• BIST 84.262
 • Altın 251,771
 • Dolar 6,1244
 • Euro 6,8208
 • Berlin 16 °C
 • Frankfurt 19 °C
 • Paris 22 °C
 • Ankara 20 °C
 • İstanbul 25 °C
 • İzmir 27 °C
 • Stockholm 12 °C

DEİK Genel Kurulu

DEİK Genel Kurulu
İSTANBUL (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hiçbir zaferin, hiçbir başarının kendiliğinden gelmediğini belirterek, "Meseleye bir dava olarak...

İSTANBUL (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hiçbir zaferin, hiçbir başarının kendiliğinden gelmediğini belirterek, "Meseleye bir dava olarak bakmadıkça, o davanın uğruna fedakarca ve kahramanca mücadele vermedikçe, Allah'a zaferi müyesser etmez, mukadder etmez. 2023'e giden yol bir gülistan olmayacaktır, bir gül bahçesi olmayacaktır. Bu sürecin zorlukları, sıkıntıları olacak. Zaman zaman bizim gayretimizi, aşkımızı, şevkimizi kırmaya yönelik saldırılar da olacak. Vazgeçersek, yılgınlığa kapılırsak, yeise teslim olursak biz de kaybederiz, millet de kaybeder ülke de kaybeder" dedi.

Erdoğan, Wyndham Hotel'de düzenlenen DEİK Genel Kurulu'ndaki konuşmasında, yeni çıkan yasayla yapısı değişen, daha büyük bir umut ve heyecan ile yoluna devam edecek olan DEİK'in yöneticilerine, üyelerine, gerek emekleri gerekse bundan sonra yapacakları çalışmalar için teşekkür etti.

DEİK'in yeni yönetimiyle bütün konseyleriyle tüm mensuplarıyla özel sektörün lider gücü olmaya, Türkiye'nin istikrarla büyümesine eşsiz katkılar sağlamaya devam edeceğine inandığını ifade eden Erdoğan, DEİK'in yeni yasasının çıkmasının ardından 28 Eylül'de ilk yönetim kurulu toplantısına katıldığını, bu toplantıda DEİK'in yönetim kurulu başkanı, başkan yardımcıları, sayman üyesi ve icra kurulu üyelerinin belirlendiğini ve 2 Ekim'de olağanüstü genel kurulun, bugün de olağan genel kurulun yapıldığını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, artık bütün enerjinin, istikbale, 2023 hedeflerine yoğunlaştırılacağını vurgulayarak, "Dünyanın, özellikle de bölgemizin ciddi değişimler yaşadığı süreçte DEİK'in öncülüğüyle özel sektörümüzün başarı çıtasını sürekli daha yükseğe çıkartacağına yürekten inanıyorum. Özel sektörümüz inşallah krizleri fırsata dönüştürmeye devam edecek, Türkiye'nin parlayan yıldızını daha da parlatacaktır" diye konuştu.

- "Bu aziz millet bir kez daha küllerinden yeniden doğuyor"

1. Dünya Savaşı'nın başlangıcının üzerinden 100 yılın geçtiğini hatırlatan Erdoğan, pazartesi gününden itibaren Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılına ulaşılacağını dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"100. yıl dönümünde gerek 1. Dünya Savaşı'nı gerek Sarıkamış Harekatı'nı hep birlikte tekrar hatırlamanın önemli olduğuna inanıyorum. Eğer bugünlere nasıl ulaştığımız bilmezsek, istikbali inşa edemeyiz. Bizden öncekilerin ne tür fedakarlıklara katlandığını idrak edemezsek, onlara vefa borcumuzu ödeyemezsek, ne millet olarak ne de ülke olarak sapasağlam bir şekilde ayakta kalamayız. 100 yıl önce Aralık ayı içinde sadece Allahuekber Dağları'nda 90 bin askerimizi kaybetmiştik. 1. Dünya Savaşı'nın tamamında 4,5 yıllık süreçte 1 milyona yakın insanımızı, vatan müdaafasında yitirmiştik. Bugün buradan bir kez daha şehitlerimize, gazilerimize Allah'tan rahmet niyaz ediyorum, o büyük kahramanların mekanları inşallah cennet olsun diye dua ediyorum."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çarşamba günü Konya'da Şeb-i Arus töreninde "Dışarıdan bakanlar, bu aziz milletin çöktüğünü, dağıldığını, o köklü çınarın kuruduğu zannettiler. Oysa bu aziz millet sadece yeni bir bahar için yapraklarını döktü. Yaşananlar çok hazindi ama bu aziz millet, her hazanın ardından bir bahar olduğuna her zaman inandı ve kendi iradesiyle yiğitliğiyle kahramanlığıyla hazanları bahara çevirmeyi her zaman başardı" dediğini hatırlattı.

Mevlana'nın "Bizim dergahımız ümitsizlik dergahı değildir" sözlerine atıf yapan Erdoğan, "Bu aziz millet, ümitsizliği, yılgınlığı özgüvenini parçalamaya yönelik fitne ve nifak girişimlerini hiçbir zaman yanına yaklaştırmadı. Bugün bu aziz millet bir kez daha küllerinden yeniden doğuyor, ayakları üzerinde doğruluyor, özgüven içinde bütün dünyaya 'Ben de varım' diye yüksek bir sesle haykırıyor" ifadelerini kullandı.

- "Zaman zaman bizim gayretimizi, aşkımızı, şevkimizi kırmaya yönelik saldırılar da olacak"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023'ün sadece Türkiye'nin iktisadi hedeflerini ifade eden bir yıl dönümü olmadığına işaret ederek, şunları söyledi:

"2023, iktisadi olduğu kadar, siyasi, sosyal, özellikle de uluslararası politika hedeflerimizi ifade eden, bu yönde hedefler ihtiva eden bir yıldır. Şunu unutmayınız, 1923, 1914'te başlayan 1. Dünya Savaşı'nın bir neticesiydi. 1923 birden bire ortaya çıkmış bir tarih değildi. Öncesinde Sarıkamış, Çanakkale Zaferi, Kut-ül Amare Zaferi, Hicaz, Kanal, Irak, Yemen, Trablus, Kafkasya cepheleri vardı. 1923'ün öncesinde İstiklal Harbimiz vardı. 9 yıl bu ülkenin evlatları, cepheden cepheye koştular. 9 yıl boyunca 1 milyona yakın vatan evladı, bu topraklar için canlarını feda ettiler, üniversite öğrencileri, tıp fakültesi öğrencileri, canlarını feda ettiler. Bütün o fedakarlık, o büyük kahramanlık işte 1923'ün yolunu açtı ve Cumhuriyetin ilanına giden, istiklale giden zemini hazırladı."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 deniliyorsa ve 2023'e inanılıyorsa, bunun mücadelesine 2014'ten itibaren başlamak gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: 

"Hiçbir zafer, hiçbir başarı kendiliğinden gelmez. Meseleye bir dava olarak bakmadıkça, o davanın uğruna fedakarca ve kahramanca mücadele vermedikçe, Allah'a zaferi müyesser etmez, mukadder etmez. 2023'e giden yol bir gülistan olmayacaktır, bir gül bahçesi olmayacaktır. Bu sürecin zorlukları, sıkıntıları olacak. Zaman zaman bizim gayretimizi, aşkımızı, şevkimizi kırmaya yönelik saldırılar da olacak. Vazgeçersek, yılgınlığa kapılırsak, yeise teslim olursak biz de kaybederiz, millet de kaybeder ülke de kaybeder. Ama ecdadımızdan aldığımız ilhamla ecdadımızın gösterdiği fedakarlığı, kahramanlığı, dirayeti, kendimize rehber edinirsek o zaman da ulaşamayacağımız hiçbir hedef olmayacaktır." 

(Sürecek)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Gizem Özdilli: "18 yıldır 34 bedenim"23 Mayıs 2019 Perşembe 13:23
 • Otomobil değil sanki kamyonet23 Mayıs 2019 Perşembe 13:23
 • FETÖ/PDY davasına devam edildi23 Mayıs 2019 Perşembe 13:23
 • Bulanıklı öğrenciler Çanakkale gezisine gönderildi23 Mayıs 2019 Perşembe 13:23
 • Yarbay Gülten, Afyonkarahisar’a atandı23 Mayıs 2019 Perşembe 13:23
 • Chp İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu Hakkında İddianame Düzenlendi23 Mayıs 2019 Perşembe 13:23
 • Flaş23 Mayıs 2019 Perşembe 13:23
 • Flaş23 Mayıs 2019 Perşembe 13:23
 • Chp İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu Hakkında İddianame Düzenlendi23 Mayıs 2019 Perşembe 13:23
 • Ak Parti'li Aydın Muştu'nun Şehit Edilmesine İlişkin Dava23 Mayıs 2019 Perşembe 13:23
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
  Faks : +49 (0) 615098 03 05