• BIST 106.239
 • Altın 160,342
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671
 • Berlin 2 °C
 • Frankfurt 3 °C
 • Paris 4 °C
 • Ankara 3 °C
 • İstanbul 11 °C
 • İzmir 11 °C
 • Stockholm 0 °C

"Darbenin Başarısız Olması İstanbul'un Fethi Kadar Sevindirdi"

"Darbenin Başarısız Olması İstanbul'un Fethi Kadar Sevindirdi"
Lübnan Trablus Üniversitesi Rektörü Mikati:- "(15 Temmuz) Bu girişimin başarısız olmasından dolayı duyduğumuz sevinç, İstanbul'un fethinden dolayı duyduğumuz sevince denk bir sevinç, o kadar büyük bir sevinçtir"

SAKARYA (AA) - İBRAHİM YOZOĞLU/ONUR ORHAN - Lübnan Trablus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rafet el-Mikati, Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimine ilişkin, "Bu girişimin başarısız olmasından dolayı duyduğumuz sevinç, İstanbul'un fethinden dolayı duyduğumuz sevince denk bir sevinç, o kadar büyük bir sevinçtir." dedi.

Daha önce 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yazdığı kasidesiyle gündeme gelen Mikati, AA muhabirine yaptığı açıklamada, darbe girişimi gecesi gelişmeleri yakından takip ederek, tüm aile fertleriyle Türkiye için dua ettiklerini ve Türk milletinin direnişinden etkilendiği için yaşananları kaleme aldığını söyledi.

Darbe girişiminden sonra Lübnan halkının büyük çoğunluğunun Arap ülkesindeki halklar gibi ruhen ve bedenen Türk halkıyla dayanışma içinde olduğunu belirten Mikati, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, o gece televizyonlara bağlanıp halka sokağa çıkmalarını söyleyince, biz de Türk halkı gibi bundan büyük bir sevinç duyduk. Olayları yakından takip ettik. Türkiye'deki dostlarımızla devamlı haberleştik. Halkın büyük çoğunluğu Türkiye için dua ediyordu, Kur'an-ı Kerim okuyordu." diye konuştu.

Mikati, Türkiye'deki dostlarına destekleri ilettiklerini aktararak, "Askeri darbeler, Arap ülkelerinde bilinen bir şeydir. Türkiye'de 15 Temmuz gecesi yaşanan olayları, nefeslerimizi tutarak takip ettik. Türk halkının sokağa indiğini ve kendi kaderini eliyle belirlediğini görünce bundan çok büyük mutluluk duyduk. Darbenin başarısız olması İstanbul'un fethi kadar sevindirdi." ifadesini kullandı.

Darbe girişimi gecesi yaşanan olayları anlatan kasideyi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a övgü değil, o gece olayların her bir dakikasına tarihi bir not düşmek amacıyla yazdığını anlatan Mikati, kasidenin kendisi ve ailesinin hislerini ifade ettiğini dile getirdi.

- "İstanbul'un fethinden dolayı duyduğumuz sevince denk bir sevinç"

Kasidesinin birinci beytindeki "Bir gece, 'Güzel adam devrildi' dediler, kin ve öfkeyle silahları kendilerine çevirdiler" ifadelerini anımsatan Mikati, şunları söyledi:

"Kasidede Türk halkına defalarca hitap ediyorum. Çünkü Türk halkı o gece yaptıklarıyla kendi geleceğini belirlemişti. Cumhurbaşkanı, 'Dünya beşten büyüktür' diyerek Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinden sadece 5 devletin sözünün geçmemesi gerektiğini, diğer milletlerin de söz sahibi olması gerektiğini söylemiştir. Bir başka misal verecek olursak, Rusya Devlet Başkanı Putin'in huzurunda Halepli bir çocuk gökyüzüne baktığı zaman, 'Kendisini bombalayan uçakların dumanını görüyor' diye, bunu cesaretle basının önünde zikretmesi, Müslüman halklar olarak Erdoğan'a olan sevgimizi artırmaktadır. Biz Türkiye'yi hem halk hem de hükumet olarak Başbakanın şahsında bu girişimi başarısızlığa uğrattığı için tebrik ediyoruz. Bu girişimin başarısız olmasından dolayı duyduğumuz sevinç, İstanbul'un fethinden dolayı duyduğumuz sevince denk bir sevinç, o kadar büyük bir sevinçtir. Hem Türkiye içinde hem de Türkiye dışında zalimlere karşı çıktıkları için bütün Müslüman Türk halkını tebrik ediyoruz. Ne mutlu size, kendi geleceğinizi belirlediniz. Bütün zalimlere karşı çıkmaya devam edin."

Akademisyenler olarak İslam dünyasındaki her türlü problemle ilgilenmeleri gerektiğini vurgulayan Mikati, Türklerin eskiden olduğu gibi günümüzde de bunu yaptığını, bu nedenle Türklere devamlı dua ettiklerini ifade etti.


 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Tel : +49 (0) 615098 03 04 Faks : +49 (0) 615098 03 05