• BIST 107.633
 • Altın 152,738
 • Dolar 3,7116
 • Euro 4,3606
 • Berlin 9 °C
 • Frankfurt 11 °C
 • Paris 14 °C
 • Ankara 8 °C
 • İstanbul 21 °C
 • İzmir 15 °C
 • Stockholm 0 °C

Cumhurbaşkanı Erdoğan Top Channel'a Konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Top Channel'a Konuştu
Cumhurbaşkanı Erdoğan: (2)- "Ben sevgili Arnavutluk halkına şu ricada bulunacağım; çocuklarınızı kesinlikle FETÖ'nün okullarına göndermeyin"- "FETÖ nasıl bizim için bir tehdit oluşturma konumuna geldiyse, Arnavutluk küçük bir ülke, az bir nüfusa sahip, or

TİRAN (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) konusunda Arnavutluk halkına çağrıda bulunarak, "Ben sevgili Arnavutluk halkına şu ricada bulunacağım; çocuklarınızı kesinlikle FETÖ'nün okullarına göndermeyin." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk'un Top Channel televizyon kanalına konuştu.

Türkiye'de geçen yıl yaşanan darbe girişiminin ardından devam eden süreci değerlendiren Erdoğan, "Şu anda biz, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bu FETÖ'cü terör örgütünün attığı bu adımlara rağmen çok ciddi bir mesafe kaydettik. Şu anda kişi başına milli gelirimiz 11 bin doları aşmış vaziyette ve ileri doğru gidiyoruz. Özellikle bu ilk çeyrekte yüzde 5 büyümeyi Türkiye'nin yakalamış olması önemli bir gelişme ve dünyada biliyorsunuz Çin ve Hindistan'dan sonra biz 3'üncü sırada yer aldık; yüzde 5 büyümeyle." diye konuştu.

Bunların önemli gelişmeler olduğunu dile getiren Erdoğan, artarak devam edeceğine inandığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerek yurt içinde gerekse yurt dışında FETÖ ile mücadeleye ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

"Aldığımız birçok tedbirler var. Bu tedbirlerin yanında ihracattaki tabii hamle çok çok önemli ve bu yüzde 5 büyümenin içinde 2,2 gibi ihracatın payı var. Bu adımlarla beraber bundan sonra yurt içi-yurt dışı yatırımlarda da artışlar olacak. Yurt dışından gelen yatırımcılar var. Kendileriyle görüşmeler yapıyoruz. Yurt içinde aynı şekilde yatırımlar var. Çünkü bir öz güven artık oluştu. Bu öz güvenle birlikte artık yatırımcı da sahaya inmiş vaziyette. Bunlar ülkemize tabii ki yatırımla birlikte istihdamda çok şeyler kazandıracak, üretimde çok şeyler kazandıracak. Bütün bunlarla beraber de tabii özellikle dünyadaki bu ekonomi rekabetinde gücümüzü bunlar çok çok artıracak."

Tatil için Türkiye'yi tercih edecek Arnavutlara da seslenen Erdoğan, "Memnuniyetle bekleriz. Bizim çünkü Arnavutluk'la olan bağlarımız çok güçlü. Türkiye'den de unutmayın ki Arnavutluk'a gidenler çok çok fazla. Çünkü Arnavutluk'un da özellikle sahil turizmdeki güzellikleri çok çok fazla. Oralara gidenlerin olduğunu biliyorum. Hatta Türk girişimcilerin turizmde oradaki yatırımlarını da biliyorum." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk'taki Türk yatırımlarının yeterli düzeyde olmadığı yönündeki eleştirilere de yanıt verdi.

Türkiye'nin Arnavutluk'taki yatırımlarının ciddi bir konuma geldiğini, yaklaşık 3 milyar dolar düzeyinde olduğunu aktaran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bilmiyorum Avrupa ülkelerinden bu tür yatırımlar bu noktada başka ülkelerde var mı? Türkiye'nin bu yatırımları durmayacak. Bundan sonra da bu yatırımlar devam edecek. Özellikle marina olaylarında yatırımlar düşünülüyor ve bu bölgede Türkiye, Yunanistan ve İtalya'yla birlikte bir tercihli ortak olarak bir hamlenin içerisinde. Turizmde orada ciddi ataklara Türk iş adamları girecekler. Şu anda devam eden yatırımlarımız var. Seçimlerden sonra da öyle zannediyorum ki tabloyu görerek Arnavutluk'ta ciddi bir yatırım atacağı başlayacak."

- "Çocuklarınızı FETÖ'nün okullarına göndermeyin"

Arnavutluk'taki FETÖ yapılanmalarına yönelik bu ülkenin yetkililerine yapılan uyarılara dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben sevgili Arnavutluk halkına şu ricada bulunacağım; çocuklarınızı kesinlikle FETÖ'nün okullarına göndermeyin." dedi.

Erdoğan, Arnavutluk'un başbakanı ve cumhurbaşkanına FETÖ okulları konusunda ricada bulunduğunu belirterek, Maarif Vakfı ile Arnavutluk Eğitim Bakanlığı ortaklığında yürütülecek çalışmaların Arnavutluk gençliğini kesinlikle mağdur etmeyeceğini, onları en ideal şekilde yetiştireceğini ve bundan endişe duyulmaması gerektiğini vurguladı.

FETÖ'nün Arnavutluk için oluşturabileceği tehdide işaret eden Erdoğan, "Şunu özellikle söyleyeyim. FETÖ nasıl bizim için bir tehdit oluşturma konumuna geldiyse, Arnavutluk küçük bir ülke, az bir nüfusa sahip, orada çok daha büyük bir tehdit oluşturabilir. Çünkü bunların en önemli şeyi şudur; kaliteli, seçkin ailelerin çocuklarını bunlar çekip alırlar, okullarında yetiştirirler, ondan sonra da devletin önemli kademelerine sokmak suretiyle yarın bunlar nasıl Türkiye'de tehdit oluşturdularsa Arnavutluk'ta da bir tehdit unsuru haline gelirler. Onun için bunlara böyle bir fırsatı asla vermemek lazım." uyarısında bulundu.

Türkiye'nin FETÖ okullarının kapatılması noktasında Arnavutluk'a bir baskı uygulayıp uygulamayacağı yönündeki soruyu da yanıtlayan Erdoğan, "Şimdi ben burada bir defa böyle bir ülkenin, Arnavutluk gibi dost bir ülkenin kendi içişlerinde tehdit oluşturacak bir ifadeyi asla kullanmam ama yarın bu FETÖ terör örgütü Arnavutluk için bir tehdit unsuru haline gelir, ondan sonra da vakit geç olur." değerlendirmesini yaptı.

- "Arnavutluk ders çıkarmalı"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ'nün Türkiye gibi 80 milyon nüfusa sahip bir ülkede sızma hareketi yaparak ordu ile emniyet teşkilatına büyük zararlar verdiğine dikkati çekti.

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde 249 vatandaşın şehit, 2 bin 193 vatandaşın ise gazi olduğunu anımsatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Şimdi ben bunu anlattığım zaman bu Arnavutluk için bir tehdit olmaz ancak Arnavutluk buradan ne yapması lazım? Bir ders çıkarması lazım. Yani bu terör örgütü Türkiye'de bunu yapabildiyse, yarın aynı şeyi Arnavutluk'ta da yapabilir. Ben bunu bir kardeş olarak Arnavutluk'a söylüyorum. Bir tehdit olarak asla böyle bir şeyi düşünmemiz söz konusu olamaz, olmaz. Onun için de erkenden bunu bizler hatırlatalım ki böyle bir oyuna gelinmesin ve Arnavutluk da gerekli tedbirleri almak suretiyle Maarif Vakfıyla kendi Milli Eğitim Bakanlığı müşterek bir çalışmaya girmek suretiyle bu adım atılır ve oradaki yavrularımız, oradaki gençlerimiz de bütün eğitim-öğretimi bu yeni kurulacak okullarda aynen devam ettirsinler."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de özellikle darbe girişiminin ardından kendisine yöneltilen insan hakkı ihlalleri iddiaları hakkındaki soruya da cevap verdi.

Erdoğan, şunları kaydetti:

"Buna halkım 16 Nisan'da en güzel cevabı verdi. Benim cevap vermeme gerek yok. Bak, millet oylama yaptı ve 16 Nisan'daki oylamada ne oldu? Yüzde 52'yle milletimiz dedi ki 'Biz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçmek istiyoruz.' Bu önemli bir adım. Şimdi 2019'un kasımında yeni sisteme göre bir seçim yapılacak. Şimdi yüzde 52 oy almak öyle her siyasi hareketin, her babayiğidin karı değil. Yani bir şeyler yapılıyor ki bu millet kalkıp böyle bir harekete, AK Parti hareketine ve Tayyip Erdoğan'a böyle bir tercih kullanıyor. Demokrasilerde ölçü nedir? Milli iradedir değil mi, milletin tercihidir. Milletin tercihi bu olduğuna göre, bunun üzerinde spekülasyon yapılabilir mi? Böyle bir tercihin üzerinde, 'Hayır, ne kadar yüzde 52 verilmiş olsa da biz bunu kabul etmiyoruz' demeye kimsenin hakkı var mı? Yok. Cumhurbaşkanı seçildiğimde de yine yüzde 52 oy ile seçildim. Bu referandumda da yine yüzde 52'ye yaklaşan bir oyla bu paket sandıktan çıktı. Şimdi bütün bu gerçekler ortadayken, hala maalesef bazı dezenformasyonlar yapılıyor. Bu dezenformasyonların peşine de ne yazık ki özellikle Batı takılıveriyor. Bu FETÖ'nün bir kampanyasıdır ve FETÖ'nün bu kampanyasına Batılı dostlarımızın takılmasını doğrusu biz anlamakta zorlanıyoruz. Siz seçimle işbaşına gelmiş olan bir partiyi, bir hükümeti veyahut da bir cumhurbaşkanını mı destekleyeceksiniz, yoksa darbe yapmak suretiyle bir ülkeyi bölmek isteyenlerin peşinde mi olacaksınız? Eğer demokrasi diyorsak, kusura bakmasınlar, o zaman seçimle işbaşına gelmiş hükümeti destekleyecekler, seçimle işbaşına gelen bir cumhurbaşkanını da destekleyecekler. Eğer desteklemiyorlarsa demek ki samimi değiller."

- "Daha iyi olacak, onun için çok çalışıyoruz"

Programın sunucusu, Erdoğan'a son olarak, görüş ayrılıkları bulunmasına rağmen insanların büyük çoğunluğunun kendisini çok sevdiği ve bu sevginin nasıl oluştuğu yönündeki sorusunu yöneltti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu soru üzerine şu değerlendirmelerde bulundu:

"Şu anda biliyorsunuz sandıkların neticesi ancak halka hizmetle olur. Eğer halka hizmet ederseniz, halkın gönlünü kazanırsanız, bu halk sizi ihmal etmez. İşte 15 yıldır başbakan ve cumhurbaşkanı olarak aralıksız milletime hizmet veriyorum ve milletimiz bizi kenara koymadı. Devamlı oyları yükselte yükselte bizi buraya getirdi. Fakat aldığımız Türkiye felaketti, her alanda çökmüştü. Biz şimdi üç kat büyüttük. Düşünün, 3 bin 500 dolar kişi başı milli gelir, şimdi 11 bin 500 dolara çıktı. Halk bunları görüyor. Böyle bir yere getiriyorsunuz. Dünyadaki en büyük 17'nci ülke konumuna getiriyorsunuz, satın alma gücü olarak 14'üncü konuma getiriyorsunuz. Bu vatandaş herhalde kör değil, bunu gördüğü için diyor ki şimdi Boğaz'ın üstünde üçüncü bir köprü yaptık. İstanbul'u İzmir'e bağlayan Osmangazi Köprüsü'nü yaptık. Boğaz'ın altından Marmaray Tüneli'ni yaptık. Yine Boğaz'ın altından otomobillerin geçmesi için Avrasya Tüneli'ni yaptık. Bunlar İstanbul ulaşımına yönelik önemli adımlar. 79 senede bu ülkede 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapılmıştı. Biz ise şu 15 senede 19 bin kilometre bölünmüş yol yaptık. Artık halk bunları görüyor. 25 tane havalimanı varken Türkiye'de, biz şimdi bunların sayısını 55'e çıkardık. Uçağa binildiği zaman, eskiden 'otobüs fiyatından yüksek' derdi, şimdi otobüs fiyatına uçağa binilebiliyor. Böyle bir konuma geldik. Benim halkım bunları görüyor, onun için de tabii ki kendisine hizmet edenlere sevgiyi de esirgemiyor, oyunu da esirgemiyor. Daha iyi olacak, onun için çok çalışıyoruz."

Arnavutluk halkına birlik ve beraberlik çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, programda son olarak, "Tüm Arnavutluk halkına şahsım ve Türk milleti adına en kalbi sevgilerimi gönderiyorum. Aman birlik olsunlar, beraberlik olsunlar ve Arnavutluk'a sahip çıksınlar." ifadesini kullandı.

(Bitti)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Tel : +49 (0) 615098 03 04 Faks : +49 (0) 615098 03 05