Davutoğlu: 506 Dokunulmazlık Fezlekesini De Meclis'e Getirmeye Hazırız (2)

Davutoğlu: 506 Dokunulmazlık Fezlekesini De Meclis'e Getirmeye Hazırız (2)

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, "Gelin hep beraber dokunulmazlıkları kaldıralım. Hiçbir parti ayrımı gözetmeden şu anda Meclis'te dosya olarak bekleyen 506...

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, "Gelin hep beraber dokunulmazlıkları kaldıralım. Hiçbir parti ayrımı gözetmeden şu anda Meclis'te dosya olarak bekleyen 506 dokunulmazlık fezlekesi var. Hepsini birden devreye sokalım. "Hodri meydan" diyorum. 506 dokunulmazlık fezlekesini de Meclis'e getirmeye hazırız" dedi.

Davutoğlu, TESK Genel Merkezi'ni ziyaretinde konuştu. Dokunulmazlıklarla ilgili tartışmalara değinen Davutoğlu, şunları söyledi:

"Tek tek dokunulmazlıkları görüşerek vakit kaybetmek yerine 4-5 ay bir geçici madde ekleyelim ve 506 fezleke ile bir madde ile dokunulmazlık ile ilgili Anayasal değişiklik için şu anda bekleyen 506 fezleke dosyasını bir hamlede kaldıralım. Diğer partilerin tutumunu da görmek istiyoruz. Bu çerçevede partilerin tavırlarına baktığımızda net bir tavır almak yerine sanki AK Parti bazı şeylerden çekiniyormuş gibi "Dokunulmazlık kalksın" dediler. CHP bunu söyledi, HDP bunu söyledi. Bu samimiyetsiz tavırları izledik. Öyle bir hava estirmeye çalıştılar ki "AK Parti dokunulmazlıkları kaldırmaktan çekiniyor." Özellikle Kılıçdaroğlu'na söylüyorum; Evet gelin hep birlikte dokunulmazlıkları kaldıralım. Meclis'te bekleyen 506 dokunulmazlık fezlekesini Meclis'e getirmeye hazırız. Madem ki meydan okudunuz, ben de "Hodri Meydan" diyorum."

TERÖRİSTLERİN TAZİYELERİNE GİDENLER VARSA HESAPLARINI VERECEKLER

Davutoğlu, "Hala teröristlerin taziyelerine gidenler varsa hesaplarını verecekler. Dünyanın hiçbir yerinde teröristin taziyesine giden bir milletvekili savunulamaz. 506 fezlekesini birlikte kaldıralım, tek hamlede. Grup başkanvekillerimize de bu konuda gerekli talimatları verdim. Siyasi partilerle görüşülecek. Biz millete hesap vermekten korkmayız çünkü biz son günün hesabına inanmışız" dedi. Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Kılıçdaroğlu günlerdir "Benimle ilgili dokunulmazlık da kalksın" diyor. Tamam sizinle ilgili olan da bizimle ilgili olan da kalksın. Bu çağrıma cevap bekliyorum. Brüksel'e akşam giderken tekrar bu konuyu ele alacağım. AK Parti'nin korkacak hiçbir şeyi yok. Ama teröristleri, teröre destek verenlerle ilgili tutum, tavır almaktan kaçınan başta Cumhuriyet Halk Partisi, AK Parti hesap vermekten çekiniyor. "Dokunulmazlıkların hepsini kaldıralım" diye meydan okuma sahte bir meydan okumadır, ben buradan gerçek bir meydan okuyorum. "Hodri meydan" diyorum."

506 DOSYAYI BİR CELSEDE YARGIYA İNTİKAL ETTİRECEĞİZ

Davutoğlu, "Meclisi bu fezlekeler ile meşgul etmeyiz. 506 dosyayı bir celsede yargıya intikal ettireceğiz. Ama "Bunları tek tek ele alalım" demeye kalkarlarsa samimiyetsizlikleri ortaya çıkar. 1 Mayıs'a kadar AB'ye vize muafiyeti ile ilgili herhangi bir mazeret kalmasın diye bütün reformları Meclis'e göndermeye kararlıyız" dedi.

HABERE YORUM KAT