• BIST 102.494
 • Altın 226,888
 • Dolar 5,3255
 • Euro 6,0377
 • Berlin 9 °C
 • Frankfurt 8 °C
 • Paris 9 °C
 • Ankara 1 °C
 • İstanbul 6 °C
 • İzmir 9 °C
 • Stockholm -6 °C

Cumhurbaşkanı Erdoğan Arnavutluk'ta

Cumhurbaşkanı Erdoğan Arnavutluk'ta
TİRAN (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 yıl önce 45 milyon dolar olan Türkiye'nin yaptığı uluslararası yardım tutarının geçen yıl...

TİRAN (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 yıl önce 45 milyon dolar olan Türkiye'nin yaptığı uluslararası yardım tutarının geçen yıl 4,5 milyar dolara ulaştığını belirterek, "Bu alanda Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'yi takiben üçüncü sıraya yerleştik" dedi.

Erdoğan, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Buyar Nişani ile "Türkiye Arnavutluk Ortak İş Forumu"nda iş adamlarına hitap etti.

Türkiye ve Arnavutluk'un yüzlerce yıllık ortak geçmişe sahip iki toplum olduğunu belirten Erdoğan, Türkiye'nin geçen 12 yılda ortaya koyduğu başarının, ülkeler arasındaki işbirliğinin geleceğinin sağlam zeminini oluşturduğunu söyledi.

Erdoğan, tesis ettikleri güven ve istikrar ortamı sayesinde milli geliri 2002'deki 230 milyar dolar seviyesinden geçen yıl itibarıyla 800 milyar dolara, kişi başına düşen milli geliri de aynı dönemde 3 bin 500 dolardan 10 bin 500 dolara çıkardıklarını ifade etti.

Cumhuriyet'in kuruluşunun 100'üncü yıl dönümü olan 2023'te, milli geliri 2 trilyon dolara, kişi başına düşen milli geliri de 25 bin dolara ulaştırmayı hedeflediklerini dile getiren Erdoğan, "Geçtiğimiz 12 yılda ihracatımızı 36 milyar dolardan 158 milyar dolara çıkarmış durumdayız. İhracatımızın yüzde 95'i sanayi ürünlerinden oluşuyor. Tarımsal üretimde Avrupa'da ilk sıradayız. Bugün dünyada ülkemizde üretilen ürünlerin girmediği, ihracatımızı yapmadığımız hiçbir ülke kalmadı. Hedefimiz 2023'te ihracatımızı 500 milyar dolara yükseltmektir" diye konuştu.

Türkiye'nin 12 yıl önce IMF'ye 23,5 milyar dolar borcu olduğunu, bugün IMF'ye borcun sıfırlandığını ve borç verebilecek duruma gelindiğini vurgulayan Erdoğan, "Merkez Bankası döviz rezervi 27,5 milyar dolar olan bir Türkiye vardı. Şu anda ise Merkez Bankası döviz rezervi 120 milyar dolara çıkmış bir Türkiye var. Devletin borçlanma faizini yüzde 63'ten tek haneli rakamlara indirdik. Enflasyon yüzde 30'dan yine tek haneli rakamlara inmiş vaziyette" dedi.

Erdoğan, Türkiye'nin milli gelire oranla dış borcunun yüzde 73'ten yüzde 35'e indiğini, ülkenin 2003-2013 döneminde yıllık ortalama yüzde 5 oranında büyüdüğünü söyledi.

-"Finans kuruluşları dünyayla rekabet eder hale geldi"

Küresel ekonomik durgunluğa rağmen 2014'te büyüme oranının yüzde 2,9 olduğunu, ülkenin kamu maliyesini ve bankacılık sistemini yapısal reformlarla güçlendirdiklerini dile getiren Erdoğan, finans kuruluşlarının dünyayla rekabet eder hale geldiğini kaydetti.

Erdoğan, Türkiye'nin son 10 senede yılda ortalama 12,4 milyar dolar doğrudan uluslararası yatırım çeken bir ülke olduğunu, 2002 öncesinde bu rakamın yıllık ortalama 1 milyar dolarda kaldığını vurguladı.

Yatırım, ihracat ve finansın yanı sıra uluslararası yardımlarda da önemli bir yere gelindiğini anlatan Erdoğan, "Bundan 12 yıl önce uluslararası yardım, yılda sadece 45 milyon dolardı. Geçen yıl yaptığımız uluslararası yardımların tutarı 4,5 milyar dolara ulaştı. Bu alanda Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'yi takiben üçüncü sıraya yerleştik" şeklinde konuştu.

Erdoğan, savunma sanayinde, dünyanın ilk on ülkesi arasına girmeyi hedeflediklerini, sağlık, eğitim, sosyal güvenlik ve sosyal yardım alanlarındaki reformlarla vatandaşların hayat standartlarını yükselmeye devam ettiklerini belirtti.

-"Türkiye dünyada en çok ziyaret edilen ülkelerden biri"

Eskiden eğitim görmek, sağlık hizmeti almak, çalışmak için vatandaşların yurtdışına gittiğini hatırlatan Erdoğan, şimdi bu amaçlarla diğer ülkelerden Türkiye'ye gelindiğini dile getirdi. 

Erdoğan, "Bugün ülkemizdeki üniversitelerde 13 bin 500'ü bizim bursumuzla olmak üzere 155 farklı ülkeden 50 bin öğrenci eğitim görüyor. Geçtiğimiz yıl sağlık hizmeti almak için ülkemize gelenlerin sayısı 400 bine ulaştı. Turist olarak ülkemize gelenlerin sayısı da her yıl artıyor. 2014 yılında bu sayı 37,5 milyonu bularak, Türkiye dünyada en çok ziyaret edilen ülkelerden biri olma konumuna geldi" bilgisini verdi.

 Arnavutluk vatandaşlarının ziyaretlerinde ilk sırada tercih ettiği ülkelerden birinin Türkiye olduğuna işaret eden Erdoğan, 2014'te Arnavutluk'tan Türkiye'ye gelen turist sayısının 80 bine ulaştığını aktardı. Erdoğan, turizm alanında önemli bir potansiyele sahip Arnavutluk ile tecrübe paylaşımında bulunmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Türkiye'nin altyapı alanındaki yatırımlarının devrim niteliğinde olduğunu, ülkenin çehresini değiştiren yatırımlar yapıldığını belirten Erdoğan, "79 senede 6 bin 100 kilometre bölünmüş yolu olan bir ülkeydik. Ama göreve geldik 2002 sonu itibarıyla 12 senede biz buna 17 bin 600 kilometre bölünmüş yol ilave ettik. Bu altyapı için çok önemli bir adımdı. 26 havalimanımız vardı şu anda 53 havalimanımız var. Bu yıl sonuna kadar buna 3 havalimanı daha ekleyeceğiz" ifadesini kullandı.

-"Türkiye kendisine yatırım yapan hiç kimseyi mahcup etmedi"

Avrasya Tüneli'nin gelecek yıl biteceğini, İstanbul Boğazı'ndaki üçüncü köprü Yavuz Sultan Selim'in yıl sonuna kadar biteceğini bildiren Erdoğan, İstanbul'a üçüncü havalimanını yaptıklarını, burada yıllık yolcu kapasitesinin 150 milyon olarak hedeflendiğini kaydetti. 

Tüm bu yatırımları devlet ve özel sektör arasında oluşturdukları uyumlu çalışma, güven ve istikrarla geliştirdiklerini anlatan Erdoğan, bir ülkede güvenin olmaması halinde o ülkede istikrar olamayacağına işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye kendisine yatırım yapan hiç kimseyi mahcup etmedi, bize güvenen hiçbir uluslararası yatırımcı pişman olmadı. Ufak tefek bazı aksamalar olabilir ama bunları giderdik" dedi. 

(Sürecek)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05