• BIST 96.886
 • Altın 237,702
 • Dolar 5,8029
 • Euro 6,5181
 • Berlin 20 °C
 • Frankfurt 20 °C
 • Paris 24 °C
 • Ankara 11 °C
 • İstanbul 11 °C
 • İzmir 17 °C
 • Stockholm 19 °C

Cumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de

Cumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de
BRÜKSEL (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "1 Kasım'da benim Avrupa'daki kardeşlerim ciddi oranda katılım sağlasınlar. Demokratik hakkınızı...

BRÜKSEL (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "1 Kasım'da benim Avrupa'daki kardeşlerim ciddi oranda katılım sağlasınlar. Demokratik hakkınızı son noktaya kadar kullanmalısınız, terörü yenmek için, daha güçlü bir Türkiye için kullanmalısınız. İnanıyorum ki bu kararlılığınızı 1 Kasım'da ortaya koyacaksınız" dedi. 

Erdoğan, Stefanie Meydanı'nda Avrupalı Türk Demokratlar Birliğince (UETD) düzenlenen "Birlik, Huzur, Sevgi, Barış Buluşması"nda Türklere hitap etti. 

Strazburg'da "Milyonlarca Nefes Teröre Karşı Tek Ses" mitingine katıldığını ardından Brüksel'e geldiğini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brüksel'de yine binlerce sesin teröre karşı bir araya geldiğini kaydetti. Erdoğan, "Bu mücadeleyi kararlılıkla devam ettireceğiz. Zira, bizler bugüne kadar adaletin tesisi noktasında yürüttüğümüz mücadelemizi bundan sonra da gerek ülkemiz gerek dünyanın her yerinde aynı kararlılıkla devam ettireceğiz" diye konuştu.

Türkiye'de 2 milyon Suriyeli ve Iraklı sığınmacı bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, "Ev sahipliğini yapan biziz. Yaptığımız harcama 7,5 milyar dolar. Dünyadan bize gelen destek 419 milyon dolar" ifadesini kullandı.

Avrupa'nın tamamındaysa 250 bin civarında sığınmacı olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bununla bir şey anlatmak istiyorum. 'Nerede kaldı İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi' diyorum. Akdeniz şu anda kan gölüne döndü. Ve biz, bu yılın başından itibaren şu ana kadar sahil güvenlik botlarımızla, ölüme gitmek üzere olan 60 bin insanı Akdeniz'den kurtardık.

Ülkemizde barınanlara adeta bir ensar muamelesiyle muamele diyoruz. Kamplarımızda çeşitli vilayetlerde bu devam ediyor. 'Bu Ezididir, Hristiyandır, Müslümandır' demedik. Herhangi bir ayrıma tabi tutmaksızın sadece 'bu insandır' dedik. Ve kabullendik. Çünkü bizde ayrımcılık, bölücülük yoktu ve bunu yapmamakta kararlıydık. 5 yıldır da bu devam ediyor. Açık kapı politikamız devam edecek. Bundan sonra da yine aynı şekilde bunu devam ettireceğiz. Ülkemizdeki bazı siyasiler maalesef Suriye ve Iraklıları Suriye'ye ve Irak'a geri göndermenin taahhüdü içerisindeler. Biz, bize sığınmış olan bu masum ve mazlumları, gökten yağan varil bombalarına asla teslim edemeyiz. Onun için kapılarımızı açtık."

Kobani'den gelenlere de Türkiye'nin kapılarını açtığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hani birilerinin söylediği gibi değil. Biz açtık kapımızı. 220 bin insana kapısını açan biz, kamplarda onları yediren, içiren, giydiren, sağlığına dikkat eden yine biz ama bunda bile şahsımla alakalı, ülkemle alakalı çok çirkin, yalan iftiralar attılar. Şu anda 80-90 bin kadar tekrar Kobani'ye döndü. Diğerleri yine ülkemde. Biz geri göndermedik ama sırtını terör örgütüne dayamış olanlar, onları kendilerinin koruduğunu ifade ediyorlar. Yalan, böyle bir şey yok. Bunları biz güvence altına aldık. Güvenliğimiz altında da devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu. 

-"Bütün engellemelere rağmen havalimanlarını yaptık"

Türklere "Siz gurbette ülkemizdeki birliğin, beraberliğin, dayanışmanın hep sırrı oldunuz. Bir olduk, iri olduk, diri olduk, kardeş olduk, hep birlikte Türkiye olduk" diye seslenen Erdoğan, Türkiye'de 12 yılda önemli gelişmeler yaşandığını dile getirdi. 

Türkiye'de üniversite olmayan il kalmadığını, sağlık alanındaki gelişmeleri anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 12 yılda, Türkiye'nin 25 olan havalimanı sayısını 55'e çıkardıklarını belirtti. Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"Kim derdi ki Hakkari'de, Muş'ta, Iğdır'da, Kars'ta, Şırnak'ta bir havalimanı olacak? Bütün bu havalimanlarını yaptık, neden? Bizim kitabımızda ayrımcılık yok da onun için. Bütün engellemelere rağmen bu havalimanlarını yaptık. Bölücü terör örgütü her tür eylemi yaptı, müteahhitler tehdit edildi, kaçırıldı ama biz yaptık. Bakınız barajlar bombalanıyor ama biz yola devam ediyoruz. Niye? Oradan çıkacak olan su, hem içme suyudur hem enerjidir hem tarım alanlarının sulanması için orada bir hayat yatmaktadır ama bunların kitabında böyle bir şey yok. Bunlar sadece 'yok'lar için var ama biz yolumuza devam edeceğiz."

Marmaray'ın tamamlandığını, Avrasya Tüneli'nin çalışmalarının sürdüğünü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün de boğaza üçüncü bir altın kolye olacağını ifade eden Erdoğan, İstanbul'un üçüncü havalimanının birinci etabının inşasının 2017 sonu, 2018 başında bitmesinin planladığını kaydetti. İkinci etabın da 2023'e kadar tamamlanacağını ve yılda 150 milyon yolcu kapasitesine ulaşılacağını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, havalimanının yatırım bedelinin de 12 milyar avro olacağını anlattı. 

-"Cumhurbaşkanlığı seçiminde bu kardeşinize çok destek verdiniz"

Meydanda toplananlara, "Sizler, cumhurbaşkanlığı seçiminde bu kardeşinize çok destek verdiniz" diye seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumhurbaşkanı seçiminde sandık katılım oranının çok yüksek olmadığını, 7 Haziran'daki seçimde oranın biraz daha arttığını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "1 Kasım'da benim Avrupa'daki kardeşlerim ciddi oranda katılım sağlasınlar. Demokratik hakkınızı son noktaya kadar kullanmalısınız, terör yenmek için, daha güçlü bir Türkiye için kullanmalısınız. İnanıyorum ki bu kararlılığınızı 1 Kasım'da ortaya koyacaksınız" değerlendirmesinde bulundu.

Belçika'ya, Kral Philippe'in davetlisi olarak geldiğini hatırlatan Erdoğan, "1838 yılından bu yana ilk defa Türkiye ve Belçika arasında resmi daveti bu şekilde gerçekleştirmiş olacağız. Temenni ediyorum ki bu görüşmeyle Belçika-Türkiye arasındaki münasebetlerimizi de çok daha farklı bir noktaya taşıma fırsatını bulacağız" diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Charles Michel ve AB kurumlarının başkanlarıyla da bir araya geleceğini belirtti.

- Notlar 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı dinlemek için Belçika'nın farklı bölgelerinden Brüksel'e gelen Türkler, alana geliş öncesinde "Dik dur eğilme, bu millet seninle" sloganları attı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, konuşmanın yapılacağı alana gelişlerinde, Türkler tarafından gül yaprakları atılarak karşılandı. Türk bayraklarının yanı sıra Filistin ve Mısır bayraklarını taşıyan vatandaşlar, Erdoğan'ın alana gelmesiyle kırmızı ve beyaz balonları gökyüzüne bıraktı.

Konuşmasına beyaz bir güvercin uçurarak başlayan Erdoğan, "Hak ve özgürlükler noktasında verdiğiniz, verdiğimiz mücadeleler güçlenerek devam ediyor" diyerek güvercini gökyüzüne bıraktı.

Alanda, "Dik dur eğilme, gurbetçiler seninle, Türkiye seninle, sen Osmanlısın", "Avrupalı Türklerin Umudu Erdoğan", "Balkan ve Makedonya Türklerinin Umudu Erdoğan", "Milletin Adamı" yazılı pankart ve dövizler dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşma yaptığı alanda Belçika polisi yoğun güvenlik önlemi aldı. Polis helikopteri, konuşma boyunca alan üzerinde tur attı.

Erdoğan'a, eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Avrupa Birliği Bakanı Beril Dedeoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun ile Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu eşlik etti. 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05