her şey belli kurallar çerçevesinde oluyor. Bu sağlık hizmetini rahatlıkla almalarında bir mahsur yok. Koronavirüs salgını öncesinde de nakil olan hastalarımıza 3 ay boyunca maske takmalarını ve izolasyonu öneriyorduk. Onlar ameliyat sonrası bir nevi karantinada oluyordu. O nedenle bizim ameliyat sonrası uyulması gereken kurallarla ilgili bir şeyimiz değişmeyecek."

Son olarak Türkiye'de 25 bin kişi organ nakli beklediğini hatırlatan Prof. Dr. Murat Tuncer, "Bunların bir kısmı da her yıl kaybettiğimiz hastalar. O nedenle sağlık beklemiyor. Bir taraftan koronavirüsü düşünüp tedavi ederken diğer taraftan da kronik rahatsızlıkları olan hastalarımızı düşünmek durumundayız. Ben bir kere daha kişilerin organlarını bağışlaması çağrısında bulunmak istiyorum" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Ameliyathane görüntü detayları

Prof. Dr. Murat Tuncer detayları

Organ nakli kliniği giriş görüntüleri

================

12- VALİ YERLİKAYA'DAN ATTİLA İLHAN ŞİİRLİ ERGUVAN PAYLAŞIMI

İSTANBUL Valisi Ali Yerlikaya, sosyal medya hesaplarından "İstanbul'da Erguvan Mevsimi, gönlümüze hoş geldi" ifadeleriyle video paylaştı. İstanbul'un çeşitli noktalarında çekilmiş erguvan görüntülerinin olduğu videoda, "Attila İlhan'ın Geceye Karşı Şiirinin seslendirilmesi ve müzik eşliğinde yer aldı.

Vali Ali Yerlikaya, İstanbul'un çeşitli noktalarında çekilmiş erguvan ve İstanbul'un güzelliklerini aktaran video paylaşımında "İstanbul'da Erguvan Mevsimi, gönlümüze hoş geldi. Edebiyatımızın unutulmaz şairi Attila İlhan'ı rahmetle anıyoruz. Ruhu şad olsun." ifadelerini kullandı.

Görüntü Dökümü:

----------------

-Paylaşılan video

DHA

HABERE YORUM KAT