• BIST 100.237
 • Altın 280,080
 • Dolar 5,7344
 • Euro 6,3129
 • Berlin 10 °C
 • Frankfurt 8 °C
 • Paris 18 °C
 • Ankara 5 °C
 • İstanbul 12 °C
 • İzmir 16 °C
 • Stockholm 8 °C

Cumhurbaşkanı Erdoğan Arnavutluk'ta

Cumhurbaşkanı Erdoğan Arnavutluk'ta
TİRAN (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, paralel devlet yapılanmasıyla mücadele edildiğini belirterek, "Devletimiz ve milletimiz açısından bir...

TİRAN (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, paralel devlet yapılanmasıyla mücadele edildiğini belirterek, "Devletimiz ve milletimiz açısından bir tehdit haline dönüşen bu yapıyı, resmen bir terör örgütü olarak kabul ediyoruz. Ülkemizde ve dünyanın her yerinde bu örgütle mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Buyar Nişani ile ülkenin en büyük camisi olacak Tiran Namazgah Camii'nin temel atma törenine katıldı.

Burada yaptığı konuşmada caminin en kısa zamanda hizmete girmesini temenni eden ve burada yapılacak ibadetlerin Allah katında makbul olmasını dileyen Erdoğan, caminin Tiran’a kazandırılmasında emeği geçen Diyanet İşleri Başkanlığına ve Türkiye Diyanet Vakfına teşekkürlerini iletti. 

Türkiye'deki vatandaşların katkı ve yardımlarıyla inşa edilen caminin sadece kapalı alanında 5 bin kişinin aynı anda namaz kılabileceğini vurgulayan Erdoğan, "Bu cami, halklarımız arasındaki kardeşliğin inanıyorum ki müstesna bir sembolü olacaktır. Birliğimizin, beraberliğimizin yakın bir nişanesi olarak görüyorum Namazgah Camii'ni" diye konuştu. 

Caminin, daha güçlü, daha yakın, daha verimli işbirliğinin vesilesi olmasını temenni eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İstanbul’un gözbebeği ve dünyanın en muhteşem yapılarından olan Sultanahmet Camii’nin, mimarı Sedefkar Mehmet Ağa, Elbasanlı bir Arnavut’tur. İlk Türkçe romanın (Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat), ilk Türkçe sözlüğün (Kamus-ı Türki) ve ilk Türkçe ansiklopedinin (Kamus-ul Alam) yazarı olan Şemsettin Sami de bir Arnavut’tur. İstiklal Marşımız Şairi Mehmet Akif Ersoy, babası Kosova’nın Suşitsa Köyü’nde doğmuş bir Arnavut’tur. Ülkemizin ilk modern yükseköğretim kurumu olan İstanbul Üniversitesinin kurucu rektörü Yanyalı Arnavut Hoca Tahsin’dir."

-"TİKA Arnavutluk'ta tam 248 proje gerçekleştirdi"

Osmanlı Devleti’nde 35 Arnavut kökenli sadrazamın görev yaptığını, Türkiye'de milyonlarca Arnavut kökenli vatandaşın, siyasetten ticarete, spordan sanata her alanda Türkiye’ye katkı vermeye çalıştığını anlatan Erdoğan, "Ülkeler arasında samimi ve güçlü bağı devam ettirmeye çalışıyoruz. Bilhassa 1991'den beri, bu konuda çok önemli mesafe katettiğimize inanıyorum. Balkanlarda kardeşlik, barış ve refah odaklı bir politika izleyen Türkiye olarak, Arnavutluk’a daima özel bir önem düşmüştür. Burada kendimizi daima evimizde hissettik. Arnavut kardeşlerimizin de Türkiye'nin her şehrinde kendilerini evlerinde gibi hissettiklerine inanıyorum" dedi. 

Arnavutluk’un her köşesinde, iki ülkenin ortak tarihine ait eserler bulunduğunun altını çizen Erdoğan, bu eserleri TİKA ve diğer kurumlar vasıtasıyla ihya etmenin, Arnavutluk halkının hizmetine sunmanın gayretinde olduklarını, Preze Kale Camii'nin, Elbasan'da Nazire Camii'nin, Korça'da İlyas Bey İmrahorlu Camii'nin restorasyon çalışmalarının tamamlandığını bildirdi. 

Tiran’ın sembollerinden Ethem Bey Camii'nin de restorasyonu en kısa sürede başlayacağını ifade eden Erdoğan, "Şimdi size bir müjde daha veriyorum. Arnavutluk'un en güzel şehirlerinden Ciroskastır'ın, bizim tabirimizle Ergiri'nin, tarihi ve kültürel yapısının korunmasıyla ilgili çalışmalar konusunda şu anda proje çalışmaları bitmek üzere. TİKA Arnavutluk'ta eğitimden sağlığa, sosyal hizmetlerden kültürel mirasın korunmasına kadar geniş bir yelpazede tam 248 proje gerçekleştirdi. Kukes gibi, belki pek çok Arnavut kardeşimin dahi yolunun düşmediği bir şehirdeki şehir hastanesini ihya ederek hizmete sunduk. Bundan sonra da kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz" diye konuştu. 

-"Türkiye, bu örgütün yaptığı işlerin katbekat fazlasını sizlere sunabilecek güçtedir"  

Türkiye'de paralel devlet yapılanmasıyla mücadele edildiğini söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu: 

"Devletimiz ve milletimiz açısından bir tehdit haline dönüşün bu yapıyı, resmen bir terör örgütü olarak kabul ediyoruz. Ülkemizde ve dünyanın her yerinde bu örgütle mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz. Dostumuz, kardeşimiz olan Arnavutluk’ta da bu örgütün faaliyetleri olduğunu biliyorum. Açık konuşuyorum; bu örgütün yanında yer alan ülkemizin de, milletimizin de karşısına geçmiş demektir. Arnavutluk’taki hiçbir kardeşimin, hiçbir kurumun bu örgüte ve onun mensuplarına asla yüz vermeyeceğine, müsamaha göstermeyeceğine inanıyorum. Türkiye, TİKA ile, Diyanet İşleri Başkanlığı ile, Yunus Emre Enstitüsü ile, diğer kurumlarıyla, bugüne kadar bu örgütün yaptığı işlerin katbekat fazlasını sizlere sunabilecek güçtedir. Bu konuda müsterih olunuz." 

Gönlünde, baba ve ana yurdu Rize ile Tiran’ın hiçbir farkının bulunmadığını vurgulayan Erdoğan, "Benim için ülkemdeki Arnavut kardeşime hizmetle buradaki Arnavut kardeşime hizmet arasında, inanın, hiçbir fark bulunmuyor. Çünkü biz şuna inandık: İnsanların en hayırlısı insanlara en faydalı olandır. Tüm kurumlarımızla, tüm imkanlarımızla, ortak tarihi, insani ve kültürel değerlerimizi yaşatmaya yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk'a bir daha geldiğinde cuma namazını, bugün temeli atılan Namazgah Camii'nde kılmayı ümit ettiğini belirterek, caminin bir an evvel tamamlanması için mimarıyla süreye ilişkin pazarlık yapacağını söyledi. 

-Arnavutluk Cumhurbaşkanı Nişani'nin konuşması

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Buyar Nişani de Tiran'da Allah'ın evinin temellerini atmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, "Bulunduğumuz yer çok değerlidir. Tirana şehrinin kurulduğu 400 yıl önce tam da burada Müslümanlar ibadetlerini yapmışlardı. Enver Hoca zamanında komünistler bunu engelleyene kadar. Tüm dini yapılara yapılan saldırılar sürerken bile tüm dinler burada ibadetlerini yapabildiler" ifadesini kullandı. 

Arnavutluk’un dinlerarası diyalog konusunda çok önemli bir ülke olduğunu ifade eden Nişani, şöyle konuştu:

"Arnavutluk'ta tüm insanlar birbirlerinin inançlarına saygı duydular. Enver Hoca, o komünist döneminde bile bunu sürdürdüler. Çeyrek asırdır Arnavutluk dini inanç konusunda ciddi bir sıkıntı ve baskı yaşadı. Yüzlerce, binlerce ibadet yeri cami gibi mekanlar yerle bir edildi. İnsanların kalplerinden ve vicdanlarından inançlarının alınması hedeflendi. Bu sebepten dolayı da şu anda bulunduğumuz ve temelini atacağımız bu ibadethane çok çok önemlidir, inancını koruyanlara bu ibadethane hediye edilecektir."

Nişani, temel atma töreninin, iki ülke Diyanet İşleri Başkanlıkları arasındaki 25 yıllık iyi ilişkilerin ve Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığının Arnavutluk'taki Müslümanlara verdiği desteğin göstergesi olduğunu vurguladı.

İki ülke halkı arasında çok ciddi, derinlere dayanan ortak bağlar bulunduğuna işaret eden Nişani, "Aynı zamanda karşılıklı olarak birbirimizin değerlerine saygı duymaktayız. Bunun temelleri özgürlük, anlayış ve karşılıklı saygıdır. Bu iki ülke arasındaki bu dostluğu çok daha ileri götürme konusunda çalışmalar yapmayı düşünüyoruz" dedi. 

-Namazgah Camii temeli dualarla atıldı

Türkiye Diyanet Vakfınca yapımı üstlenilen Namazgah Camii'nin temel atma töreni Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Törene, Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Nişani'nin eşi Odeta Nişani, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Arnavutluk Diyanet İşleri Başkanı İskender Bruçay, Dünya Bektaşi Derneği Başkanı Edmound Brahimay katıldı.

Caminin temeli Görmez ve Bruçay tarafından okunan dualarla atıldı. 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05