• BIST 103.186
 • Altın 227,250
 • Dolar 5,3171
 • Euro 6,0307
 • Berlin -1 °C
 • Frankfurt 6 °C
 • Paris 13 °C
 • Ankara 4 °C
 • İstanbul 7 °C
 • İzmir 7 °C
 • Stockholm 0 °C

Cumhurbaşkanı Erdoğan Arnavutluk'ta

Cumhurbaşkanı Erdoğan Arnavutluk'ta
TİRAN (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ve Arnavutluk'un NATO'da iki dost ülke olduğuna işaret ederek, "Bunun siyasi boyutu...

TİRAN (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ve Arnavutluk'un NATO'da iki dost ülke olduğuna işaret ederek, "Bunun siyasi boyutu da tabii ki diğer alanlarda devam ediyor. Şimdi hedefimiz bir stratejik konseyi, Türkiye Arnavutluk arasında oluşturmaktır" dedi.

Erdoğan,  Arnavutluk Cumhurbaşkanı Buyar Nişani ile katıldığı "Türkiye Arnavutluk Ortak İş Forumu"nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 1 Aralık 2014 itibariyle bir yıllığına G-20 dönem başkanlığını üstlendiğini hatırlattı.

Dünyanın ekonomik dar boğazdan geçtiği bir dönemde üstlenilen dönem başkanlığının yüklediği sorumluluğun farkında olduklarını belirten Erdoğan, "Türkiye 2003 öncesindeki gibi kendi kriziyle uğraşan değil, bölgesel ve küresel krizlere çözüm arayan bir ülke haline geldi. Dönem başkanlığımız sırasında G-20'nin küresel ekonomiyi ilgilendiren konuların tartışıldığı platform olma özelliğini güçlendirmek istiyoruz. Bunun için dönem başkanlığımızın ana hedefi, kapsayıcı ve sağlam büyüme için ortak eylem olarak belirledik" diye konuştu.

 G-20 bünyesinde güçlü bir düşük gelirli gelişmekte olan ülkeler perspektifi oluşturmaya çalıştıklarını vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi:

"Bunun için yaptığımız çalışmalarda KOBİ'lere ciddi manada önem vereceğiz. KOBİ'lerin küresel ekonomik sisteme daha iyi entegre olmasına yönelik, bu çalışmalara önem veriyoruz. Bu konularda G-20'nin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekiyor. Dönem başkanlığında G-20'de bizi Arnavutluk'un da temsilcisi olarak görmenizi istiyorum, bundan hiç şüpheniz olmasın. Bu çerçevede her türlü iş birliğine açığız." 

- "Biz Arnavutluk'u doğrudan sınırımız olmasa da komşu ülke olarak görüyoruz"

Arnavutluk'la ilişkilerin sadece ikili düzeyde değil, bölgesel ve uluslararası platformlarda da olumlu bir şekilde sürdüğünü vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Biz Arnavutluk'u doğrudan sınırımız olmasa da komşu ülke olarak görüyoruz. Askeri alanda NATO'da Arnavutluk'u nasıl desteklediğimizi zaten siyasi noktada temsil konumunda olan liderler gayet iyi bilirler. Şu anda NATO'da iki dost kardeş ülkeyiz. Bunun siyasi boyutu da tabii ki diğer alanlarda devam ediyor. Şimdi hedefimiz bir stratejik konseyi, Türkiye ile Arnavutluk arasında oluşturmaktır. Eğer bu stratejik konsey oluşursa, bunun anlaşması imzalanırsa şudur; tüm bakanlar kendi aralarında sürekli yıl boyu çalışma halinde olacaklar ve bu dışişleri bakanlıklarının sekreteryasıyla yürüyecek ve ondan sonra bir yıl Arnavutluk'ta bir yıl Türkiye'de bu çalışma yapılacaktır. Adeta bakanlar kurulu her yıl bir Türkiye, bir Arnavutluk olarak bunu sürdürecektir."

Başbakanlık yaptığı dönemde Edi Rama ile bu konuda görüşmeler yaptığını anımsatan Erdoğan, "Şimdi temennim odur ki bu yeni dönemde iki başbakan bunu sonuçlandırır ve bu adımlar atılmış olur" ifadesini kullandı.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balkan coğrafyasındaki müştereklerin ve Türkiye'de yaşayan milyonlarca Arnavut kökenli vatandaşın iki ülkeyi komşudan da yakın hale getirdiğini aktardı.

Son yıllarda iki ülke arasında gerçekleştirilen temas ve ziyaretlerden memnuniyet duyduklarını dile getiren Erdoğan, "Bu trafiği Türkiye ile Arnavutluk arasındaki ilişkilerin sağlam bir temelde geliştirilmesi bakımından faydalı görüyoruz. Onun için ısrarla stratejik ortaklık ve yüksek düzeyli iş birliği konseyi kurulmasına ilişkin ortak açıklama metninin imzalanması ve yüksek düzeyli iş birliği konseyinin toplanması ilişkilerimizi daha da güçlü kılacaktır" şeklinde konuştu.

Siyasi ilişkilerdeki yoğun ve yakın işbirliğinin ekonomik ve ticari ilişkilere layıkıyla yansımadığını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bu güzel gelişmeleri karşılıklı ticareti ve yatırımları artırarak desteklememiz gerekiyor. İşte 2014 yılı sonu itibariyle maalesef ticaret hacmimiz 430 milyon dolar.  Bu tabii çok çok düşük bir rakam bunu daha önce hedef olarak 500 milyon dolar diye adını koymuştuk şimdi artık bu hedefi bir milyar dolar olarak koymalıyız ve bu bir milyar dolara çıkarabilmek için de gayretleri karşılıklı olarak ortaya koymalıyız."

- "Başarının sırrı, pratik çözümdedir"

Türk yatırımlarının Arnavutluk'taki değerinin 2,7 milyar doları aşmış durumda olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Onun için ben Türk yatırımcılarına da lütfen bu yatırımlarınızı Arnavutluk'ta daha artırın ricasında bulunuyorum. Firmalarımız burada bankacılıktan madenciliğe, liman işletmeciliğinden enerjiye, lojistikten gıdaya pek çok sektörde faaliyet gösteriyor. Arnavutluk'ta 8 bin civarında istihdam sağlayan firmalarımızın yatırımlarını önemli görmekle birlikte yeterli bulmuyoruz. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizin karşılıklı fayda doğrultusunda daha da geliştirilmesini, derinleştirilmesini ve çeşitlendirilmesini sağlamalıyız diye düşünüyorum. Ticaret hacmimizi artık 1 milyar hedefinin üstüne doğru büyük bir heyecanla sürdürmeliyiz. Onun için DEİK ve Arnavutluk Ticaret ve Sanayi Odası'na burada önemli bir görev düşüyor ve atılacak adımlarla inanıyorum ki bu hedefe ulaşma noktasında siz iş adamlarımız ve yatırımcılarımızın üzerinde büyük bir görev var. Bize düşen nedir? Bize düşen iş adamlarımızın önünü açmaktır. Bir yerde tıkanma varsa bu tıkanmayı gidermektir. Bunun için pratik olacağız. Eğer bu konuda pratik olmazsak neticeye varamayız."

Hiçbir zaman mevzuata takılmamak gerektiğini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bununla bir yere varılmaz. Başarının sırrı pratik çözümdedir. Onun için bürokratik oligarşi bir felakettir. Burada biz siyasilere önemli görev düşüyor. Bizler de zaman zaman bürokratik oligarşiye takılıyoruz, tehdit var, bakıyorsunuz 'efendim öyle olursa böyle olur...' Sen işine bak. Bir defa kendini bir bürokrat olarak çözmeye odakla, çözmemeye değil ama bunlar hep çözmemeye kendilerini odaklarlar çözmeye değil, onun için bu uyarıyı yapıyorum. Yani 'devlet bir anonim şirket gibi yönetilmelidir' diyorum, bizdeki siyasiler bile hemen şunu söylüyorlar 'Anonim şirket gibi yönetecekmiş' diyor, 'anonim şirketin ordusu olur mu' diyor. İşte kafa bu kadar basıyor, daha ileri basmıyor. Anonim şirket mantığında ne vardır bir, rahat karar alma, seri üretim, süratli üretim vardır. Eğer siz pratik karar alamıyorsanız bir yere varamazsınız. Bunun adı anonim olur, limited olur veya ayni ortaklık olur. Mesele çözüm üretebilen bir yapıyı, süratli netice alabilen bir yapıyı üretebilmektir. Bunu başarmak lazım. Önümüzdeki dönemde bu hedefe ulaşabileceğimize samimiyetle inanıyorum. Türk ve Arnavut hükümetlerinin desteği ve teşvikiyle iş adamlarımızın burada daha çok ve daha büyük yatırımlar yapacaklarından ben kuşku duymuyorum."

Erdoğan, iş adamlarının önündeki engellerin kaldırılması ve yatırımların hızlı devam etmesi konusunda Cumhurbaşkanları olarak her türlü desteği vereceklerini belirtti.

Namazgah Camisi'nin açılışını gerçekleştirdiklerini anımsatan Erdoğan, bitirilmesi için 24 ay sözünü aldıklarını aktararak, "İnşallah 24 ay sonra cuma namazını burada kılmak üzere sözleşiyoruz' dedik şimdi 5 bin kişinin aynı anda namaz kılabilecekleri Namazgah Camisi'nin temelini attık. Bunu Arnavut kardeşlerimize hibe edeceğiz, hediye edeceğiz" dedi.

Karma Ekonomik Komisyonu'nun bu yıl içerisinde toplanmasını da önemli gördüklerini dile getiren Erdoğan, Serbest Ticaret Anlaşması'nın ilk etapta hizmet ve yatırımları devamında tarımı ve diğer alanları kapsayacak şekilde genişletmesinde de fayda olduğunu söyledi. 

TİKA ile parlamentonun belli bir bölümünü yıkıp, yenileyeceklerini anlatan Erdoğan, bunun da Türkiye'nin Arnavutluk'a bir hediyesi, hibesi olacağını ifade etti. 

İki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine destek vermek üzere ekonomi bakanlıkları bünyesinde kurulan ekiplerin düzenli olarak toplanmalarında da fayda gördüğünü aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Dostum Başbakan Edi Rama, Arnavutluk ekonomisindeki öncelikli sektörleri enerji, petrol, madencilik, turizm ve tarım olarak belirtiyor. Bu sektörlerde iş adamlarımızı yatırıma ve Arnavutluk'taki girişimci kardeşlerimizle iş birliğine teşvik ediyoruz."

(Bitti)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05