• BIST 106.926
 • Altın 151,429
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3287
 • Berlin 12 °C
 • Frankfurt 10 °C
 • Paris 14 °C
 • Ankara 9 °C
 • İstanbul 17 °C
 • İzmir 15 °C
 • Stockholm 6 °C

Dha İstanbul - (Aktüel Görüntülerle-geniş Haber) Cumhurbaşkanı Erdoğan Sermaye Piyasaları Kongresi'nde Konuştu

Dha İstanbul - (Aktüel Görüntülerle-geniş Haber) Cumhurbaşkanı Erdoğan Sermaye Piyasaları Kongresi'nde Konuştu
"Finans merkezi olarak İstanbul'un yeni atacağı adımlarla dünya finans merkezleriyle bir yarış içerisinde olacağına inanıyorum, en ufak bir şüphem yok....

* Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,

"Finans merkezi olarak İstanbul'un yeni atacağı adımlarla dünya finans merkezleriyle bir yarış içerisinde olacağına inanıyorum, en ufak bir şüphem yok. Bunu örnek haline getirmemiz lazım"

"Bir diğer adım da İslami finans noktasında. "Ben faize paramı yatırmam" diyenler için de bir kapı. Nedir bu? Bütün katılım şirketlerinin de bu sektörde yerini alması. Bu da büyük önem arz ediyor"

"Faizden para kazanmak yerine yatırımdan para kazanmak, sadece insaflı değil aynı zamanda sürdürülebilir bir modeldir. Bunun üzerinde duralım"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sermaye Piyasaları Kongresi'ne katıldı. Açılış törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli katıldı.

Erdoğan burada yaptığı konuşmasında, Çanakkale Boğazı'na yapılacak köprünün gündemlerindeki önemli konu olduğunu ifade ederek, "Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir otoyolunun en önemli güzergahı olan 1915 Çanakkale Köprüsü'dür. Yaklaşık 5.5 milyar dolar maliyeti olan bu köprünün temelini de inşallah önümüzdeki sen 18 Mart'ta atmayı planlıyoruz" dedi.

Erdoğan, "Küresel finans krizi başladığında bu krizin Türkiye'yi teğet geçeceğini ifade etmiştim, birileri bu sözümü o zaman kendilerince hafife almıştı. Sonuçta ülkemiz 2009 yılındaki küçülme dışında, bu kriz dönemini rekor büyüme oranlarıyla atlattı" dedi.

"Türkiye'nin durumu dünya genelinden özellikle de Avrupa'dan çok daha iyidir" diyen Erdoğan, "Üstelik ülkemiz diğerlerinden farklı olarak Ortadoğu, Kuzey Afrika, Kafkasya, Karadeniz gibi kriz bölgelerinin çok yakınında bulunuyor. Bilhassa komşularımız Suriye ve Irak'taki her gelişme bizi çok yakından ilgilendiriyor" diye konuştu

"PARAYI YASTIĞIN ALTINDA SAKLAMAK NASIL BİR GAFLETSE"

Erdoğan, "Açık konuşacağım, o da şudur; Bir defa bu ülkenin değerlerine, bu ülkenin ayağa kalkmasına hep birlikte destek vereceğiz. Çünkü parayı yastığın altında saklamak nasıl bir gafletse, finans sektörünün de parasını kasalarda tutması, hayata, piyasaya sürmemesi o denli gaflettir. Bu para büyük bir çoğunlukla finans sektörünün kendi öz sermayesi değil. Öz sermayesi olanlar çok nadir. Onlar geçmişte kaldı. Veya öz sermeyesi var vatandaşın mevduatıyla kendisine güç aktarıyor. Biz de diyoruz ki; madem bu gücü böyle elde ettin şimdi bir de dünya piyasalarına oynayacaksın. Dünya piyasalarında finansta faiz oranları nedir? Türkiye'de ise nedir?" dedi.

"BÜTÜN KATILIM ŞİRKETLERİNİN DE BU SEKTÖRDE YERİNİ ALMASI"

Erdoğan, "Finans merkezi olarak İstanbul'un yeni atacağı adımlarla dünya finans merkezleriyle bir yarış içerisinde olacağına inanıyorum, en ufak bir şüphem yok. Bunu örnek haline getirmemiz lazım. Bir diğer adım da İslami finans noktasında. "Ben faize paramı yatırmam" diyenler için de bir kapı. Nedir bu? Bütün katılım şirketlerinin de bu sektörde yerini alması. Bu da büyük önem arz ediyor" şeklinde konuştu.

FAİZ DEĞERLENDİRMESİ

Erdoğan, "Bakıyorsun ABD'ye faiz oranları daha şurada geçen yıla kadar 0,25'ti. Şimdi 0,50 filan, oralarda dolaşıyor. Geliyorsun Avrupa'ya 0,50, 1, 1,50 buralarda. Japonya eksi, bunları konuşuyor. İsrail hakeza oralarda. Bize bakıyorsun, aman yarabbi, 15, 16, 17 buralarda. Bununla yatırımcı bu piyasaya nasıl girsin? Nasıl bu adımları atsın? Atıyorsa bile zaten reel sektör kazandığını ancak oraya yetiştiriyor. Kendisine bir şey kalmadığı için yeni yatırımlar da yapamıyor. Böyle bir sıkıntının içerisinde bu iş yürümez. Öyleyse bizim bu konuda sermaye piyasaları olarak çok ciddi bir adım atmamız lazım" diye konuştu.

VARLIK FONU

Erdoğan, "Şu anda varlık fonu bana göre Türkiye'nin çok geç kalmış bir projesidir. Şimdi varlık fonu ile beraber ortada oluşacak assetler (varlık) inanıyorum ki, bizim gücümüzü ulusal ve uluslararası bazda artıracak. Bu konuda da hükümetimize başarılar diliyorum" dedi.

"FAİZDEN PARA KAZANMAK YERİNE YATIRIMDAN PARA KAZANMAKö

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Faize dayalı küresel finans sisteminin, sukuk gibi, alt yapı gayrimenkul yatırım ortaklığı gibi insaflı finans araçlarıyla yeni bir yörüngeye oturtulmasına ihtiyaç vardır. Faizden para kazanmak yerine yatırımdan para kazanmak, sadece insaflı değil aynı zamanda sürdürülebilir bir modeldir. Bunun üzerinde duralım. Bu finansman araçlarını ön plana çıkaramayan ülkelerin halen yaşadıkları krizden daha uzun yıllar çıkamayacaklarına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Görüntü Dökümü:

-------------------

- Erdoğan'ın açıklamaları

- Detaylar

DHA

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Tel : +49 (0) 615098 03 04 Faks : +49 (0) 615098 03 05