• BIST 95.286
 • Altın 271,677
 • Dolar 5,6605
 • Euro 6,2795
 • Berlin 15 °C
 • Frankfurt 14 °C
 • Paris 13 °C
 • Ankara 16 °C
 • İstanbul 21 °C
 • İzmir 24 °C
 • Stockholm 14 °C

Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya'da
KARLSRUHE (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yeni Türkiye'nin inşası için yeni Anayasa ve başkanlık sistemi şart. Aksi takdirde sadece...

KARLSRUHE (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yeni Türkiye'nin inşası için yeni Anayasa ve başkanlık sistemi şart. Aksi takdirde sadece 2023 hedeflerimizi kaçırmakla kalmaz, 2053 ve 2071 vizyonumuzu da kaybederiz" dedi.

Erdoğan, Karlsruhe Messe Arena'da düzenlenen "Gençlik Şöleni"ndeki konuşmasında, Türkiye'nin bu yıl G20'ye dönem başkanlığını yaptığını hatırlatıp, dünyanın en gelişmiş ülkelerini temsil eden bu platformda en ileri 10 ülkenin başkanlık sistemiyle yönetildiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eğer faydalı olmasa bu sistemi kullanırlar mıydı? Çünkü burada bir güç var. O gücü kolay kolay terk etmek istemiyorlar. İşte bu bakımdan yeni Türkiye'nin inşası için yeni Anayasa ve başkanlık sistemi şart. Aksi takdirde sadece 2023 hedeflerimizi kaçırmakla kalmaz, 2053 ve 2071 vizyonumuzu da kaybederiz" diye konuştu.

Avrupa'da, özellikle Almanya'da yaşayan Türklerin, 7 Haziran'da ortaya koyacakları güçlü iradeyle yeni Türkiye'nin inşası konusundaki kararlılıklarını Türkiye'ye ve tüm dünyaya göstereceklerini belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Almanya'dan soruyorum, öyle bir söyleyelim ki Avrupa'da ve Türkiye'de bizi izleyenlerin hepsi bu sesi duysun. Yeni Türkiye'nin inşasına hazır mıyız? Yeni Anayasa'yı istiyor muyuz? Başkanlık sistemini destekliyor muyuz? Maşallah bu sesi duymayanın sadece kulağı değil, kalbi de gönlü de herhalde sağır demektir."

- "Kültürünüze sahip çıkın"

Avrupa'daki gençlere seslenen Erdoğan, "Gençler, siz bu ülkede, Avrupa dahil yalnız değilsiniz. Siz bu ülkenin ve Avrupa'nın kendisine, ailesine ve yaşadığı ülkeye karşı karşı sorumluluk sahibi bireylersiniz" dedi.

Gençlerin sorumluluklarını yerine getirdiği oranda başarılı olacaklarını, böylece hem kendi toplumlarında hem de yaşadıkları ülkede el üstünde tutulacaklarını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Önce siz kendi dininize, inancınıza, kültürünüze sıkı sıkıya sahip çıkarak, yaşadığınız ülkenin asli vatandaşları olduğunuzu kabul edeceksiniz. Sonra diğerlerine de kabul ettireceksiniz. Siz bu mücadeleyi vermezseniz kimse size insan veyahutta ihsan anlamında bir hakkı tanımaz. Bunun için önce dilinize, Türkçeye sıkı sıkıya sahip çıkacaksınız. Açık söylüyorum, dilini kaybeden, her şeyini kaybeder. Konuştuğunuz dili unutmayın. Konuştuğunuz dil aynı zamanda düşündüğünüz dildir. Dilinizi iyi konuşamıyorsanız iyi düşünemiyorsunuz demektir. Türkçeyi çok iyi konuşmuyorsanız, Almanca'yı da İngilizce'yi de iyi bir şekilde öğrenmeniz mümkün değildir. Bunun için dil konusu çok önemli. Eğer çok iyi Türkçe ve onunla birlikte çok iyi Almanca, İngilizce öğrenmemişseniz ne kendinize ne ailenize ne de yaşadığınız topluma olan sorumluluğunuzu yerine getirmemişsiniz demektir. Bunu başardığınızda yani Türkçe ve Almancaya en iyi şekilde hakim olduğunuzda önünüzde çok farklı bir yol açıldığını göreceksiniz.

Gençler, ruhunuz yoksa nasıl sadece kuru bir cesetten ibaret kalırsak, inancımız olmadan da aynı duruma düşeriz. Dinimiz, inancımız bizim her şeyimizdir. Size Hazreti Lokman'ın oğluna yaptığı tavsiyelerle seslenmek istiyorum. Ne diyor Hazreti Lokman biliyor musunuz, 'Allah'a şirk koşma, namazını dosdoğru kıl, kasılarak yürüme, bağırarak konuşma, tövbeyi geciktirme, cahille dost olma, günahlardan ve yalanlardan sakın, Allah'ın isminin anıldığı meclislere katıl, iyiliği emret ve kötülükten vazgeç, tembel olma, acele etme, başa gelene sabret.' Evet bunlar hepimizin sorumlulukları."

-"50 yıllık varlığımız bitmez"

"Bunlarla birlikte yetişmiş bir nesil, inanıyorum ki sadece Almanya'da değil, bizim ülkemizde de bize inşallah bizim şarkımızı söyletecektir" diyen Erdoğan, Necip Fazıl Kısakürek'in "Bizim Şarkımız" şiirini okudu. Erdoğan, "Bir gün akşam olur, biz de gideriz ama bu şarkı ilelebet bitmez. Mekke'den Medine'ye olan bin 436 yıllık hicretimiz bitmez. Malazgirt'teki 944 yıllık akınımız bitmez. İstanbul'daki 562 yıllık fethimiz bitmez. Çanakkale'deki, Kut'ül Ammare'deki 100 yıllık zaferimiz bitmez. Avrupa'daki 50 yıllık varlığımız da bitmez" dedi.

Erdoğan, konuşmasını, salondakilerle "Beraber yürüdük biz bu yollarda" şarkısının sözlerini okuyarak tamamladı.

- Bakanların konuşmaları

Törende konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, kendisinin de Almanya’da doğup büyüdüğünü anımsatarak, gurbetçilerin yaşadıklarını, hissettiklerini çok iyi anlayan, bilen biri olduğunu söyledi.

Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarının artık bu ülkenin asli unsurlarından biri olduğunu ifade eden Kılıç, “Burada Alman toplumunun ve devletinin şu anda erişmiş olduğu seviyede çok büyük katkımız var, bundan dolayı siz burada ev sahibisiniz ama aynı zamanda köklerimizin, inancımızın, medeniyetimizin en üst temsilcilerisiniz. Kimse sizden kültürünüzü, anlayışınızı değiştirmenizi isteyemez ancak ‘beraberce eşit şartlarda, hayatımızı paylaşalım’ diyebilirler” dedi.

Kılıç, yurtdışında yaşayan vatandaşlardan, bulundukları ülkenin dilini öğrenmelerini, bu ülkelerdeki her türlü platformda aktif rol almalarını istedi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır da seçimlere sayılı günler kaldığını belirterek, devletlerin tarihlerinde çok önemli günler bulunduğunu, 7 Haziran seçimlerinin de Türkiye’nin önemli bir günü olduğunu söyledi. Genel seçimlerde Türkiye’nin çok önemli bir karar vereceğini ifade eden Bozkır, gurbetçilere oy kullanma hakkının da iktidarları döneminde verildiğini kaydetti. Bozkır, tüm vatandaşlardan bu hakkın kullanılmasını istedi.

Bozkır, yurtdışında yaşayan Türkiye vatandaşlarına, bundan sonraki seçimlerde kendi milletvekilini seçecekleri bir seçim bölgesine sahip olacakları müjdesini verdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yurtdışında yaşayan her bir vatandaşın Türkiye’nin birer gönüllü elçisi olduğunu belirterek, yurtdışında yaşayan vatandaşların artık Türkiye’nin yönetiminde söz sahibi olduğunu, seçimlerde bunun pekişeceğini bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise yaptığı konuşmada, tüm annelerin Anneler Günü’nü tebrik etti. Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şahsına gösterilen sevginin, yeni Türkiye hedefine sahip çıkmakla eş değer olduğunu belirterek, “Eski Türkiye’de başta elçiliklerimiz olmak üzere neredeyse her yer vatandaşlarımızın yüzüne bir duvar gibi kapalıydı, şimdi Allah’a şükür bütün elçilerimiz, temsilcilerimiz siz değerli kardeşlerimizin hizmetkarıdır, sizin ayağınıza geliyor” dedi.

Gençlik Şöleni’ne Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, bazı milletvekilleri ve Almanya’nın farklı kentlerinden gelen çok sayıda vatandaş katıldı.

Erdoğan’ın konuşması öncesinde Gençlik Şöleni kapsamında halkoyunları ekipleri gösteri yaparken, Almanya’da yaşayan Türk gençlerinin oluşturduğu müzik grupları da şarkılarını seslendirdi. 

(Bitti)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05