Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Muhtarlar Toplantısı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Muhtarlar Toplantısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: (4) - "Boşuna uğraşıyorsunuz. Bak inlerinize girdik, bodrum, nereye kaçarsanız kaçın sizi askerimiz, polisimiz, korucumuz oralardan bulup çıkartacak gereğini yapacaktır. Dağlardaki mağaralara, nereye girerseniz girin, bırakın Cudi'y

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Boşuna uğraşıyorsunuz. Bak inlerinize girdik, bodrum, nereye kaçarsanız kaçın sizi askerimiz, polisimiz, korucumuz oralardan bulup çıkartacak gereğini yapacaktır. Dağlardaki mağaralara nereye girerseniz girin, bırakın Cudi'yi, Gabar'ı, Kandil'e mi gidiyorsunuz, orada da güvenlik güçlerimiz arkanızda. Çünkü bu şehitlerin bedelini ödeyeceksiniz, bunun lamı cimi yok" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki muhtarlar toplantısında Kurtuluş Savaşı'nı hatırlatarak, "Bugün verdiğimiz mücadelenin çerçevesi de aynı değil mi?" diye sordu.

Türkiye'de 79 milyonun tek millet olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Tek bayrak, bayrağımızın dışında bayrak asla tanımıyoruz. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Bayrağımızın rengi şehidimizin kanıdır. Hilal bağımsızlığımızın ifadesidir. Yıldız, her düşen şehit bizim yıldızımızdır. Tek vatan, 780 bin kilometrekareyle tek vatan. Bazıları bölmek, parçalamak... Boşuna uğraşıyorsunuz. Bak inlerinize girdik, bodrum, nereye kaçarsanız kaçın sizi askerimiz, polisimiz, korucumuz oralardan bulup çıkartacak gereğini yapacaktır. Dağlardaki mağaralara nereye girerseniz girin, bırakın Cudi'yi, Gabar'ı, Kandil'e mi gidiyorsunuz, orada da güvenlik güçlerimiz arkanızda. Çünkü bu şehitlerin bedelini ödeyeceksiniz, bunun lamı cimi yok. Tek devlet. Öyle paralel devlet, yok bilmem şu devlet bu devlet, yok hepsi. Bu ülkede Türkiye Cumhuriyeti Devletinden başka bir devlet asla yoktur ve olamaz. Onun için de yok öz yönetimmiş yok şuymuş yok buymuş böyle bir şey yok. Tek devlet."

"Size her türlü imkan verildi mi, verildi. Parlamentoya girdiniz mi, girdiniz. Belediye başkanlıkları kazandınız mı, kazandınız. Meclis üyelikleri kazandınız mı, kazandınız. İl genel meclis üyelikleri kazandınız mı, kazandınız" diyen Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Peki siz, bu milletin, bu devletin iş makinalarını nasıl olur da kalkıp kanallar açmak suretiyle, güvenlik güçleri oraya girmesin diye bu tür kanallar açarsınız. Kalkın bir tane de şöyle içme suyuydu, atık su kanalıydı, bunlara ait bir kanal açın. Bunların belediyecilik yaptıkları yerlerde oradaki benim Kürt kardeşlerime yönelik bir hizmetleri yok. Ben belediye başkanlığından geliyorum, yok. O bölgelerin hepsini bilen birisiyim. Ben Ankara'da oturup da Cumhurbaşkanlığı yapan birisi değilim. Bütün buraları defaatle dolaşmış birisiyim. Başbakanlığımda, belediye başkanlığımda dolaştım, Cumhurbaşkanlığımda dolaşıyorum, dolaşacağım. Nerede ne var bunları gayet iyi bilirim. Hizmet etseler başımız, canımız üstüne. Yok. Buradan para gidecek, bunlar aldıkları paraları maalesef örgüte, şuraya, buraya gönderecek. Çünkü bu işin hep hilesi, hurdası var bunları da gayet iyi başarıyorlar. Ama artık o dönemler geride kaldı."

- "PKK, DAEŞ meselesini bu örgütlerden ibaret sananlar gaflet içinde"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, PKK ve DAEŞ meselesini sadece bu örgütlerden ibaret sananlarının gaflet içinde olduklarını bildirdi. Erdoğan, Suriye meselesini sadece bu ülkenin iç meselesi olarak kabul edenlerin de gafletin ötesinde olduğunu söyledi.

Düne kadar Türkiye'nin yakın işbirliği içinde olduğu birtakım ülkelerin şu anda can düşmanına dönüşmesinin sebebini anlamayanlara "ne dense fayda vermeyeceğini" belirten Erdoğan, "Tüm itirazlarımıza, mücadelemize rağmen, yanı başımızdaki terör örgütlerini meşrulaştırmak için inat edenlerin niyetlerini çözmek için allameicihan olmak da gerekmiyor" ifadesini kullandı.

"Tayyip Erdoğan gitsin" mesajının bu çerçevede okunduğunda, asıl amacın görebileceğine işaret eden Erdoğan, şöyle dedi:

"(Tayyip Erdoğan gitsin) demek, 'Bizim tüm siyasetimizi, tüm çalışmalarımızı, üzerine bina ettiğimiz milletimizin, bayrağımızın, vatanımızın, devletimizin tek olması anlayışı yıkılsın' demektir. Ben meselenin şahsımla ilgili olmadığını, asıl hedefin Türkiye olduğunu çok iyi biliyorum. Meseleyi şahsıma indirenlerin gayesi işte bu gerçeği örtmektir. Hamd olsun, milletimiz o engin ferasetiyle bu gerçeği gayet açık şekilde görüyor, değerlendiriyor. Bakınız bu kardeşiniz geçtiğimiz ay 62 yaşını geride bıraktı. Allah ömür verdikçe ülkeme ve milletime hizmet etmeye elbette devam edeceğim. Ama milletimizin binlerce yıllık serencamı içinde bizim hayatımız ırmaktaki bir avuç su gibidir. Önemli olan bu sürede yaptığımız hizmetlerle milletimize nasıl katkıda bulunduğumuzdur. Baki'nin ifade ettiği gibi 'Baki kalan bu kubbede hoş bir sada imiş meğer' diyor ya... Eğer biz bu kubbede hoş bir sada bırakabiliyorsak, yani bizim gerimizden eğer kalkıp da birileri 'Bir zamanlar bizim de bir cumhurbaşkanımız, başkanımız, belediye başkanımız vardı. Allah ondan razı olsun, İstanbul'un çöplerini kaldırdı, kirli havasını temizledi, suyu yoktu suya kavuşturdu' filan bunları diyebiliyorsa... 'Türkiye'de şu kadar okul vardı şu kadar oldu. Şu kadar yolu vardı bu kadar oldu' bunlar deniliyorsa, zaten biz bedelini karşıda göreceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun değerlendirmesini milletin yapacağına dikkati çekerek, milletin takdiri ile belediye başkanı, başbakan ve cumhurbaşkanı olduğunu anımsattı. Yarının ne getireceğini Allah'ın bileceğini belirten Erdoğan, aslolanın milletin geleceği ve ülkenin bekası olduğunu vurguladı.

- "Türkiye yoksa, evlatlarımızın geleceği de yoktur"

Millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldiklerini belirten Erdoğan, "Ölüm bizim için hak değil mi? Hiçbirimizin elinde bir garanti var mı? Ne zaman, nerede, nasıl gideceğimiz belli mi? Değil. Rabbimiz ne buyuruyor, 'Ne bir an ileri, ne bir an geri.' Vakti saati geldiğinde emaneti sahibine teslim edeceğiz. Gideceğimiz yer de belli. İki metreküp bir mezar. Oraya defnedecekler, ondan sonra en yakınların bile bırakıp gidecek. Ondan sonra kalacaksın, Rabbimle, melekleri ile baş başa. Yaptıysan hayırlı işler, karşılığını bulacaksın. Yaptıysan şer, onun da karşılığını bulacaksın. Bütün gayretimiz milletimizin bu noktada hayır duasını alabilmek" diye konuştu.

"Türkiye yoksa, evlatlarımızın geleceği de yoktur" değerlendirmesinde bulunan Erdoğan, bu sabah katıldığı TİKA'nın proje tanıtım toplantısında son nefesini Türkiye'de vermek için yardım isteyen, Türkiye'ye geldiğinde ise 'beni vatansız ölmekten kurtardınız' diye dua eden bir Ahıska Türk'ünün hikayesini anlattığını ifade etti.

"Bülbülü altın kafese koymuşlar yine de vatanım demiş" sözüne atıfta bulunan Erdoğan, "Bizim bu topraklardan başka vatanımız yok. Onun için vatanımıza sahip çıkacağız, onun için bu vatan bizim" dedi.

(Sürecek)HABERE YORUM KAT

Son Dakika